Balkan Twist

Balkan Twist

Спој на традиционалното со модерното.
Најдобрата балканска кујна.

Operating as usual

🦃 Мисиркини медаљони во сос од печурки 🍄

Потребни состојки: 

- порција свежи мисиркини медаљони од @perutnina.ptuj.macedonia 🦃
- свежи шампињони 🍄
- кромид 🧅
- павлака за готвење 🥛
- пилешки бујон со коцка за супа 🐔
- зачини: сол, црн пипер, вегета, куркума 🧂

Начин на подготовка: 

🍄🧅 Шампињоните и кромидот насецкајте ги. 
🦃 Потоа, парчињата мисиркини медаљони увалкајте ги во брашно размешано со малку вегета. Ние мисиркините медаљони не ги сечевме на помали парчиња бидејќи се пакувани самите во идеална големина, ама ако сакате поситни насецкајте ги. 
🦃 Потоа, ставете ги во тава со загреано масло да се пржат од двете страни додека убаво не поруменат.
🧅 Извадете ги настранa, и во истата тава ставете го кромидот да се пропржи и свежите шампиони. 
🥛 Откако ќе се испржат, зачинете ги со сол, црн пипер и куркума и додадете ја павлаката за готвење. Мешајте да се соединат.
🐔 Откако, се соединија додадете го и пилешкиот бујон, размешајте и вратете ги во тавата испржените медаљони. Оставете да се крчка на тивок оган околку 15 минути додека не се згусне сосот, a медаљоните не омекнат.

#traditionalfood #goodfood #chicken #perutninaptuj #perutninaptujmacedonia #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking 25/01/2024

Обожавам јадења кои се едноставни за припрема, не одземаат многу време, а се вкусни. Такви се мисиркините медаљони со сос од печурки. 🦃👌💯 😋

🦃 Мисиркини медаљони во сос од печурки 🍄 Потребни состојки: - порција свежи мисиркини медаљони од @perutnina.ptuj.macedonia 🦃 - свежи шампињони 🍄 - кромид 🧅 - павлака за готвење 🥛 - пилешки бујон со коцка за супа 🐔 - зачини: сол, црн пипер, вегета, куркума 🧂 Начин на подготовка: 🍄🧅 Шампињоните и кромидот насецкајте ги. 🦃 Потоа, парчињата мисиркини медаљони увалкајте ги во брашно размешано со малку вегета. Ние мисиркините медаљони не ги сечевме на помали парчиња бидејќи се пакувани самите во идеална големина, ама ако сакате поситни насецкајте ги. 🦃 Потоа, ставете ги во тава со загреано масло да се пржат од двете страни додека убаво не поруменат. 🧅 Извадете ги настранa, и во истата тава ставете го кромидот да се пропржи и свежите шампиони. 🥛 Откако ќе се испржат, зачинете ги со сол, црн пипер и куркума и додадете ја павлаката за готвење. Мешајте да се соединат. 🐔 Откако, се соединија додадете го и пилешкиот бујон, размешајте и вратете ги во тавата испржените медаљони. Оставете да се крчка на тивок оган околку 15 минути додека не се згусне сосот, a медаљоните не омекнат. #traditionalfood #goodfood #chicken #perutninaptuj #perutninaptujmacedonia #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking

🐔 Поховани пилешки прсти со корнфлекс 🐔

Сите ги сакаме пилешките поховани прсти и речиси на секоја прослава ги има на трпезата. Тие се омилени меѓу гостите и најбрзо се јадат. Но, комбинацијата на пилешки прсти со корнфлекс и бел сос е неодолива. Толку  сочни внатре, а крцкави однадвор. Пробајте еднаш, и верувам дека секогаш ќе ги правите на овој начин.

 Потребни состојки: 

- свежо пилешко мини филе на @perutnina.ptuj.macedonia
- корнфлекс 
- брашно 
- јајца 🥚
- зачини: сол, црн пипер, црвен пипер, лук во прав 🧂

- за бел сос: 
- кисели краставички 🥒
- павлака 
- мајонез 
- сол, црн пипер, лук во прав, оригано 🧂

Начин на подготовка: 

🐔 Пилешкото мини филе на @perutnina.ptuj.macedonia e пакувано на тенки и мали парчиња кои може веднаш да ги маринирате и пржите, или доколку сакате уште потенки доволно е само еднаш на половина да ги пресечете.
🥣 Потоа, парче по парче увалкајте ги прво во брашно, на кое ќе додадете сол, црн пипер, црвен пипер и лук во прав, потоа во разматени јајца и на крај во блендиран корн флек ( доколку немате блендер може во сецко или да го ставите во ќеса и исчукате со сукало).
🐔 Вака подготвените парчиња пилешки прсти пржете ги во врела зејтин по 1-2 минути од двете страни, а потоа ставете ги на хартија да го собере вишокот масло. 

 Подготовка  на сос: 
🥒 Киселите краставички изрендајте ги, додадете 2-3 големи лажици павлака, 1 голема лажица мајонез, зачинете со сол, црн пипер, лук во прав и оригано, размешајте и сервирајте. 22/01/2024

Пилешки поховани прсти со корнфлекс... крцкави однадвор, сочни внатре 🐔👌💯😛

🐔 Поховани пилешки прсти со корнфлекс 🐔 Сите ги сакаме пилешките поховани прсти и речиси на секоја прослава ги има на трпезата. Тие се омилени меѓу гостите и најбрзо се јадат. Но, комбинацијата на пилешки прсти со корнфлекс и бел сос е неодолива. Толку сочни внатре, а крцкави однадвор. Пробајте еднаш, и верувам дека секогаш ќе ги правите на овој начин. Потребни состојки: - свежо пилешко мини филе на @perutnina.ptuj.macedonia - корнфлекс - брашно - јајца 🥚 - зачини: сол, црн пипер, црвен пипер, лук во прав 🧂 - за бел сос: - кисели краставички 🥒 - павлака - мајонез - сол, црн пипер, лук во прав, оригано 🧂 Начин на подготовка: 🐔 Пилешкото мини филе на @perutnina.ptuj.macedonia e пакувано на тенки и мали парчиња кои може веднаш да ги маринирате и пржите, или доколку сакате уште потенки доволно е само еднаш на половина да ги пресечете. 🥣 Потоа, парче по парче увалкајте ги прво во брашно, на кое ќе додадете сол, црн пипер, црвен пипер и лук во прав, потоа во разматени јајца и на крај во блендиран корн флек ( доколку немате блендер може во сецко или да го ставите во ќеса и исчукате со сукало). 🐔 Вака подготвените парчиња пилешки прсти пржете ги во врела зејтин по 1-2 минути од двете страни, а потоа ставете ги на хартија да го собере вишокот масло. Подготовка на сос: 🥒 Киселите краставички изрендајте ги, додадете 2-3 големи лажици павлака, 1 голема лажица мајонез, зачинете со сол, црн пипер, лук во прав и оригано, размешајте и сервирајте.

