ООУ Гоце Делчев Гостивар

Општинско основно училиште „Гоце Делчев“- Гостивар

Operating as usual

Photos from ООУ Гоце Делчев Гостивар's post 01/12/2023

Со топли прегратки, извикување на нејзиното име и силен аплауз беше пречекана Тамара Грујеска од своите соученици и сите вработени во нашето училиште по настапот на Детската евровизија во Ница🤗

Тамара изминатиот викенд ја претставуваше нашата земја на јуниорската Евровизија со песната „Кажи ми, кажи ми кој“.

СЕ ГОРДЕЕМЕ СО ТЕБЕ ТАМАРА!

25/11/2023

ГЛАСАЈТЕ за 06! 🇲🇰

📲 Гласањето започна, а завршува на 26 ноември во 15:59 часот, на веб страната www.jesc.tv ✅🗳

🎶 Треба да изберете 3 омилени песни, но исто така можете да гласате и за сопствената држава. 🇲🇰

📣📣📣 ВАЖНО: ГЛАСАЊЕТО Е БЕСПЛАТНО И ОД ЕДЕН УРЕД МОЖЕТЕ ДА ГЛАСАТЕ САМО ЕДНАШ!

🗳️ Последното гласање ќе биде повторно отворено на 26 ноември, во времетраење од 15 минути по завршувањето на изведбата на последната композиција, на истата веб страна.

🏆 Резултатите се добиваат како комбинација од онлајн гласовите на интернационалната публика (50% од вкупните бодови) и поените од професионалните жирија (50% од вкупните бодови)!

VOTE 06 🇲🇰

📲 Voting has started and closes on 26 November at 15:59 CET at www.jesc.tv

🗳️ Last voting call can be done online in 15 minutes after all performances end on 26 NOV.

🎶 Watch the preview of 3 favorites and select yours! 🇲🇰

🏆 The results of JESC 2023 are determined by a combination of votes cast by international viewers (50% of the total points) and those awarded by national juries (50% of the total points)!

Photos from ООУ Гоце Делчев Гостивар's post 25/11/2023

Под мотото “Информирај се и донеси одлука”, на 24.11.2023 година во ООУ “Гоце Делчев„- Гостивар се организираше врсничка едукација од страна на обучени волонтери од општинската организација на Црвен крст Гостивар. Со нивната презентација, дадоа придонес во превенција од штетните последици од зависностите и апелираа за подигање на свеста кај младата популација во борбата против болестите на зависности.
Оваа активност се реализираше според
календарот на традиционални активности на Црвен крст на Република Северна Македонија кој е посветен на борба против болести на зависности.

Photos from ООУ Гоце Делчев Гостивар's post 25/11/2023

“ЗРНО ПО ЗРНО, ПОГАЧА”
Нашите третооделенци посетија фурна за правење леб и печива во Гостивар, со цел да се запознаат со постапката за добивање на леб и печива.
Се разговараше за постапката за добивање леб и за процесот на одгледување на житните култури, на кој начин се добива брашното и како се употребува за да направиме вкусен леб, кифлички или погача.
Оваа активност се реализираше во склоп на наставната програма по Природни науки и Воннаставни активности.

Photos from ООУ Гоце Делчев Гостивар's post 25/11/2023

Вчера, 24.11.2023 во нашето училиште со учениците од деветтите одделенија се одржа работилница за врсничко насилство под менторство на наставникот Дејан Крстески.
Темата беше фокусирана на превенцијата од насилство, а учениците беа запознаени со различните манифестации на овој вид девијантно однесување – врсничко насилство, психичко насилство, физичко насилство, насилство на социјални мрежи и друго.
Посебен акцент беше ставен на појавата на насилно однесување на учениците во самите училишта и во училишните дворови и дека овој вид на насилство е една од највидливите форми на манифестирање на агресивност преку физичките напади, тепачки, сајбер насилство, навреди и омаловажување меѓу врсниците , соучениците. Притоа беа презентирани низа можности како да се превенира и спречи таа појава.

Photos from ООУ Гоце Делчев Гостивар's post 23/11/2023

На 18.11.2023 во ООУ Гоце Делчев во Тетово се одржа Регионалниот натпревар по Македонски јазик.
Нашите ученички Сара Василеска и Дора Софреска освоија трето место, под менторство на наставничката Ефимија Групчева. Ученичките обезбедија учество на државниот натпревар.
На истиот натпревар по Македонски јазик-немајчин, трето место освои и нашата ученичка Есра Ајети под менторство на наставничката Наташа Змејкоска и обезбеди учество на државниот натпревар.
Им посакуваме голем успех🍀

Photos from ООУ Гоце Делчев Гостивар's post 20/11/2023

Со низа активности учениците од нашето училиште денес го одбележаа
20 ноември-Светскиот ден на детето👧🧒👦👶

