10/04/2025
❓ Čo vidíte v tomto rozpočte? Čo je dobre a čo by ste zmenili? Ako by ste to robili inak?
Aj tieto otázky sme riešili na našom Beelong mastermind group stretnutí.
🤔 Ženy sa hneď pustili do riešenia, škrtania, prestavovania a následne zisťovali, či to urobili správne.
No...
správne by to bolo....
možno....
keby boli vedeli cieľ rodiny, ktorej rozpočet dostali do rúk..
Pretože,
ak chceme mať dobre urobený rozpočet, dôležité je v prvom rade zistiť, aký máme cieľ, čo chceme dosiahnuť, prečo to chceme, akú to má pre nás hodnotu a význam.
Takže nabudúce, keď si budete chcieť urobiť rozpočet, sadnite si najskôr so šálkou dobrého čaju alebo kávy a porozmýšľajte nad tým, čo skutočne chcete dosiahnuť a akú to má pre vás hodnotu.
Aké ciele máte? Máte ich jasne definované, alebo len v hlave snívate, že možno raz by ste....? Je váš rozpočet nastavený v súlade s nimi? Podporujú ich?
Ak sa o stanovovaní cieľov alebo rozpočte chcete dozvedieť viac, napíšte mi správu.
08/04/2025
✨ Pracovať na svojom vzťahu s peniazmi je ako otvoriť dávno zabudnutú krabicu od topánok, do ktorej ti mama odkladala obrázky, výtvory, žiacke knižky alebo zaľúbené listy z detstva.
👨👩👧👦 Zrazu objavíš všetky tie detské presvedčenia, rodinné vzorce, pocity viny, nedostatku alebo „musím si to odmakať“. A ty len sedíš a pozeráš: „Aha, takže preto sa mi peniaze stále rozkotúľajú hneď po výplate…“
A keď si myslíš, že už máš hotovo, že si to celé „pochopil“ tak potom môže prísť liečenie.
🧘 To tiché prepisovanie starých príbehov v hlave.
Občas slzy, občas smiech. A veľa AHA momentov...
Proces sa začal...
Prichádzame si na veci, prepisujeme, meditujeme, premýšľame, meníme, makáme....
A potom prichádza PRAX.
🙂 Denné rozhodnutia.
Začneme si uvedomovať, že sa na peniaze pozeráme iným pohľadom.
Že inak vnímame spôsob ako peniaze odchádzajú, prichádzajú...
Cítime, že majú pre nás inú hodnotu, inú esenciu ako pred časom...
Verím, že ženy z Beelong community & networking ktoré sú súčasťou Beelong Mastermind Groups to cítia podobne. Objavili sme v sebe a o sebe veľa rôznych presvedčení a vzorcov správania po rodičoch.
Ideme ďalej, hlbšie. Trocha teórie, veľa praxe.
Už sa teším na ďalšie praktické stretnutie, ktoré bude o našom obľúbenom ROZPOČTE.... 😄
04/04/2025
↗️ To na čo myslíme, to priťahujeme, to rastie.
Predstavte si, aké by to bolo, keby sa naše presvedčenia o peniazoch z detstva zmenili.
Keby sme si ich vedome preprogramovali napríklad nasledovne:
👉 Peniaze nám môžu pomôcť vytvoriť dobro okolo nás.
👉 Čím viac ich mám, tým viac dobra môžem vytvoriť.
👉 Peniaze ku mne prichádzajú ľahko a môžu u mňa ostať.
👉 Peniaze sú nástroj a je na mne, ako ich využijem.
👉 Môžem byť dobrý človek a zároveň mať finančnú hojnosť.
Ako by vyzeral náš účet? Mohli by sa veci zmeniť?
Samozrejme nehovorím, že to ide samé od seba, no naše presvedčenia nám vedia komplikovať život, ale aj veľmi pomôcť.
Aké pozitívne presvedčenia o peniazoch máte? Napíšte mi do komentára.. :-)
02/04/2025
💸To, čo sme počuli o peniazoch v detstve dnes riadi náš účet.
Možno... toho, kto na tom ešte nezačal pracovať vedome...
Čo to znamená? Aj vy ste počuli vety typu:
❌ Peniaze nerastú na strome!
❌ Ten to určite ukradol! Všetci bohatí sú zlodeji.
❌ Na to, aby si mal veľa peňazí, treba veľa a ťažko pracovať.
❌ Peniaze kazia charakter...
❌ Ľahko prišli, ľahko odišli
To sú ony!
