Școala de Arte "Francisc Hubic"

Școala de Arte "Francisc Hubic"

Share

Școala de Arte "Francisc Hubic" din cadrul Centrului de Cultură al Județului Bihor.

17/06/2026

Un an întreg de cursuri, repetiții, exerciții, emoții și multe ore petrecute în sălile Școlii de Arte „Francisc Hubic” ajunge pe scenă! ✨

Pe 19 iunie, la Gala Artelor, cursanții noștri vă invită să le fiți alături într-un spectacol care adună muzică, talent și bucuria de a împărtăși cu publicul tot ceea ce au construit în acest an.

📍 Filarmonica de Stat Oradea
🕕 Ora 18:00
🖼️ De la ora 17:00 vă așteptăm și la vernisajul expoziției de final de an al claselor de arte plastice.

Intrarea este liberă. 🙌

Photos from Centrul de Cultură al Județului Bihor's post 04/06/2026

Final de primăvară plin de emoție, energie și aplauze pentru cursanții clasei de actorie coordonate de prof. Șerban Borda! 🎭

În doar câteva zile, tinerii noștri actori au urcat pe scenă în mai multe spectacole și evenimente care le-au pus în valoare talentul, creativitatea și munca depusă pe parcursul anului.

📍 26 mai 2026 - la Berekböszörmény, Ungaria, au prezentat un spectacol pentru copii, jucat de copii, bucurându-se de aprecierea publicului și de o experiență artistică internațională deosebită.

📍 27, 28 și 29 mai 2026 - au avut loc cele trei reprezentații în premieră ale spectacolului „Bolnavul închipuit”, o provocare teatrală asumată cu seriozitate și pasiune de elevii clasei de actorie, desfășurată la Biblioteca Județeană „Gheorghe Șincai” din Oradea.

📍 1 iunie 2026 - de Ziua Copilului, au adus pe scena din Sânmartin spectacolul „Bum!”, oferind publicului momente pline de energie, umor și entuziasm.

Photos from Centrul de Cultură al Județului Bihor's post 29/05/2026

Ieri, piațeta din spatele Teatrului de Stat din Oradea a prins viață prin muzică, dans, culoare și mult talent, în cadrul evenimentului „Arta ne unește”! 🙌

Cursanții și profesorii Școlii de Arte „Francisc Hubic” au adus în fața publicului momente artistice care au reflectat pasiunea, dedicarea și munca depusă de-a lungul anului de curs. De la recitaluri instrumentale și vocale, la momente de dans și expoziția de arte vizuale, fiecare apariție a demonstrat că educația artistică înseamnă mai mult decât învățare - înseamnă curaj, expresivitate și dezvoltare personală.

Ne bucurăm că atât de mulți orădeni au ales să fie alături de noi și să îi încurajeze pe tinerii artiști. Mulțumim cursanților, profesorilor, părinților, partenerilor și tuturor celor care au contribuit la realizarea a acestui eveniment! ❤️

____
Evenimentul a fost organizat de Centrul de Cultură al Județului Bihor, prin Școala de Arte „Francisc Hubic”, și Consiliul Județean Bihor, în parteneriat cu Teatrul „Regina Maria” și Fundația Comunitară Oradea.

Photos from Centrul de Cultură al Județului Bihor's post 26/05/2026

În data de 20 mai, la NOX, a avut loc evenimentul „Seară în acorduri de jazz”, susținut de cursanții Școlii de Arte „Francisc Hubic”, clasa de canto muzică ușoară.

Sub îndrumarea prof. Lăcrimioara Deac, tinerii interpreți au adus pe scenă armonii rafinate și momente pline de expresivitate, oferind publicului un spectacol care a celebrat pasiunea pentru muzică.

Ne bucurăm că ați fost alături de noi și că ați contribuit la atmosfera caldă a unei seri în ritmuri de jazz! 🎶


Evenimentul a fost organizat de Centrul de Cultură al Județului Bihor, prin Școala de Arte „Francisc Hubic”, și Consiliul Județean Bihor, în parteneriat cu NOX.