🍪 Бомбици со урми 🍪

Потребни состојки: 

- урми 200 гр 
- лешници 200гр
- ореви 100гр
- какао 2 лажици 🥄
- шеќер 2 лажици 🥄
- вода 4ипол лажици 🍶

Начин на подготовка: 

🍶 Урмите ставете ги во врела вода да постојат 10-15 минути за да омекнат, а лешниците и оревите сомелете ги. 
🫕 Во помал сад ставете 2 големи лажици шеќер и 4 ипол лажици вода. Штом почне да врие тргнете го сирупот на страна.
Во блендер ставете ги омекнатите урми и сирупот од вода и шеќер и изблендирајте малку. 
Потоа, додадете ги какаото, 200гр лешници и 100гр ореви. Блендирајте додека да се соедини смесата 
🥣 Потоа, префрлете во сад и доколку има потреба додадете уште лешници и ореви додека не добиете компактна смеса од која ќе можете да формирате бомбици. Ако сакате сите да бидат иста големина, мерете на вага по 15гр.
🍪Формираните бомбици увалкајте ги во кокос, и ставете ги во фрижидер да се стегнат.

#dessert #lovedessert #delicious #traditionalfood #goodfood #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking 22/01/2024

Брзи бомбици со урми и лешници 😛👌💯😋

🍪 Бомбици со урми 🍪 Потребни состојки: - урми 200 гр - лешници 200гр - ореви 100гр - какао 2 лажици 🥄 - шеќер 2 лажици 🥄 - вода 4ипол лажици 🍶 Начин на подготовка: 🍶 Урмите ставете ги во врела вода да постојат 10-15 минути за да омекнат, а лешниците и оревите сомелете ги. 🫕 Во помал сад ставете 2 големи лажици шеќер и 4 ипол лажици вода. Штом почне да врие тргнете го сирупот на страна. Во блендер ставете ги омекнатите урми и сирупот од вода и шеќер и изблендирајте малку. Потоа, додадете ги какаото, 200гр лешници и 100гр ореви. Блендирајте додека да се соедини смесата 🥣 Потоа, префрлете во сад и доколку има потреба додадете уште лешници и ореви додека не добиете компактна смеса од која ќе можете да формирате бомбици. Ако сакате сите да бидат иста големина, мерете на вага по 15гр. 🍪Формираните бомбици увалкајте ги во кокос, и ставете ги во фрижидер да се стегнат. #dessert #lovedessert #delicious #traditionalfood #goodfood #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking

🐔 Пилешка крем салата 🐔

Потребни состојки: 

- пилешко филе на @perutnina.ptuj.macedonia 🐔 
- варени јајца 🥚
- кашкавал 🧀
- кисели краставички 🥒
- кулен 
- павлака 
- мајонез 
- сенф 
- сусам
- сол и црн пипер 🧂

Начин на подготовка: 

🐔 Пилешкото филе ставете го да се вари во вода со зрна бибер и ловоров лист. Нека се вари на средна температура најмалку половина час.
🥣 Откако ќе се свари, префрлете го во длабок сад и со миксер раситнете го на тенки парчиња. 
🥚🧀🥒 Потоа во садот со пилешкото, додадете ги варените јајца, куленот, киселите краставички и кашкавалот сецкани на ситни коцки. Додајте две-три големи лажици павлака, една голема лажица мајонез, една мала лажичка сенф, сол и црн пипер и размешајте да се соедини. 
🥣 Оваа салата може да се јаде така, или со потпечено лепче или пак со тортиљи. Но, кој и да е начинот се јаде во еден здив и е една од најомилените крем салати. 16/01/2024

Предлог крем салата за претстојните слави со свежо пилешко филе 💯👌🍗☺️

🐔 Пилешка крем салата 🐔 Потребни состојки: - пилешко филе на @perutnina.ptuj.macedonia 🐔 - варени јајца 🥚 - кашкавал 🧀 - кисели краставички 🥒 - кулен - павлака - мајонез - сенф - сусам - сол и црн пипер 🧂 Начин на подготовка: 🐔 Пилешкото филе ставете го да се вари во вода со зрна бибер и ловоров лист. Нека се вари на средна температура најмалку половина час. 🥣 Откако ќе се свари, префрлете го во длабок сад и со миксер раситнете го на тенки парчиња. 🥚🧀🥒 Потоа во садот со пилешкото, додадете ги варените јајца, куленот, киселите краставички и кашкавалот сецкани на ситни коцки. Додајте две-три големи лажици павлака, една голема лажица мајонез, една мала лажичка сенф, сол и црн пипер и размешајте да се соедини. 🥣 Оваа салата може да се јаде така, или со потпечено лепче или пак со тортиљи. Но, кој и да е начинот се јаде во еден здив и е една од најомилените крем салати.

🫓 Пита со праз 🫓

Потребни состојки: 

- готови кори 500 гр
- еден страк праз 
- 200 гр сирење 
- 200 гр кашкавал 🧀
- 100гр сланина 🥓
- 4 јајца 🥚
- 250 мл јогурт 🥛
- 100мл минерална вода 🍶
- сусам

Начин на подготовка: 

🔪Сите состојки насечете ги на ситни коцки, а корите на ленти.
🥣 Во длабок сад прво изматете ги со жица јајцата, потоа додадете ги јогуртот и водата, размешајте да се соединат и додадете ги празот, сирењето, сланината и дел од кашкавалот постојано мешајќи.
На крај додавајте постепено од корите. 
🫓 Откако ќе се соединат сите состојки, во плех со хартија за печење, напрскајте масло, истурете ја смесата, убаво израмнете, додадете го одозгора преостанатиот рендан кашкавал, наросете сусам и печете во загреана рерна на 220 степени околу 25 минути.

