Cercetaşii României - Licos Timişoara

Cercetaşii României - Licos Timişoara

Share

Centrul Local "Licos" Timișoara este o filială a Organizației Naționale "Cercetașii României".

Centrul Local "Licos" Timișoara a fost înființat în primăvara anului 2003. Acesta se bazează pe educație non-formală, voluntariat și pe un sistem de valori și principii spirituale, sociale și individuale, având 4 ramuri de vârstă (lupișori, temerari, eXploratori, seniori), pe lângă liderii și voluntarii adulți. Cercetășia construiește încrederea și stima de sine, leagă noi prietenii, ajută la dezv

Photos from Cercetaşii României - Licos Timişoara's post 06/04/2026

Ultima lună în câteva fotografii ❤️

Photos from Cercetaşii României - Licos Timişoara's post 23/03/2026

Au ieșit și seniorii la joacă.

Ne-am trezit cu noaptea-n cap și am pornit spre Vârtop. După 4 ore de condus, am lăsat mașinile și am început urcarea. Pe la mijlocul traseului...surpriză: fără marcaje și pe urmele lui Barni. 🐻 Ne-am întors, ne-am regăsit traseul și, în final, am ajuns în vârf.

Priveliștea? Ca de fiecare dată: merită tot efortul! 😍

Piatra ne-a "grăit" că jos în sat ne aşteaptă cineva cu mâncare bună și caldă. După îndelungi ședințe foto, glume care mai de care și o bulgăreală bună, ne-am dat înduplecaţi de Piatră.

Coborârea am făcut-o rapid, pe burtă, pe spate, pe rucsaci, fiecare cu tehica lui.

Am ajuns la cazare și după un duş fierbinte, mâncare bună și un desert surpriză ne-a luat somnul.

Pare că seniorii sunt doar niste lupișori mai mari, nu? 😆

Photos from Cercetaşii României - Licos Timişoara's post 16/03/2026

Să știți că doar pare că am fost cuminți. În realitate s-au întâmplat destul de multe, doar că nu am apucat să povestim și pe aici. (Nu suntem egoiști, doar puțin prinși în listele de „to do” 🫣.)

Primul camp al centrului de anul acesta a avut deja loc: câteva zile petrecute la munte, cu zăpadă cât cuprinde și frig pe măsură, dar și cu multe activități. Am avut ateliere creative, am învățat să tragem cu arcul și am descoperit mai multe despre siguranța pe munte. ⚜

Între toate acestea, am avut și o misiune importantă: să reîntregim cristalul magic care s-a spart pe o insulă plutitoare ce începea să se scufunde. Nimic neobișnuit pentru un weekend la cercetași. 😆

Foto: Ana Neamti

#2026

Photos from Cercetaşii României - Licos Timişoara's post 25/12/2025

Sărbători fericite! 🎄⚜️

15/12/2025

Se apropie Crăciunul, iar asta înseamnă o nouă ediție colorată a Ordinului Cadoului Fermecat. 🎁✨

Lasă hârtia de împachetat pe raft și vino la standul nostru din Iulius Mall. Ne găsești după eșarfe și zâmbetele largi, în perioada 16–23 decembrie, pe holul de lângă Auchan.

Împachetăm cadourile pentru cei dragi ai tăi în schimbul unei mici donații, pentru ca tu să te poți ocupa de restul lucrurilor de pe listă de sărbători. 🎄

Te așteptăm cu drag! 🤍

*Fiecare donație se va transforma în activități, experiențe și aventuri pentru cercetașii noștri.

Photos from Cercetaşii României - Licos Timişoara's post 17/10/2025

Ce se întâmplat la Deschiderea Anului Cercetășesc? 🤔

Hai să spunem că s-au auzit mult râsete, iar bucuria și entuziasmul au ajuns până la acoperișul Catedralei Mitropolitane. 🤭

Vă lăsăm să descoperiți mai multe din poze. ⚜️

📸: .4

Photos from Cercetaşii României - Licos Timişoara's post 29/09/2025

Școala a început deja de câteva săptămâni. Cursurile la facultate au început și ele. Dar noi, noi tot cu gândul la campul de vară al centrului. ☀️

Acolo pe insula Catan, timpul cam stătea pe loc și taaaaare bine mai era.

