Happy Kid

Happy Kid

Share

Happy Kid Pitesti va invita sa va deschideti sufletul si mintea spre un stil de viata echilibrat.

Orice parinte stie ca, o data cu venirea unui copil pe lume, acesta va deveni nucleul de interes, starea acestuia influentand inevitabil, starea parintelui. Happy Kid Pitesti vine ca o prelungire a influentei parintesti in sensul bunei dezvoltari (psihice, intelectuale si implicit, fizice) a copilului, propunandu-va activitati extrascolare menite sa canalizeze energia copilului Dvs., intr-un sens pozitiv.

21/08/2021

Psalm pentru părinţi
Nu-i mai apostofraţi pe copii că nu adorm liniştiţi. Şi nici atât de repede ca voi. Într-o zi, liniştea o să vă pară înspăimântătoare!

Bucuraţi-vă când dimineaţa găsiţi o jumătate de tub de pastă de dinţi risipită în chiuvetă. Într-o zi veţi găsi Colgate-ul întărit şi nedesfăcut de nimeni!

Bucuraţi-vă când faţa de masă e plină de dulceaţă. Şi chiar şi atunci când gemul vă ajunge-n galoşi. Într-o zi, borcanul va face mucegai în dulap.

Bucuraţi-vă când pantofiorii lasă urme de noroi pe covorul din sufragerie sau, uneori, chiar şi pe cearceaful din dormitor. Într-o zi, la uşa voastră nu vor mai fi nici măcar pantofii.

Bucuraţi-vă când fiii şi fiicele stau cu lumina aprinsă până noaptea târziu, chirciţi la birou să scrie referate. Nu-i mai certaţi că e ” lumina scumpă! ” Într-o zi o să vă speriaţi că-i prea devreme întuneric.

Bucuraţi-vă când în casă este debandadă şi hainele sunt aruncate în toate ungherele! Într-o zi veţi deschide şifonierul şi veţi găsi păianjeni.

Bucuraţi-vă când sunteţi bombardaţi de întrebări la care nici nu ştiţi şi nici nu aveţi chef să oferiţi răspunsul. Într-o zi n-o să mai fiţi întrebaţi de nimeni nici măcar când v-aţi născut.

Bucuraţi-vă când pruncii vă scotocesc prin genţi şi vă împrăştie mărunţişurile prin casă. Într-o zi, când veţi deschide uşa casei venind încărcaţi de la piaţă, veţi fi întâmpinaţi de … nimeni!

Bucuraţi-vă acum … Într-o zi aţi da tot ce aveţi mai scump, numai să trăiţi macar o clipă ”stresul de altădată”, când pruncii vă umpleau casa … şi urechile de zgomot!

Bucuraţi-vă că Domnul ne-a dat copii. Ei ne învaţă să fim părinţi. Fără prunci n-am înţelege dragostea de Tată a lui Dumnezeu. Fiţi ca taximetriştii : căraţi-vă peste tot copiii, dar mai ales la biserică. Într-o zi, Dumnezeu vă va umple casa de sfinţi!
(Manastirea Frasinei - Athosul romanesc)

Photos 16/07/2020
Photos 09/07/2020

Cine spune că nu mai e la modă să citești?

Photos 26/05/2020

"Nu iubi primavara, ci infatisarea unei anumite flori in care primavara s-a inchis, nu iubi dragostea, ci pe cel in care dragostea se intruchipeaza." Antoine de Saint Exupery

14/05/2020

Argumentație privind anularea examenelor naționale în contextul excepțional al pandemiei de Covid-19

Argumente privind sănătatea participanților:

• Statul Român se află în imposibilitatea asigurării unor condiții minime de siguranță prin aprovizionarea de mănuși și măști medicale, având în vedere situația deficitară a spitalelor care nu au beneficiat de aceste condiții: “problema cu cele câteva milioane de măști și mănuși pe care ar trebui să le asigure școlile și asta va fi greu de realizat.”1. Măștile și mănușile ar trebui înlocuite cu altele noi în mod regulat în timpul examenului pentru a maximiza siguranța participanților, astfel fiind greu de îndeplinit dreptul la ocrotirea sănătății.

Chiar și într-o situație ideală, în care statul reușește să aprovizioneze toate centrele de examen cu mănuși și măști, (peste 2 milionae măști, mănuși, termoscanere, dezinfectant etc.), viața celor care vor intra în unitatea de învățământ ar fi încă pusă în pericol de nerespectarea protocoalelor de folosire corectă a acestora, neexistând o instruire corectă și profesională în prealabil. Exemple fiind: purtarea corectă a măștilor sau a mănușilor, schimbarea acestora, păstrarea unei distanțe de siguranță între mâini și față, reducerea contactului cu alte persoane etc. În lipsa unei informări corecte, profesioniste și prompte, mulți elevi și profesori tind să minimizeze importanța protejării propriei persoane și a celor din jur împotriva noului tip de coronavirus. Aceștia pot refuza măsurile de siguranță, devenind un pericol pentru ei și pentru ceilalți. Nimeni nu poate obliga un elev să poarte mască, dacă aceasta îi provoacă stare de rău, leșin, disconfort care să îi atace psihicul și concentrarea, etc. (art. 22 din Constituție care prevede: (1)Dreptul la viață, precum și dreptul la integritate fizică și psihică ale persoanei sunt garantate.)

