Programe și evenimente de informare privind relaționarea armonioasă dintre oameni și animale. politisti, medici veterinari etc.)
EDUXANIMA - este un concept complex care reuneste o serie de programe si evenimente de informare, comunicare si responsabilitate sociala, de inalta tinuta, privind relationarea armonioasa dintre oameni si animale. SCOPUL EDUXANIMA este de a promova responsabilitatea sociala, de a educa si indruma, in mod natural, copiii si adultii, catre un mod de viata etic si sanatos. Primul program din seria
de programe EDUXANIMA este un program de educatie care se adreseaza copiilor de varsta scolara si se va desfasura, pentru inceput, in scoli din judetul Arges, atat din sistemul public cat si din cel privat, urmand sa se extinda la nivel national. In acest sens a fost incheiat un contract de parteneriat cu Federatia Nationala de Protectie a Animalelor, Consiliul Judetean Arges si Inspectoratul Scolar Judetean Arges. Elevii implicati au acces la mai multe informatii despre lumea animalelor – comportamentul si nevoile lor, prin participarea la diverse activitati menite sa-i ajute sa constientizeze importanta adoptarii unei atitudini etice fata de animale si ingrijirii responsabile a propriului animal de companie. Activitatile cuprinse in program:
-Prezentare, citire si discutii pe baza brosurii ”Sa iubim animalele”, oferita gratuit, intr-un numar de 6000 de exemplare, scolilor selectate sa implementeze acest program educativ, pe parcursul a minimum 5 ore de curs. Brosura este elaborata, redactata de Organizatia PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) (Oameni pentru Tratamentul Etic al Animalelor), cea mai mare organizatie pentru drepturile animalelor din lume, cu sediul in S.U.A., avand peste sase milioane de membri si adepti. Are functie de suport de curs si cuprinde povesti si teme pentru copii, ce ii ajuta sa inteleaga, sa respecte si sa protejeze animalele.
-Actiuni de informare, de invatare prin:
a.Povesti, discutii, dezbateri;
b.Concursuri tematice de desen, pictura, fotografii, eseuri etc.;
c.Intalniri cu reprezentanti ai unor institutii publice sau societati private (ex. pentru cunoasterea notiunilor legislative de baza privind protectia animalelor si informatiilor importante despre igiena si personalitatea animalelor.
-Actiuni in cadrul saptamanii “Scoala altfel”:
a.Organizarea de expozitii de lucrari (desene, machete, fotografii etc.) care sa reprezinte relationarea armonioasa intre oameni si animale, scene din viata animalelor;
b.Vizita la un adapost de animale;
c.Proiectii de filme tematice. EDUXANIMA – este o suma de programe si evenimente care se adreseaza:
- copiilor - prin implementarea unor programe de educatie in scoli, activitati educative extrascolare si de divertisment, urmarind imbogatirea informationala despre viata animalelor, formarea unei atitudinii pozitive in relationarea cu acestea si dezvoltarea armonioasa a copiilor, in drumul lor catre maturitate. si
- adultilor - prin organizarea de conferinte, simpozioane cu invitati de marca din diverse domenii de activitate, din tara si strainatate:medici, psihologi, profesori, scriitori, artisti, lideri de opinie, reprezentanti ai organizatiilor si institutiilor nationale si internationale, ai mediului academic, personalitati internationale de prestigiu etc. - urmarind informarea si constientizarea populatiei cu privire la legatura dintre respectul fata de viata animalelor si un mod de viata sanatos si etic. Partenerii si adeptii EDUXANIMA sunt personalitati marcante ale vietii publice internationale si nationale, institutii publice importante, organizatii internationale de prestigiu, institutii/societati private de elita. EDUXANIMA, pentru extinderea parteneriatelor, se adreseaza personalitatilor societatii romanesti/straine si celor mai putin cunoscute care, prin activitatea lor profesionala sau prin preocuparile personale, contribuie la buna stare a comunitatii și care pot contribui, de asemenea, la promovarea valorilor umane si a unei educatii de cea mai inalta calitate.