#traditionalfood #goodfood #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking 16/01/2024

Домашно си е домашно, па, макар подготвено и со готови кори... превкусна пита со праз и кулен 👌💯😋

🫓 Пита со праз 🫓 Потребни состојки: - готови кори 500 гр - еден страк праз - 200 гр сирење - 200 гр кашкавал 🧀 - 100гр сланина 🥓 - 4 јајца 🥚 - 250 мл јогурт 🥛 - 100мл минерална вода 🍶 - сусам Начин на подготовка: 🔪Сите состојки насечете ги на ситни коцки, а корите на ленти. 🥣 Во длабок сад прво изматете ги со жица јајцата, потоа додадете ги јогуртот и водата, размешајте да се соединат и додадете ги празот, сирењето, сланината и дел од кашкавалот постојано мешајќи. На крај додавајте постепено од корите. 🫓 Откако ќе се соединат сите состојки, во плех со хартија за печење, напрскајте масло, истурете ја смесата, убаво израмнете, додадете го одозгора преостанатиот рендан кашкавал, наросете сусам и печете во загреана рерна на 220 степени околу 25 минути. #traditionalfood #goodfood #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking

🐔 Пилешка крем салата 🐔

Потребни состојки: 

- пилешко филе на @perutnina.ptuj.macedonia 🐔 
- варени јајца 🥚
- кашкавал 🧀
- кисели краставички 🥒
- кулен 
- павлака 
- мајонез 
- сенф 
- сусам
- сол и црн пипер 🧂

Начин на подготовка: 

🐔 Пилешкото филе ставете го да се вари во вода со зрна бибер и ловоров лист. Нека се вари на средна температура најмалку половина час.
🥣 Откако ќе се свари, префрлете го во длабок сад и со миксер раситнете го на тенки парчиња. 
🥚🧀🥒 Потоа во садот со пилешкото, додадете ги варените јајца, куленот, киселите краставички и кашкавалот сецкани на ситни коцки. Додајте две-три големи лажици павлака, една голема лажица мајонез, една мала лажичка сенф, сол и црн пипер и размешајте да се соедини. 
🥣 Оваа салата може да се јаде така, или со потпечено лепче или пак со тортиљи. Но, кој и да е начинот се јаде во еден здив и е една од најомилените крем салати. 14/01/2024

Пилешка крем салата идеална за слави... фаворит број 1 на празничната трпеза 👌😋💯 лесна, брза и многу вкусна 😛

🐔 Пилешка крем салата 🐔 Потребни состојки: - пилешко филе на @perutnina.ptuj.macedonia 🐔 - варени јајца 🥚 - кашкавал 🧀 - кисели краставички 🥒 - кулен - павлака - мајонез - сенф - сусам - сол и црн пипер 🧂 Начин на подготовка: 🐔 Пилешкото филе ставете го да се вари во вода со зрна бибер и ловоров лист. Нека се вари на средна температура најмалку половина час. 🥣 Откако ќе се свари, префрлете го во длабок сад и со миксер раситнете го на тенки парчиња. 🥚🧀🥒 Потоа во садот со пилешкото, додадете ги варените јајца, куленот, киселите краставички и кашкавалот сецкани на ситни коцки. Додајте две-три големи лажици павлака, една голема лажица мајонез, една мала лажичка сенф, сол и црн пипер и размешајте да се соедини. 🥣 Оваа салата може да се јаде така, или со потпечено лепче или пак со тортиљи. Но, кој и да е начинот се јаде во еден здив и е една од најомилените крем салати.

🍗 Пилешки копан со надкопан и ориз во тава 🍗

Секоја жена сака кога готви да извалка што е можно помалку садови, за да не треба потоа да стои над мијалникот многу време. Ова е еден од оние рецепти подготвени во еден сад, воедно е брз, лесен и вкусен. 👌👏😋

Потребни состојки: (за 2 лица)

- една порција свежи копани со надкопан од @perutnina.ptuj.macedonia бидејќи имаат секогаш свежа и сочна роба 🍗
- ориз 🍚
- морков 🥕
- пиперка 🫑
- кромид 🧅
- лук 🧄
- пилешки бујон од пилешка коцка за супа 🐔
- лимон 🍋
- зачини: сол, црн пипер, црвен пипер, рузмарин, куркума 🧂

Начин на подготовка: 

🍗 Копаните малку засечете ги, а потоа премачкајте ги убаво со мешавина од зачини ( сол, црн пипер, црвен пипер и размарин) и малку масло и сок од половина лимон. Оставете ги некоја отстојат колку може повеќе за убаво да се маринираат.
🥘 Вака маринираните копани испржете ги во загреана длабока тава од двете страни додека не фатат убава боја, а потоа тргнете ги настрана.
🫑🥕🧅 Во истата тава, пропржете ги насецканите кромид, морков и пиперка.
🍚 Потоа, додадете го оризот кој одстојал во вода и зачинете со куркума, сол и црн пипер. 
🐔 Додадете пилешки бујон, вратете ги испржените копани,парчиња  лимон сецкан на кругови, поклопете и оставете на тиха температура околу 25-30 минути да се крчка.

#traditionalfood #goodfood #rice #chicken #perutninaptuj #perutninaptujmacedonia #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking 11/01/2024

Свежи копани со надкопан и ориз подготвени во тава без печење 🐔💯👌😋
Брзо, вкусно, традиционално и без многу чинии за миење. 👌

🍗 Пилешки копан со надкопан и ориз во тава 🍗 Секоја жена сака кога готви да извалка што е можно помалку садови, за да не треба потоа да стои над мијалникот многу време. Ова е еден од оние рецепти подготвени во еден сад, воедно е брз, лесен и вкусен. 👌👏😋 Потребни состојки: (за 2 лица) - една порција свежи копани со надкопан од @perutnina.ptuj.macedonia бидејќи имаат секогаш свежа и сочна роба 🍗 - ориз 🍚 - морков 🥕 - пиперка 🫑 - кромид 🧅 - лук 🧄 - пилешки бујон од пилешка коцка за супа 🐔 - лимон 🍋 - зачини: сол, црн пипер, црвен пипер, рузмарин, куркума 🧂 Начин на подготовка: 🍗 Копаните малку засечете ги, а потоа премачкајте ги убаво со мешавина од зачини ( сол, црн пипер, црвен пипер и размарин) и малку масло и сок од половина лимон. Оставете ги некоја отстојат колку може повеќе за убаво да се маринираат. 🥘 Вака маринираните копани испржете ги во загреана длабока тава од двете страни додека не фатат убава боја, а потоа тргнете ги настрана. 🫑🥕🧅 Во истата тава, пропржете ги насецканите кромид, морков и пиперка. 🍚 Потоа, додадете го оризот кој одстојал во вода и зачинете со куркума, сол и црн пипер. 🐔 Додадете пилешки бујон, вратете ги испржените копани,парчиња лимон сецкан на кругови, поклопете и оставете на тиха температура околу 25-30 минути да се крчка. #traditionalfood #goodfood #rice #chicken #perutninaptuj #perutninaptujmacedonia #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking

🐔 Домашна пилешка супа 🐔

Потребни состојки: 

- пилешки стек или копан 🍗
- морков 🥕
- фиде 
- јајце 🥚
- лимон 🍋
- пилешка коцка за супа 🐔
- сол и црн пипер 🧂

Начин на подготовка: 

🍗 Пилешкото месо ставете го да се вари. Откако ќе зоврие фрлете ја таа вода, ставете нова и варете го со коцка за супа на средна температура. Откако ќе се свари насечете го на ситни парчиња.
🍲 Во тенџере со малку масло пропржете рендан морков, додадете пилешки бујон, парчињата месо, додадете сол и црн пипер и оставете да се вари на средната температура 10-15 мин. Потоа, додадете го фидето наситнато и остабете уште 10 минути да се свари фидето. 
🥣 Во сад разматете едно јајце со цеден сок од лимон и додадете го во супата кога ќе се подизлади малку, размешајте убаво и сервирајте. 10/01/2024

