19/06/2026
Fundația Melchisedec
🎯Activități sociale🤝educaționale📚și medicale🏥
19/06/2026
18/06/2026
Excelență în educație și Festivitate de premiere la Școala Gimnazială ,,Mușatinii” – recent acreditată
Finalul anului școlar 2025-2026 a încununat eforturile depuse de toți cei care semnează excelența în domeniul educației în cadrul Fundației ,,Episcop Melchisedec”.
Astfel, Ordinul de ministru nr .4117, semnat în ziua de 11 iunie a.c. privind acreditarea Școlii Gimnaziale ,,Mușatinii”, a certificat încă o dată că, educația este prioritară pentru conducerea Fundației ,,Episcop Melchisedec”.
Rezultatele obținute de elevii mușatini, care au constat în premii până la nivel național la olimpiade și concursuri, aflați sub îndumarea unor cadre didactice calificate și profesioniste, alături de condițiile moderne de învățare, asigurate de Fundație, aflată sub coordonarea Pr. Arhim Pimen Costea, au determinat echipa de evaluare ARACIP (Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar) să acorde toate calificativele necesare acreditării tinerei unități de învățământ. Ordinul de ministru recent emis a reprezentat premiul Școlii Gimnaziale ,,Mușatinii”.
Ziua de joi, 18 iunie a fost zi de bucurie și emoții mari. A fost ziua bilanțului când, după un an școlar plin de eforturi din partea tuturor, am avut rezultatele finale și recompense.
Festivitatea de premiere a fost deschisă de elevii mușatini, care au interpretat imnul școlii. Dna Prof. Despina Pîcă, directorul Școlii Gimnaziale ,,Mușatinii” a prezentat câteva aspecte din regulamentul școlii pentru anul școlar următor. Fiecare cadru didactic începând cu Clasa Pregătitoare a acordat premii și i-a felicitat pe elevi.
La final, elevii Clasei a V-a au surprins plăcut, obținând toți, numai premii, la care s-au adăugat și cele de la olimpiade și concursuri.
După atâta muncă, o vacanță e plăcută și binemeritată! (prof. monahia Dionisia Șchiopu, director educațional al Fundației ,,Episcop Melchisedec”)
Joi, 18 iunie, a fost zi de bucurie și emoție pentru toți
18/06/2026
Sfârșit de an școlar la Centrul de Zi „Episcop Melchisedec”
Beneficiarii Centrului de Zi „Episcop Melchisedec” au încheiat cu succes anul școlar. Ei au primit diplome pentru implicarea în activități, comportamentul frumos și rezultatele bune obținute la școală.
Cu această ocazie, copiii au fost răsplătiți și cu surprize școlare și dulciuri, într-o atmosferă de bucurie și sărbătoare.
Felicitări tuturor pentru munca și realizările din acest an și vacanță frumoasă! 🎓📚🎉☀️
17/06/2026
Turul absolvențior
La finalul anului școlar, este o tradiție ca, preșcolarii absolvenți ai Grădiniței cu Program Prelungit să facă turul absolvențior. După ce au încântat părinții cu un program artistic frumos organizat, în care au arătat cunoștințele acumulate în anii de grădiniță, au cântat și au dansat, în aplauzele acestora, copiii au așteptat cu nerăbdare să meargă și în această plimbare.
Îmbrăcați festiv și însoțiți de cadrele didactice, micuții vizitează locurile din împrejurimi, unde au copilărit în timpul grădiniței, Parcul Fundației, Centrul eparhial, grădinile Arhiepiscopiei, Catedrala Arhiepiscopală, Fabrica de pâine ,,Betleem”, Depozitul de colportaj, Școala Gimnazială ,,Mușatinii”...Pe tot parcursul, preșcolarii interpretează cântece de rămas bun adresate grădiniței.
Astăzi, li s-au alăturat și absolvenții nivelului primar al Școlii Gimnaziale ,,Mușatinii”, a doua promoție de elevi ai școlii, care s-au înscris, în efectiv total, la nivelul gimnazial.
