25/04/2026
La pescuit cu !
🐟🐟🐟🐟🐟🐟🐟🐟🐟🐟🐟🐟
Povești frumoase de la Pescuit sportiv ZenLake.
Superbă zi astăzi sâmbătă 25 aprilie 2026 prieteni.
Am ales ZenLake unde am ajuns dis de dimineață alături de Ady și Alex Junior.
Imediat am urcat în barca pregătită încă din seara trecută de Mădălin pentru a putea prinde răsăritul superb.
Aici timpul parcă se oprește.
E locul unde liniștea amestecată cu ciripitul păsărilor te îmbie și-ți încarcă bateriile instant.
Chiar dacă nu a fost cea mai reușită partidă tot am reușit să punctez doi superi bibani plus încă unul pierdut în dril.
Unul dintre ei chiar un 37 ca-n povești. Ce e curios că au intrat pe setup-ul pentru șalău care își face cu brio treaba. Năluca câștigătoare fiind la fel ca și la precedenta partidă, shad Mikado Fishunter de 5 cm armat pe un jig head - Jaws Ned de 3g mărime 1.
Poate data viitoare o să vă arăt și un șalău.
Bineînțeles superba partidă va fi în curând pe canalul meu de youtube https://www.youtube.com/ acolo unde veți vedea și un mic interviu cu amabila gazdă.
Am plecat spre casă în jurul orelor 14.00 cu un frumos bronz pe față și dornic de a reveni cât de curând aici ptr că e ce trebuie credeți-mă.
Până data viitoare eu vă salut și toate cele bune.
Fire întinse tuturor!
19/04/2026
La pescuit cu
🐟🐟🐟🐟🐟🐟🐟🐟🐟🐟🐟🐟
Big Mama de Trofee Pausesti
Ce poveste frumoasă.
Astăzi, de fapt ieri (dar am fost inspirat) am ales superba incintă de la Păușești prieteni.
Bine, toate poveștile de la pescuit sunt faine dar astăzi e cu un happy-end minunat.
Am luat maxi taxi la ora 7.00 din Iași iar la ora 8.10 deja făceam primele lanseuri.
Zona călugăr e tentantă ptr șalău și foarte mulți am capturat în trecut pe această zonă. Dar acum apa e mult sus de la ploi și în plus cu o turbiditate accentuată.
După o jumătate de oră de lanseuri am hotărât să merg pe digul din spate acolo unde de altfel am un record la știucă de 92 cm dar cu ceva ani mulți în urmă.
Tot aici într-o primăvară am capturat salai de 60-70 cm foarte mulți.
Tocmai de aceea astăzi am ales să iau cu mine echipamentul dedicat pentru șalău.
- Lanseta Mikado Kamisori Zander de 2.29m și cu o putere de aruncare până în 22g. Este un fast pur sânge și o puteți găsi aici ➡️ https://www.pescarulroman.ro/produse/lanseta-mikado-kamisori-zander-229-act-22-g-2-sec-eva/2300
-Mulineta Mikado Sky Dream 3011FD. O găsiți aici ➡️ https://www.pescarulroman.ro/produse/mulineta-sky-dream-3011-fd-hg/7612
- Firul textil Mikado Dreamline Competition de 0,12mm. Îl găsiți aici ➡️ https://www.pescarulroman.ro/produse/fir-textil-dreamline-competition-012mm-1021kg-150m-fluo-green/5561
Înaintaș fluorocarbon Mikado Jaws 0,30 mm.
Nici bine nu am ajuns (nici go pro nu am pus) și la al treilea lanseu simt un ciocan zdravăn iar înțeparea vine instant. Noroc că aveam frâna reglata corespunzător. Trenul e minciună după cm a plecat.
Vă spun sincer că inițial am crezut că am agățat accidental un crap capital dar la prima gură de aer mi-am dat seama că e o Big Mama superbă înțepată fix în colțul gurii. Deși inițial pe filmuleț am spus 80 cm pe rigla de măsurare e un 82.
După un dril frumos a poposit în minciogul Mikado Automatic. Noroc că l-am luat.
😂😂😂
Vă spun cu inima pe inimă că nu-mi pot da seama cm de nu a tăiat. Năluca câștigătoare bineînțeles un Mikado Fishunter de 5cm culoare verde fluorescent.
Ce a urmat e greu de imaginat.
Peste 30 de strapazani dar din păcate toți mici. Doar 3-4 așa la 25-30-35 cm.
Așadar o zi de povestit nepoților prieteni.
Va fi săptămâna viitoare intreg filmuleț pe canalul meu de youtube mai puțin știuca care va fi doar pe un filmuleț de tip shorts cu eliberarea. Nu uitați la 2500 abonați facem din nou Giveway.
Până data viitoare eu vă salut și toate cele bune.
Fire întinse tuturor!
12/04/2026
Primul păstrăv al sezonului.
De Paști mi-a ieșit pistrui pe Bistrița Aurie. 😊😊
Iuhuuuuu.
