Студирај во Словенија

Студирајте во Словенија со 2ТМ! Ние им помагаме на идните студенти успешно да ја изградат својата иднина!

Mission: Мисијата на 2ТМ е да им овозможи на студентите полесен пристап до квалитетно образование на словенечките образовни институции.

Operating as usual

2tm.si

Образование во Република Словенија: да се запишеме без приемни испити! ·

Да се стекнете со високо образование во Европа без приемен испит, ќе се сложите дека звучи, фантастично. ✅

https://2tm.si/blog/obrazovanie-vo-republika-slovenija-da-se-zapisheme-bez-priemni-ispiti/?lang=mk

2tm.si Да се стекнете со високо образование во Европа без приемен испит, ќе се сложите дека звучи, фантастично. Photo: Unsplash/ Без приемен испит Приемните испити во Република Сл...

Ситуацијата во светот се менува секој ден поради епидемијата. Добиваме многу прашања за тоа што се случува сега во Словенија 🇸🇮 - земјата во која се наоѓа нашата канцеларија и каде учат повеќето од нашите студенти.

Оваа недела, словенечката влада презеде голем број мерки за спречување на нови инфекции:

😷 задолжително е носење заштитни маски;
☕ од саботата, жителите не можат да јадат во кафулиња и ресторани, но можат да нарачаат достава на храна 24/7;
🛏️ хотелите остануваат отворени за деловни делегации, дипломати и спортски тимови;
🛒 Супермаркетите за храна, градежни материјали и продавници за миленичиња остануваат отворени;
⏰ воведен е „полициски час“: ова значи дека не е дозволено да се излегува надвор од 21 до 6 часот без оправдана причина;
🚸 градинките се затвораат следната недела;ќе бидат организирани посебни групи на негуватели за децата на оние родители кои треба да работат.

📸 фотографија: нашата колешка Татјана брза во административната единица да ги реши последните формалности во врска со документите за нашите студенти.

Дали ве интересира германски јазик? 🇩🇪 Дали сакате да читате и да одите во театар? 📚 Одлучите да студира германски јазик со литература и ги проширува своите хоризонти. Можете да добиете работа како преведувач, наставник, истражувач или туристички водич.

За повеќе информации, контактирајте не на 📧 [email protected].

Во Словенија има повеќе од десет илјади километри планински патеки, дури 178 планински колиби, а словенечките планини ги посетуваат дури 1,7 милиони посетители годишно. ⛰️ Патеките се за секого, од целосни почетници кои бараат неделна рекреација, до вистински планинари.

Дали сакате да им помогнете на другите и имате чувство за слушање и советување? Изберете да студирате брачна и семејна терапија и да стекнете знаење од областа на психологијата на родителство, семејство и партнерства. По завршувањето на студиите, можете да отворите своја терапевтска пракса или да се вработите во разни меѓународни институции.

За повеќе информации, контактирајте не на 📧 [email protected].

Замокот, во кој сега се наоѓа манастирот Олимје, е стар повеќе од 1.000 години. 🏰 Во прекрасниот замок можете да ја видите третата најстара аптека во Европа, да се засладите во блиската продавница за чоколади, а потоа да се почестите со освежување во термалните извори на бањата Олимје.

Дали знаевте дека витаминот Д штити од рак на дојка? 🎀 Студирајте медицинска сестра и помогнете при рано откривање на рак и третман. tvenu negu i pomozite u ranom otkrivanju i liječenju raka.👩‍⚕️

За повеќе информации, контактирајте не на 📧 [email protected].

nlzoh.si

Recognition of results of tests to detect SARS-CoV-2 for the crossing of borders

⚠️ ВАЖНО СООПШЕНИЕ ⚠️

За сите, коишто доаѓате од од земјите што не се членки на Европската Унија, или земи коишто не се дел од шенген зоната, на линкот наведен подолу можете да го проверите списокот на лаборатории, коишто прават тестви за SARS-CoV-2 и чии тестови се признати во Република Словенија. 🦠 🔬

https://www.nlzoh.si/en/about-us/news/48-novice2/552-novica-75

nlzoh.si In accordance with the provisions of the Ordinance amending the Ordinance on imposing and implementing measures to prevent the spread of COVID-19 at the external border crossings and at control points at the internal borders of the Republic of Slovenia of 30 September 2020 (entry into force on 1 O...

