13/06/2026
https://www.facebook.com/share/1DpyBFS2hK/
Ridici tonul în oră în fiecare zi? Nu ești singur.
✅ Metode eficiente, prin care poți construi o relație puternică și de calitate cu elevii, fără a fi nevoit(ă) să fii un „îmblânzitor de fiare”.
11/06/2026
Expert în educație Oana Moraru: ,,Nu am văzut niciodată generații de părinți atât de "săritoare" în rezolvarea falselor nedreptăți. Părinți care se iau la răfuială între ei sau cer şcolii rezolvări pe suferințe ale ego-ului, ale orgoliilor copiilor lor. Nu pe suferințe reale, ale sufletului, ale limitelor personale sănătoase.
Nu a fost lăsat şi copilul lor primul la rând. Nu a fost pus imediat la punct colegul ironic. Nu a primit şi el roluri la fel de lungi la serbare. Pe el nu îl pune doamna la fel de des să răspundă. Lui nu i-a zâmbit azi. Ceilalți copii nu îi iau în seamă ideile de joc. Unii nu l-au primit ieri la jocul acela. Profesorul cutare i-a spus că a greşit pe un ton prea serios. Învățarea nu e mereu pe fond lejer şi distractiv la clasă. Şi tot aşa."
10/06/2026
Se apropie vacanța și, ca în fiecare an, auzi în jur aceleași replici: „Ce bine de profesori, intră în vacanță, au obosit și ei de atâta predat!”
Dar adevărul este cu totul altul. Profesorii NU sunt obosiți de predat. Nu s-au săturat de interacțiunea cu copiii, de împărtășit cunoaștere și de momentele în care văd sclipirea de înțelegere în ochii elevilor. Asta este partea care îi încarcă, nu cea care îi epuizează.
Dacă vreți să știți de ce sunt profesorii la capătul puterilor înainte de vacanță, iată adevăratele motive:
Sunt obosiți de un sistem care lasă uneori elevii să acționeze complet fără consecințe, lăsând cadrul didactic fără pârghii reale de disciplină.
Sunt obosiți de lecțiile întrerupte constant, în care energia se duce pe managementul comportamentului, în loc să se ducă spre predare și învățare.
Sunt obosiți de lipsa de sprijin din partea administrației și de sentimentul că sunt adesea singuri în fața provocărilor din clasă.
Sunt obosiți de „părinții-elicopter”, acei părinți care refuză să vadă realitatea și care, în loc de parteneriat, aleg să dea mereu vina exclusiv pe profesor pentru orice eșec al copilului.
Sunt obosiți de volumul sufocant de hârțogărie și de cerințele absurde, birocratice, care le mănâncă timpul pe care ar trebui să îl dedice pregătirii unor lecții creative.
Vacanța nu vine ca o pauză de la copii sau de la catedră. Vine ca o gură de oxigen absolut necesară pentru a supraviețui unei presiuni psihice și birocratice uriașe.
Înainte de a judeca „concediile lungi” ale profesorilor, ar trebui să înțelegem că ei nu se odihnesc după predare, ci se recuperează după un sistem care îi consumă zi de zi.
10/06/2026
https://www.facebook.com/share/1HCJrx8uht/
Ani la rând, în școli s-a mers pe ideea că orice elev trebuie menținut în clasă cu orice preț. Intenția a fost una bună: nimeni să nu fie exclus, nimeni să nu fie etichetat. Doar că, în practică, cei care au lucrat efectiv la catedră au văzut și partea pe care mulți au preferat să o ignore. Există situații în care un elev nu doar că refuză să participe la lecție, ci transformă întreaga oră într-o luptă continuă. Nu este interesat de ceea ce se predă, întrerupe constant activitatea, îi provoacă pe colegi, creează tensiuni și consumă aproape toată energia profesorului.
Este ceea ce am înfruntat zi de zi în acest an școlar. Aduc în discuție acum, poate dezbatem mai relaxat partea aceasta, la final de an. Încă sper în fiecare vacanță de vară că se pot găsi soluții și în această privință de la firul ierbii.
Pentru cine nu a trăit așa ceva și nu știe despre ce vorbesc, explic: în teorie, ora este destinată întregii clase. În realitate, sunt zile în care profesorul își petrece cea mai mare parte a timpului încercând să prevină conflicte, să calmeze spirite și să gestioneze comportamente care nu au nicio legătură cu procesul de învățare.
Atunci apare o întrebare care ne privește pe toți: ce se întâmplă cu ceilalți copii?
Ce le spunem elevilor care vin pregătiți, care vor să învețe și care își văd lecția întreruptă permanent? Ce le spunem părinților care își trimit copiii la școală cu așteptarea firească de a beneficia de un mediu sigur și de condiții normale de studiu?
În ultimii ani s-a vorbit mult despre...