single_a_v_pohode

single_a_v_pohode

Share

Single život môžeš žiť naplno. S radosťou. A dôverou v Boha, že sa Mu tvoj život a budúcnosť nevymkli z ruky.

28/09/2023

Život v absolútnej plnosti je len v blízkom vzťahu s Ježišom. Ani priateľ, ani manžel, ani deti nedokážu tvoju dušu a srdce zaplniť po okraj. Pretože tvoje srdce a tvoja duša boli stvorené pre omnoho väčšie a trvalejšie veci, než vzťahy s ľuďmi tu na zemi – ktoré sú krásne a sú darom od Boha!! Ale nie sú tým najväčším blahom, ktoré môžeme prežívať.

To, že tejto pravde uveríš, nespôsobí, že sa stane viacej pravdou. Ale len vtedy tá pravda začne na teba mať vplyv a začne ťa meniť. Vtedy ťa je strata vzťahu alebo neexistencia vzťahu nemusí zdrviť. Vtedy budeš vnútorne stabilnejšia, silnejšia a odolnejšia.

„V Ňom (v Ježišovi) bol život a a ten život bol svetlom ľudí.“ Ján 1:4

22/04/2023

"Ak sa vydáš alebo oženíš a chceš slúžiť Pánovi, vyber si takého kresťanského partnera, ktorý sa teší, keď ty tešíš Pána. Potom nebude vo vašej domácnosti žiadne rozdelenie a obidvaja môžete slúžiť Bohu efektívne." ~ Warren W. Wiersbie

Nepoľavuj vo svojich štandardoch, inak bude manželstvo trápením.

05/02/2023

Možno si ešte s nikým nechodila.
Možno si po rozchode.
Možno dokonca tvoj priateľ, snúbenec alebo manžel zomrel a opäť si single.
A hovoríš si, že to nedáš.. že pri predstave ďalších 5, 10, 20, 30, ... rokov single života upadáš do zúfalstva a nemáš chuť žiť.
Ale skús si predstaviť, že dáš túto minútu. Dáš týchto 5 minút. Dáš tento deň. A zajtra si opäť povieš: „Áno, predstava žiť 20 rokov single je neúnosná, ale jeden deň, tento deň, zvládnem!“

Ježiš ti dáva milosť práve na ten jeden deň. Z dnešnej milosti nemôžeš žiť zajtrajší deň, rovnako ako z tej včerajšej nedokážeš žiť dnes.

„Nebuďte teda ustarostení o zajtrajší deň, lebo zajtrajší deň postará sa o seba. Dosť má deň svojho trápenia.“ Mat 6:34

„Na Neho uvaľte všetky svoje starosti, lebo On sa o vás stará.“ 1. Petra 5:7

„Všetko vládzem v tom, ktorý ma posilňuje, v Kristovi.“ Filipským 4:13

02/12/2022

Veríš tomu?
Vieš, Boh nikdy neklame. Tak sa na Neho spoľahni. Že o tebe vie, že sa o teba stará, že chce pre teba to najlepšie. A že Jeho cesty sú vyššie a úplne iné než tie tvoje. A to je v poriadku. Nemusíš všetkému rozumieť na to, aby si prežívala pokoj, radosť a vnútornú slobodu.

Čokoľvek ťa trápi, odhoď k Jeho nohám. Tvoje plecia nie sú také silné, aby si udržala ťarchu sklamania, smútku, bolesti, neistoty, hnevu, neodpustenia, prázdnoty, osamelosti... Ale On je dostatočne silný a mocný niesť všetko, čo v srdci nosíš. Tak sa Mu to neboj dať 😉

29/09/2022

Tvoja duša je večná. Ak veríš, že Ježiš ťa vykúpil zo všetkých tvojich hriechov, platí o tebe, že tvoja hodnota je nevyčísliteľná. Ako by niekto mohol preplatiť krv samotného Boha?!
A preto, nedovoľ, aby tvoju hodnotu určoval akýkoľvek človek - hlavne ten, po ktorého blízkosti možno túžiš, ale on ťa odmieta. Nedovoľ, aby ovládal tvoju radosť alebo jej nedostatok, tvoju spokojnosť alebo nespokojnosť, tvoje naplnenie alebo pocit prázdnoty. Chovaj sa podľa pravdy, podľa svojej skutočnej identity, neznižuj sa k tomu, že svoju identitu budeš odvodzovať od nedokonalého človeka, ktorý za teba nezomrel a nedaroval ti večný život.