Photos from Centrul de Cultură al Județului Bihor's post 26/05/2026

În data de 20 mai, în sala de evenimente a Facultății Partium din Oradea, a avut loc spectacolul de sfârșit de an al clasei de coregrafie din cadrul Școlii de Arte „Francisc Hubic”, coordonată de prof. Groza Edit. 🩰

Elevele specializărilor dans clasic și dans modern au urcat pe scenă și au prezentat un program variat, ce a inclus momente din balete clasice, dansuri de caracter și coregrafii moderne, demonstrând talentul și evoluția lor artistică de peste an.

Alături de noi au fost și elevele secției de gimnastică ritmică ale Liceului Sportiv „Bihorul”, parteneri constanți în proiectele noastre, cu care împărtășim aceeași bucurie a mișcării și a performanței.

Acest spectacol a reprezentat încununarea muncii depuse pe tot parcursul anului școlar - ore de repetiții, perseverență și pasiune pentru dans.

Ne bucurăm că un public numeros ne-a fost alături și sperăm că fiecare moment artistic a fost primit cu aceeași emoție cu care a fost pregătit.

Le mulțumim tuturor elevilor, profesorilor și colaboratorilor pentru implicare și dedicare! 🤍

____
Evenimentul a fost organizat de Centrul de Cultură al Județului Bihor, prin Școala de Arte ”Francisc Hubic”, și Consiliul Județean Bihor.

Photos from Centrul de Cultură al Județului Bihor's post 26/05/2026

Ieri, 25 mai, în Parcul Central din Săcueni, a avut loc concertul de fanfară organizat în aer liber cu ocazia Rusaliilor Catolice. 🎺

Fanfara, alcătuită din cursanți ai Școlii de Arte „Francisc Hubic” și tineri pasionați de muzică din Săcueni, Ciocaia și Albiș, în colaborare cu membri ai fanfarelor din Carastelec și Foieni, a oferit un program divers și apreciat de public. Fanfara a fost coordonată de Deé Róbert-Lőrinc, profesor al clasei de Instrumente de suflat din alamă.

Un moment special al serii a fost prezența invitatului Márkus Zoltán, cantor și dirijor, care a interpretat, alături de fanfară, piese îndrăgite precum Hajmási Péter, What a Wonderful World, Soleado, Bella Ciao și Nélküled.

De asemenea, cursanții Bălaj Mihai și Széll Máté, au încântat publicul cu interpretări la saxofon alto ale pieselor Europa și Just the Two of Us.

Le mulțumim tuturor celor prezenți și colaboratorilor noștri pentru implicare și susținere. Continuăm să aducem muzica mai aproape de comunitate, prin tineri talentați și evenimente care ne aduc împreună! 🙌

____
Evenimentul a fost organizat de Primăria Oraşului Săcueni și Asociația Tarfan, în parteneriat cu Centrul de Cultură al Județului Bihor - prin Școala de Arte ”Francisc Hubic”, și Consiliul Județean Bihor, cu susținerea Teatrului Orășenesc "Szabó Ódzsa" din Săcueni.

25/05/2026

Ne revedem la Festivalul-Concurs Național ”Florica Ungur”! 🎶

Pe 9 iunie, de la ora 18:00, ne întâlnim pe scena Teatrului de Stat din Oradea pentru o seară dedicată folclorului românesc! 🎶

Cea de-a V-a ediție a Festivalului-Concurs Național „Florica Ungur” aduce în fața publicului 17 tineri interpreți din toate zonele folclorice ale țării, dar și invitați îndrăgiți ai muzicii populare: Nicolae și Nicușor Mureșan, Ciprian Roman, Voichița Mihoc, Năstăcuța Iuga, Paula Hriscu, Florica Zaha, Florica Bradu, Violeta Gherman, Antonela Ferche-Buțiu și Ștefan Țârdea - laureatul ediției trecute.

Programul artistic va fi completat de Grupul vocal „Lioara” al Școlii de Arte „Francisc Hubic”, coordonat de prof. Antonela Ferche-Buțiu, precum și de Ansamblul „Vetre Bihorene” al aceleiași școli, coregraf prof. Dumitru Cora.

