28/06/2023
Salut!
Ştiu că te străduieşti. Te cauţi şi ai încă 1000 de întrebări, frici, nedumeriri şi incertitudini. E normal să le simţi. Le simt şi cei care au 10 pe linie şi cei care au 5. Le-am simţit şi eu când am intrat la liceu şi când am terminat masterul. Le simt şi acum, în fiecare zi.
Navighează prin stările astea, pentru că sunt normale, fireşti, sănătoase, minunate. Sunt semnul că eşti în viaţă. Respiră şi ia fiecare moment pe rând.
✔ Ce vreau să înţelegi, indiferent de notele pe care le-ai luat
Alegerea liceului este importantă, dar nu te va defini.
Notele pe care le-ai luat sunt importante pentru perioada imediat următoare, dar nu te vor defini.
Alegerile pe care le vei lua în următorii ani sunt importante. Dar nu te vor defini.
Viitorul tău este cm îl alegi şi cm îl creezi în FIECARE zi, nu doar în ziua în care te înscrii la liceu sau la facultate.
Tot ce a fost şi urmează face parte din călătoria ta. E parte din ceea ce EŞTI. Dar nu te defineşte.
✔ De ce e totuşi, important momentul ăsta?
Momentul ăsta face parte dintr-un şir de alegeri pe care te vei obişnui să le faci de acum înainte:
- să alegi din iubire, sau să alegi din frică;
- să mergi spre ceva, sau să alergi de ceva;
- să ţii cont de tine, de ce îţi doreşti, de ce ai nevoie, sau nu;
- să lucrezi în echipă, să te sfătuieşti cu adulţii din jurul tău, sau să te închizi şi să eviţi să colaborezi;
- să rezolvi problemele pe care le întâmpini sau să fugi de ele;
- să-ţi asumi responsabilitatea propriilor alegeri la pachet cu roadele şi consecinţele, sau să pasezi această responsabilitate şi să te dezici de impactul ei în viitor.
Vezi tu, poate ai auzit de la adulţi cu autoritate că eşti prea tânăr sau prea mic ca să ştii ce vrei şi ce e mai bine pentru tine. E irelevant.
Cu siguranţă nu eşti prea tânăr să înveţi să iei decizii. Să le cântăreşti şi să-ţi asumi responsabilitatea lor, în timp ce încă ai părinţii în jurul tău să te susţină, să te ajute şi să te înveţe cm să te descurci fără ei până devii major. E cel mai prielnic moment să o faci, indiferent că ştii sau nu ştii ce vrei!
Dacă nu începi de acum să exersezi atitudinile constructive de mai sus (să alegi din iubire, să mergi spre ceva, să ţii cont de tine, să lucrezi în echipă, să rezolvi probleme etc.), există riscul să devii un adult care dă vina pe ceilalţi pentru propriile acţiuni şi propriile decizii. Riscul este să te antrenezi în a deveni victima perfectă, care aşteaptă de la ceilalţi să se schimbe sau să îi ofere ce are nevoie.
Ştii bine ca lucrurile nu sunt prea grozave în a doua situaţie şi e grea viaţa pentru genul ăla de adult.
🤷♀️🤷♂️ TU ce îţi doreşti?
Poate că încă nu ştii şi asta e ok.
Însă dacă ştii şi simţi ceva acum, care crezi că se va tempera în timp şi va dispare, pentru că e doar “un interes temporar” ei bine, dacă e real, va continua să existe în tine şi la 30 de ani.
E natural să-ţi fie frică de eşec, de critică, de o viaţă mediocră şi cu lipsuri.
E firesc să-ţi doreşti o viaţă bogată, în care eşti sănătos, împlinit, fericit, conectat la oameni, locuri şi experienţe bogate, în care ai statut, aparţii unor grupuri din care ţi-e drag să faci parte şi îţi permiţi tot ce îţi doreşti pentru că ai suficiente surse de venit.
Dar ceea ce poate nu ştii este că poţi avea tot ce e mai sus, în timp ce faci ceea ce iubeşti.
Când iubeşti ceva, acel ceva îţi oferă sens. Sensul şi iubirea, te ajută să devii excepţional. Ca şi cm ai avea un dar, pe care îl îmbogăţeşti prin ACŢIUNE, apoi îl oferi celorlalţi.
Şi ca să te scutesc de o frică în plus, eşecul şi critica fac şi ele parte din proces. Viaţa are şi părţi frumoase şi părţi grele.
Vei gusta şi din eşec şi din succes. Şi din critică şi din aprecieri.
Cât despre mediocritate, crede-mă, poţi foarte uşor să fii mediocru în orice dacă nu iubeşti ceea ce faci.
De aceea, alegerea din iubire pentru ceva, nu din frică, e mai durabilă şi cu rezultate mai bune.
E valabil în tot: în şcoală, în job, în relaţii, în căsnicie.
😒 Bine dar, dacă ceea ce îţi doreşti acum se va schimba?
Ceea ce simţi la 14 ani e adevărat. E puternic. Va continua să existe în tine în toţi anii care vor urma, indiferent dacă îl vei hrăni sau nu. Se numeşte potenţial. Indiferent că îl faci ca job, ca hobby, voluntariat, guilty pleasure, acel ceva va face mereu parte din tine şi îţi va da energie.
Cu toate astea, nu există o singură pasiune în tine. Poate ai acum una în minte, dar e doar una din ele. Ai să descoperi şi altele.