Vety, ktoré sme ako deti počúvali a nevedomky si ich zapisovali hlboko do nášho podvedomia. Tak hlboko, že si ich neuvedomujeme, ale ovplyvňujú to, ako sa k peniazom správame, aký s nimi máme vzťah, či idú radšej k nám alebo od nás.
Tieto a podobné vety som objavila aj ja u seba pri finančnom koučingu a vtedy prišlo to uvedomenie!
Veď ja keď verím, že "Peniaze kazia charakter. Všetci bohatí sú zlodeji." tak sa budem držať ďalej od toho byť bohatá... Ja predsa nechcem mať pokazený charakter, nechcem byť považovaná za zlodeja....
Alebo "Ľahko prišli, ľahko odišli." tak tie peniaze ak aj ľahko prídu, mám podvedome potrebu ich všetky rýchlo minúť. Moje nastavenie mi totiž hovorí, že si ich nemôžem nechať, musia odo mňa odísť....
❓Preto sa vás chcem opýtať:
Aké vety o peniazoch ste počúvali v detstve? Myslíte si, že vás dnes nejako ovplyvňujú?
Napíšte mi do komentára, som zvedavá na váš pohľad! 👇
01/04/2025
„Predstavte si, že peniaze sú človek. Aký by bol váš vzťah?“
♥️ Milujúci, srdečný, silno zviazaný? Chodili by ste všade spolu? V dobrom aj zlom? Boli v pohode, bavili sa spolu?
💔 Toxický, nepohodlný, otravný? Stále by sa vám vyhýbal? Tvrdil by vám, že nie je pre vás dosť dobrý?
😒 Alebo by občas za vami prišiel, zabavil sa, ale nikdy by dlho neostal?
Ja som si v minulosti myslela, že peniaze sú len o číslach, príjem/výdaj... Stačí viac pracovať, lepšie rozumieť číslam a všetko bude ok. Začnú prichádzať
a ostávať.
Nie je to však úplne tak. Peniaze ku mne neprichádzali tak, ako by som si bola predstavovala. Ako keby sa mi vyhýbali, nechceli byť so mnou...
Až kým som pred asi piatimi rokmi nezistila, že nestačí rozumieť číslam, že každý z nás má nejaký vzťah s peniazmi a ak nie je dobrý, peniaze k nám neprichádzajú s ľahkosťou, radosťou.
🌻 Veci sa pomaly začali meniť....
Ak by boli peniaze človekom, aký vzťah by ste spolu mali? Ako by sa k vám správali? A vy k nim? Čo by ste o nich hovorili?
13/03/2025
PENIAZE A (SEBA)HODNOTA: Ako si ceníme seba a svoju prácu?
🧐 Ako sa cítite, keď si máte vypýtať peniaze za svoju službu alebo produkt? Je vám to nepríjemné? Pozeráte sa na klienta a hľadáte v ňom podporu vášho rozhodnutia? Máte nutkanie znížiť cenu, len aby bol klient spokojný, aby bola cena "prijateľnejšia"?
Alebo naopak, pevne a rozhodne stojíte za sebou a svojou cenou, hodnotou?
Keď sa s ľuďmi bavím na túto tému, tak väčšina sa mi prizná, že majú problém si vypýtať peniaze za čokoľvek - či už to je vlastné podnikanie, nejaká služba, zvýšenie platu v práci, alebo často aj vrátenie požičaných peňazí.
❓ Prečo je to tak?
Prečo mávame pocit, že ak si pýtame peniaze, musíme to nejako ospravedlňovať, alebo že si to musíme zaslúžiť?
Pravda je taká, že to má veľa do činenia s našou seba-hodnotou.
👃 Nás v detstve učili, že samochvála smrdí a teda sme sa naučili, že sa nemáme chváliť, práve naopak, máme byť skromne ticho a nechať iných, aby si nás všimli a ohodnotili.
To nás naučilo nevážiť si seba a to, čo sme dokázali, nehovoriť, nechváliť sa a nedajboh si peniaze vypýtať.
Je to zakorenené hlboko, hlavne v našej generácii X, v našich končinách tiež známe ako "Husákove deti".
🧐 Ale, teraz už prišiel čas, aby sme si to uvedomili, povedali si s akými presvedčeniami sme vyrastali, ktorým stále veríme a ktoré by sme mohli už aj pustiť, aby sme sa posunuli ďalej.
Zmeniť zaužívané vzorce myslenia nie je vždy prechádzka ružovou záhradou. Vyžaduje to odhodlanie, vytrvalosť, vedomé úsilie a väčšinou vystúpenie z komfortnej zóny, ale práve v tom je tá najväčšia odmena.
Pridruženým benefitom bude okrem peňazí aj to, že prestaneme naše nefunkčné presvedčenia nevedomky odovzdávať ďalej našim deťom.