Hristos a înviat!
04/04/2026
La pescuit cu
"Primăvara pe Prutul-Un Râu de Poveste"
Prieteni, nu puteam rata o partidă de pescuit pe Prut înainte de a se intra în prohibiția generală care începe joi 9 aprilie și se încheie în 7 iunie.
Explozie de culori, ciripitul neîncetat al păsărilor și peisajele ca-n povești este tabloul principal al acestui minunat râu.
Apa este de un limpede pur și pe scădere.
Am abordat o partidă de spinning în amonte de Iași pe câteva brațe moarte în căutarea cumetrelor dar și câteva șuvoaie unde vânează avații.
Am luat cu mine noua lansetă de la Mikado modelul Katsudo Predator Heavy Hunter de 2,35m acțiune rapidă și o putere de aruncare 15-75g.
Pot spune că este o bombă cu ceas. Lanseuri lungi și precise. E dedicată pentru pescuitul știucii dar atunci când caut avații cei răi de Prut cu năluci de peste 15-20g mă va ajuta extrem de mult.
De această dată pe un lanseu foarte lung într-un șuvoi puternic urmat de un anafor mai liniștit ceva mi-a lovit cu putere.
Nu mică mi-a fost mirarea când la capătul firului un scobăroi de toată frumusețea, luat accidental bineînțeles.
Pentru că am insistat foarte mult pe brațe și coturi cu apă mică a intrat și o frumusețe de mârliță pe un vobler Rapala de tip floating.
Per total sunt mulțumit pentru că am reușit, (a câta oară) să-mi încarc la maxim bateriile.
Până data viitoare eu vă salut și toate cele bune.
Fire întinse tuturor și bineînțeles o prohibiție ușoară.
30/03/2026
Mai avem foarte puțin până la începerea prohibiției generale așa că am profitat pentru a ieși din nou pe Bahlui în căutarea clenilor.
De această dată am luat cu mine și noile voblere de la Mikado modelele Shimmy și Shimmy DR.
Consider că încă e devreme pentru voblere pe zona noastră dar asta nu înseamnă că nu putem captura.
Am reușit un nou record de pași, (peste 18.000) pentru a captura un singur clean.
Nu uitați de noul giveway. Când vom ajunge la 2500 abonați un norocos va intra în posesia unui combo ultralight de la
https://youtu.be/eVyOE8plryk?is=ia--cmUsWmQ-Ko_X
29/03/2026
La pescuit cu
🐟🌧🐟🌧🐟🌧🐟🌧🐟🌧🐟🌧
"Am bătut recordul de pași pentru un clean"
Locație: Râul Bahlui.
Vreme mohorâtă - ploaie măruntă pe alocuri.
Pentru că prohibiția generală se apropie cu pași repezi am decis ieri 28 martie să ies pe Bahlui în căutarea cleanului capital.
Am profitat de ocazie și am luat cu mine cutia cu voblere în care am pus noile Mikado Shimmy și Shimmy DR.
Știam că va fi greu. Pe zona noastră vremea e mult în urmă.
Oricum voblerele sunt ce trebuie. Au o vibrație excelentă și sunt sigur că va prinde cleni.
Reamintesc din nou că Bahluiul este extrem de limpede și scăzut la o limită minimă record.
Cu toate acestea după 6 ore de pescuit cu peste 18.000 pași făcuți a venit și singurul clean al partidei pe o gumă Mikado Fish Fry de 5,5 cm armat pe un jig mărime 8 Mikado Sensual.
Va urma filmuleț pe canalul meu de youtube acolo unde vă aștept să vă abonați ptr că la 2500 abonați voi oferi Giveway un combo ultralight Mikado!
https://www.youtube.com/
Până data viitoare eu vă salut și toate cele bune.
Fire întinse tuturor!
P.S. poze extrase de pe filmuleț go pro.
14/03/2026
La pescuit cu
🐟☀️🐟☀️🐟☀️🐟☀️🐟☀️🐟☀️
"Cum am devenit sacoșar la pescuit"
Vreme superbă de primăvară.
Dimineața încă mai este rece.
Totuși vă îndemn să ieșiți la pescuit prieteni!
Astăzi dimineață în jur de ora 8.00 eram prezent pe Bahlui.
Știam ce mă așteaptă. Râul e la un nivel scăzut istoric. Foarte multă mocirlă la mal.
În plus este limpede lacrimă.
Am făcut sute de lanseuri până spre ora 12.00.
- Mort total, nimic!
Pentru că am urcat foarte mult în amonte și am zis că nu mă vede nimeni am făcut o pauză și am sacoșat niște urzici de toată frumusețea.
- Pfoai ce borș de fasole cu urzici o să fac!
Mă apuc din nou de lanseuri, schimb năluci după năluci pe același jig Mikado Sensual de 1g de această dată mărime 8 și atenție fără agrafă.
Firul principal monofilament Mikado Dreamline Yellow de 0,14 am ales să îl leg direct pe jig.