08/06/2026
𝐀𝐝𝐚𝐩𝐨𝐬𝐭𝐮𝐥 𝐔𝐳𝐮𝐧𝐮 𝐚𝐥 𝐀𝐬𝐩𝐚 𝐈𝐯𝐞𝐭𝐬 𝐚 𝐟𝐨𝐬𝐭 𝐢𝐧𝐜𝐡𝐢𝐬!
𝐃𝐒𝐕𝐒𝐀 𝐀𝐫𝐠𝐞𝐬 𝐚 𝐩𝐫𝐨𝐩𝐮𝐬 𝐬𝐢 𝐃𝐒𝐕𝐒𝐀 𝐆𝐢𝐮𝐫𝐠𝐢𝐮 𝐚 𝐝𝐢𝐬𝐩𝐮𝐬.
Dr. Sorin Sorescu, directorul DSVSA Argeș și dr. Oana Dănescu, şef Serviciu control sănătatea şi bunăstarea animalelor, au demonstrat că profesionalismul, conduita și respectul pentru viață se văd atunci când aperi principiile care ar trebui să guverneze scopul pentru care activezi.
ANSVSA a dispus controale încrucișate iar DSVSA Argeș a fost desemnat pentru verificări ale adăposturilor din județul Giurgiu, unde se află şi adăpostul Aspa Ivets, cunoscut ca un adevărat lagăr pentru câini.
DSVSA Argeș nu a ignorat nimic din ceea ce părea suspect în cadrul controlului. Nu a închis nota de control şi a aşteptat rezultatele necropsiilor animalelor decedate trimise în seara zilei de 31 martie la IDSA. Astăzi a făcut ceea ce trebuia făcut demult de către instituţiile responsabile din Giurgiu: primul pas - a emis propunerea de închidere a acestui loc al suferinţei. Responsabilitatea de a transforma această propunere de închidere într-o decizie revine DSVSA Giurgiu. Iar DSVSA Giurgiu a probat azi o conduită corectă, conformă cu legea, asumându-şi propunerea formulată de DSVSA Argeș, prin dispunerea închiderii adăpostului Aspa Ivets.
O acţiune întârziată ani de zile de pasivitate.
Aspa Ivets este, de mulți ani, cunoscută cu practici crude, de la capturare până la finalul brutal din incinerator.
Închiderea acestui adăpost trebuie să fie începutul sfârșitului pentru toate aceste locuri în care suferința este administrată sistematic, sub aparența unor servicii publice, şi prin bugete publice exorbitante deloc justificate în realitate.
O parte dintre câinii pe care îi vedem pe stradă și îi considerăm fără stăpân au, în realitate, proprietar.
Rezultatele studiului realizat de Eduxanima în județul Argeș arată că aproximativ 13,8% dintre câinii cu stăpân din mediul rural circulă nesupravegheați în afara proprietății.
Acest fenomen poate influența percepția publică asupra dimensiunii reale a populației de câini fără stăpân și poate conduce la supraestimarea numărului acestora.
În cadrul studiului, populația canină a județului Argeș a fost estimată la aproximativ:
• 124.814 câini cu stăpân
• 6.936 câini fără stăpân
Studiul a fost realizat în cadrul campaniei „Respectă, Protejează, Sterilizează”, primul demers la nivel naţional care evaluează simultan situația animalelor cu și fără stăpân și relația dintre comunități și animale.
Estimarea populației canine reprezintă doar una dintre concluziile studiului. În cadrul acestuia s-au analizat și condițiile de deținere a animalelor, practicile de îngrijire, hrănire, relația dintre comunități și animale și atitudinile populației față de animalele fără stăpân. Rezultatele acestor analize vor fi prezentate în perioada următoare.
25/05/2026
🔹 𝗣𝗿𝗼𝗴𝗿𝗮𝗺𝘂𝗹 𝗘𝗱𝘂𝗰𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻𝗮𝗹 𝗘𝗗𝗨𝗫𝗔𝗡𝗜𝗠𝗔 🔹
Pentru o relație armonioasă între oameni și animale.