Te vei schimba în timp. Vei descoperi lucruri noi, vei găsi materii interesante. Unele îţi vor atrage atenţia până când vei da totul din tine.
Vei creşte şi vei evolua. Vei găsi alte idei, alte domenii şi alte joburi. Vei descoperi noi bucurii şi noi interese de dezvoltare.
Mâine vei vedea lucrurile diferit de cm le vedeai la 12 ani şi le vezi acum.
Ai să te creezi, inventezi şi reinventezi.
E firesc, e frumos şi da, te vei schimba! Schimbarea e singura constantă peste care vei da.
✨💖 Cum te influenţează ce alegi acum?
Peste 4 ani vei avea în faţă un viitor mai palpabil, însă până acolo, ai ocazia să te cunoşti, să te descoperi şi să devii.
Dacă, totuşi, vrei să explorezi, joacă-te cu imaginaţia ta. Du-o departe.
Cine e omul pe care îl vezi în oglindă peste 10-15 ani?
Ce te vezi făcând?
Cum te simţi?
Cum arăţi?
În imaginea aia din viitor aşa-i că zâmbeşti, arăţi bine, ţi-au dispărut coşurile, te iubeşti, ai încredere în tine şi ştii cm să ai grijă de tine?
Aşa-i că ai vizitat deja ţara ta preferată?
Aşa-i că ai o relaţie foarte bună cu membrii familiei tale?
Aşa-i că stai împăcat şi fericit undeva, seara şi priveşti un apus perfect, fiind recunoscător că acum, în perioada asta, ai făcut cea mai bună alegere pentru tine DEŞI nu ţi-a fost uşor?
👍✌Care e primul pas?
După ce termini de citit textul ăsta, închide laptopul sau telefonul şi ascultă-ţi un pic interiorul.
Descoperă sau eliberează adevărul din sufleţelul tău. Vorbeşte prima dată cu tine. Lasă-ţi liberă mintea şi inima să te deseneze în viitorul tău de la vârsta de 25-30 de ani.
Vizualizează-te acolo. Nu trebuie să fie un job concret (pentru că e foarte probabil să-ţi apară în orizont peste câţiva ani de acum înainte). Însă vizualizează-ţi starea, atitudinea, activităţile pe care le faci, locaţia, mediul în care eşti.
😎😊 Care e următorul pas?
Apoi, vorbeşte liber cu familia ta.
Ai tăi îşi doresc să fii fericit, împlinit, sănătos, să ai o viaţă frumoasă şi un viitor bogat. Da, uneori îşi doresc pentru tine ceva ce ei nu au avut. Dar în esenţă, îţi vor doar binele. Tu şi ei sunteţi în aceeaşi echipă. Vă doriţi acelaşi lucru.
Însă ceea ce simţi tu s-ar putea să simţi doar tu şi dacă nu vorbeşti tu pentru tine, dacă nu ai şi tu o voce şi ceva de spus în privinţa alegerii liceului, dacă nu îţi transmiţi şi tu ideile, nevoile, aspiraţiile şi viziunea aceea de mai sus, nimeni nu o va putea face în locul tău. La fel cm nimeni nu poate bea apă în locul tău.
Ai nevoie doar de un bob de încredere în tine şi curaj. O discuţie sănătoasă, calmă şi plină de iubire cu ai tăi. Şi o să fie bine.
✌ La ce să fii atent când notezi prima opţiune din formularul de înscriere:
Îţi recomand când alegi alegi liceul de pe prima poziţie să ţii cont de următoarele: nu e o competiţie a celei mai bune medii şi nici a celui mai bun liceu. Ţinteşte sus dar ia în calcul că e momentul să ai visuri, să te creezi, să te entuziasmezi în fiecare zi şi după ce intri acolo. Să te duci cu drag la şcoală 4 ani de zile.
Alege liceul care te atrage cel mai mult, în care regăseşti valori cu care ţi-ar plăcea să creşti. Nu vorbesc neapărat de performanţă şcolară, ci de tot pachetul pe care liceul respectiv ţi-l poate oferi: profesori, materii, experienţe de învăţare, implicare în proiecte, schimburi culturale, excursii şi alte forme de învăţare care îţi oferă posibilitatea de a fi foarte bun în ceva ce ARE RELEVANŢĂ PENTRU TINE.
😉💖 Aminteşte-ţi ori de câte ori te cuprinde panica:
Tot ce a fost şi urmează face parte din călătoria ta. E parte din ceea ce eşti. Dar nu te defineşte.
Zilele vin pe rând şi dacă ceva e important pentru tine, îţi vei găsi sau construi propria cale.
Pregăteşte-te să întâlneşti oameni de toate vârstele, care nu vor înţelege ce-am scris aici, pentru că n-au trăit lucrurile astea. Alege să înveţi de la oameni care au deja rezultatele pe care ţi le doreşti şi tu, care sunt în “arenă” şi dau deja ce au mai bun din ei.
🎉 De încheiere:
Lasă Capacitatea. A trecut. Nu poţi controla ce va fi în viitor, dar decizia asta îţi aparţine. Atitudinea ta îţi aparţine.
Alege cu curaj.
Alege ce simţi că e mai potrivit pentru tine acum.
Dă-ţi voie să creşti mai mare decât visurile tale.
Dă-ţi voie ca în fiecare zi să te laşi inspirat de experienţele tale, astfel ca învăţând din ele, să construieşti mereu viaţa pe care ţi-o doreşti!
Multă baftă şi fie să intri exact acolo unde îţi doreşti cel mai mult! 😁