СОУ ,,Гостивар"

Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from СОУ ,,Гостивар", School, Улица Ристо Оџаклиески бб, Gostivar.

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 18/11/2023

Ана Бошкоска и Леонтина Илиеска учествуваа во обуката за креирање и спроведување на кампања за безбедна училишна клима, која се спроведува во рамките на проектот "Промоција на безбедна училишна средина", поддржан од Првата детска амбасада на светот "Меѓаши"

18/11/2023

Вчеравечер, на свечената академија во чест на празникот 18 Ноември - Ден на ослободувањето на Гостивар, свое учество имаа и гимназијалците.
Под менторство на професорките Даниела Китаноска и Жаклина Ѓорѓиоска, тие изведоа рецитации на стихови на познати македонски поети, посветени на татковината, слободата, непокорот.
Честит 18 Ноември!!! 🇲🇰🇲🇰🇲🇰

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 17/11/2023

🧲🔭🏆🥇🥈🥉🏅🏆🔭🧲
На 45-тата "Школа на млади физичари" на Природно-математичкиот факултет во Скопје, гимназијалците покажаа одличен успех под менторство на професорите Мирослав Петроски и Тафа Амети.
Ова се резултатите од денешниот натпревар:
Елена Атанасовска и Зорина Савеска
3-та награда🥉
Андреа Михајлоски и Дарио Софрески
2-ра награда🥈
Филип Дојоски и Јосиф Милчески
3-та награда🥉
Виктор Угриноски и Веса Мурати
1-ва награда🥇
Гонџе Амети и Јона Селими
3-та награда🥉

Честитки до сите ученици и им посакуваме многу натамошни успеси 👏🍀👏🍀

Photos from SHMK "Gostivar" - Gjimnazi's post 16/11/2023

✅🔝🔝🏐🏐🏆🏆🥇🥇🥇

Прво место за машката и женска одбојкарска екипа на СОУ “Гостивар”- Гостивар на денешниот општински натпревар организиран во СОУ "Неготино".
Понатамошни успеси на учениците и наставниците на гимназијата, како и благодарност до СОУ “Неготина” за прекрасната организација.

✅🔝🔝🏐🏐🏆🏆🥇🥇🥇

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 15/11/2023

Денес нашите ученици Митко Тофилоски и Виктор Угриноски, со нивниот ментор- професорот Ѓоко Атанасовски, беа во BERIN Intellectual Property Agency, каде свечено им беа доделени наградите за најуспешни ученици за Еконова 2023, при што им беа врачени дипломи и парични награди од страна на директорот Ванчо Дамјански.

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 14/11/2023

✔️Денес со повеќе активности и интересни експерименти покажавме дека науката може да биде забавна.⚗️

🧬🧪Во знак на Денот на природните науки - 10 Ноември, учениците со помош на нивните професори-ментори го демонстрираа стекнатото знаење во областа на природните науки пред Градоначалникот Арбен Таравари, одговорната на секторот за образование Аслиан Снопче, директорот на гимназијата Мирсад Исеини и претставници од секторот за образование на општина Гостивар. 🩻🔬

🔭🧲 Науката, преку практичните експерименти, е магнет за будење на љубопитноста кај учениците и развивање на свеста за она што нѐ опкружува, што е дел од природата, дел од нас самите. 🧪

13/11/2023

"Да му го земеш јазикот на еден народ - тоа значи да му ја земеш душата" - оратор Ева Дејановска - учество на 56. Детски Рацинови средби.

13/11/2023
Наградени средношколци од Гостивар на Меѓународна изложба за еколошки иновации и истражувачки проекти | Gostivarpress.mk 11/11/2023

Наградени средношколци од Гостивар на Меѓународна изложба за еколошки иновации и истражувачки проекти | Gostivarpress.mk Ученици од гимназијата во Гостивар се закитија со награда за најуспешни млади учесници на 21-вата Меѓународна изложба за еколошки иновации и истражувачки проекти "....