Pentru copiii de azi, oamenii de mâine.
Le vorbim copiilor despre respect - pentru o ființă
care nu poate cere să fie tratată cu demnitate, dar simte fiecare gest al nostru. Despre empatie -capacitatea de a înțelege că și un animal are o lume interioară bogată: nevoi, frici, bucurii, atașamente.
Despre îngrijire și atenție - daruri pe care le putem oferi zilnic, fără cuvinte mari.
Animalele se bucură sincer, suferă în tăcere, iubesc necondiționat. Și tocmai această vulnerabilitate a lor devine cel mai puternic profesor pentru un copil.
Pentru că un copil care învață să recunoască suferința unui animal învață să recunoască suferința. Un copil care oferă îngrijire unei ființe neajutorate învață să aibă grijă. Un copil care respectă o viață diferită de a sa învață respectul - nu ca regulă, ci ca valoare trăită.
Aceste valori nu se împart pe bucăți. Nu există empatie „doar pentru animale" sau respect „doar pentru oameni". Valorile sunt întregi. Cel care le trăiește cu adevărat le dăruiește tuturor ființelor din jur, fie că sunt vulnerabile, fie că sunt diferite de noi.
Copiii care participa la ore de curs Eduxanima duc cu ei mai mult decât informații. Duc un mod de "A Fi" în lume -conștient, responsabil, plin de compasiune.
Copiii sunt adulții de mâine. Iar, lumea de mâine va fi exact atât de frumoasă pe cât îi învățăm azi să simtă.
💙
11/05/2026
Respect pentru viata. 💙
Actiuni ale echipei Eduxanima in localitati argesene, in colaborare cu autoritatile locale.
14/04/2026
Programul de Sterilizare Gratuită pentru câini și pisici se va derula în
MERIȘANI jud. Argeș
22 Aprilie - 8 Mai
Program: 10:00 - 17:00
Loc: fosta Grădiniţă din Clădire Cabinet Veterinar - Parter, comuna Merişani
Sterilizările se efectuează NUMAI în baza programărilor făcute la nr. de telefon 0756309390.
Alte informații importante sunt cuprinse în Afiș.
11/04/2026
De Sfintele Sărbători de Paște, împărtășim un mesaj sincer și deosebit, scris de o adolescentă (pe care o cunoaștem personal 💗), postat în comunitatea spirituală din care face parte.
Un mesaj care reflectă o maturitate și o sensibilitate aparte.
Adevăratul spirit al Sărbătorilor Pascale înseamnă mai mult decât tradiții - înseamnă conștiință, respect și iubire pentru toate ființele.
Și da, să ne amintim… "Ființe frumoase, vă rog, amintiți-vă mereu cine sunteți, în fiecare secundă a zilei pe care o trăiți."
Vă dorim Paște liniștit, cu lumină și iubire! ✨
Redăm mai jos mesajul:
"Ceva din mine m-a împins să fac această postare.
Am simțit o chemare în inima să împărtășesc asta cu voi toți.
Voi toți, fiecare dintre voi care faceți parte din această comunitate. Fiecare ființă din această lume și dincolo de ea. Fiecare ființă care se află pe acest Pământ sau alte ființe din diferite colțuri ale Universului – ascultați-mi cuvintele. Le voi spune tare și clar, cu inima deschisă:
Fiecare dintre voi aduce ceva extraordinar în această Infinitate. Simt o iubire atât de intensă, încât, în acest moment, sunt copleșită de acest sentiment. Am lacrimi în ochi în timp ce scriu asta.
Sunt conștientă de frumoasa conștiință care locuiește în noi toți. De lumina care strălucește atât de puternic, încât ochiul fizic poate nu ar putea-o suporta. O lumină atât de pură și frumoasă, încât va umple întreaga Infinitate. Și, de fapt, asta este adevărat. Pentru că noi suntem Infinitatea și, totuși… nimic în același timp.