Photos from ООУ Гоце Делчев Гостивар's post 18/11/2023

Нашето училиште и оваа година активно учествувше во настаните предвидени со програмата за чествување на 18 Ноември, Денот на ослободувањето на Гостивар.
Нашите ученици учествуваа во музичко-сценската манифестација „Децата и младите за Гостивар“, која се одржа вчера 17 Ноември во салата на ХЕС Маврово заедно со децата од градинките, основните и средните училишта од Гостивар.
Ученици од нижите и вишите одделенија положија цвеќиња пред споменикот на Чеде Филипоски - Даме во плоштадот во Гостивар.
Нашата ученичка Јана Нофитоска се здоби со Диплома за најдобар писмен состав за 18 Ноември (во организација на Здружението на борци и граѓани продолжувачи на традициите на НОАВМ-Гостивар), која беше доделена на Централниот настан Свечена академија по повод 18 Ноември, Денот на ослободување на Гостивар која се одржа вчера на 17 ноември со почеток во 19 часот во Центарот за култура АСНОМ.

18-ти ноември во историјата на Гостивар е испишан како Ден на конечното ослободување на градот од фашистичкиот окупатор. Годинава се одбележуваат 79 години слободен Гостивар.

Нека ни е честит и вековит 18 Ноември, Денот на ослободувањето на Гостивар🎉

Photos from ООУ Гоце Делчев Гостивар's post 13/11/2023

На 9.11.2023 година во основното училиште Исмаил Ќемали во Гостивар се одржа општински натпревар во кошарка-машки и кошарка-женски помеѓу основните училишта од Гостивар во рамки на Федерација на училиштен спорт на Македонија.
Учениците од нашето училиште освоија прво место во натпреварите кошарка-женски и второ место во кошарка-машки.
Големо браво 👏 за учениците и нивните ментори, им посакуваме успех и добри резултати во понатамошните натпревари🍀

Photos from ООУ Гоце Делчев Гостивар's post 04/11/2023

На 31 октомври оваа година, ученици од нижите одделенија заедно со своите наставнички посетија неколку банки во нашиот град за да го одбележат 31 октомври-Светскиот ден на штедењето💰
Светскиот ден на штедењето е воведен на 31 октомври 1924 г. во текот на Првиот меѓународен конгрес на штедилниците (Светско душтво на штедилници) во Милано, Италија. На последниот ден од конгресот, овој ден бил прогласен за меѓународен ден на штедењето.

Photos from ООУ Гоце Делчев Гостивар's post 31/10/2023

Денес во нашето училиште се реализираше заедничка Halloween работилница (во склоп на редовните часови, по наставната програма по англиски јазик) во која учествуваа ученици од ООУ Гоце Делчев Гостивар и СОУ Гостивар под менторство на наставничките по англиски јазик Снежана, Блерима, Саранда и Галина.

Photos from ООУ Гоце Делчев Гостивар's post 16/10/2023

Денес во холот на нашето училиште се организираше “Есенски пазар” по повод одбележување на Светскиот ден на здравата храна.
Учениците од нижите одделенија изложија најразлични видови на домашни прехрамбени производи декорирани со помош на своите родители.
На штандовите можеше да се најде овошје, зеленчук, теглички со ајвар, слатко, компоти…, костени, ореви, лешници, грав, чаеви, јаболков оцет…..
Денес холот на училиштето личеше на вистински есенски пазар. Дечињата продаваа, родителите, бабите и дедовците купуваа од прекрасно декорираните домашни производи.
“Есенски пазар” се организираше и во нашето подрачно училиште во село Тумчевиште.
Собраните средства од овој настан ќе се искористат за одредени наставни материјали по потреба.
Ви благодариме што бевте дел од денешниот настан🍀

Photos from ООУ Гоце Делчев Гостивар's post 06/10/2023

Низ низа активности нашето училиште ООУ Гоце Делчев ја одбележа Детската недела која траеше од втори до шести октомври. Дел од активностите беа имплементирани во рамките на меѓуетничка интеграција на образованието (МИО).
Се презентираше Конвенцијата за правата на детето, а учениците од првите одделенија се зачленија во Детската организација.
Преку пораки и цртежи од учениците до своите учители беше одбележан и Светскиот Ден на учителот - 5 Октомври!

31/08/2023

Утре, Први септември започнува новата учебна година 2023/2024
1105 ученици од прво до деветто одделение ќе седнат во училишните клупи во нашето училиште.
Приемот на првачињата од македонска смена ќе биде во 11 часот
Нека ни е со среќа новата учебна година🍀

Want your school to be the top-listed School/college in Gostivar?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Videos (show all)

Jingle bell!

Location

Telephone

Address


Gostivar
1230
Other Elementary Schools in Gostivar (show all)