Procesul electoral pentru alegerile din cadrul Consiliului Școlar al Elevilor din Colegiul Național "Mihail Kogălniceanu", iar în urma acestora vă anunțăm noii membri ai Biroului executiv:
Păun Paula Georgiana, câștigând funcția de președinte cu 150 de voturi,
Gregoretti Sebastian, câștigând funcția de vicepreședinte cu 111 voturi.
Vă mulțumim celor care și-au exercitat dreptul la vot și le urăm Paulei și lui Sebastian multă putere și inspirație în noile mandate!
CNMK - Consiliul Școlar al Elevilor
- Președinte: Paula Păun
- Vicepreședinte: Sebastian Gregoretti
Pagina oficială de Facebook a Consiliului Şcolar al Elevilor din Colegiul Naţional "Mihail Kogălniceanu" Galaţi, şi totodată, unul dintre canalele principale de comunicare consiliu-elev a informaţiilor referitoare la chestiuni organizatorice de la nivelul liceului şi a proiectelor ce împărtăşesc misiunea şi valorile mişcării de reprezentare.
22/09/2021
Mișcarea de reprezentare continuă.
O dată cu începutul unui nou an academic, Consiliul Școlar al Elevilor din Colegiul Național ”Mihail Kogălniceanu” organizează alegeri pentru desemnarea reprezentantului elevilor în Consiliul de administrație și ocuparea funcțiilor vacante din cadrul Biroului executiv, acestea fiind:
➡️ un post de președinte
➡️ un post de vicepreședinte
➡️ un post de secretar
Dacă nu ai pus implicarea pe pauză, sau ești chiar la început de drum în ceea ce privește voluntariatul, și ești dornic de o schimbare în mai bine, muncitor și consecvent, Consiliul Elevilor este un spațiu ideal pentru acțiune comunitară, networking și experiență!
Completează formularul de candidatură (https://bit.ly/3AxFGfz) și trimite-l pe e-mail la [email protected].
În cazul în care aplicați pentru funcția de reprezentant al elevilor în Consiliul de administrație, trebuie să aveți 18 ani împliniți și să trimiteți o scrisoare de intenție la aceeași adresă de e-mail.
Deadline: 29 septembrie, 23:59
Conform declarațiilor Președintelui României din această seară, școala va reîncepe fizic, din semestrul al doilea, pe 8 februarie, în funcție de situația epidemiologică reprezentativă fiecărei localități în parte.
Informații despre incidența Covid-19 din județul Galați găsiți aici: http://dsp-galati.ro/index.php/supraveghere!
28/01/2021
În cadrul ședinței Consiliului Local de astăzi, s-a aprobat cuantumul de 100 de lei pentru bursele sociale și de merit, și de 250 de lei pentru bursele de performanță.
În același timp, ne dorim ca aceste sume să fie acordate tuturor elevilor din municipiu într-un timp util, iar ca autoritățile să acorde un interes real față de mediul educațional gălățean de acum înainte și să transparentizeze în totalitate procesul de luare a deciziilor (spre binele elevilor) în acest sens.
În urmă cu câteva minute, proiectul de hotărâre privind cuantumul burselor pentru elevii din Municipiul Galați a fost aprobat, în cadrul ședinței de Consiliu Local, în următoarea formă:
- 100 lei/elev pentru bursele de merit, studiu și ajutor social;
- 250 lei/elev pentru bursa de performanță.
Consiliul Județean al Elevilor Galați salută această decizie, ținând cont de faptul că elevii vor putea beneficia de acordarea respectivelor stimulente educaționale. Însă, atragem atenția factorilor decizionali asupra decalajelor care apar în momentul în care elevii trebuie să primească suma aferentă bursei de care beneficiază.
Totodată, reprezentanții elevilor gălățeni vor continua să militeze pentru ca principalii beneficiari ai educației din tot județul Galați să poată primi burse, iar cuantumul minim adoptat la nivel național să fie respectat.
25/01/2021
Noi, elevii, şi totodată principalii beneficiari ai actului educaţional, dispunem de dreptul de a oferi feedback semestrial cadrelor didactice de la clasă, în vederea îmbunătăţirii procesului de predare-învăţare-evaluare şi a relaţiei profesor-elev.
Aşadar, vă încurajăm să completaţi formularul http://bit.ly/feedback-semestrial şi să îl ataşaţi la http://bit.ly/368hDGD, unde vă rugăm să citiţi cu atenţie descrierea!
Finalul primului semestru din acest an școlar se apropie, iar tu, dragă elevule, ai dreptul să oferi feedback profesorilor tăi, conform art.7, lit. aa) din Statutul Elevului.