Во овие зимски денови со минусни температури да се стоплиме со домашна топла пилешка супа 🐔👌😛💯😋

🐔 Домашна пилешка супа 🐔 Потребни состојки: - пилешки стек или копан 🍗 - морков 🥕 - фиде - јајце 🥚 - лимон 🍋 - пилешка коцка за супа 🐔 - сол и црн пипер 🧂 Начин на подготовка: 🍗 Пилешкото месо ставете го да се вари. Откако ќе зоврие фрлете ја таа вода, ставете нова и варете го со коцка за супа на средна температура. Откако ќе се свари насечете го на ситни парчиња. 🍲 Во тенџере со малку масло пропржете рендан морков, додадете пилешки бујон, парчињата месо, додадете сол и црн пипер и оставете да се вари на средната температура 10-15 мин. Потоа, додадете го фидето наситнато и остабете уште 10 минути да се свари фидето. 🥣 Во сад разматете едно јајце со цеден сок од лимон и додадете го во супата кога ќе се подизлади малку, размешајте убаво и сервирајте.

🐟 Пржена пастрмка со крокети од компир и сос од путер и лук 🐟

Потребни состојки :

- пастрмка 🐟
- компир 🥔
- мешавина од зеленчук за гарнир
- лук
- сок од лимон 🍋
- путер
- брашно
- јајце 🥚 
- зачини: магдонос, сол, црн пипер, чили, кари, оригано, вегета

Начин на подготовка :

🥔 Компирите излупени сварете ги во вода со малку сол. Потоа, нагмечете ги и додадете путер, сол, црн пипер, вегета, кари, оригано и малку чили и размешајте да се соединат состојките. Од вака подготвеното пире, формирајте крокети, увалајте ги во брашно и потпржете ги во врел зејтин.
🐟 Пастрмката исчистена засечете ја на повеќе места и посолете ја. Пржете ја во грил тава со малку масло додека не порумени од двете страни.
🥣 Во загреанс тава ставете поголемо парче путер да се рсдтопи, додадете ситно сецкан лук и магданос, сок од лимон, сол и црн пипер и мешајте да се соединат состојките додека да се добие убав сос со кој ќе ја прелиете пржената пастрмка и крокетите.
🥕 За гарнир може да користите и мешавина од зеленчук која ќе ја потпечете на грил тавата.

#foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking 05/01/2024

Еве и една идеа за домаќинките кои ќе подготвуваат утре пастрмка за бадник... Пржена пастрмка и сос од лукче 👌 😋 💯

🐟 Пржена пастрмка со крокети од компир и сос од путер и лук 🐟 Потребни состојки : - пастрмка 🐟 - компир 🥔 - мешавина од зеленчук за гарнир - лук - сок од лимон 🍋 - путер - брашно - јајце 🥚 - зачини: магдонос, сол, црн пипер, чили, кари, оригано, вегета Начин на подготовка : 🥔 Компирите излупени сварете ги во вода со малку сол. Потоа, нагмечете ги и додадете путер, сол, црн пипер, вегета, кари, оригано и малку чили и размешајте да се соединат состојките. Од вака подготвеното пире, формирајте крокети, увалајте ги во брашно и потпржете ги во врел зејтин. 🐟 Пастрмката исчистена засечете ја на повеќе места и посолете ја. Пржете ја во грил тава со малку масло додека не порумени од двете страни. 🥣 Во загреанс тава ставете поголемо парче путер да се рсдтопи, додадете ситно сецкан лук и магданос, сок од лимон, сол и црн пипер и мешајте да се соединат состојките додека да се добие убав сос со кој ќе ја прелиете пржената пастрмка и крокетите. 🥕 За гарнир може да користите и мешавина од зеленчук која ќе ја потпечете на грил тавата. #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking

🐟 Печен ослич на подлога од кромид 🧅

Потребни состојки: 

- риба ослич 🐟
- кромид 🧅
- морков 🥕
- лук 🧄
- бело вино 🥂
- лимон 🍋
- магданос 
- рузмарин
- зачини: сол, вегета, бибер во зрна 🧂

Начин на подготовка: 

🧅 Повеќе главици кромид насечете ги и ставете ги во садот за печење.
🥕 Морковите цели или на половинки исто ставете ги во садот.
🧂 Додадете поголема количина магданос, бибер во зрна, вагета и промешајте.
🐟 Потоа наредете ги исчистените парчиња ослич, ставете сечкан лук врз нив, сол, бибер, сок од лимон и парчиња лимон и рузмарин.
🥘 Во садот додадете чаша бело вино, покријте со алуминиумска фолија и печете на 250 степени околу 30-40 минути.

#foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking 05/01/2024

Уште една идеја за печен ослич во фурна на подлога од кромид 👌🐟😛💯

🐟 Печен ослич на подлога од кромид 🧅 Потребни состојки: - риба ослич 🐟 - кромид 🧅 - морков 🥕 - лук 🧄 - бело вино 🥂 - лимон 🍋 - магданос - рузмарин - зачини: сол, вегета, бибер во зрна 🧂 Начин на подготовка: 🧅 Повеќе главици кромид насечете ги и ставете ги во садот за печење. 🥕 Морковите цели или на половинки исто ставете ги во садот. 🧂 Додадете поголема количина магданос, бибер во зрна, вагета и промешајте. 🐟 Потоа наредете ги исчистените парчиња ослич, ставете сечкан лук врз нив, сол, бибер, сок од лимон и парчиња лимон и рузмарин. 🥘 Во садот додадете чаша бело вино, покријте со алуминиумска фолија и печете на 250 степени околу 30-40 минути. #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking

🐟 Ослич во фурна 🐟

Потребни состојки:

- риба ослич 🐟 
- пченкарно брашно 🍚
- зачини: вегета, сол, црн пипер, црвен пипер 🧂
- млад компир 🥔
- кромид 🧅
- магдонос
- масло 
- оцет

Начин на подготовка: 

🐟 Парчињата ослич се чистат убаво и се сушат со хартија. 
🥣 Во сад се мешаат пченкарното брашно со зачините и во нив се увалуваат убаво парчињата риба. 
🕚 Во плех со хартија за печење, попрскана со масло се редат парчињата и се попрскуваат и од горната страна. Се печат на 250 степени половина час. На средина од печењето се превртуваат за да се бидат крцкави од двете страни.

🥔 Младиот компир се вари во вода со сол а, потоа се лупи.
🧅 Се додава сецкан кромид, магданос, масло, оцет, сол и црн пипер.

#foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking #fish 05/01/2024

Крцкав ослич печен во фурна за бадниковата трпеза 🐟👌💯

🐟 Ослич во фурна 🐟 Потребни состојки: - риба ослич 🐟 - пченкарно брашно 🍚 - зачини: вегета, сол, црн пипер, црвен пипер 🧂 - млад компир 🥔 - кромид 🧅 - магдонос - масло - оцет Начин на подготовка: 🐟 Парчињата ослич се чистат убаво и се сушат со хартија. 🥣 Во сад се мешаат пченкарното брашно со зачините и во нив се увалуваат убаво парчињата риба. 🕚 Во плех со хартија за печење, попрскана со масло се редат парчињата и се попрскуваат и од горната страна. Се печат на 250 степени половина час. На средина од печењето се превртуваат за да се бидат крцкави од двете страни. 🥔 Младиот компир се вари во вода со сол а, потоа се лупи. 🧅 Се додава сецкан кромид, магданос, масло, оцет, сол и црн пипер. #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking #fish

🧀🥓 Потпечени макарони со сирење и сувомеснато 🧀🥓

Потребни состојки: 

- макарони 
- сирење 
- кашкавал 🧀
- сувомеснато по избор 🥓
- јајца 🥚
- павлака за готвење 
- зачини: вегета, сол и црн пипер 🧂

Начин на подготовка: 

🥘 Во тенџере со врела вода и малку вегета ставете ги макароните да се варат.
🥣 Во длабок сад разматете јајца со сол и црн пипер, додадете павлака за готвење, дробено сирење и сувомеснато по избор сецкано на коцки. Размешајте.
🥘 Во сад за печење истурете ги макароните и смесата со јајцата, додадете од водата во која се вареа тестенините, размешајте.
🧀 Одозгора ставете кашкавал на коцки или рендан и потпечете во фурна 15-20 минути.

#foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking 05/01/2024

Кога имате останато сувомеснато а незнаете како да го искористите, направете си брзи ивкусни потпечени макарони и нема да зажалите 😛👌😋💯

🧀🥓 Потпечени макарони со сирење и сувомеснато 🧀🥓 Потребни состојки: - макарони - сирење - кашкавал 🧀 - сувомеснато по избор 🥓 - јајца 🥚 - павлака за готвење - зачини: вегета, сол и црн пипер 🧂 Начин на подготовка: 🥘 Во тенџере со врела вода и малку вегета ставете ги макароните да се варат. 🥣 Во длабок сад разматете јајца со сол и црн пипер, додадете павлака за готвење, дробено сирење и сувомеснато по избор сецкано на коцки. Размешајте. 🥘 Во сад за печење истурете ги макароните и смесата со јајцата, додадете од водата во која се вареа тестенините, размешајте. 🧀 Одозгора ставете кашкавал на коцки или рендан и потпечете во фурна 15-20 минути. #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking

Photos from Balkan Twist's post 04/01/2024

Мал дел од нашите вкусни јадења кои може да ги најдете на нашиот инстаграм профил со името Balkan Twist (види линк подоле) или овде на Facebook.
Нашата цел е првенствено да ја промовираме традиционалната балканска храна, да не дозволиме традицијата да изумре. Да докажеме дека на Балканот се највкусните јадења.
Но, никако не ја запоставуваме и денешната,, модерната'' храна па честопати ги комбинираме заедно и така правиме неодолив спој на традиционалното со модерното. 👌
https://www.instagram.com/balkan.twist?igsh=MTQybDg3d3c4NG05eQ==

🍔 Мини чизбургери 🍔

Идеални за роденденски и секакви други забави, па дури и обична вечер со друштво.

Потребни состојки: 

- мешано мелено месо 
- кашкавал 🧀
- мини бургер лепчиња 🍔
- кисели краставички 🥒
- марула 🥬
- кечап или чили сос 
- кромид 🧅
- малку оцет 
- зачини: сол, црн пипер, чубрика, лук во прав 🧂

Начин на подготовка: 

🥣 Во сад размешајте го меленото месо со зачините и формирајте мини плескавички, а потоа на грил тава испечете ги од двете страни. Кога ќе бидат готови на едната страна, обрнете на другата и ставете парче кашкавал. Поклопете со капак за да се растопи кашкавалот додека се пече плескавицата од долната страна.
🥣 Кромидот насецкајте го на ленти и додадете му малку оцет и сол.
🍔 Бургер лепчињата пресечете ги на половина и од внатрешната страна потпечете ги на грил тавата во која се печеја плескавиците.
🍔 На долната страна на лепчето ставете кечап или чили, марула, кисели краставички сецкани на кругови, па потоа плескавицата со растопениот кашкавал, врз неа кромидот и повторно сос. Поклопете со горната страна и уживајте.

#foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking 04/01/2024

Мини, фини чизбургерчиња идеални за вашите слави и прослави како мезе 👌🍔😛💯👌

🍔 Мини чизбургери 🍔 Идеални за роденденски и секакви други забави, па дури и обична вечер со друштво. Потребни состојки: - мешано мелено месо - кашкавал 🧀 - мини бургер лепчиња 🍔 - кисели краставички 🥒 - марула 🥬 - кечап или чили сос - кромид 🧅 - малку оцет - зачини: сол, црн пипер, чубрика, лук во прав 🧂 Начин на подготовка: 🥣 Во сад размешајте го меленото месо со зачините и формирајте мини плескавички, а потоа на грил тава испечете ги од двете страни. Кога ќе бидат готови на едната страна, обрнете на другата и ставете парче кашкавал. Поклопете со капак за да се растопи кашкавалот додека се пече плескавицата од долната страна. 🥣 Кромидот насецкајте го на ленти и додадете му малку оцет и сол. 🍔 Бургер лепчињата пресечете ги на половина и од внатрешната страна потпечете ги на грил тавата во која се печеја плескавиците. 🍔 На долната страна на лепчето ставете кечап или чили, марула, кисели краставички сецкани на кругови, па потоа плескавицата со растопениот кашкавал, врз неа кромидот и повторно сос. Поклопете со горната страна и уживајте. #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking

🐔 Пилешко бурито 🌯

Потребни состојки: 

- тортиљи 🌯
- пилешки стек 🐔
- кромид 🧅
- морков 🥕
- пиперка 🫑
- конзервиран црвен грав 🫘
- кашкавал 🧀
- павлака 
- марула 🥬
- чили сос 
- зачини: сол, црн пипер, вегета 🧂

Начин на подготовка: 

🐔 Пилешкиот стек насечете го на тенки ленти и ставете го во загреана тава со масло да се пржи.
🔪 Откако ќе се пропржи, додадете го зеленчукот насецкан на ленти.
🧂 Кога ќе омекне и зеленчукот, додадете ги зачините и црвениот грав и размешајте.
🌯 Тортиљата премачкајте ја со павлака, додадете од пилешкото и зеленчукот, потоа рендан кашкавал, марула сецкана и чили сос. Замотајте и ставете во тостер да се потпечат. 👌

#foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking 04/01/2024

Наш предлог за ручек денес е пилешко бурито 🐔🌯👌💯😛

🐔 Пилешко бурито 🌯 Потребни состојки: - тортиљи 🌯 - пилешки стек 🐔 - кромид 🧅 - морков 🥕 - пиперка 🫑 - конзервиран црвен грав 🫘 - кашкавал 🧀 - павлака - марула 🥬 - чили сос - зачини: сол, црн пипер, вегета 🧂 Начин на подготовка: 🐔 Пилешкиот стек насечете го на тенки ленти и ставете го во загреана тава со масло да се пржи. 🔪 Откако ќе се пропржи, додадете го зеленчукот насецкан на ленти. 🧂 Кога ќе омекне и зеленчукот, додадете ги зачините и црвениот грав и размешајте. 🌯 Тортиљата премачкајте ја со павлака, додадете од пилешкото и зеленчукот, потоа рендан кашкавал, марула сецкана и чили сос. Замотајте и ставете во тостер да се потпечат. 👌 #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking

🧅🍳🧅Кромидарник🧅🍳🧅

За сите љубители на кромид.

Потребни состојки:
- кромид 🧅
- лук 🧄
- путер 🧈
- брашно 
- бујон 
- јајца 🥚
- павлака 
- зачини: сол, црн пипер, црвен пипер, вегета, ловоров лист 🧂

Начин на подготовка: 

🔪 Насечете ги  кромидот и лукот на коцки.
🥘 На загреано масло, во тава, додадете ги и пржете додека кромидот не стане стаклест односно прозирен.
🥄 Потоа додадете малку путер и  2 лажици брашно и промешајте. 🍲Додадете го претходно подготвениот бујон со вода и коцка за супа и мешајте да се згусне. Додадете ги зачините и оставете да се крчка. 
🥚Откако ќе биде готово префрлете во сад за печење. Одозгора наредете ги јајцата и ставете во фурна да се запечат. 
🍽 Сервирајте со павлака и уживајте.🤌

#foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle 20/12/2023

Вкусот на традицијата не треба да го заборавиме.. кромидарник со јајца 🥘 кок пробал знае 💯 👌 😋

🧅🍳🧅Кромидарник🧅🍳🧅 За сите љубители на кромид. Потребни состојки: - кромид 🧅 - лук 🧄 - путер 🧈 - брашно - бујон - јајца 🥚 - павлака - зачини: сол, црн пипер, црвен пипер, вегета, ловоров лист 🧂 Начин на подготовка: 🔪 Насечете ги кромидот и лукот на коцки. 🥘 На загреано масло, во тава, додадете ги и пржете додека кромидот не стане стаклест односно прозирен. 🥄 Потоа додадете малку путер и 2 лажици брашно и промешајте. 🍲Додадете го претходно подготвениот бујон со вода и коцка за супа и мешајте да се згусне. Додадете ги зачините и оставете да се крчка. 🥚Откако ќе биде готово префрлете во сад за печење. Одозгора наредете ги јајцата и ставете во фурна да се запечат. 🍽 Сервирајте со павлака и уживајте.🤌 #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle

🍗 Пилешко со зеленчук 🥕🫑🥦 во грне 🍲

Потребни состојки:
- пилешки стек 
- морков 🥕
- кромид 🧅
- лук 🧄
- пиперка 🫑
- брокула 🥦
- карфиол 
- путер 🧈
- павлака за готвење
- кашкавал 🧀
- зачини: сол, вегета, црн пипер, кари, оригано 🧂

Начин на подготовка:

🔪 Насечете ги пилешкиот стек и зеленчукот на коцки. 
🍲 Грнето премачкајте го со путер, а потоа редете ги пилешкото и зеленчукот.
🧈 Додадете коцки путер, зачините, павлака за готвење и ставете да се пече 30 мин на 250 степени. 
🧀 Потоа извадете, додадете рендан кашкавал и вратете на печење уште 10-15 мин.
🍽 Сервирајте со бело вино и уживајте.🥂

#foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle 20/12/2023

Моето омилено и едноставно за соремање јадење. Пилешко со зеленчук во грне. Ако немате свеж зеленчук може и замрзната мешавина да искористите. 👌 😋💯

🍗 Пилешко со зеленчук 🥕🫑🥦 во грне 🍲 Потребни состојки: - пилешки стек - морков 🥕 - кромид 🧅 - лук 🧄 - пиперка 🫑 - брокула 🥦 - карфиол - путер 🧈 - павлака за готвење - кашкавал 🧀 - зачини: сол, вегета, црн пипер, кари, оригано 🧂 Начин на подготовка: 🔪 Насечете ги пилешкиот стек и зеленчукот на коцки. 🍲 Грнето премачкајте го со путер, а потоа редете ги пилешкото и зеленчукот. 🧈 Додадете коцки путер, зачините, павлака за готвење и ставете да се пече 30 мин на 250 степени. 🧀 Потоа извадете, додадете рендан кашкавал и вратете на печење уште 10-15 мин. 🍽 Сервирајте со бело вино и уживајте.🥂 #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle

🐟 Ослич во фурна 🐟

Потребни состојки:

- риба ослич 🐟 
- пченкарно брашно 🍚
- зачини: вегета, сол, црн пипер, црвен пипер 🧂
- млад компир 🥔
- кромид 🧅
- магдонос
- масло 
- оцет

Начин на подготовка: 

🐟 Парчињата ослич се чистат убаво и се сушат со хартија. 
🥣 Во сад се мешаат пченкарното брашно со зачините и во нив се увалуваат убаво парчињата риба. 
🕚 Во плех со хартија за печење, попрскана со масло се редат парчињата и се попрскуваат и од горната страна. Се печат на 250 степени половина час. На средина од печењето се превртуваат за да се бидат крцкави од двете страни.

🥔 Младиот компир се вари во вода со сол а, потоа се лупи.
🧅 Се додава сецкан кромид, магданос, масло, оцет, сол и црн пипер.

#foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking #fish 19/12/2023

Дали и вам ви е смачено од нередот во кујната и миризбата насекаде кога пржите риба? Одсега нема да биде така, подгответе си печен ослич во фурна, без неред, миризба, брзо, едноставно и вкусно 😋 🐟💯👌

🐟 Ослич во фурна 🐟 Потребни состојки: - риба ослич 🐟 - пченкарно брашно 🍚 - зачини: вегета, сол, црн пипер, црвен пипер 🧂 - млад компир 🥔 - кромид 🧅 - магдонос - масло - оцет Начин на подготовка: 🐟 Парчињата ослич се чистат убаво и се сушат со хартија. 🥣 Во сад се мешаат пченкарното брашно со зачините и во нив се увалуваат убаво парчињата риба. 🕚 Во плех со хартија за печење, попрскана со масло се редат парчињата и се попрскуваат и од горната страна. Се печат на 250 степени половина час. На средина од печењето се превртуваат за да се бидат крцкави од двете страни. 🥔 Младиот компир се вари во вода со сол а, потоа се лупи. 🧅 Се додава сецкан кромид, магданос, масло, оцет, сол и црн пипер. #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking #fish

🌮 Тортиљи со месо од мешан колбас 🌮

Ви останале свежи колбаси од мешано месо и незнаете како да ги искористите, ние го имаме решението за вас 😄. Подгответе си тортиљи од кои прсти ќе излижете колку се вкусни.