La Centru Eparhial, ,,pelerinii” noștri au fost întâmpinați de PC Arhim. Pimen Costea, Președintele Fundației ,,Episcop Melchisedec”.
Copiii s-au bucurat de binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, care le-a oferit dulciuri și iconițe (monahia Dionisia Șchiopu)
17/06/2026
Curs festiv la Școala Gimnazială ,,Mușatinii”
Anul acesta, Școala Gimnazială ,,Mușatinii” a dat a doua promoție de absolvenți, pe nivel primar.
Marți, 17 iunie, a fost zi de bucurie și emoție pentru toți cei care au participat la Cursul festiv al absolvenților Clasei a IV-a, de la școala Fundației ,,Episcop Melchisedec”. Într-o ținută festivă, micii absolvenți l-au întâmpinat cu zâmbete și flori pe PS Părinte Teofil, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului.
Dna Învățătoare Prof. Geta Dumitru a adresat tuturor un cuvânt de bun venit, iar învățăceii și-au prezentat programul lor pregătit cu multă sârguință. Sentimentele elevilor exprimate în versuri și cântece au emoționat pe toți cei prezenți.
Monahia Dionisia Șchiopu, director educațional al Funației ,,Episcop Melchisedec” a mulțumit tuturor cadrelor didactice care s-au implicat în actul educațional și a felicitat tânăra promoție. La rândul său, Dna Despina Pîcă, directorul Școlii Gimnaziale ,,Mușatinii” i-a încurajat pe elevi și le-a asigurat spirijul.
La final, PS Teofil Trotușeanu a adresat cuvânt de învățătură și a binecuvântat copiii, cadrele didactice și părinții.
12/06/2026
Beneficiarii Centrului de Zi „Episcop Melchisedec”, alături de voluntarii liceeni, au încheiat o săptămână frumoasă și plină de activități educativ-recreative.
În această săptămână am efectuat temele școlare📚 , am participat la ora de informatică susținută de doamna profesor Silvia Andrici, ne-am bucurat de jocuri educative și recreative, am realizat un atelier de pictură cu tema „Căpșuna”, un atelier de creație în care am confecționat rame decorate cu flori de mușețel, iar în parcul Fundației am desenat cu cretă colorată pe asfalt și ne-am jucat împreună. De asemenea, am marcat „Ziua Mondială a Trandafirului”🌹 prin desene .
12/06/2026
PREMIUL SPECIAL la Olimpiada Națională de Biologie
Matei-Alexandru Luca, elevul din Clasa a V-a, Școala Gimnazială
,,Mușatinii”, este multiplu campion la ,,maratonul olimpiadelor și
concursurilor” desfășurate în acest an școlar.
După ce a obținut premii și mențiuni la olimpiadele de limba
română, matematică, religie, lingvistică și biologie la fazele județene, Matei ne-a bucurat cu succesul obținut la olimpiada de biologie, faza națională, desfășurată în 21 mai a.c.
Sub îndrumarea Dnei Prof. Bozieanu Mădălina, biologia a devenit
pentru Matei, pasiunea vieții sale. Dacă anul acesta s-a întors cu Premiul Special de la Olimpiada Națională de Biologie, suntem optimiști, iar Matei, încrezător, că anii viitori, va obține cel mai bun rezultat.
Îl felicităm și îi dorim succes!
11/06/2026
Socializare cu voie bună, în parfum de tei
05/06/2026
Beneficiarii Centrului de Zi „Episcop Melchisedec” au încheiat încă o săptămână plină de activități educativ-recreative.
📚 Au efectuat temele școlare, 🧩 au rezolvat puzzle-uri, 📖 au participat la ora de lectură, 🌱 la ora de dezvoltare personală susținută de Maica Miriam și s-au bucurat de jocuri și activități în Parcul Fundației.🌳 O săptămână frumoasă, plină de învățare, veselie și momente petrecute împreună!
Click here to claim your Sponsored Listing.
Location
Contact the school
Telephone
Website
Address
Strada Alexandru Cel Bun, Nr. 4
Roman
611065