2tm.si

Словенечкиот јазик не е никаква пречка за почеток на студиите – Интервју со Гоце Јовевски, студент на Правниот факултет при Универзитет

✅🙋‍♂️„За Словенија, како земја за студирање, имав слушнато повеќе пати, меѓутоа не се заинтересирав „интензивно”, се до последен момент, кога сфатив дека тоа е всушност одлична можност за млади луѓе кои сакаат да студираат во странство, во некоја од земјите на Европската Унија. Секогаш за Словенија се зборувало дека е напредна и успешна земја која нуди многу можности. Затоа, и се обидов да пронајдам начин да запишам студии таму. Така ве пронајдов вас 2TM, веднаш стапивме во контакт и ја започнавме процедурата.“ 🎓

https://2tm.si/blog/slovenechkiot-jazik-ne-e-nikakva-prechka-za-pochetok-na-studiite-intervju-so-gotse-jovevski-student-na-pravniot-fakultet-pri-univerzitetot-vo-maribor-2/?lang=mk

2tm.si „За Словенија, како земја за студирање, имав слушнато повеќе пати, меѓутоа не се заинтересирав „интензивно”, се до последен момент, кога сфатив дека тоа е всушност...

2tm.si

Календар за запишување: важни датуми за запишување на словенечките универзитети ·

⚠️ Не грижете се, ги собравме сите важни датуми што ви требаат за регистрација и запишување во словенечки образовни институции на едно место! ⚠️

Прочитајте ја статијата подолу и контактирајте не на 📧 [email protected].

https://2tm.si/blog/kalendar-za-zapishuvane-vazhni-datumi-za-zapishuvane-na-slovenechkite-univerziteti/?lang=mk

2tm.si За да избегнете учество во масовната трка „Упис или смрт“ и паника пред дипломирањето, ова е решението: испланирајте сè јасно и направете сè на време. Во оваа стати...

2tm.si

ОБРАЗЕЦ ЗА ПРИЈАВА НА ВЕБИНАР ·

⚡ Пријавете се за бесплатен веб-семинар и дознајте сè за роковите за пријавување и условите за запишување за студирање во Словенија. ⚡

Не двоумете се, местата се ограничени! Пријавете се тука: https://2tm.si/webinar/?lang=mk

2tm.si ОБРАЗЕЦ ЗА ПРИЈАВА НА ВЕБИНАР ·

🇸🇮 Онлајн курсот по словенечки јазик,🇸🇮 којшто ќе се одржува во мала група во попладневните часови e наменет како за студентите, така и за вработените. 🎓

⚡ Пријавете се сега! ⚡
За повеќе информации напишете ни на следната електронска адреса 📧 [email protected] и посетете ја нашата веб страна: https://2tm.si/online-slovenian-language-courses/?lang=mk

Дали ги започнавте обврските за студирање и откривте дека можете да го подобрите знаењето за словенечки јазик? 🇸🇮 Пријавете се на еден од нашите курсеви по словенечки јазик. Повеќе информации на линкот подолу или на 📧 [email protected].

https://2tm.si/slovenian-language-courses/?lang=mk

2tm.si

Как легко адаптироваться к статусу студента: советы вчерашнему школьнику ·

Честитки за сите студенти! 🎓 Бидејќи преминот кон студентскиот живот е стресен за многу луѓе, прочитајте го написот подолу, што ќе ви ја олесни ситуацијата. 🎓🥳

https://2tm.si/blog/kako-na-ednostaven-nachin-da-se-prilagodite-na-statusot-student-soveti-za-dovcherashnite-uchenitsi/?lang=mk

2tm.si Казалось бы, вы только что получили аттестат зрелости, но на дворе – октябрь, и вы учитесь уже в новом – студенческом – статусе. Чтобы ваша первая студенческая осен...