Потребни состојки:

- свежи мешани колбаси
- тортиљи
- јајца 🥚
- кашкавал 🧀
- кромид 🧅
- кисели краставички 🥒
- марула 🥬
- чили сос 
- мајонез 
- сенф 
- сол и црн пипер 🧂

Начин на подготовка: 

🥣 Во длабок сад размешајте мајонез, малку сенф и чили сос, зачинети со сол и црн пипер кои ќе ги користите како сос за тортиљите.
🌮 Од колбасите извадете го месото, распоредете го убаво преку цела тортиља, и ставете ги во загреана тава без масло да се пропржат со месото од долната страна. Пржете додека месото не биде готово и потоа тргнете настрана.
🥚 Во истата тава ставете разматено јајце со сол и црн пипер, да се испржи како палачинка, а потоа ставете рендан кашкавал да се растопи.
🌮 Откако ќе се растопи кашкавалот, врз него ставете ја тортиљата со месо, со тоа што месото ќе дојде од долната страна, и завртете ја тортиљата да се потпече од долната страна.
🌮 Врз тортиљата ставете марула, попрскајте од сосот, додадете коцкички кромид и кисели краставички, уште малку чили сос, преклопете на две и уживајте во вкусот.

#foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking 19/12/2023

Ако ви останат свежи колбаси и незнаете како да ги искористите, направете си вкусни брзи тортиљи од кои прсти ќе излижете 🌮😋💯👌☺️

🌮 Тортиљи со месо од мешан колбас 🌮 Ви останале свежи колбаси од мешано месо и незнаете како да ги искористите, ние го имаме решението за вас 😄. Подгответе си тортиљи од кои прсти ќе излижете колку се вкусни. Потребни состојки: - свежи мешани колбаси - тортиљи - јајца 🥚 - кашкавал 🧀 - кромид 🧅 - кисели краставички 🥒 - марула 🥬 - чили сос - мајонез - сенф - сол и црн пипер 🧂 Начин на подготовка: 🥣 Во длабок сад размешајте мајонез, малку сенф и чили сос, зачинети со сол и црн пипер кои ќе ги користите како сос за тортиљите. 🌮 Од колбасите извадете го месото, распоредете го убаво преку цела тортиља, и ставете ги во загреана тава без масло да се пропржат со месото од долната страна. Пржете додека месото не биде готово и потоа тргнете настрана. 🥚 Во истата тава ставете разматено јајце со сол и црн пипер, да се испржи како палачинка, а потоа ставете рендан кашкавал да се растопи. 🌮 Откако ќе се растопи кашкавалот, врз него ставете ја тортиљата со месо, со тоа што месото ќе дојде од долната страна, и завртете ја тортиљата да се потпече од долната страна. 🌮 Врз тортиљата ставете марула, попрскајте од сосот, додадете коцкички кромид и кисели краставички, уште малку чили сос, преклопете на две и уживајте во вкусот. #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking

🥘 Макарони манџа со пилешко месо 🥘

Потребни состојки:

- пилешки стек 
- макарони 
- морков 🥕
- кромид 🧅
- пиперка 🫑
- лук 🧄
- доматно пире 🥫
- пилешка коцка за супа
- павлака 
- јајце 🥚
- путер 🧈
- зачини: сол, црн пипер, вегета, црвен пипер 🧂

Начин на подготовка: 

🥘 Во загреано тенџере, со путер и малку масло ставете ги насецканите кромид, пиперка и морков да се пропржат.
🐔 Кога малку ќе омекнат додајте го насецканиот пилешки стек да се пржи и одвреме навреме промешувајте. 
🧂 Кога ќе добие стекот бела боја додакте го ситно сецканиот лук и зачините и промешајте. Потоа, додајте една лажичка доматно пире и промешајте да се соединат.
🥘 Кога ќе се соединат состојките, наполнете топла вода и пилепка коцка за супа, и веднаш ставете ги макароните.
🥘 Манџата е готова кога макароните ќе се сварат. Потоа, исклучете и тргнете настрана.
🥚 Во сад разматете едно јајце и додајте 2-3 лажици кисела павлака. Размешајте и истурете во тенеџерето постојано мешајки. Кога смесата ќе се соедини, јадењети е готово и може да се послужи.

#foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking 18/12/2023

Кој би рекол дека од макарони може да излезе толку вкусна манџа? 👌💯😋

🥘 Макарони манџа со пилешко месо 🥘 Потребни состојки: - пилешки стек - макарони - морков 🥕 - кромид 🧅 - пиперка 🫑 - лук 🧄 - доматно пире 🥫 - пилешка коцка за супа - павлака - јајце 🥚 - путер 🧈 - зачини: сол, црн пипер, вегета, црвен пипер 🧂 Начин на подготовка: 🥘 Во загреано тенџере, со путер и малку масло ставете ги насецканите кромид, пиперка и морков да се пропржат. 🐔 Кога малку ќе омекнат додајте го насецканиот пилешки стек да се пржи и одвреме навреме промешувајте. 🧂 Кога ќе добие стекот бела боја додакте го ситно сецканиот лук и зачините и промешајте. Потоа, додајте една лажичка доматно пире и промешајте да се соединат. 🥘 Кога ќе се соединат состојките, наполнете топла вода и пилепка коцка за супа, и веднаш ставете ги макароните. 🥘 Манџата е готова кога макароните ќе се сварат. Потоа, исклучете и тргнете настрана. 🥚 Во сад разматете едно јајце и додајте 2-3 лажици кисела павлака. Размешајте и истурете во тенеџерето постојано мешајки. Кога смесата ќе се соедини, јадењети е готово и може да се послужи. #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle #balkantwist #balkancooking

🍝 Брзи шпагети со сос од пилешко и ореви 🐔

Потребни состојки: 

- шпагети 🍝
- пилешко филе 🐔
- павлака 
- павлака за готвење 🥡
- путер 🧈 
- ореви 
- кашкавал 🧀
- зачини : сол, вегета, црн пипер во зрно 🧂

Начин на подготовка: 

🌰 Оревите малку потпечете ги во тава со црниот пипер во зрно. Потоа во толчник истолчете ги.
🍝 Шпагетите ставете ги да се варат во вода со вагета.
🔪 Пилешкото филе насечете го на тенки ленти и пропржете го во тава со путер. Кога ќе зарумени додајте ги павлаките, солта и устолчените ореви со црниот пипер и промешајте. 
🍝 На крај додадете ги шпагетите, ренданиот кашкавал и уште малку од водата во која се вареа, промешајте да се соединат и сервирајте.

#foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle 13/12/2023

За љубителите на тестенини денес предлагаме брзи тестенини со сос од пилешко и ореви 👌 Да да, добро прочитавте, пилешко и ореви е топ комбинација 💯 пробајте и ќе се уверите 😋

🍝 Брзи шпагети со сос од пилешко и ореви 🐔 Потребни состојки: - шпагети 🍝 - пилешко филе 🐔 - павлака - павлака за готвење 🥡 - путер 🧈 - ореви - кашкавал 🧀 - зачини : сол, вегета, црн пипер во зрно 🧂 Начин на подготовка: 🌰 Оревите малку потпечете ги во тава со црниот пипер во зрно. Потоа во толчник истолчете ги. 🍝 Шпагетите ставете ги да се варат во вода со вагета. 🔪 Пилешкото филе насечете го на тенки ленти и пропржете го во тава со путер. Кога ќе зарумени додајте ги павлаките, солта и устолчените ореви со црниот пипер и промешајте. 🍝 На крај додадете ги шпагетите, ренданиот кашкавал и уште малку од водата во која се вареа, промешајте да се соединат и сервирајте. #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle

🥬 Подварок во грне 🥘

Потребни состојки:

- зелка 🥬
- свински бут 🍖 
- морков 🥕
- кромид 🧅
- сланина 🥓
- лимонов сок 🍋
- зачини: сол, црн пипер, вегета, црвен пипер, чили, ловоров лист 🧂

Начин на подготовка:

🔪 Најпрво сите состојки насечете ги. 
🥘 На загреано масло во тава ставете го свинското месо и сланината да се пржат. Кога ќе заруменат додајте ги морковот и кромидот.
🥬 На крај додадете ја и зелката и поклопете. Одвреме навреме промешувајте.
🧂 Откако ќе се пропржат, додадете ги зачините и сокот од лимон и размешајте да се соединат состојките. 
🥘 Префрлете во грне, додајте врела вода, ловоров лист и ставете да се пече околу еден час на 250 степени целзиусови.

#foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle 13/12/2023

Кога сме кај традиционалното да не го заборавиме и нашиот омилен подварок со зелка печен во грне, кој одлично оди со режена црвена пиперка 🌶 👌💯😋

🥬 Подварок во грне 🥘 Потребни состојки: - зелка 🥬 - свински бут 🍖 - морков 🥕 - кромид 🧅 - сланина 🥓 - лимонов сок 🍋 - зачини: сол, црн пипер, вегета, црвен пипер, чили, ловоров лист 🧂 Начин на подготовка: 🔪 Најпрво сите состојки насечете ги. 🥘 На загреано масло во тава ставете го свинското месо и сланината да се пржат. Кога ќе заруменат додајте ги морковот и кромидот. 🥬 На крај додадете ја и зелката и поклопете. Одвреме навреме промешувајте. 🧂 Откако ќе се пропржат, додадете ги зачините и сокот од лимон и размешајте да се соединат состојките. 🥘 Префрлете во грне, додајте врела вода, ловоров лист и ставете да се пече околу еден час на 250 степени целзиусови. #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle

🥘 Мусака со модар патлиџан 🍆 и компири 🥔

Потребни состојки: 

- мешано мелено месо 
- компир 🥔
- модар патлиџан 🍆
- морков 🥕
- кромид 🧅
- лук 🧄
- пиперка 🫑
- кашкавал 🧀
- пармезан 🍚
- доматен сос 🥫
- павлака за готвење 🥡
- јајца 🥚
- зачини: сол, црн пипер, вегета, оригано 🧂

Начин на подготовка:

🥬 Кромидот, лукот, морковот и пиперката насечете ги на ситно, а компирот и модриот патлиџан на тенки кругови. 
🥘 Во тава на загреано масло ставете го месото да се пропржи, додадете го и кромидот, а потоа и пиперката, морковот и лукот. 
🥫 Откако ќе се пропржат додадете ги зачините и доматниот сос, промешајте и оставете неколку минутки да се крчка. 
🥣 Во подлабок сад со маталка изматете ги јајцата, додадете ја павлаката за готвење, малку зачини и рендан кашкавал. Промешајте. По потреба додадете и малку вода. 
🥘 Во садот во кој ќе се пече, ставете малку од сосот со меленото месо, потоа ред компири, па пак сос, ред патлиџан, ред сос и завршете со компири.
Врз нив истурете го белиот сос и изрендајте пармезан. 
🕒 Поклопете со фолија и печете 40-50 мин на 250 степени, а потоа уште 10 мин без фолија.

#foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean
#foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle 13/12/2023

Добро познатата мусака, но овој малку поразлична од традиционалната 😋 Појачана со модри патлиџани 🍆👌 Прсти да излижеш 😋

🥘 Мусака со модар патлиџан 🍆 и компири 🥔 Потребни состојки: - мешано мелено месо - компир 🥔 - модар патлиџан 🍆 - морков 🥕 - кромид 🧅 - лук 🧄 - пиперка 🫑 - кашкавал 🧀 - пармезан 🍚 - доматен сос 🥫 - павлака за готвење 🥡 - јајца 🥚 - зачини: сол, црн пипер, вегета, оригано 🧂 Начин на подготовка: 🥬 Кромидот, лукот, морковот и пиперката насечете ги на ситно, а компирот и модриот патлиџан на тенки кругови. 🥘 Во тава на загреано масло ставете го месото да се пропржи, додадете го и кромидот, а потоа и пиперката, морковот и лукот. 🥫 Откако ќе се пропржат додадете ги зачините и доматниот сос, промешајте и оставете неколку минутки да се крчка. 🥣 Во подлабок сад со маталка изматете ги јајцата, додадете ја павлаката за готвење, малку зачини и рендан кашкавал. Промешајте. По потреба додадете и малку вода. 🥘 Во садот во кој ќе се пече, ставете малку од сосот со меленото месо, потоа ред компири, па пак сос, ред патлиџан, ред сос и завршете со компири. Врз нив истурете го белиот сос и изрендајте пармезан. 🕒 Поклопете со фолија и печете 40-50 мин на 250 степени, а потоа уште 10 мин без фолија. #foodporn #foodie #homecooking #cookingathome #yum #delicious #healthyfood #eatclean #foodphotography #foodstagram #instafood #foodgasm #recipe #mealprep #cookingtips #foodblogger #cheflife #foodlove #foodpassion #foodstyle

Want your school to be the top-listed School/college?

Telephone

Website

Address

Strumica
2400