Dáme im lepší štart, iný pohľad na hodnotu peňazí a zdravší vzťah k hojnosti. 😊
11/03/2025
Dlho som tu nič nepísala, no to neznamená, že sa nič nedialo.
Práve naopak. Za tých pár mesiacov sa toho u mňa udialo dosť...
Ponorila som sa do vzdelávania, spoznávania sa, premýšľania a tvorenia.
✳️ Vo februári som si dokončila koučingový výcvik, aby som sa mohla naplno rozbehnúť ako kouč.
✳️ Pokračovala som v učení finančnej gramotnosti deti na našej základnej škole.
✳️ Spolu s Martinou Nadaskou sme znova otvorili mastermind skupinu pre ženy z Beelong community & networking na tému "Ako si vytvoriť pozitívny vzťah k peniazom, ako mať rada svoje peniaze, ako ich zarobiť".
✳️ Založila som občianske združenie OFFline svet, ktoré sa zaoberá problematikou vplyvu moderných technológií, hlavne mobilov a sociálnych sietí na deti a mládež.
Za ten čas som sa veľa naučila a posunula v každej sfére môjho života.
⚜️ Teraz som pripravená zdieľať svoje nové znalosti, poznatky, tipy a inšpirácie.
A čo vy? Ako sa vám darilo za posledné mesiace? Aký najväčší posun ste urobili? Čo sa vám podarilo, alebo naopak, čo ste museli prehodnotiť?
Napíšte mi do komentárov.
05/02/2025
Aj takto sa učia deti finančnej gramotnosti…
AKO MINIMALIZOVAŤ SVOJ ODPAD?
Dnes sme si pre deti z 9.A pripravili interaktívne vzdelávanie z dielne Eduvision. Ich najnovší e-learning na platforme Pre lepšiu budúcnosť Zeme je zameraný na tému tvorby a znižovania odpadu ako aj udržateľného životného štýlu. Prostredníctvom príbehu dvoch teenagerov, Adama a Grétky, sme si pod láskavým vedením zerowasterky Danky ukázali, ako sa dajú prakticky riešiť otázky udržateľnosti, ako sa dá znižovať náš odpad a ako byť zodpovedný voči životnému prostrediu.
Kurz bol bohatý na fakty, tipy a videá z reálneho života teenagerov. Našli sme v ňom nielen kvízové otázky, ale aj výzvy, do ktorých sme sa rovno rozhodli zapojiť.
Zorganizovali sme triedny "swap" - výmenu oblečenia a kozmetiky, kde mal každý príležitosť prispieť či už pekným kúskom oblečenia, ktoré už nenosí, alebo kozmetikou, ktorú už nevyužije. Najväčšej pozornosti sa tešili pestrofarebné laky na nechty :)
Všetci sme si dnešok užili a najmä sme sa opäť niečo praktické naučili. Tým sme uzavreli (alebo znovu otvorili?:) tému Reduce - Reuse - Recycle (Redukuj - Znovu použi - Recykluj), ktorej sa na angličtine dlhodobo venujeme už od ôsmeho ročníka.
P.S.: Kurz je zadarmo k dispozícii na platforme: www.prelepsiubuducnostzeme.sk, ak máte chuť si ho spoločne s deťmi doma pozrieť a niečo nové sa spoločne naučiť, smelo do toho. A hoci je kurz prioritne určený žiakom 6.-9.ročníka, pani učiteľka Lucka ho doma otestovala na svojich vlastných mladších deťoch a tie ho so záujmom sledovali až dokonca. Tak sa nenechajte odradiť vekom. ❤
05/12/2024
🌸 V nedeľu sme sa s Lubomira Schlosserova zúčastnili krásnej akcie AUREA FESTIVAL - podpora zdravia, sebarozvoja a tvorivosti (AUREA - komunita žien) ako zástupkyne spoločnosti Financopedia, ktorá sa už viac ako 4 roky zaoberá vzdelávaním finančnej gramotnosti dospelých a mládeže.
💸 Účastníci, ktorí sa pri nás pristavili mali možnosť urobiť si test finančnej gramotnosti a zistiť, aké majú vedomosti o financiách.
Stretli sme sa s veľmi pozitívnymi ohlasmi na našu aktivitu, čo nás presvedčilo o tom, že je to téma, ktorú treba stále prinášať medzi ľudí.
Uskutočnili sme veľa inšpiratívnych rozhovorov.
🌸 Ďakujeme za možnosť zviditeľniť naše aktivity a prispieť k rozšíreniu povedomia o dôležitosti finančnej gramotnosti pre ľudí a tiež predstaviť naživo našu spoločnosť Financopédia, ktorá pôsobí primárne na Instagramovej platforme.