11/11/2023

"Печал" од Кочо Рацин, рецитира Нада Спасеска

11/11/2023

Прогласување на најдобрите!!! "Макинова 2023" и "Еконова 2023"

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 11/11/2023

На овогодинешните "Рацинови средби" во Велес, ученичката Нада Спасеска, под менторство на професорката Ема Неделковска, ја освои втората награда во категоријата рецитирање.🥈

Честитики и многу натамошни успеси 🍀🍀🍀

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 11/11/2023

На 44-та Меѓународна изложба за иновации, пронајдоци, патенти, дизајн, идеа, нови производи и технологии, трговски марки, истражувачки проекти и младинско творештво "МАКИНОВА 2023" и 21-вата Меѓународна изложба за еколошки иновации и истражувачки проекти "ЕКОНОВА 2023” кои се одржа во периодот од 10-11 ноември 2023 година во Берово и на кои учествуваа претседателот на Македонија, Стево Пендароски, вице-премиерката Славица Гркоска, зам.министерката за животна средина Кристина Оџаклиеска, голем број на универзитетски професори, независни комисии од 5 различни институции, нашите ученици:

Митко Тофилоски
Виктор Угриноски

беа прогласени за најуспешни млади учесници во конкуренција од 135 иноватори од Македонија, Бугарија, Црна Гора, Србија и Словенија. 🥇
На високо ниво и со голем квалитет се покажаа и учениците:

Филип Билбиловски
Александар Билбиловски
Елена Атанасовска
Елена Николоска

Сите ученици се под менторство на професорот Ѓоко Атанасовски.

Голем успех до сите ученици и понатамошни успеси 🍀🍀🍀

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 31/10/2023

Вистински горди на нашите талентирани ученици Митко, Нада, Ева, Александар и Филип, членови на "Дунек", кои беа извонредни во комедијата "На терапија" во режија на Ѓорѓи Нешкоски.

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 31/10/2023

🥇Со наградата освоена од нашата ученичка Ана-Марија Смилеска го одбележуваме Светскиот ден на штедењето - 31 Октомври!
🏆На конкурсот распишан од Народна банка на тема "Штедењето- чекор до финансиска независност" нашата ученичка Ана-Марија под менторство на професорката Кристина Стефаноска ја освои првата награда.
🎉🎉Честитки и многу натамошни успеси🎊🎊

20/10/2023

"Бели цветови" во изведба на Росица, Ева, Мила, Борјан и Алек

20/10/2023

"По тебе" во изведба на Росица, Ева, Мила, Борјан и Алек.

20/10/2023

Михаела Антеска- unplugged со својата авторска "Insecurities"

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 20/10/2023

Во пресрет на 23 Октомври - Денот на македонската револуционерна борба и 130 годишнината од МРО, гимназијалците организираа пригодна приредба.
На приредбата се говореше за зачетоците на македонската револуционерна свест, се читаа цитати од познатите македонски револуционери и беа изведени неколку музички нумери.
Потребно е постојано јакнење на свеста за важноста на борбата, на жртвите, на аманетот оставен за борбата за државност и идентитет.
Честит 23 Октомври - Ден на македонската револуционерна борба!! 🇲🇰🎉🎉🇲🇰

Photos from Волонтерски Центар Скопје - Volunteers Centre Skopje's post 19/10/2023
Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 18/10/2023

На конференцијата на Форумот на немнозински заедници во Република Северна Македонија одржана на 18.10.2023 година во хотел "Мериот", ученичката Елена Атанасовска ја подигна наградата за прво место 🥇 на конкурсот за најдобар есеј на тема: ,,Мојот сограѓанин од соседната улица", а воедно доби и парична награда од 9 000 денари.
Ученичката Теодора Столеска е меѓу најдобрите десет учесници 🏅 и доби диплома и парична награда од 1 500 денари. Обете ученички се под менторство на професорката Билјана Атанасовска. 🎉🎉🎉
Честитки и уште многу други награди и признанија 👏👏

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 16/10/2023

Денеска организиравме посебен настан во нашето училиште - Светски ден на храната! 🎉