2tm.si

Како да ја изберете правилната професија: совети за учениците од завршните години од средните училишта и нивните родители ·

Изборот на професија не е лесна задача. ✅ Ви предлагаме неколку совети, кои што се надеваме дека ќе ви бидат од корист за време на донесувањето на вистинското решение во почетната фаза на градењето на кариерата на идниот специјалист. 🎓

https://2tm.si/blog/kako-da-ja-izberete-pravilnata-profesija-soveti-za-uchenitsite-od-zavrshnite-godini-od-srednite-uchilishta-i-nivnite-roditeli/?lang=mk

2tm.si Изборот на професија не е лесна задача. Ви предлагаме неколку совети, кои што се надеваме дека ќе ви бидат од корист за време на донесувањето на вистинското решение ...

Дали знаевте дека денес е Светски ден за секој што има свој бизнис? 💼 Студирајте претприемништво и економија и научете сè што треба да знаете за да започнете успешен бизнис! 👍

Контактирајте не на 📧 [email protected] и дознајте повеќе.

Медиумите го обликуваат нашето секојдневно гледање на состојбите во светот. 🌍 За време на вашите студии по медиуми и комуникација, ќе истражувате во теоријата и методологијата на комуникација, филозофија, социологија и психологија, сите комбинирани со мајсторството на дигиталните медиуми. Студијата е погодна за секој што во иднина би сакал да работи како новинари, уредници, консултанти за управување со медиуми, специјалисти за односи со јавност, аналитичари за медиуми и истражувачи. 📺 📻 📡

За повеќе информации, контактирајте не на ✉️ [email protected].

Аплицирањето и запишувањето на факултет не е само правилно пополнет документ. ⚠️
Важно е да ги проверите вашите опции пред да аплицирате и да пронајдете образовна институција во која дефинитивно ќе бидете прифатени. ✔️ Затоа тука има 2TM, кој го наоѓа најсоодветното решение засновано на вашите желби, а вашето запишување е 100% успешно. 💯

Контактирајте не на 📧 [email protected]
Повеќе информации можете да прочитате во написот подолу.

https://2tm.si/blog/zoshto-da-se-zapishete-so-pomosh-na-profesionaltsi-na-besplatni-studii-vo-slovenija/?lang=mk

Дали знаевте дека имаме доста важни пронаоѓачи во Словенија? 💡

Еден од нив е и Петер Флорјанчиќ, кој го измисли пластичниот патент! Ова е само еден од неговите пронајдоци, меѓу другото, тој исто така го измислил распрскувачот за парфем, рачните разбои, а исто така учествувал и во пронаоѓањето на воздушното перниче за автомобилот.

Нашиот словенечки курс сега е исто така онлајн! Пријавете се на курсот и научете ги основите на словенечки јазик, со кои ќе можете непречено да комуницирате за време на студиите или работата. 🇸🇮

За повеќе информации, пишете ни на ✉️ [email protected].

Како и каде треба да добијам дозвола за престој? 🏠 Зошто ми треба даночен број и банкарска сметка? 💳 Моето познавање на словенечки јазик не е задоволително - кој курс треба да го изберам? 🇸🇮

Не трошете драгоцено време, ние ви нудиме решенија! ✔️

Контактирајте не на ✉️ [email protected].

Дали со нетрпение очекувате постојано да учите и да ги надградувате своите знаења? Дали имате смисла да работите со луѓе, особено со деца? Словенечките образовни институции ви нудат квалитетни образовни програми од областа на педагогијата, социјалната педагогија и предучилишното образование. 👩‍🏫

Контактирајте не за повеќе информации на ✉️ [email protected].

Не ја пропустите можноста и пријавете се на курс каде ќе ги научите основите на словенечки јазик, проширете го вокабуларот и научете ги најчестите фрази за секојдневна комуникација во Словенија!🇸🇮

https://2tm.si/evening-slovenian-course/?lang=mk

2tm.si

ОНЛАЈН курсеви по словенечки јазик ·

⚡ Онлајн курс за словенечки! 🇸🇮 ⚡Погледнете ја нашата понуда и контактирајте не за повеќе информации на 📧 [email protected]

https://2tm.si/online-slovenian-language-courses/?lang=mk

2tm.si ОНЛАЈН курсеви по словенечки јазик ·

2tm.si

ОБРАЗЕЦ ЗА ПРИЈАВА НА ВЕБИНАР ·

Пријавете се за бесплатен веб-семинар и дознајте сè за:
🇸🇮 предности на студирање во Словенија
🎓 важни рокови за студентите
✔️ придобивки на студентите