Každý kto sa zúčastnil testu finančnej gramotnosti mal možnosť zúčastniť sa losovania a vyhrať hlavnú cenu. Tou bol poukaz na 50€, prvý vklad na investíciu do ETF fondov. Keďže vyhrať môže len jeden, gratulujeme výhercovi, každý od nás získal hodinovú konzultáciu alebo hodinu finančnej gramotnosti grátis. Túto hodinu môžu využiť individuálne, vo dvojici či ako firma.
🌻 Tešíme sa, že môžeme rozdávať a posúvať naše znalosti a skúsenosti ďalej.
28/11/2024
🤔 DÁVAŤ DEŤOM VRECKOVÉ ALEBO NIE?
Ak áno, od akého veku, koľko, kedy, za čo...
Ak dávať vreckové, čo s nimi majú deti robiť? Čo si z toho majú a môžu kupovať? Alebo ich majú len šetriť?
Toto sú otázky, ktoré ma zamestnávajú od kedy sa venujem deťom na základnej škole a bavíme sa o finančnej gramotnosti.
Ako to cítite vy?
Dávate deťom vreckové? Za čo a na čo im peniaze dávate? Majú nejaké povinnosti alebo záväzky, ktoré musia splniť? Ak im nedávate, prečo je tomu tak?
26/11/2024
👩🏫 Dni kedy chodím do školy a hovorím s deťmi o peniazoch bývajú pre mňa veľmi poučné, a často aj únavné...
Vždy rada prídem domov a dám si šálku dobrej kávy. Rozoberiem si v hlave čo sa udialo a čo som si zo dňa zobrala ja. ☕
Rada chodím medzi deti a bavím sa s nimi, lebo sa veľa dozviem o tom, ako to v rodinách s peniazmi funguje.
💸 Napríklad minule som zisťovala, ako to deti majú v rodine s vreckovým.
Nezaujíma ma, koľko ktoré dieťa dostane.
Skôr ma fascinuje zisťovať, podrobnosti okolo vreckového. Či ho dostávajú, ako pravidelne, či musia pre peniaze niečo urobiť, alebo ich dostávajú len preto, že sú a tiež na čo všetko ich môžu minúť. Zaujímavé je tiež zisťovať, či je niečo, čo deti musia kupovať z vlastných peňazí.
👨👩👧👦 Je to tak veľmi rôznorodé. Ani jedna rodina nie je úplne rovnaká.
V každej rodine majú rodičia inú predstavu o tom, ako posúvať deťom znalosti a skúsenosti s peniazmi.
A posúvajú to aj tak, že vlastne nerobia nič. O peniazoch nehovoria, neriešia. A deti od nich podvedome preberajú presvedčenie, že o peniazoch sa nehovorí.
Preto som rada, že som sa vybrala touto cestou a zvolila si za svoju misiu hovoriť aj s deťmi o peniazoch ako o dôležitej hodnote v našom živote.
21/11/2024
HOVORÍTE S DEŤMI O PENIAZOCH?
Tak naozajsky. Otvorene. Bez hanby či škrupulí. Bez nadradenosti či spôsobom javšetkoviemnajlepšie.
Rozprávaním nemyslím rozhovory o šetrení alebo bezhlavom míňaní, prípadne o výčitkách, že všetko majú a napriek tomu si nič nevážia.
Rozhovormi myslím baviť sa s deťmi tak, ako sa bavíte so svojimi priateľmi, o úspechoch aj neúspechoch.
O tom, koľko zarábate, čo presne robíte, aby ste peniaze zarobili. O tom, aké hodnoty vytvárate za peniaze, ktoré dostávate a prinášate domov. Ale aj o tom, ako ich míňate.
Napríklad to,
✅ koľko stoja potraviny, bývanie, oblečenie, krúžky, výlety, dovolenky či darčeky a jedlo v reštaurácii
✅ ako plánujete rodinné výdavky
✅ čo znamená postarať sa o rodinu a domácnosť
Mnohým deťom tieto odpovede chýbajú. Niekedy sa mi zdá, že peniaze sú rodinným, alebo rodičovským tajomstvom.
Ale nemusí to tak byť. Môže to byť aj úplne inak. Je možné túto tému začať otvárať. Postupne, opatrne, pozvoľna.
Čo si myslíte, ako by ich životy ovplyvnilo, keby ste ich zapojili do reálne konverzácie o vašej naozajstnej finančnej situácii?
👉 Zdieľali ste niekedy s dieťaťom reálne čísla a plány?
Napíšte mi o tom.