Villmatsliv - traditional skills and crafts

Villmatsliv - traditional skills and crafts

Share

Kursene gir grundig innsikt i trygge matplanter som finnes vilt i Norges natur. Lær å finne lunsjen din langs turstien!

Jeg vokste opp på Rauland i Vinje, og interesserte meg for spiselige ville vekster og medisinske planter helt siden barndommen. Det som først tiltrakk meg var friheten som kommer av å kunne finne sin egen mat fra naturen. Etterhvert så ble ville planters helsebringende og kulinariske egenskaper viktig for meg. Ville planter har vanlighvis svært høyt næringsinnhold, og bidrar med smaker som ikke le

26/10/2025

Made a meal from only wild foods that we foraged on the spot: crab and mussel risotto! We boiled crabs and seaweed to make an umami broth, then boiled wild grass seeds in the broth to absorb the flavour. Mixed in boiled mussels, salted with some salt water. Edible seashore plants as vegetables. Garnished with chopped wild chives that we found on the cliffs, and spiced with seeds from sea Angelica. Edible flowers for colour and some sweetness. Survival food can be gourmet!

13/10/2025

Lyst til å lære å spinne tråd av ville planter? Vi spinner vakker, myk tråd av fiberen som gjemmer seg inne i brenneslene. En nyttig ferdighet for sjølberging, beredskap og for dem som bare liker å lage ting fra bunnen 🌱
For påmelding, send meg en melding på facebook eller send mail til: [email protected]

Photos from Villmatsliv - traditional skills and crafts's post 16/05/2025

Folkeakademiet Rauland inviterer til kurs i spiselige ville vekster 7. 6 med Kim Sølve Jacobsen. Meir info og påmelding her: https://nettskjema.no/a/524992

Spiselige ville vekster på Rauland – til kjøkkenhygge og beredskap

Det finnes mat rundt oss overalt, selv høyt over havet her på Rauland. Du får lære hva slags spiselige ville vekster som finnes i nærmiljøet og hvordan de kan brukes både som et spennende innslag i matlagningen til hverdags og til beredskapsformål. Naturen er et beredskapslager som aldri går tomt!

Vi begynner med en kort forelesning som dekker de vanligste giftige plantene som man må unngå, miljøgifter og andre farer man bør være obs på, fulgt av en innføring i sammenhengen mellom ville planter og beredskap. Vi tar en gjennomgang av årshjulet for å se hvordan naturens spiskammers endrer seg gjennom året her på Rauland. Deretter drar vi ut i skogen og resten av undervisningen foregår utendørs.

Dato 7. juni 2025

Varighet: 1100 – 1500

Ta med matpakke – og vi smaker så klart også på ville vekster underveis! Husk gode sko og turklær etter været.

Pris: 600kr (400kr medlemmer i Folkeakademiet Rauland og Folkeakademiet Vinje).

Oppmøtested: Myllarsalen, USN/Raulandsakademiet, Akademiet 2, 3864 Rauland

Arrangør: Folkeakademiet Rauland

Om instruktøren:

Kim Sølve er biolog og interessert i alt som kan spises - han dyrker flerårige spiselige planter i hagen og sanker spiselige ville vekster i naturen. Han har vokst opp på Rauland og kjenner til hva som vokser i nærmiljøet. Kim Sølve har doktorgrad fra Universitetet i Oxford og er nå førsteamanuensis ved Universitetet i Sør-øst Norge hvor han underviser i tradisjonshåndverk og hvordan bruke naturen til å lage nyttige ting.

Kim Sølve reiser gjennom Norge og flere andre land i jakten på utrydningstruet kunnskap om bruk av naturen. Han samler kunnskap om tægerbinding, gamle fiskemetoder, snarefangst og hvordan finne mat i naturen.

03/05/2025

Lyst å lære å forvandle brennesler til vakker tråd? Jeg skal holde kurs i spinning av nesletråd i Tromsø i sommer. Fra plante til tråd!

21 og 22 juni (Bjørkligården). Påmelding: Maiken Bjørkli tlf 48101320.

19/04/2025

Lyst å komme på kurs med meg? Jeg holder beredskapskurs i Tromsø 21 juni, og to kurs i Målselv (24 og 26 juni).

Naturen er et beredskapslager som aldri går tomt! Lær å finne og lage mye av det man trenger for å klare seg med det naturen har å by på. Kurset passer for dem som er interessert i beredskap, sjølberging, overlevelse i villmarken eller bare liker å bruke naturen når de er ute i skog og mark.

Kursets fokus er på mat og materialer som man kan skaffe i naturen uten mye utstyr eller verktøy. For eksempel, i en beredskapssituasjon så kan man ikke være avhengig av å kunne gå i butikken for å kjøpe fiskegarn, fiskesnøre eller krok!

For påmelding til kurset i Tromsø: kontakt Maiken Bjørkli tlf 48101320. For påmelding til kursene i Målselv: [email protected] / 922 10 532

15/04/2025

Nå er det snart nettkurs i spiselige stueplanter! Bli med!

Stueplanter er fantastiske. De kan dyrkes på en vinduskarm året rundt, i hus, leilighet og studenthybel. De varer i årevis, uten at man måtte så, luke eller kjempe mot snegler og sultne rådyr. Hadde det ikke vært flott om de også kunne gi oss mat? I denne forelesningen skal Kim Sølve Jacobsen fortelle om hvilke spiselige planter som fungerer bra som stueplanter og hvordan man selv kan oppdage helt nye spiselige stueplanter.

Om foredragsholderen:
Kim Sølve er interessert i alt som kan spises – han dyrker flerårige spiselige planter i hagen, sanker spiselige ville vekster i naturen. Gjennom flere år har han eksperimentert med forskjellige spiselige planter for å finne ut hvilke som kan fungerer bra som stueplanter. Han har rekruttert frivillige hjelpere til å test-dyrke forskjellige spiselige planter i sine hjem, sånn at man får prøvd ut et større antall arter under flere forskjellige forhold. Han har funnet mange fine og spiselige planter som kan dyrkes i de tusen hjem. Kim Sølve er førsteamanuensis ved universitetet i sør-øst Norge hvor han underviser i tradisjonshåndverk og hvordan bruke naturen til å lage nyttige ting.

Dette kurset er en del av prosjektet Urtearv : planter i levende minne, støttet av sparebankstiftelsen.

Hvor: på nett
Når: 17 april kl. 15:30 – 17:00
Foredragsholder: Kim Sølve Jacobsen
Hvem: åpent for alle andre
Pris: gratis
Du finner arrangementet på kvann.no arrangement oversikten.

Want your school to be the top-listed School/college?

Website