Fiecare dintre voi, indiferent ce crede despre sine, are un dar special de oferit pe Mama Pământ. Un dar care, dacă este împărtășit cu libertate, ne va lumina pe toți. Pentru că toți suntem conectați. Suntem cu toții Unul.
Dacă o persoană are curajul să aibă inițiativă și să își dea jos TOATE măștile. Toate. Și să își arate Lumina unică, ceilalți vor reacționa la fel, pentru a amplifica Lumina și a-i ridica pe toți ceilalți.
Suntem aici pentru a ne ajuta unii pe alții și pe noi înșine – realizând cine suntem cu adevărat. Suflete pure.
Ființe frumoase, vă rog, amintiți-vă mereu cine sunteți. În fiecare secundă a zilei pe care o trăiți.
Această viață este menită pentru a fi trăită. Conștient. Nu cu gânduri care vă trag în jos, ci cu conștiență, prezență și cu prețuire de sine. Pentru că sunteți minunați în unicitatea voastră. Atât de minunați, încât poate existența voastră actuală nici nu poate înțelege pe deplin.
În timp ce "vorbesc" cu voi, cu toți cei care citiți – vorbesc și cu mine însămi.
La urma urmei, depinde de noi cm ne creăm propria realitate. Asta am realizat.
Suflete divine – acceptați-vă. Fiecare parte din voi este perfectă în imperfecțiunea ei. Și imperfect de perfectă. Fiecare parte din voi este divină – fie că este fizică, mentală, emoțională. Acceptați, acceptați, acceptați. Îmbrățișați-vă și spuneți:
„Te iubesc necondiționat. Și vom fi mereu împreună, atât în cele mai joase, cât și în cele mai înalte momente.”
Nimic nu rămâne la fel. Totul se schimbă. Fiți flexibili cu viața, pentru că viața dorește ca voi să o îmbrățișați și să deveniți conștienți de ea. Când deveniți conștienți, realizați că viața este în interiorul vostru, doar pentru a reflecta exteriorul realității voastre unice.
Voi sunteți Viața. Sunteți întregi. Ați fost mereu.
Iar, Viața este peste tot în jurul nostru, în oricare ființă. Este timpul să vă amintiți.
Vom fi mereu uniți, fie că vom fi conștienți de asta sau nu. Indiferent cât timp infinit va trece, indiferent dacă trecem prin vremuri grele sau nu – vom continua mereu să fim.
Fie ca abundența infinită să fie cu voi în această călătorie. Divinitatea este cu voi și a fost mereu – este doar o chestiune de timp până să o recunoașteți și să decideți să nu vă mai fie frică să vă arătați adevărata ființă iubitoare."
(...)
____________________
* Mesajul este o creație personală a autoarei și este redat cu acordul acesteia, cu respect pentru autoare și pentru mesajul scris.
07/04/2026
𝐀𝐒𝐈𝐒𝐓𝐄𝐍𝐓 𝐌𝐀𝐍𝐀𝐆𝐄𝐑
în Pitești, jud. Argeș - Organizația Eduxanima
🖌️Aptitudini / Cerințe / Competențe:
• disciplină, responsabilitate, corectitudine;
• capacitate de organizare și planificare;
• personalitate dinamică și comunicativă;
• spirit de echipă, relaționare corectă și etică în cadrul echipei și cu publicul, în concordanță cu standardele organizației;
• compasiune și respect față de animale;
• experiență în utilizarea calculatorului: programele Microsoft Word, Microsoft Excel și utilizarea Internetului.
• permis de conducere categoria B
• experiența constituie un avantaj;
🖌️Atribuții și responsabilități:
• evidența scriptică a activității derulate de organizație;
• evidența necesarului de produse, efectuarea comenzilor și recepția produselor;
• centralizarea și înregistrarea, în programul de evidență, a datelor pentru animalele intrate în Programul de Sterilizare Eduxanima;
• activități de secretariat;
• respectarea cu acuratețe a termenelor-limită și a atribuțiilor.