“Alebo či neviete, že vaše telo je chrámom Ducha Svätého, ktorý je vo vás, ktorého máte od Boha, a že nie ste sami svoji? Veď veľmi draho ste boli kúpení! Oslávte teda Boha svojím telom i svojím duchom, čo oboje náleží Bohu.”
‭‭Prvý Korinťanom‬ ‭6:19-20‬ ‭

“Veľmi draho ste boli kúpení! Nebuďte otrokmi ľudí!”
‭‭Prvý Korinťanom‬ ‭7:23‬ ‭SLB‬‬

15/09/2022

„Keď sa vydám, už sa nebudem stretávať s túžbami a pokušením.“

Kontaktu s túžbami a pokušením sa nevyhneš, pretože žiješ na tomto svete.
Vernosť a čistota srdca a mysle je ovocím Ducha, čiže to nie je niečo, čo sa v človeku nachádza prirodzene. Podľahnutie pokušeniu je otázkou nastavenia srdca. A keďže manželstvo nie je Boh, ani manžel nie je Boh, nedokáže ti ani jedno ani druhé zmeniť srdce. Na to má moc iba Boh sám.

Prirodzene je našou túžbou robiť si, čo sa zachce nášmu telu a nedávať žiaden limit svojim myšlienkam. Aj tá najoddanejšia kresťanka, keď sa naskytne vhodná príležitosť (únava, choroba, emocionálne zranenie, sklamanie, ...), má obrovský potenciál ku kolosálnemu zlyhaniu v oblasti sexuálnej alebo emocionálnej čistoty a má obrovský potenciál k nevere (buď fyzickej alebo na úrovni srdca a myšlienok).

A keďže žijeme v tomto svete a máme oči a uši, za predpokladu, že sme zdraví jedinci, ktorým fungujú hormóny, sa stále budeme stretávať s pokušením a túžbami, ktoré nie sú dobré. Ale, je tu nádej! 🙂 Odpoveďou nie je snažiť sa čo najviac z vlastných síl ovládať sa. Opäť, aj sebaovládanie je ovocím Ducha, čiže, je nám darované vtedy, keď kráčame Duchom, keď kráčame vierou, keď prebývame v Kristovi skrze dôveru a milujeme Ho. Keď toto robíme, tak máme silu odolávať a nepoddávať sa tomu, čo je pre naše oči, uši, telo a srdce také lákavé.

„No OVOCÍM DUCHA je láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, láskavosť, dobrota, VERNOSŤ, miernosť, SEBAOVLÁDANIE.“ Galatským 5:22-23

13/09/2022

Dôležité pripomenutie na dnešok a každý ďalší deň – Boh sa s tebou nezahráva, On ťa netrápi a neskúša, koľko vydržíš. V akejkoľvek oblasti, aj v oblasti vzťahov. On nie je krutý, On nie je škodoradostný, On nie je zlý.

Je múdry a dobrý a má svoje cesty, ktorým my nie vždy rozumieme, ale naša nevedomosť nemení Jeho láskyplné a krásne srdce.