Ова е посебен ден каде што сите ученици и наставници од нашето училиште се собраа заедно да го прослават здравјето и свеста за добрата и здрава храна, како и традиционалната храна. 🥦🍎

Учениците и наставниците од нашето училиште одиграа важна улога во организирањето на овој посебен ден, помагајќи им на учениците во сите активности. 🙌

Ја изразуваме нашата длабока благодарност до сите учесници во поддршка во промовирањето на здрав начин на живот и заштита на животната средина, вклучувајќи ја и традиционалната храна. 💚

Да продолжиме да се грижиме за нашето здравје, да се сеќаваме на нашето наследство од храна. 🌍

Благодарни сме што имаме храна, но да не заборавиме секогаш да им помагаме на оние што немаат храна 🫶

Photos from Organized Youth Association's post 12/10/2023
Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 11/10/2023

🌲🌳🍂 Есенско уживање во природа
🌞🍄🍁 Истражување на гостиварско-мавровски крај

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 11/10/2023

Оваа година одбележувањето на
11 Октомври помина во знак на 100-годишнината од раѓањето на народниот херој од гостиварскиот крај Чеде Филипоски-Даме.
Гимназијалците ја посетија спомен-куќата на Чеде Филипоски-Даме во с.Ниќифорово, каде му оддадоа почит на херојот. Ацо Филипоски, најмладиот брат на Чеде, ги запозна поблиску со неговото револуционерно дело.
Историјата е исполнета со личности и настани кои ја обликувале сегашноста и наша должност е да ги пренесуваме знаењата за да изградиме подобра иднина.

Честит празник 11 Октомври - Денот на народната борба!! 🇲🇰🇲🇰

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 05/10/2023

Учениците Јосиф Милчески, Рона Реџепи и Али Имер, заедно со професорката Ема Неделковска учествуваа на средношколскиот камп во Охрид заедно со 60 ученици и 20 професори од различни етнички заедници и работеа на темите:
✅ Младинско учество
✅ Адресирање стереотипи и предрасуди
✅ Промовирање родова еднаквост и човекови права
✅ Негување мирно решавање конфликти
Организацијата беше од страна на Мисијата на ОБСЕ во Скопје.

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 03/10/2023

Учениците Митко, Александар, Ана-Марија, Дарија и Нада, под менторство на професорот Ѓоко Атанасовски, од 28-30 септември беа во Струга, хотел Дрим, во рамките на проектот "Service Learning: Од учење во училница до грижа за заедницата"- организиран од страна на LEAD- Leaders for Education, Activism and Development, за којшто добија грант од 12.000 денари за реализација на нивната иницијатива.
Им посакуваме многу успех во иднина 🍀

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 21/09/2023

Во рамките на проектот Мировно образование, поддржан од Првата детска амбасада во светот "Меѓаши", а по повод Светскиот ден на мирот - 21 Септември, гимназијалците беа во посета на институцијата "Народен правобранител" .

21/09/2023

🏫Ви ги претставуваме десетте училишта кои детектираа предизвик во своите заедница и ќе добијат можност да ги применат знаењата стекнати на часовите за да придонесат кон позитивни општествени промени

👥Во периодот од 28ми до 30ти септември, тимовите составени од средношколци и наставници ќе добијат тренинг преку кој ќе ги доработат своите проекти и ќе ги подготват за реализацијата која ќе започне по завршувањето на тренингот.

👉Оваа активност е дел од проектот YOU(th) are ALLRIGHT!, поддржан од Механизмот за граѓанска отпорност на ЕУ (МГО), програма за директна поддршка на граѓанските организации започната во рамките на проектот финансиран од ЕУ: Tехничка поддршка за подобрување на овозможувачката средина за граѓанските организации во Република Северна Македонија.

