22/09/2025
Ultimul antrenament de vară ☀️, primul antrenament de toamnă 🍂
De săptămâna asta revenim în sala noastră obișnuită de la Liceul Apaczai (str. I. C. Brătianu nr. 26), cu același program - luni și miercuri, orele 18.30-20.
Încă luna asta și la începutul lui octombrie mai primim începători. Dacă vă gândiți să veniți la taiji, acum e momentul :)
Fotografiile sunt de săptămâna trecută, de la ultimul antrenament din Babeș, o seară frumoasă și aurie. Mulțumim, Zoli Vincze, pentru poze!
17/07/2025
Suntem la Electric Castle 😃, invitati de Doppelherz Romania pentru câteva ateliere de taichi. O insulă de relaxare și de respirație în mijlocul acestei frumoase nebunii :) De azi pana duminica, de la orele 14.30, respectiv 15.15, la standul Doppelherz!
03/07/2025
Ei, azi a fost cald!! Andre reușește, nu știu cum, să fie răcoroasă ca o panseluță tot timpul, dar Simo și cu mine eram a hot mess, cm se zice, la finalul antrenamentului! Leoarcă.
A și fost prima oară că m-aș fi uitat cu speranță la ceas spre sfârșitul antrenamentului - noroc că n-aveam acces la telefon :))
03/07/2025
Pauza de hidratareeeee... și de tras sufletul. Băieții discută, șopârlele stau la soare 😊
02/07/2025
Azi dimineață la Izvorul Mureșului erau patru grade!!! Dar s-a făcut o zi splendidă, însorită și limpede, iar după-amiază, cât am lucrat xing yi cu soarele în ochi, a fost chiar foarte cald!! Am trecut deja de jumătatea stagiului, suntem destul de obosiți, dar pe de altă parte mușchii și articulațiile s-au acomodat, fizic totul a devenit mai ușor. Nu mai avem mult din taolu-ul de sabie, nici din restul programei de stagiu, iar azi s-a adăugat și puțin tuishou la combinație. Să vedem ce mai aduce interesant ziua de mâine 😊
01/07/2025
Așa ne-a găsit Simo după antrenament. Cred că nu trecuseră 10 secunde de la intrarea în cameră.
PS Verificatul telefonului era așa, o chestie. Important acolo era patul...
30/06/2025
Am scăpat azi :) si neplouați, și neinsolați. Vreme perfectă pentru antrenament. A fost o zi plină-plină de noutăți. Doping tehnic!
Dimineață am continuat antrenamentul de fajin, și serii, și în taolu... Începem să înțelegem ceva mai bine mecanismul. Am continuat apoi forma de sabie cu încă un segment - material de reluat și exersat înainte de antrenamentul de seară (deja am fost mai mulți la antrenamentul suplimentar 😊). După-amiază am lucrat din nou xing yi și bagua, celelalte două stiluri interne - desigur baze, doar cât să facem cunoștință cu ele. Foarte interesant, și nici genunchii parcă n-au mai protestat așa vocal ca ieri...👍
Apoi o plimbare până la alimentară, papa, o poveste, un duș - și la ora zece cine stingea lumina?! 😅 Mâine dimineață reluăm la șase jumate... Noapte bună!
29/06/2025
Prima zi de stagiu! Dimineață Laojia Yilu executat cu fajin - noutate pentru cei mai mulți dintre noi. Apoi nițică sabie. Superbă armă jian-ul... Iar apoi am dormiiiittt!!! Așa se întâmplă de obicei în primele două-trei zile de stagiu - oboseala cu care intri în concediu, sculatul devreme, antrenamentul, aerul de munte... pe la ora 12 nu mai vezi picior de om prin curte 😅
După-masă, copii conștiincioși, ne-am dus înainte de antrenament să repetăm puțin sabia de dimineață, să ne limpezim cu ce-i acolo, că altfel mâine iar râde Doru de noi că "parcă și anul trecut tot așa nedumeriți vă uitați la mine" 😛 Nu de alta, dar se acumulează foarte multe noutăți și nu faci față altfel.
Mâine dimineață - la șase jumate. Sperăm să scăpăm și neplouați, și neinsolați... Noapte bună!