Ca la un semnal clenii s-au activat instant.
Au fost 5 până la final și sunt extrem de mulțumit. Problema e că încă stau pe apă adâncă, (căutați aceste locuri) iar faptul că e foarte limpede lanseurile trebuie să fie lungi pentru a avea succes.
Toți clenii au fost eliberați așa că nu-mi rămâne decât să fac borșul de fasole cu urzici!
😂😂😂
Am pescuit cu același echipament ca la precedentele partide doar că astăzi am luat și minciogul. 😂😂
Un număr de 17.980 de pași eu zic că e bine. Voi cm stați cu pașii la pescuit?
"Cum am devenit sacoșar" la pescuit va fi în curând pe canalul meu de youtube!
https://www.youtube.com/
Până data viitoare eu vă salut și toate cele bune.
Fire întinse tuturor!
Mikado Total Fishing RO
21/02/2026
La pescuit cu
❄️🐟❄️🐟❄️🐟❄️🐟❄️🐟❄️🐟
Cleni de februarie și zăpadă!
Nu am avut stare în această săptămână. Abia așteptam această zi de sâmbătă să pot ieși să salut clenii de Bahlui.
Când mă uit la prognoza meteo.
Stupoare, frig rău de tot.
Pe la ora 7.00 dau la o parte pilota și ies tiptil de lângă Irinuca.
- Hmm, m-a simțit gata!
- Unde te duci dragule? E foarte frig!
Ehe dar ce e prima dată când merg la pescuit pe astfel de vreme.
La începutul partidei undeva la -3 grade Celsius dar se simțea -5. La sfârșitul partidei +1 grad Celsius.
Bahluiul este un pic ridicat de cm îl știu eu de obicei, undeva la 5-10 cm dar destul de limpede.
Cu pasiune, dedicare și din nou foarte mulți kilometri am reușit să capturez 7 cleni frumoși plus unul scăpat la fel de frumos.
Am început partida cu o gumă de la Marius D. Jackall reușind să sparg gheața apoi am trecut pe o gumă de la LiplesLures.
Am terminat partida cu vestitul Fish Fry.
Echipamentul a fost același ca la ultima partidă.
Sunt extrem de fericit și bucuros că am reușit din nou o partidă ca-n povești pe Bahlui.
Pe tot parcursul partidei m-am gândit foarte mult la mentorul meu TATA care ieri ar fi împlinit 87 de ani. Așa că frumoasa partidă o dedic și lui.
Va apărea în curând pe canalul meu de youtube.
https://www.youtube.com/
Dumnezeu să te odihnească în pace tătucul meu drag!
Până data viitoare eu vă salut și toate cele bune.
Fire întinse tuturor!
17/02/2026
🎉 Facebook mi-a oferit recunoaştere drept creator în ascensiune de top în această săptămână!
Adică cum, doar în această săptămână?😂😂
10/02/2026
M-aș înveli cu mantia albă a Bahluiului și aș dormi dus!
❄️❄️❄️
08/02/2026
La pescuit cu
🐟❄️🐟❄️🐟❄️🐟❄️🐟❄️🐟❄️
Iată povestea de astăzi.
"Dacă observi un ochi de apă nu ezita să faci câteva lanseuri, nu se știe niciodată ce te așteaptă"
😂😂😂
Locație: Râul Bahlui!
Temperatura: 0 - 1 grad Celsius, se simțea ca -2.
Specia țintă: Cleanul.
Am plecat de acasă chitit să capturez măcar un clean astăzi.
Pe unele porțiuni râul e înghețat parțial iar pe unde se scurg micile pâraie apa e mai caldă si e dezghețat.
Chiar și așa trebuie să dai tot ce e mai bun din tine ptr a avea rezultate.
Echipamentul la fel este extrem de important. Microjigurile și nălucile de mici dimensiuni deasemenea.
Un pescuit de aproximativ 3 ore mi-a adus la poze 2 cleni frumoși. Unul a venit pe năluca Mikado Fishunter de 3,5 cm iar celalalt pe un Air Worm de 5 cm de la prietenul Vladislav.
Ploaia, lapovița și la sfârșit câțiva fulgi de nea mi-au ținut companie toată partida.
Însă nu am simțit absolut nimic datorită costumului impermeabil de la Mikado Total Fishing RO
Am folosit echipamentul:
- Lanseta Mikado Sky Dream 2,13m și 2-10g putere de aruncare.
- Mulineta Mikado Noctis 1009FD.
- Firul monofilament Mikado Dreamline Yellow de 0,14 mm.
- Minciogul Mikado cu plasa cauciucata.
Produse de calitate superioară găsiți pe site-ul www.pescarulroman.ro
www.fishpro.ro
Până data viitoare eu vă salut și toate cele bune.
Fire întinse tuturor!
31/01/2026
4000 de urmăritori!
Vă mulțumesc frumos dragii mei! 🙏🙏🙏