Tip job: full-time
Tip colaborare: contract individual de muncă
📧 Vă rugăm să trimiteți scrisoarea de intenție și CV-ul dvs. la adresa de e-mail: 𝐞𝐝𝐮𝐱𝐚𝐧𝐢𝐦𝐚@𝐲𝐚𝐡𝐨𝐨.𝐜𝐨𝐦
Multumim pentru interes!
04/04/2026
𝐏𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦𝐮𝐥 𝐄𝐝𝐮𝐜𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥 𝐄𝐝𝐮𝐱𝐚𝐧𝐢𝐦𝐚 – 𝟏𝟎 𝐀𝐧𝐢! 💙
Pentru o relație armonioasă între oameni și animale.
S-au împlinit 10 ani de la evenimentul de lansare, în județul Argeș, a Programului Educațional Eduxanima, în ziua de 4 aprilie 2016, alături de maestrul Gheorghe Zamfir și Alteța Sa, Prințesa Maya von Hohenzollern, care au devenit, în același an, membri de onoare ai organizației Eduxanima, PETA Germania și Inspectoratul Școlar Județean Argeș.
Dna Andra Arsene, autor și director al programului educațional, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Argeș, au implementat programul în numeroase școli din județul Argeș, făcând posibilă cunoașterea, de către peste 13.000 de copii, a informațiilor despre animale și relaționarea armonioasă dintre oameni și animale.
Copiii au beneficiat de materiale educaționale gratuite, elaborate de PETA Germania, ore de curs pline de bucurie, informații, conștientizări și evenimente publice.
Scopul programului educațional Eduxanima este de a educa copiii pentru a avea empatie, responsabilitate și respect față de animale, ceea ce ajută în dezvoltarea lor și devenirea unor adulți conștienți și responsabili de faptul că animalele sunt ființe care simt, iubesc, suferă și au dreptul nativ la o viață demnă, într-o relație armonioasă cu oamenii și natura, ca mediu al lor de viață. Programul educațional cuprinde materiale educaționale atât pentru clasele primare, cât și pentru cele gimnaziale, fiind iubit de copii și apreciat de profesori.
În decursul a 10 ani, programul educațional s-a extins și s-a îmbogățit datorită deschiderii și implicării extraordinare a Inspectoratului Școlar General Argeș, ca partener real, și a organizației PETA Germania – partener principal al organizației Eduxanima, cărora le mulțumim.
Mulțumim, de asemenea, tuturor cadrelor didactice care deschid larg ușa cunoașterii către copii.
Mulțumim tuturor pentru colaborarea frumoasă! Este o onoare și o bucurie să fim împreună și să contribuim, în continuare, la crearea unei lumi mai frumoase, în care valorile umane să se manifeste cu adevărat, iar orice ființă, om sau animal, să aibă respectat dreptul la o viață demnă.
02/04/2026
🔹 𝗣𝗿𝗼𝗴𝗿𝗮𝗺𝘂𝗹 𝗘𝗱𝘂𝗰𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻𝗮𝗹 𝗘𝗗𝗨𝗫𝗔𝗡𝗜𝗠𝗔 🔹
Pentru o relație armonioasă între oameni și animale.
Am implementat Programul Educațional Eduxanima și la Școala Gimnazială Coșești, unde am oferit tuturor copiilor din clasele primare și gimnaziale materiale educaționale, de care au fost foarte încântați.
Discuțiile despre animale, mediul lor de viață, grija și respectul oamenilor față de acestea, precum și desenele și poveștile tematice au fost deliciul orelor petrecute împreună, iar puritatea și energia lor frumoasă ne-au umplut inimile de bucurie.
Empatia și atenția copiilor față de animale îi ajută să se dezvolte ca adulți responsabili, cu respect față de toate ființele din jurul lor. Scopul orelor de curs Eduxanima este de a contribui la conștientizarea, încă din copilărie, a faptului că orice ființă — om sau animal — are dreptul la o viață demnă, lipsită de suferință, iar de noi, oamenii conștienți, depinde respectarea acestor principii.
Va urma!
Felicitări, copii frumoși!💗
Felicitări și mulțumiri tuturor cadrelor didactice implicate!