Не двоумете се, местата се ограничени! Пријавете се тука: https://2tm.si/webinar/?lang=mk

2tm.si ОБРАЗЕЦ ЗА ПРИЈАВА НА ВЕБИНАР ·

На сите студенти кои денес го преминаат прагот на високообразовните институции им посакуваме пријатен и успешен почеток на академската година! 🎓

Првенствено бруцоши - за сите совети за студентскиот живот, секогаш можете да се обратите до тутори кои ќе ве советуваат и ќе помогнат во адаптацијата! ✔️ Прочитајте ја статијата подолу за повеќе информации во врска со туторството.

https://2tm.si/blog/tutorot-e-poddrshka-za-vreme-na-studiite/?lang=mk

Дали сте знаеле дека човечкото срце дневно испумпува приближно 7000 литри крв? 💗

Одлучи се за студии по медицина, фармација и здравствени науки во срцето на Европа и контактирај не на 📧[email protected].

Гарантираме сместување за студенти во Марибор и Љубљана!🏡

За повеќе информации, пишете ни на 📧 [email protected].

2tm.si

ДОМА ·

Нашата веб-страница доби нов изглед! 🥳 😎
Кликнете на врската подолу за да ја видите обновената веб-страница на 2TM. Не заборавајте да притиснете CTRL и F5 за да ја освежите страницата.

https://2tm.si/?lang=mk

2tm.si ДОМА ·

Градот Камник се смета за едно од најубавите средновековни места во Словенија. 🏰 Тој е град на митови и легенди, кои посетителите ги осознаваат со посетата на блискиот дворец и на градскиот музеј. Градот представува исто така и одлична појдовна точка за истражување на блиски ридови, ботаничката градина Арборетрум Волчји Поток 🌿 и долината на Камнишка Бистрица. 🌊

Студиите по туризам се инвестиција во иднината. 🌍 Студентите покрај квалитетните теоретски знаења учествуваат во интересна пракса, во чии рамки имаат можност за скриените делови на Европа. ✈️

Не ја пропуштај шансата и избери студии по туризам. Контактирај не на 📧 [email protected].

Квалитетните студии за странски јазици ќе ве запознаат со нови култури и обичаи на луѓето. 👅

Меѓународно призната диплома ви овозможува вработување низ целиот свет, а со стекнатото знаење вашите патувања ќе бидат едноставни!

Во Словенија можете да избирате меѓу студии на различни странски јазици. Пишете ни на 📧 [email protected].

Интензивен курс по словенечки јазик е завршен! 🇸🇮 чесниците се воодушевени од стекнатото знаење што веќе совесно го користат во своите секојдневни задачи. Тие дефинитивно нема да имаат проблеми со обврските за студирање! 🎓

Повеќе за курсевите за јазик може да прочитате тука: https://2tm.si/sloven-language-courses/?lang=mk

Гарантираме сместување за студенти во Марибор и Љубљана!🏡

За повеќе информации, пишете ни на 📧 [email protected].

Курсот за усовршување а словенечкиот јазик е одлична можност за сите кои сакаат да го научат јазикот и без проблеми да студираат или да работат во Словенија. 🇸🇮

⏱️ Курсот се оддржува попладне, 2 пати неделно по 2 часови! ⏱️

За повеќе информации контактирајте не не 📧 [email protected].

https://2tm.si/slovenian-language-courses/?lang=mk

Да ви се претставиме!

2ТМ е словенечка агенција за образование која им помага на странските студенти да се пријават на образовните институции во Словенија. Нашата цел е целосно да ви го поедноставиме изборот на студиска програма, уписниот процес на образовната институција и преселувањето во Словенија.