• Măsurile de siguranță propuse (măști și mănuși) creeaza serioase dificultăți în rândul susținătorilor examenului în orice situație, dar mai ales la temperaturi ridicate de peste 30 de grade Celsius și deshidratare. Elevii vor fi supuși unui stres fizic și mental (acela de a nu se infecta) care va defavoriza o ierarhizare corectă a competențelor participanților. Totodata, purtarea ochelarilor de vedere, în contextul utilizării măștilor FPP2 este dificila, iar în cazul utilizării măștilor chirurgicale lentilele se aburesc, îngreunând vederea: art49 -Protecția copiilor și a tinerilor care prevede: (1)Copiii și tinerii se bucură de un regim special de protecție și de asistență în realizarea drepturilor lor, (3)Exploatarea minorilor, folosirea lor în activități care le-ar dăuna sănătății, moralității sau care le-ar pune în primejdie viața ori dezvoltarea normală sunt interzise.

• Deplasarea elevilor până la centrul de examen și înapoi cu transportul în comun este în impractibilitatea respectării normelor de siguranță impuse. Aproape 430 de mii de elevi si aproape 63 de mii de profesori fac naveta zilnic la școală 6 , neluând în calcul elevii care învață în sectoare de localitate diferite și care au nevoie de transport în siguranță. În acest fel, acești oameni sunt expuși unui risc enorm de contact direct cu virusul.

• În luna martie 2019 în România funcţionau 1.180 de şcoli cu grupuri sanitare necorespunzătoare, anunţă Ministerul Educaţiei Naţionale, precizând că anul trecut numărul unităţilor de învăţământ care aveau grupuri sanitare neconforme era 1.489 4. Numărul este mult mai mare dacă vorbim despre unitățile de învățământ care nu dispun de săpun sau instrumente de uscare a mâinilor. Un număr la fel de alarmant este și cel al centrelor de examen care nu dispun de suficiente săli de clasă pentru a grupa toți elevii în încăperi de câte 10 elevi. Aceasta dacă sălile sunt suficient de mari ca între elevi să se păstreze distanța regulamentară de 2 metri, ceea ce este o irealitate pentru multe centre de examen. Totodată, în centrele care dispun doar de încăperi mici ca dimensiuni, vor trebui să stea mai puțin de zece, de unde rezultă necesitatea unui număr mai mare de profesori. “În România, 10% dintre unitățile școlare sunt supra-aglomerate, numărul locurilor disponibile fiind insuficient prin raportare la populația teoretică de vârstă școlară. Școlile din mediul urban sunt mai afectate de această provocare, aproximativ 14% dintre școlile din mediul urban fiind supra-aglomerate.”3 Pe lângă acestea, este de menționat faptul că majoritatea instituțiilor de învățământ nu pot asigura circuitele epidemilogice necesare. “Zona estică a României, cea Sud-Vestică și parțial cea sudică reprezintă, conform datelor oficiale citate, zone în care unitățile școlare nu îndeplinesc în majoritatea cazurilor standardul de bază în ceea ce privește calitatea utilităților. Majoritatea acestor unități școlare se află în mediul rural.”3

• Lipsa socializării și a unui program fix afectează grav mulți elevi, stricându-le nu numai viața socială, cât și cea psihică și morală, mulți și-au pierdut apetitul și dorința de a învăța, unii chiar pentru a absolvi școala. ,,Carantina poate expune indivizii la stresuri, atât în perioada de carantină, cât și după, cu consecințe psihologice acute și pe termen lung. Efectele carantinei pot include simptome de stres posttraumatic, anxietate și depresie și răspunsuri precum frica, mânia/iritabilitatea, insomnia, oboseală, detașare și comportamente de evitare, afectate concentrării și diminuarea performanței în muncă. “7 În acest caz examenul devine imoral și chiar neconcludent în determinarea cunoștințelor elevilor.

• Prin susținerea examenului de bacalaureat în condițiile date, statul roman încalcă dreptul la sănătate și dreptul la viață, “Dreptul la prevenire, tratament şi control al maladiilor”, așa cm este prevăzut și în Constituția României. În România există numeroși elevi care suferă de boli ce pot fi fatale în cazul în care contactează virusul, precum: astm, diabet, boli cardio-vasculare, boli autoimmune, obezitate etc, în această categorie nu intră doar elevii, ci și familiile și profesorii acestora. Profesorii, la fel ca și cadrele auxiliare, se supun unui risc nejustificat de infectare luând contact cu un număr foarte mare de indivizi. Familiile participanților sunt supuse și ele la un risc ridicat 46% din populație, locuind în locuințe supraaglomerate3 .