Niekoľko veršov zo Žalmu 145:

„Hospodin je dobrý všetkým a jeho zľutovania nado všetky jeho skutky.“

„Hospodin podopiera všetkých padajúcich a narovnáva všetkých zohnutých.“

„Oči všetkých hľadia v nádej k tebe, a ty im dávaš ich pokrm na jeho čas.“

„Otváraš svoju ruku a nasycuješ každý živočuch svojou dobrotivosťou.“

„Hospodin je spravedlivý vo všetkých svojich cestách a svätý vo všetkých svojich skutkoch.“
„Hospodin je blízky všetkým, ktorí ho vzývajú, všetkým, ktorí ho vzývajú v pravde.“

„Činí vôľu tých, ktorí sa ho boja, čuje ich krik a pomáha im.“

„Hospodin ostríha všetkých, ktorí ho milujú, ale zahladí všetkých bezbožníkov.“

„Moje ústa budú hovoriť chválu Hospodinovu, a každé telo bude dobrorečiť menu jeho svätosti na večné veky.“

08/09/2022

„Keď sa vydám, budem vedieť, čo mám so svojím životom robiť.“
„Časopis Marianne mal kedysi motto: „Život začíná v třiceti.“ A, žiaľ, niektoré ženy si myslia, že život začína po svadbe. Niekedy sa mi chce plakať, keď vidím úžasne šikovné, schopné, múdre, láskavé ženy, ktoré sú si neisté samé sebou len kvôli tomu, že sú single. Akoby sa zázračne malo niečo v ich vnútri zmeniť jedným dňom, alebo akoby potrebovali muža na to, aby im ako malým dievčatkám povedal, akým smerom majú ísť.

Lepšie je ísť naplno za cieľom (pre mňa je to blízky vzťah s Bohom skrze osobu Ježiša Krista), a ak sa na tejto ceste stretneš s nejakým spolupútnikom 😉, ktorý pôjde rovnakým smerom a bude chcieť ísť za Ním rovnako naplno, začnite kráčať spolu. Jeden k druhému sa môžete pridať a byť rovnocennými partnermi, pretože už viete, kam idete.

A aj keby si na tej ceste nikoho nestretla, nevadí, lebo „veď toto naše terajšie ľahké súženie nám získa nesmierne bohatstvo večnej slávy, keďže nehľadíme na viditeľné, ale na neviditeľné; lebo viditeľné je dočasné, neviditeľné však večné.“ 2. Kor 4:17-18

01/09/2022

Tento účet som založila kvôli tomu, pretože som videla okolo seba veľa mladších aj starších single dievčat a žien, ktoré sa trápili tým, že nemajú priateľa alebo manžela. Viem, že tento profil sledujú aj chalani a muži. A viem, že aj pre vás, milí páni, je obsah relevantný.
Ale myslím si, že v našej spoločnosti je omnoho lepšie prijímané to, keď sa napr. v 40 rokoch ožení muž (že je v tom najlepšom veku). Keď sa však vydáva 40-ročná žena, môže to byť spájané s hanbou alebo niečím nepatričným. Preto sa ženy trápia. A to je škoda, pretože radostný a plný život naozaj nestojí a nepadá na druhom človeku ale na tom, čo prežívam vo svojom srdci – či mám postoj radosti, vďačnosti a spokojnosti napriek okolnostiam.
Keď raz zomrieme, nebude náš život a rozhodnutia súdiť naša babka, mama, oco, suseda, teta, bratranec, ... ale Boh.
Pre väčšinu ľudí má Boh partnera v mladšom veku. Ale pre niekoho nie, a to je v poriadku. Ak je ten vzťah od Boha, tak je úplne OK sa prvýkrát vydať alebo oženiť aj v 60-ke ;) Radšej čakať na to Božie, aj s Jeho požehnaním, než si niečo svojvoľne uchmatnúť a potom sa trápiť vo vzťahu bez Božieho požehnania.

„Túžobne som čakal na Hospodina a On sa sklonil ku mne a vyslyšal moje volanie.“ Žalm 40:2

„ Očakávaj Hospodina! Buď silný! Nech je pevné tvoje srdce. Očakávaj Hospodina!“ Žalm 27:14

„Utíš sa pred Hospodinom a čakaj na Neho, nevzbĺkni hnevom proti tomu, kto má úspech v živote, proti človeku, ktorý strojí úklady.“ Žalm 37:7