Sintetizează-ți ideile și gândurile obiectiv odată ce completezi această fișă: http://bit.ly/feedback-semestrial și contribuie la îmbunătățirea calității actului didactic prestat de profesorii din școala ta.
Iar pentru a-ți păstra anonimatul, apelează la reprezentanții consiliului școlar al elevilor din unitatea de învățământ preuniversitar în care studiezi!
08/11/2020
Ne aflăm într-o perioadă plină din punct de vedere electoral - alegeri locale, alegeri parlamentare și alegeri în consiliile școlare ale elevilor. Pentru acestea din urmă, suntem încântați să vi le prezentăm pe Ana-Maria Băncilă și Amalia Denisa Moise, care în urma validării dosarelor de candidatură, și-au început de astăzi campania pentru a câștiga încrederea voastră și, totodată, funcțiile pentru care candidează: vicepreședinte, respectiv designer grafic. Succes amândurora!
28/10/2020
Mai sunt 2 zile în care poți candida pentru posturile de vicepreședinte sau designer grafic în cadrul Consiliului Școlar al Elevilor CNMK. Dacă încă ești nehotărât, am venit cu 8 motive pentru care să începi să îți scrii aplicația!
Friendly reminder: trebuie să completezi dosarul de candidatură (https://drive.google.com/file/d/1JTz_CnFQrpAF6Dm3HaqGYa2uFMBXYbwB/view?fbclid=IwAR3wVMiPcNgaIdLFC5FWuwgFYZv61trIf0ZT3AkWPqN72t2vD_us1HcMJA8) și să îl trimiți la adresa [email protected], alături de un CV Europass (+ un portofoliu cu 5 lucrări pentru designer grafic).
25/10/2020
Suntem conștienți de faptul că anul acesta a fost dificil, pentru fiecare dintre noi. Și că, poate, entuziasmul de a muta lucrurile din loc s-a mai diminuat. Însă mișcarea de reprezentare a elevilor nu poate fi pusă pe pauză. De aceea, vă anunțăm că posturile de vicepreședinte şi designer grafic așteaptă să fie ocupate în anul școlar 2020-2021 de către unii dintre voi.
Dacă îți dorești să te implici în comunitatea ta și simți că o poți ajuta să crească, completează formularul de candidatură (https://drive.google.com/file/d/1JTz_CnFQrpAF6Dm3HaqGYa2uFMBXYbwB/view) și trimite-l la adresa [email protected], alături de un CV Europass (și un portofoliu cu 5 lucrări pentru designer grafic), până vineri, 30 octombrie, ora 23:59.
În continuarea discursului doamnei director de acum două zile, întregul colectiv didactic al colegiului a pregătit un material dedicat absolvenților acestui an. Sperăm că v-a trezit amintiri plăcute și v-a ambiționat pentru următoarele examene. Spor și succes!
Sfârşitul anului şcolar - care, în mod normal, s-ar fi petrecut în curtea şcolii, sub soarele dogoritor de iunie, şi mai ales, împreună - s-a întâmplat, de data aceasta, acasă, online. Pentru absolvenţi, lipsa acestui moment s-a resimţit mai acut.
Ca atare, doamna director Popescu Mădălina a pregătit câteva cuvinte pentru voi, clasele a VIII-a şi a XII-a. Succes la examene!
22/01/2020
"Proiectul The Alternative Learning Club este primul proiect ce implică metode de învățare alternative adresat copiilor cu posibilități materiale reduse. Acesta are ca scop să ajute copiii din centrele de zi Sfântul Spiridon și Sfântul Vasile cel Mare în două domenii: știință şi lectură. Prin metoda jocului aceștia vor descoperi tărâmul fascinant al cărților, vor învăța să scrie, să citească și să-şi dezvolte abilităţile de exprimare a propriilor idei. Prin intermediul experimentelor, țelul nostru este de a scoate la iveală partea interesantă a informațiilor primite în școală şi de a inspira copiilor dorința de cunoaștere."
Dacă vă era dor de un voluntariat deosebit, mai jos se află formularul de înscriere 🥳.
12/01/2020
Am revenit din vacanţă cu un nou proiect deosebit, dedicat în special elevilor pasionaţi de tehnologie avansată, întrucât printarea 3D ajunge şi la noi!
Vă aşteptăm joia aceasta, 16 ianuarie, la ora 14, în laboratorul de chimie, pentru concursul de selecţie!
Click here to claim your Sponsored Listing.
Location
Category
Contact the school
Website
Address
B-dUlica Brăilei, Nr. 161B
Galati
800320