• Statul nu poate face un triaj epidemiologic corespunzător pentru a decide care sunt potențialii purtătorii de virus. În primul rând, statul ar trebui sa aloce circa 10.000 de cadre medicale răspândite în toate unitățile de examinare- lucru imposibil, având în vedere problema sutelor de localități care nu dispun de niciun cadru medical. O altă problemă extrem de importantă o cinstituie febra, principalul mod de determinare. Acest simptom nu este specific infectării cu Covid-19, putând să apară și în cazul infecțiilor, al stresului, de la expunerea îndelungată la soare și de la temperaturi crescute. Totodată, unii dintre elevii purtatori pot fi asimptomatici (17,9% dintre bolnavi) și nu pot fi indentificați, dar pot răspândi boala.

Argumente privind echitatea si egalitatea de sansa a participantiilor

• Din data de 11 martie 2020, școlile au fost închise, iar din 22 aprilie orele online au devenit obligatorii. În Romania, “peste 900.000 de copii înscriși în învățământul preuniversitar din România, adică 32%, nu au acces individual la un dispozitiv dedicat functional”2 printre care se află şi numeroşi elevi în ani terminali. O bună parte dintre aceștia au ca mijloc de învățare disponibil doar deja mult depășitele manuale școlare. Acest lucru este datorat faptului ca “37,9% dintre copiii sub 16 ani și 37,4% dintre tinerii cu vârste cuprinse între 16-24 ani sunt expuși riscului de sărăcie sau excluziune socială”3 . Astfel, echitatea și principiul egalității de sanse este încălcat dacă ministerul va alege sa organizeze aceste examene (ART.3, (a) ), deoarece sistemul nu a putut furniza un minim de pregătire unui procentaj semnificativ dintre potențialii susținatori ai examenului de bacalaureat.

• Mediul familial nu constituie pentru toți elevii un spațiu favorabil desfășurării activităților educaționale. Neavând acces la biblioteci, școli sau orice fel de spații de socializare, unii dintre beneficiarii direcți ai învățământului sunt supuși unui mediu ostil sau chiar violent (violenta domestica apare in 1 din 10 familii din Romania)8 în care aceștia ar trebui să se pregătească pentru examen dat în conditii extreme.

Argumente privind lipsa unui protocol concret in ceea ce priveste pregatirea elevilor pentru examen cat si examenul propriu-zis

• Nici măcar elevii beneficiari ai orelor online nu au parte de o educație propice susținerii examenului, elevii și profesorii abia obișnuindu-se cu platformele disponibile. Neexistand un protocol clar sau corect de implementare, profesorii au trebuit să apeleze la echipamentele personale, dar și la experiența personală, diverse tutoriale online, grupuri sau forumuri pentru profesori sau alte surse neconvenționale. În aceste condiții, noul tip de cursuri devine impractic și nu echivalează orele în stil clasic. Totodată, evaluarea unor elevi după o stopare de 4 luni a ciclului de învățare este absurdă.

• Valul declarațiilor de urgență contradictorii realizate de către Ministerul Educației a creat confuzie între elevi și profesori, anunțând inițial, după vacanța de Paște, că noi, elevii, ne vom întoarce la școală, iar bacalaureatul va fi amânat până în luna iulie, mai apoi anunțând că anul școlar se încheie, iar bacalaureatul se susține la o dată comunicată ulterior. Acest fapt a defavorizat o pregătire corectă și normală a elevilor pentru examen și a indus o stare de incertitudine și nesiguranță în rândul acestora.

• Ministerul Educației nu ne poate garanta nici monitorizarea respectării măsurilor impuse, deoarece nu ar fi pentru prima oară când Ministerul Educației ne dovedește că nu putem avea încredere în promisiunile enunțate, așa cm a afirmat și Consilul Național al Elevilor pentru https://stiriedu.ro/ în vechea problemă a decontării navetei elevilor. Elevii au nevoie de acțiuni, nu de promisiuni, pentru un sistem educațional care să ofere dreptul nemijlocit la învățătură, așa cm prevede Constituția României. Așteptăm abrogarea HG 309/1996 și HG 863/2016, primii pași pentru obținerea transportului gratuit, așa cm promitea ministrul în urmă cu câteva luni. Noi nu am uitat, suntem aici să cerem dreptate pentru colegii noștri navetiști.”. Dacă Ministerul nu a putut rezolva această problemă, cm poate garanta că vor putea asigura toate măsurile de siguranță la examenele naționale într-un timp atât de scurt.

Sursele oficiale din care am cules informațiile sunt:
1GândulLive/preşedintele Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ, Simion Hăncescu.
2Hotnews.ro / studiul IRES
3”Educatia in timpul pandemiei” de Bogdan Florian si Sebastian Toc
4www.jurnalulolteniei.ro,
5mindcraftstories.ro
6Edupedu.ro
7Psychological Effects of Quarantine During the Coronavirus Outbreak: What
Public Health Leaders Need to Know, www.CSTSonline.org.
8Observatornews.ro

Photos 10/05/2020

🚴‍♀️🚴‍♀️🚴‍♀️

08/03/2020

Somn usor!

Photos 13/02/2020

Magiile doamnei Flori 😉🤗

Want your school to be the top-listed School/college in Pitesti?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Location

Category

Website

Address


Pitesti