30/08/2022

„Keď sa vydám, nebudem už osamelá.“
Biblia skutočne hovorí o tom, že dvaja sa majú lepšie ako jeden. A naozaj, boli sme stvorené pre vzťahy. Ale manželstvo nie je jediným vzťahom, ktorý môžeme zakúsiť. Je zaujímavé premýšľať nad tým, že manželstvo potrvá len dovtedy, dokedy jeden z manželov žije. V nebi manželstvo medzi ľuďmi neexistuje. Naopak, vzťahy medzi ľuďmi, medzi duchovnými bratmi a sestrami, potrvajú večne – aj v nebi. Čiže, v určitom zmysle, je vzťah medzi veriacimi priateľmi tu na zemi dôležitejší, než ten manželský (z hľadiska trvácnosti).
Okrem toho, keďže naša duša bola stvorená pre Boha, aby sme boli úplne naplnené Jeho slávou, ak sa budeme snažiť toto naplnenie brať od človeka (partnera, rodiča, dieťaťa, manžela, kamošky, brata, ...), tak budeme sklamané. Pretože ľudia neboli stvorení na to, aby dokázali naplniť tú nekonečnú prázdnotu a túžbu, ktorú v sebe máme. To dokáže len nekonečná entita = Boh.

„Ježiš jej povedal: „Každý, kto pije z tejto vody, bude opäť smädný. 14 Kto sa však napije z vody, ktorú mu dám ja, nikdy nevysmädne. Ale voda, ktorú mu dám, stane sa v ňom prameňom vody prúdiacej do večného života.“
Ján 4:13-14

Ak niekedy budeš vo vzťahu alebo v manželstve, čerpanie naplnenia od Boha spôsobí, že budeš môcť prežívať vo vzťahu slobodu, nebudeš na druhého nakladať neúnosné bremeno toho, aby naplnil tvoju prázdnotu a hral sa tak na Boha, a taktiež budeš prijímať slabosti a nedokonalosti toho druhého s ľahkosťou. Uvedomíš si, že človek nikdy nemôže zastúpiť úlohu Boha v tvojom živote.

23/08/2022

Cítiš sa dnes osamelá? Je to kvôli tomu, že si stvorená pre vzťahy a pre blízkosť s iným človekom, ale aj pre blízkosť s Bohom. Priateľstvo s človekom nám dá to, čo nám priateľstvo s Bohom nedá. A naopak, priateľstvo s Bohom nám dá to, čo nám priateľstvo s človekom nikdy nemôže dať.
Rozdiel je v tom, že priateľstvo s človekom je dočasné a priateľstvo s Bohom je večné. Tvoja osamelosť je teda chvíľková, ale ak poznáš Boha osobne, tvoja radosť a naplnenie bude večné! Wow.

„Veru, veru, hovorím vám: Kto verí vo mňa, má večný život.“ Ježiš, Ev. podľa Jána 6:47
„Tak aj vy: teraz máte zármutok, ale zase vás uvidím, a srdce bude sa vám radovať, a nik vám nevezme vašu radosť.“ Ježiš, Ev. podľa Jána 16:22

22/08/2022

Byť spokojnou so životom, ktorý máš a zároveň túžiť po niečom inom, sa nevylučuje.

Hovorí o tom Pavol v liste Filipským 4:11-13: „Nehovorím to preto, že mám nedostatok; lebo ja som sa naučil pristať na tom, čo mám. Viem sa aj uskromniť a viem aj v hojnosti žiť. Už som vo všetkom možnom pocvičený: sýty byť aj hladovať, hojnosť mať i núdzu trpieť. Všetko môžem v Kristovi, ktorý ma posilňuje.“
Pavol tu hovorí, že je spokojný s tým, čo má, aj keď je hladný. A čo sa deje, keď je človek hladný? Má túžbu po jedle.

Tento princíp môžeš uplatniť aj v oblasti svojej singleness: môžeš byť spokojná s tým životom, ktorý ti teraz dáva Boh a zároveň túžiť po manželstve. Kľúčom je, či to robíš spolu s Kristom, ktorý ti dáva silu žiť život v plnosti, a či spolu s Kristom túžiš po dobre.

Want your school to be the top-listed School/college in Bratislava?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Location

Category

Website

Address


Bratislava