09/12/2021
Am revenit cu forțe proaspete, un comitet nou. Boboceii noștrii dragi care s-au alăturat cu succes proiectului de anul acesta.
🙌🏼Mai bine Eco-smart decât neimplicat.
�Be Healthy Be Eco
09/12/2021
Am revenit cu forțe proaspete, un comitet nou. Boboceii noștrii dragi care s-au alăturat cu succes proiectului de anul acesta.
🙌🏼Mai bine Eco-smart decât neimplicat.
Felicitari tuturor elevilor si profesorilor implicati in acest proiect , voi sunteti cei care aduc schimbarea!Revenim in luna septembrie a acestui an , cu o noua posibila echipa .Multumim si celor care urmaresc pagina cu mare interes , vor urma proiecte importante!
See you soon!
11/05/2021
Munca abordată corect de elevii clasei a 9 a A , vă incurajăm și pe voi!
Diriginte - Baciu Cristina
22/04/2021
Bună dimineața dragi ecologiști! Planeta noastră, Pământul, este sărbătorită, în fiecare an, la 22 aprilie, atât în cadrul Zilei Planetei Pământ cât şi al Zilei Internaţionale a Mamei-Pământ, declarată sărbătoare oficială de către Organizaţia Naţiunilor Unite (ONU), în 2009.
Ce dorim să lăsăm moștenire generațiilor viitoare?Un pământ uscat?Deșertificat?Iubirea față de pământ e de fapt iubirea față de oameni!
Aveți mai jos câteva scrisori scrisori ale elevilor adresate Planetei 🌏
Responsabil articol -Monaco Arianna
06/04/2021
25 martie 2021: activitate de colectare aparatură electrocasnice. Contribuție din partea elevilor, părinților, profesorilor. Le mulțumim tuturor pentru implicare!
Multumim partenerului Eco Arena , firma care a preluat toate obiectele!
11/03/2021
Așa cm v-am spus proiectul nostru se bazează pe fapte.Proiectul Eco are loc și în curțile noastre.Noi plantăm , dar voi?
Așteptăm tot felul de idei 🌷
19/01/2021
Astăzi vom vorbi despre un subiect destul de controversat.
♻️Reciclarea măștilor♻️
Activiștii din întreaga lume avertizează asupra unui efect mai puțin mediatizat al pandemiei de coronavirus : atât mănușile cât și măștile de protecție pot deveni principalii poluatori în lumea post-pandemie. Ce se va întâmpla cu toate aceste consumabile folosite în această perioadă și de către români? Care este părerea voastră legată de toată această situație?Considerați necesar un punct de aruncare a mănușilor , măștilor , combinezonelor etc. ?
‼️ Durata de viață a unei măști de unică folosință este de 450 de ani. ‼️
E imposibil să știm exact câte măști s-au aruncat deja – sau urmează să se arunce – în România, dar e clar că putem vorbi deja de câteva sute de milioane, fără a le lua în calcul pe cele utilizate în domeniul sanitar.
Ceea ce observăm e că ele au început să devină un factor de poluare. Și chiar dacă ajung în coșul de gunoi – ce se întâmplă cu ele mai departe? Sau, mai bine zis, ce ar trebui să se întâmple?
Responsabil articol : Monaco Arianna - a IX a A
05/12/2020
Colegiul Agricol și de Industrie Alimentară “Vasile Adamachi” Iași a depus documentația în vederea reînscrierii în programul Mondial Eco Școala , astfel obținand 41 de puncte.Maximul fiind de 41.
Programul de activități este unul încărcat și divers de la activități sportive până la împodobirea bradului cu podoabe Eco!
Implementarea programului Eco-Şcoala oferă o creştere a nivelului de conştientizare a problemelor de mediu elevilor şcolii noastre oferind posibilitatea de a îmbunătăţi calitatea mediului în general.
Elevii s-au implicat și au putut arata calitățile de adevărați ecologiști!Cu ocazia aceasta mulțumim Comitetului Eco pentru implicare. Reprezentanții conducerii scolii:
- Zelinschi Carmen – Beatrice – director
- Axinte Lorica – director adjunct
• cadre didactice:
- Aignatoaiei Irina – profesor de istorie - coordonatorul proiectului - Grigoriu - Capră Maria - profesor de geografie
- Pelin Vasile – profesor protectia mediului
- Baciu Mihaela Cristina – profesor de horticultură
- Hudac Daniel – Viorel – profesor de educație fizică și sport
- Farcaș Valentina – profesor de geografie
• diriginții claselor:
• reprezentanți ai părinţilor:
- Agape Gabriela- părinte
• reprezentanți ai autorităților locale:
- SC REMAT Brașov punctul de lucru Iași
• reprezentanţi ai administraţiei scolii:
- Zamfir Romeo Constantin – administratorul de patrimoniu al şcolii
- Dochițanu Marciana Daniela - contabil şef
A consemnat pentru dumneavoastră
•Arianna Monaco clasa a IX a A
02/12/2020
Săptămânal va propunem câte o temă !
Săptămâna aceasta ne-am gândit că ar fi potrivit să fim recunoscători naturii pentru culorile frumoase oferite in fotografiile noastre făcute toamna.
Din fericire, noi trăim într-o lume a culorilor. De aceea, este atat de diversă şi variată. Ne bucurăm de orice nuanţă pe care ni le oferă natura. Totodată, culoarea, este unul din cele mai puternice instrumente de influenţă psihologică.
Cateva beneficii ale culorilor ❗️
• Galbenul, stimulează sistemul nervos vegetativ şi ajută la curăţarea organismului.
•Albastru calmează durerea şi atenuează boala.
• Roz - culoarea de prospeţime, vulnerabilitate şi lipsa de apărare. Ea inspiră încredere în purtătorul acestei culori.
28/11/2020
🍀Bună dimineața!Acum suntem și pe instagram.
19/11/2020
❗️Proiectul nostru nu constă doar în vorbe!Noi vrem sa va demonstrăm că putem avea o viață sănătoasă gestionand foarte bine timpul nostru liber , timp de 2 săptămâni elevii au trimis poze cu activitațile lor de protejare a naturii , relaxare , mișcare avand parte de un timp petrecut în natura de calitate 🌲
Mulțumim tuturor pentru implicare , am selectat cateva poze din zecile de poze primite.Vă invităm și pe voi la asemenea activități❗️