Нашиот тим на професионалци ви помага да ја изберете вистинската образовна институција и студиска програма, земајќи го предвид вашиот моментален образовен профил. Врз основа на тоа, ние ги оценуваме вашите шанси за упис. Во ваше име ги подготвуваме и поднесуваме пријавите и документите за упис, без да се грижите дали сте пропуштиле некој рок. Во зависност од вашата желба за вас организираме подготвителен јазичен курс, кој ќе ви помогне да ја надминете јазичната бариера и да се интегрирате во новата средина. Исто така, помагаме при решавање на административни прашања и во почетните фази на адаптирањето во Словенија.

Доколку имате било какви прашања, контактирајте нѐ преку „Facebook“, е-маил ([email protected]), Viber (+386 69 699 055) или телефон (+386 59 043 716).

- 2TM

Want your school to be the top-listed School/college in Ljubljana?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Location

Telephone

Address


Dunajska Cesta 106
Ljubljana
1000

Opening Hours

Monday 08:00 - 16:00
Tuesday 08:00 - 16:00
Wednesday 08:00 - 16:00
Thursday 08:00 - 16:00
Friday 08:00 - 16:00
Other Educational Consultants in Ljubljana (show all)
EducationUSA Slovenia EducationUSA Slovenia
Dunajska 20, 1st Floor
Ljubljana, 1000

EducationUSA Slovenia provides information, help and support to Slovenes wishing to study in the USA.

Andragoški center Slovenije - Slovenian Institute for Adult Education Andragoški center Slovenije - Slovenian Institute for Adult Education
Šmartinska Cesta 134A
Ljubljana, 1000

ACS je bil ustanovljen z Odlokom o ustanovitvi z dne 27. septembra 1991. V letu 2012 zaokrožujemo dve desetletji uspešnega pospeševanja razvoja izobraževanja odraslih in sodelovanja pri uveljavljanju kulture vseživljenjskosti učenja v Sloveniji.

Institute Imbia Institute Imbia
Šentviška Ul. 28
Ljubljana, 1000

Integration of Mind, Body and Inner Awareness.

Učenje v Rumeni hiški Učenje v Rumeni hiški
Ljubljana

Kreativno, sproščeno in učinkovito spoznavanje trikov učenja. Lea Čerin, univ.dipl. pedagoginja, Learning Coach, MISP inštruktor

Projekt SPIN Projekt SPIN
Dunajska 156 - 9. Nadstropje
Ljubljana, 1000

PRIPRAVLJENI NA SPREMEMBE SPIN 2019 – 2022. Projekt sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada

PANDA PANDA
Poljanski Nasip 2
Ljubljana, 1000

Panda je združenje študentk in študentov prava, ki nam ni vseeno, kaj se dogaja na Pravni fakulteti. Panda spreminja stvari na bolje. Bodi Panda tudi ti!

Jungian Coaching Jungian Coaching
Dolenjska Cesta 242b
Ljubljana, 1000

We help executives, coaches, teams create an enviroment of high performance through our powerful coaching, experience Jungian concepts relevant and applicable for understanding the structure, dynamics and functions of executives and leaders in companies.

Agencija POTI - Z znanjem do cilja Agencija POTI - Z znanjem do cilja
Stegne 7
Ljubljana, 1000

Izobraževalna, svetovalna in založniška družba

Društvo ZDRAVJE Društvo ZDRAVJE
Opekarska 11
Ljubljana, 1000

Društvo Zdravje smo ljudje, ki nas druži spoštljiv odnos do narave, živali in ljudmi. Zdravjr je v fazi preoblikovanja v športno kinološko društvo.

Karierni Plac - Karierni center za mlade Karierni Plac - Karierni center za mlade
Šmartinska 134a
Ljubljana, 1000

Karierni Plac - Karierni center je stran, namenjena šolajoči mladini med 6. in 19. letom, njihovim staršem ter strokovnim delavcem, ki delujejo na področju vseživljenjskega učenja in karierne orientacije za mlade.

Konfucijev inštitut Ljubljana Konfucijev inštitut Ljubljana
Kardeljeva Ploščad 17
Ljubljana, 1000

Statistične analize - samo za vas Statistične analize - samo za vas
Trebinjska Ulica
Ljubljana, 1000

Za vse, ki želite končno zaključiti s študijem.

About   Contact   Privacy   FAQ   Login C