27/10/2024
MOBING NA DELOVNEM MESTU
Tema, ki se je že nekaj časa nismo dotaknili, oz. se o njej še vedno premalo govori. Anketa Zveze svobodnih sindikatov je pokazala, da naj bi mobing na delovnem mestu v Sloveniji doživljala kar tretjina vseh zaposlenih. Neverjetna številka in zelo sramotno, glede na to, da smo v Sloveniji prvo uredbo, ki ureja mobing na delovnem mestu objavili že leta 2009.
V procesu mobinga storilec izvaja različna nasilna dejanja. Med nadlegovanje pa spada vsako 'ponavljajoče se ali sistematično' neželeno vedenje, z učinkom ali namenom prizadeti dostojanstvo osebe ali ustvariti zastraševalno, sovražno, ponižujoče, sramotilno ali žaljivo okolje. Žrtve mobinga niso le posamezniki z nižjo izobrazbo, značajsko šibkejši in deprivilegirani, temveč vse pogosteje tudi nadpovprečno sposobni, izobraženi, kreativni in v vseh pogledih izstopajoči posamezniki.
Nadlegovanja so lahko verbalna in neverbalna. Zaskrbljujoče pa je , da izsledki kažejo, da se oseba, ki mobing izvaja, tega včasih niti ne zaveda. Nekateri zares ne vedo, da med mobing spadajo tudi:
· napadi na položaj zaposlenega (naloge izrazito pod/nad stopnjo žrtvine strokovne usposobljenosti, nenehno postavljanje novih in novih nalog, stalno kritiziranje, odvzem pooblastil, nalog …);
· delegiranje nujnih nalog preko e-pošte tik pred zaključkom delovnega dne z namenom onemogočiti delavcu, da bi naloge opravil pravočasno;
·Ravnanja, ki vplivajo na ustne ali pismene grožnje, zavračanje komunikacije…);
Zakaj je izogib mobinga ne samo priporočljiv, temveč za “zdravje”, razvoj in širitev podjetja nujen? Ker se pri mobingu ne more izvajati normalno delo ter je okrnjeno dostojanstvo zaposlenih in je lahko ogroženo tudi njihovo zdravje. Med zaposlenimi imamo namreč bolj ali manj občutljive. Nekateri samo zamahnejo z roko in gredo naprej, medtem ko druge žaljivka, močno prizadane in stopnjevanje le tega vodi v bolezensko stanje.
Da je ob izvajanju mobinga delovno klima slaba in fluktuacija nad povprečji verjetno niti ne rabim omenjati.
Seveda pa se mobing ne izvaja le od zgoraj navzdol, temveč beležimo tudi primere, ko skupina zaposlenih ustrahuje svojega vodjo. Ker mobing od zgoraj navzdol še vedno prevladuje, bom zato temu namenila več pozornosti.
Sklicevanja na pravilnik so zame skrajni primer, saj vemo, da mora biti vodstvo zgled, nuditi sproščeno, kreativno delovno okolje in ne kjer bodo zaposleni za napačno odločitev ali drugo napako zasmehovani in v strahu. V organiz. se danes to še vedno dogaja. Zanimivo pri vsem tem pa je, da vodstvo še vedno pričakuje rast, uspeh, lojalnos. S čim pa so bili zgled zaposlenim? Vemo namreč, da so liderji tisti, ki imajo sledilce. Vodje se morajo odločiti ali bodo svoj zastavljeni cilj dosegali avtoritativno ali kot liderji s sledilci. Oba načina vodita do cilja, vendar se pri avtoritativnem vodenju ob težavah vsi radi porazgubijo, medtem ko sledilci stopijo skupaj in rešijo problem. To pa je tista lojalnost, ki si jo vsako vodstvo še kako želi.
26/09/2024
03/09/2024
05/08/2024
25/05/2024
20/03/2024
05/02/2024
21/01/2024
14/12/2023
29/11/2023
23/11/2023
16/11/2023