14/12/2020
Dragilor, lucrați la retrospectiva personală a anului? Deși un an ciudat, neașteptat, care ne-a întors lumea pe dos, ne apropiem de sfârșitul lui și tragem linie. Eu personal recapitulez și mă întreb dacă am crescut, dacă am evoluat ca om și ca profesor, dacă am învățat lucruri noi, dar mai ales dacă simt că am contribuit.
Am făcut un colaj cu SuperTeach, una din acțiunile în care m-am implicat anul trecut și anul acesta cu toată inima și în care am avut oportunități grozave de ieșit din zona de confort și provocări la care am zis DA! cu tot sufletul. Și asta pentru că eu simt că rolul meu pe pământ este să contribui în educație. Nu știu cât am reușit, dar știu că mi-am dat toată silința și am depus tot efortul!
Participarea mea în această comunitate este una din bucuriile mele din ultimii doi ani, să pregătesc ateliere, webinarii și discursuri, să mă expun în fața a sute de profesori - lucru deloc ușor, noi, profesorii suntem, știți bine, niște perfecționiști! 😁 -, să scriu ce simt, să îmi doresc să am impact, să pun câteodată munca mea la academie pe locul doi și să zbor la Iași, Cluj, Oradea, să învăț, să mă pregătesc, să dedic timp, energie, efort.
Am învățat enorm și sunt profund recunoscătoare să fac parte din comunitatea SuperTeach. Este o mișcare care a început să schimbe educația în România și eu am mare, MARE încredere în ea, în potențialul ei și în tot ceea ce putem realiza împreună! ❤
Retrospectiva anului 2020 pentru mine este încă sub lupă 😁😅🤣, mai scriu dacă găsesc lucruri faine, de care să fiu mândră și deopotrivă recunoscătoare!
Mona ❤
15/07/2020
An Incredible for ❤
Whether I work hard, plan a lesson, a language-immersion camp, a training session, whether I travel or wanderlust, I have an incredible for . Life's not always easy, it's got its ups and downs and bumps in the road. However, bad times are always followed by incredibly good times and both are part of this wonderful journey called L I F E. When we're at our lowest it's important to really take it all in and let that low overwhelm us, not run away from it or dismiss it. Our lows are part of this wonderful journey called LIFE, we need to take notice, keep a watchful eye, go deep within and see what's really hurting and act lovingly on the healing.
When good times are back we'll appreciate and enjoy them even more! Life's a rollercoaster and truly fascinating with all its ups and downs. Don't try to resist the downs, it's unnatural, they're a part of life! Thanks to them, you'll rise stronger! More mindful! More grateful! Embrace the lows, shine into the heights of LIFE! Live passionately! Live gratefully! Live meaningfully! ❤
06/06/2020
🌸 Sunt unica, dar nu speciala. 🌸
Unul dintre lucrurile care mi s-au parut dificile - de inteles, de acceptat si de integrat - este ca desi fiecare din noi e unic, nimeni nu e special. Sa ma accept asa cm sunt, cu bune si rele, calitati si defecte, fara comparatii si auto-critica, sa imi accept unicitatea si in acelasi timp sa inteleg ca nu sunt cu nimic mai speciala, mai importanta, mai 'mai' decat altcineva.
Nici diplomele mele, nici cariera mea, nici casa, nici masina, nici mariajul, nici copiii mei - oricat de grozave ar fi, nu ma face 'mai'. Se spune ca una din nevoile fundamentale ale omului este nevoia de importanta. De aici nevoia de a fi 'mai'. Ma vad pe mine si viata mea prin lentilele lui 'mai' si ies fie pe plus, fie pe minus. Cand gandesc 'mai', compar si ma compar. Ies in castig sau in pierdere. Viata insa NU ESTE despre 'mai'. Nimeni nu este mai special sau mai putin special in functie de banii din cont, marimea casei sau a masinii, numarul de copii sau lipsa lor, numarul diplomelor sau lipsa lor, extravaganta vacantelor sau lipsa lor. Lucrurile astea nu ne definesc si nu suntem speciali sau mai putin speciali in functie de ele.
Dar fiecare este UNIC. Si frumos in unicitatea lui. GROZAV si MINUNAT. Insa ne reprimam unicitatea. Vrem sa fim ca ceilalti. In randul lumii. Sa ne imbracam la fel, sa avem lucruri cool, sa avem joburi importante, sa avem 2 facultati si 2 mastere. Doar atunci credem ca suntem speciali.
Nu este niciunul special. In fata legilor Universului, toti ne nastem si murim. Nu exista niciun alt drum. Pentru niciunul.
Ei bine, dar unicitatea inseamna ca pe drumul asta numit VIATA sa ma iubesc mult asa cm sunt, sa ma accept cu ciudateniile mele, cu stangaciile mele, cu excentricitatile mele, cu defectele mele. Sa nu ma auto-critic si auto-abuzez cu ganduri toxice, sa lucrez la mine si la dezvoltarea mea cu iubire si compasiune. Se spune ca intrebarea cea mai toxica pe care si-o pun in special femeile este 'What's wrong with me?' - adica: Ce este in neregula cu mine? provenita tot din non-acceptare si comparatii.
There's nothing wrong with you!
Nu este nimic in neregula cu tine! Esti unic/unica!! Invata sa te accepti si sa te iubesti asa cm esti! Unic si cu nimic mai special decat altii!!🌸