Acompaniamentul muzical va fi asigurat de Orchestra „Rapsodia Bihoreană”, sub bagheta dirijorului prof. Liviu Buțiu.

Evenimentul va fi prezentat de realizatoarea și prezentatoarea TV, Iuliana Tudor.

Biletele sunt disponibile online aici: culturabihor.ro/ro/evenimente/cumpara-bilete, precum și la casieria Teatrului „Regina Maria”. Prețul unui bilet este de 30 lei. 👈

____
Evenimentul este organizat de Centrul de Cultură al Județului Bihor și Consiliul Județean Bihor, în parteneriat cu Teatrul „Regina Maria”, Teatrul „Szigligeti” și Astoria Grand Hotel.

21/05/2026

„Arta ne unește” din nou!

Ieșim din sălile de curs și aducem arta în aer liber, mai aproape de voi, de comunitate, de bucuria de a crea și de a simți împreună! 💙

📅 Joi, 28 mai 2026
🕔 17:00 - 20:30
📍 Strada Patrioților nr. 2

Pe scenă și în jurul ei: muzică, dans, expoziții de artă și momente care spun, fiecare în felul lor, povestea cursanților noștri. ✨

Intrarea este liberă!

____
Evenimentul este organizat de Centrul de Cultură al Județului Bihor, prin Școala de Arte „Francisc Hubic”, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor, în parteneriat cu Teatrul „Regina Maria” Oradea și Fundația Comunitară Oradea.

Photos from Centrul de Cultură al Județului Bihor's post 05/05/2026

Seria de concerte „Ecouri fără timp” ne-a reunit din nou într-o seară în care muzica a devenit limbaj comun între scenă și public. 🎶

Evenimentul din 29 aprilie, găzduit de Biblioteca „Gheorghe Șincai” din Oradea, a adus în prim-plan cursanții catedrelor de canto clasic, instrumente de suflat din alamă și pian clasic, care au construit împreună o călătorie sonoră prin stiluri și epoci diferite.

Prin fiecare moment artistic, am simțit pasiunea, sensibilitatea și munca din spatele interpretărilor, iar atmosfera creată a confirmat, încă o dată, că muzica pornește din inimă și ajunge acolo unde contează cel mai mult… în inimile noastre. ✨

Le mulțumim tuturor celor prezenți pentru că au fost parte din această experiență!

———
Evenimentul a fost organizat de Centrul de Cultură al Județului Bihor, prin Școala de Arte „Francisc Hubic”, și Consiliul Județean Bihor, în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Șincai” Bihor.

Photos from Centrul de Cultură al Județului Bihor's post 05/05/2026

Noua ediție a seriei „Ecouri fără timp” a adus emoție, sensibilitate și momente muzicale care au ajuns direct la sufletul publicului prezent la Biblioteca Județeană „Gheorghe Șincai” Oradea, în 23 aprilie. 🎶

Cursanții catedrelor de vioară ne-au oferit un program rafinat, plin de expresivitate, sub îndrumarea profesorilor Liviu Buțiu, Adrian Miescu și Petre Șinca, alături de prof. corepetitor Antonio Sekaci. Fiecare interpretare a purtat amprenta muncii, pasiunii și dedicării lor, într-un repertoriu care a traversat armonios lucrări clasice și tradiționale.

Le mulțumim tuturor celor care ne-au fost alături și au contribuit la atmosfera specială a acestui concert! 🙌

———
Evenimentul a fost organizat de Centrul de Cultură al Județului Bihor prin Școala de Arte „Francisc Hubic”, Consiliul Județean Bihor, în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Șincai” Bihor.

Want your school to be the top-listed School/college in Oradea?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Location

Category

Telephone

Address


Moscovei Nr. 5
Oradea
410001

Opening Hours

Monday 08:00 - 16:00
Tuesday 08:00 - 16:00
Wednesday 08:00 - 16:00
Thursday 08:00 - 16:00
Friday 08:00 - 16:00