Știți cm se spune "ce-i în gușă și-n căpușă" (inside joke intended 👀). Pozele nu mint. Chiar a fost frumos să ne deconectăm pentru o săptămână departe de oraș. ⚜️

📸: Ana Neamti

Photos from Cercetaşii României - Licos Timişoara's post 17/09/2025

Am sărbătorit 20 de ani de la prima idee nebună, Brave Adventure for Scouts (BAS), ajuns acum la a 3-a ediție. Un camp de supraviețuire unde cercetașii au avut de făcut… tot. La propriu. 💪

Misiunea lor a fost să ridice un camp complet: au construit, au făcut focul, au construit, au găsit apă potabilă, au adunat lemne și iar au construit. Pentru fiecare sarcină îndeplinită primeau „badeni” – moneda oficială a campului – pe care îi puteau folosi pentru mâncare sau mici luxuri.

Au demonstrat rezistență, lucru în echipă și fairplay, dar mai au de exersat partea de responsabilitate financiară. 😆 Pentru că atunci când mâncarea e la porție și dulcele lipsește… e greu să reziști tentației de a da toți banii pe o sticlă de cola în loc de un cort pentru noapte. Priorități, nu?! 😅

Îi felicităm pe toți cei care au rezistat 4 zile în modul survival. Ați fost și sunteți șmecheri!

Mulțumim pentru sprijin Autonom și Cercetașii României - Alba Iulia.

Gata oricând! ⚜

Photos from Cercetaşii României - Licos Timişoara's post 10/09/2025

10 zile la munte cu cortul nu s-ar fi putut întâmpla fără sprijinul .romania

Logistic vorbind a fost 10/10. 🤩

Vă spunem cm a fost timpul petrecut în Mada, jud. Hunedoara cât de curând!

Mulțumim încă o dată, .romania! ⚜️

Photos from Cercetaşii României - Licos Timişoara's post 20/08/2025

„Practic în natură” de la Zilele Timișoarei 🌱

Ne-am bucurat de 4 ore pline de jocuri, râsete și descoperiri în Parcul Castelului Huniade. Am învățat câteva noduri de bază, am montat corturi și am putut observa, în miniatură, o tabără de cercetași ridicată de la zero – totul cu respect pentru natură, după principiul leave no trace. 💚

Micii exploratori au descoperit orientarea cu busola și azimutul, au colectat selectiv deșeuri și au aflat cm putem proteja mediul prin gesturi simple.

Mulțumim tuturor celor care au fost alături de noi și au transformat atelierul într-o experiență memorabilă! ⚜

Finanțat de Municipiul Timișoara prin .

Photos from Cercetaşii României - Licos Timişoara's post 16/08/2025

Yaman! Hai că am reușit și noi să procesăm tot ce s-a întâmplat la Moot. Mai mult sau mai puțin! 😆

Atât putem spune: oamenii și energia chiar fac diferența! Cum să nu te simți bine printre cercetași din toată lumea, timp de 10 zile, cu cortul, făcând o grămadă de drumeții, activități sportive pe apă, descoperind culturi noi și mâncând pastel de nata? 🤤

Am fost 5 seniori zâmbăreți și gata de orice înseamnă experiențe cu peripeții, surprize, căldură și activități care îți pun sângele în mișcare. Ne bucurăm că am putut lua parte la această 16-a ediție în Portugalia. Tare ne-a mai plăcut! 🇵🇹❤️

Ne-am întors acasă fiecare cu poveștile și experiențele lui, noi prieteni din întreaga lume și dorința de a ne revedea la următoarea ediție. ☀️

"We are Moot together,
Best friends forever"

Obrigado! ⚜️

Want your school to be the top-listed School/college in Timisoara?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Location

Category

Telephone

Address


Timisoara