СУГС Браќа Миладиновци
СУГС "Георги Димитров"
СОУ ,,Гостивар"
Ostu Gostivar
СОУ Гимназија „Гоце Делчев“ - Куманово/ Gymnasium "Goce Delchev" - Kumanovo
ССОУ „Димитрија Чуповски“ - Велес
Соу Ѓорче Петров Прилеп
СОУ „Крсте Петков Мисирков“ Демир Хисар
СУГС „Никола Карев“-Скопје
СОУ Таки Даскало

18/09/2023

Тимот кој победува не се менува!
Предлог проектот со кој учениците Митко, Александар, Ана-Марија, Дарија и Нада, под менторство на професорот Ѓоко Атанасовски, аплицираа во рамките на проектот "Service Learning. Од учење во училница до грижа за заедницата" организиран од страна на LEAD- Leaders for Education, Activism and Development, беше прифатен.
Целиот тим ќе учествува на тридневна работилница во Струга. Им посакуваме многу успеси и пред сѐ, успешна реализација на проектот.

10/09/2023

Учебната година ја започнуваме со убави вести!!
Ученичката Елена Атанасовска освои прво место на конкурсот за најдобар есеј на тема: ,,Мојот сограѓанин од соседната улица", а воедно доби и парична награда од 9 000 денари.
Ученичката Теодора Столеска, која исто така учествуваше на конкурсот, е меѓу најдобрите десет учесници и ќе добие диплома.
Ученичките се под менторство на професорката Билјана Атанасовска и се поканети да учествуваат на официјалното доделување на наградите на 18.10.2023 во Холидеј Ин.
Честитки за постигнатиот успех и уште многу награди 👏👏🥇🏆🎖️

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 07/09/2023

Во пресрет на Денот на независноста на Македонија-8 Септември, во нашето училиште се одржа историски час за значењето на овој празник, проследен со рецитација на песни посветени на нашата убава татковина. Исто така, им беа врачени златните медали и дипломите на сите ученици кои освоија прва награда на меѓународниот натпревар по математика "Кенгур".
Ние, денешните генерации, го носиме товарот да ја зачуваме и да ја унапредиме Македонија, да ја издигнеме во современа држава во која секој млад човек ќе ги оствари своите желби и амбиции.
Честита независност Македонијо!

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 31/08/2023

Драги гимназијалци,

📣Утре, 01.09.2023 (петок) започнува новата учебна година!! Започнуваме со попладневна смена, во 13:15.

🍀 Ве очекуваме и се надеваме на успешна и плодна соработка. Ви посакуваме многу успеси, многу дружење, многу награди, многу прошетки и многу убави моменти поминати во нашата гимназија!

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 25/08/2023

Уште едно незаборавно Еразмус+ искуство во Коџаели, Турција.

17/08/2023

Драги полуматуранти,
Последниот уписен рок за во средно образование е на 21.08 (понеделник). Тимот администратори ве очекува за да ви го олесни процесот на упис.
Ве очекуваме!!

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 13/08/2023

Нашите ученици Виктор Угриноски, Лука Савески, Зорина Савеска, Елена Атанасовска и Татјана Трпевска се дел од тимот кој учествува на Еразмус+ младинската размена во Коџаели во Турција. Тука ќе имаат можност да се запознаат со дигиталната писменост и да ги подобрат дигиталните вештини.
Благодарност до Димче Мицкоски и Здружението "Центар за иницијативи и акција"

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 02/08/2023

Денес празнуваме 120 години од Илинденското востание и 79 години од првото заседание на АСНОМ.
Останува аманетот да ги сочуваме вредностите и придобивките кои тие ги претставуваат и да ги пренесеме на идните генерации.
Честит Илинден!

Photos from СОУ ,,Гостивар"'s post 17/07/2023

На европското првенство – Б дивизија, кое минатите десеттина дена се одржуваше во Скопје, македонските репрезентативци под 20 години го освоија среброто, а со тоа и пласман во А дивизијата.
Посебно сме горди на нашиот Тома Стојаноски, кој беше дел од тимот и кој напорно и посветено работеше на постигнувањето на овој успех.
Ова е само еден дел од скалилото кое води до врвот. Ти посакуваме многу успеси Тома!!!!

