19/06/2026
📢 Anunț important pentru viitorii noștri elevi de clasa a V-a!
Liceul Teoretic „Emil Racoviță” organizează examenul de transfer pentru ocuparea locurilor disponibile la clasa a V-a.
🗓 Când? Marți, 23 iunie 2026
🕘 La ce oră? 09:00
📝 Discipline: Limba și literatura română & Matematică ( câte o oră la fiecare)
📍 Unde? La sediul Liceului Teoretic „Emil Racoviță”
Informații utile pentru candidați:
* Modelele de subiecte și detaliile suplimentare sunt deja disponibile pe site-ul oficial al liceului.
https://share.google/lsKORDDIZOgoTgTSX
* Accesul în săli se face pe baza certificatului de naștere, în intervalul 08:30 - 08:45.
* Elevii trebuie să aibă asupra lor instrumente de scris cu cerneală sau pastă albastră.
*Înscrierile se fac până luni, la ora 14.00!
Mult succes tuturor candidaților! Vă așteptăm cu drag la LER! 💙🎒
Transfer la clasa a V-a – Liceul Emil Racovita Galati
18/06/2026
Universul minunat al culorilor, exprimat prin lucrări frumoase, realizate de elevii claselor a V-a și a VII-a, sub coordonarea doamnei profesoare, Aurelia Vlad. Culorile ne influențează direct starea de spirit, comportamentul și percepția. Fiecare nuanță transmite mesaje specifice și evocă emoții diferite în psihologia umană, Felicitări pentru desenele realizate! IUBIM CULORILE!❤️🧡💛💚🩵💜
17/06/2026
Mulțumim corului liceului, coordonat de domnul profesor Călin Valentin, pentru încheierea muzicală a acestui an școlar, oferită astăzi colegilor de cancelarie.☺️🎶
Ce mod mai frumos de a finaliza prin Muzică un an dificil, cu multe provocări? Au fost armonii muzicale, care ne-au încântat și ne-au făcut să vibreze sufletele de emoție și frumos. Felicitări, elevilor, care duc, an de an, mai departe această tradiție frumoasă a liceului nostru!🎵🎵🎵
16/06/2026
✨Promoția 2022-2026: Un nou zbor, o nouă poveste de succes la Liceul Teoretic „Emil Racoviță” Galați ✨
Data de 2 iunie va rămâne întipărită în inimile noastre ca o zi a recunoștinței, a nostalgiei și a speranței. Găzduită într-un cadru elegant la Amiro Events, festivitatea de absolvire a claselor a XII-a a marcat finalul unei călătorii de patru ani pline de cunoaștere, prietenii și maturizare.
Evenimentul a fost prezidat cu noblețe și căldură de către doamnele director, prof. Humelnicu Delia Angelica și prof. Mironescu Aurora, care le-au transmis absolvenților îndemnuri de curaj pentru viitor.
În spatele fiecărui succes s-au aflat profesorii liceului, repere de profesionalism și înțelepciune, și, în mod deosebit, diriginții care le-au fost mentori, confidenți și sprijin:
Clasa a XII-a A – dirg. prof. Ivașcu Ionuț
Clasa a XII-a B – dirg. prof. Rugină Nelu
Clasa a XII-a C – dirg. prof. Popa Mihaela
Clasa a XII-a D – dirg. prof. Drăgoi Marian
Clasa a XII-a E – dirg. prof. Nenu Camelia
Clasa a XII-a F – dirg. prof. Serghiuță Emilia
Clasa a XII-a G – dirg. prof. Păun Nicoleta
Cele mai intense emoții s-au citit în ochii părinților prezenți, fundația pe care s-au clădit acești tineri minunați, oferindu-le dragoste necondiționată, sacrificiu și sprijinul necesar pentru a deveni adulții de astăzi. Cu mândrie felicităm toți absolvenții acestei promoții pentru rezultatele deosebite la învațatură. Dintre toți s-au evidențiat șefele de promoție: Lazăr Maria Anastasia (XII G) și Galben Alexandra (XII B) care au predat simbolic cheia succesului școlar elevei Garnai. Adelina, de la clasa a XI-a C.
Pentru absolvenții noștri, emoțiile festivității se transformă acum în concentrarea și determinarea necesare pentru probele scrise ale examenului de Bacalaureat, care vor începe peste doar două săptămâni. Avem deplină încredere în cunoștințele și în forțele voastre!
Dragi absolvenți ai Promoției 2022-2026,
Vă dorim mult succes la examenele ce urmează și un drum lin în viață! Să nu uitați că porțile Liceului Teoretic „Emil Racoviță” vă vor rămâne mereu deschise, iar noi vom privi cu mândrie de la distanță cm cuceriți lumea!
Nu uitați: zborul vostru abia acum începe. Îndrăzniți să visați măreț! 🦅💙
15/06/2026
Rezultate deosebite obținute la cel mai înalt nivel competițional, căci ,,sportul alb” - tenisul, așa cm a fost el numit este reprezentat de către elevii / sportivii valoroși ai liceului nostru.🎾
Elevul Bocăneală Mateo, clasa a V-a, a devenit recent vicecampion național, jucând finala atât la simplu, cât și la dublu. Campionatul Naţional U12 la tenis de câmp s-a desfăşurat la Bucureşti în perioada 08.06 – 14.06.2026, elevul reprezentând Clubul Sportiv Arcada Galaţi.🥈🥈🥈
Distincțiile confirmă munca, efortul și motivația puternică pentru obținerea performanței, confirmate de acest locuri obținute pe podium. Nu putem decât să ne bucurăm și să credem în resursele acestei generații, care luptă pentru visurile sale, care își împlinesc și depășesc propriile obiective. Felicitări, Mateo, și sperăm cât mai mulți copii să fie inspirați de forța și determinarea ta!❤️