17/06/2026
Emotiile s-au adunat din nou în curtea scolii noastre, pentru că astăzi și-au luat rămas- bun elevii claselor a IV -a de la doamnele învătătoare care le-au călăuzit pașii timp de cinci ani: Loredana Cîrjan, Nicoleta Băjan și Daniela Toader.
S-au transmis mesaje emoționante, s-au recitat poezii de mulțumire și s-au cântat melodii care au făcut sufletele să vibreze.
Pe chipul copiilor și al părinților am citit nu doar emoția momentului, ci și bucuria și încrederea, fericirea și speranța.
Nu ne rămâne decât sa ii felicităm pe toți , să le urăm vacanță minunată si sa ii asteptăm cu drag în cea de a doua etapă a scolii, la gimnaziu!
11/06/2026
Emoție, bucurie, zâmbete, lacrimi, aplauze, vorbe de suflet, felicitari, încurajări și îndemnuri, mai precis , "Ultimul clopoțel"!
Promoția 2022-2026 si-a luat rămas- bun de la anii de gimnaziu și este pregătită să facă față cu succes, nu doar primului examen care bate la ușă, ci și tuturor provocărilor pe care le presupune deschiderea unoi nou capitol din viață.
Îi felicităm pe toti absolvenții nostri si le urăm mult succes si de aici înainte!
Le mulțumim părinților pentru întreaga colaborare și pentru sprijinul acordat școlii !
Îi prețuim pe toți deopotrivă, profesori, elevi, părinți, pentru că aceștia reprezintă viața Școlii Gimnaziale TRAIAN!
05/06/2026
În contextul în care copiii petrec tot mai mult timp în mediul digital și lectura devine o activitate tot mai puțin atractivă, ne-am propus ca prin Proiectul lansat de MEC, PICNICUL DE LECTURĂ, organizat în parteneriat cu ISJ Argeș și cu Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București, Facultatea de Teologie, Litere, Istorie și Arte, să redescoperim împreună importanța și frumusețea cititului, să dăm frâu liber imaginației, să înțelegem că orice carte citită devine un prieten pe viață.
Chiar dacă ploaia nu ne-a dat pace și nu am putut citi în parcul școlii, nu am renunțat și ne-am strâns cu totii, copii, profesori, părinți, bunici, în sala de sport, pe care am transformat-o într-o mare poveste.
A fost o experiență minunată pe care o vom repeta cu siguranță!
04/06/2026
Noi ne-am pregătit cu multă dragoste, cu pasiune și cu dorință, dar ...🌧☔️