Започнав без никакво знаење и искуство фронт-енд, а на препорака на предавачот Никола почнав со работа - Creative Hub 08/07/2023

Уште една успешна гимназиска приказна.
Честитки Елена Брчиоска и уште многу натамошни успеси. 🍀🎊🧑‍💻

Започнав без никакво знаење и искуство фронт-енд, а на препорака на предавачот Никола почнав со работа - Creative Hub Малкумина знаат дека од мај месец наша нова колешка е Елена Брчиоска, најдобриот студент на Академијата за фронт-енд програмирање.

Want your school to be the top-listed School/college in Gostivar?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Videos (show all)

Вчеравечер, на свечената академија во чест на празникот 18 Ноември - Ден на ослободувањето на Гостивар, свое учество има...
"Да му го земеш јазикот на еден народ - тоа значи да му ја земеш душата" - оратор Ева Дејановска - учество на 56. Детски...
"Печал" од Кочо Рацин, рецитира Нада Спасеска
Прогласување на најдобрите!!! "Макинова 2023" и "Еконова 2023"
"Бели цветови" во изведба на Росица, Ева, Мила, Борјан и Алек
"По тебе" во изведба на Росица, Ева, Мила, Борјан и Алек.
Михаела Антеска- unplugged со својата авторска "Insecurities"
Презентација на игра
Земјо мила
Најчести правописни грешки
Активности на македонистите

Location

Category

Telephone

Address


Улица Ристо Оџаклиески бб
Gostivar
1230
Other Schools in Gostivar (show all)
Gostivar Belediye Lisesi Gostivar Belediye Lisesi
Risto Ocaklieski B. B
Gostivar, 1230

Gostivar Belediye Lisesi

II/6 SHMEK "Gostivar" II/6 SHMEK "Gostivar"
Gostivar

Bussines,Economy,Money

Qendra per Gjuhe Gjermane Gostivar / Центар за Германски Јаз Qendra per Gjuhe Gjermane Gostivar / Центар за Германски Јаз
Gostivar, 1230

Partner ekskluziv i GLEC-Tetovo – e vetmja qendër e liçensuar për mbajtjen e provimëve të ÖS

10/B Yahya Kemal College-Gostivar 10/B Yahya Kemal College-Gostivar
Gostivar, ****

║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║ © ΘRIGINAL PRΘFILE ® This profile is secure

4/6 SH.M.K The Best 4/6 SH.M.K The Best
Atjee Kuu EndraaT BeHen ReaLiiTeeT
Gostivar, 1234

ka pon simjet ama neve sna punohet :P

Auto Shkolla Era-Reli Auto Shkolla Era-Reli
Braqa Gjinoski Nr. 81
Gostivar, 1230

BËJMË AFTËSIMIN E KANDIDATËVE PËR " B " KATEGORI-------- ВРШИМЕ ОБУКА НА КАНД?

Shfm"Enver Stafai" Gostivar Shfm"Enver Stafai" Gostivar
Ruga . JNA. NR. 371
Gostivar

Shkollë Kulture

Meslek Lisesi - Kozmetik, Meslek Lisesi - Kozmetik,
Gostivar

KIZLAR ICIN ACILMIS BU YENI OKULUMUZDA BU YIL 8 INCI SINIFTA OLANLAR ILK OKULU BITIRDIKTEN SONRA OKU

VIII - 6 Forine VIII - 6 Forine
21
Gostivar

We are #THE BEST ♥

OSTU Sredno Tehnicko Uciliste Gostivar OSTU Sredno Tehnicko Uciliste Gostivar
Ilindenska 164
Gostivar, 1230

OSTU/SHMTK/BTL : KOMPJUTERSKA TEHNIKA I AVTOMATIKA, ELEKTROTEHNIKA I TELEKOMUNIKACII, ARHITEKTURA, M

Грифиндор Грифиндор
Кеј БРАТСТВО и ЕДИНСТВО бρ. 61
Gostivar, 1230

Образовно- Едукативен Центар