18/06/2023
În cadrul festivității de absolvire, i-am felicitat și ne-am luat la revedere de la elevii claselor a XII- a A - diriginte prof .
Succes pe mai departe dragilor noștri absolvenți! Reușitele voastre ne-au umplut și ne vor umple inimile de bucurie! Avem convingerea că acesta e doar începutul unui drum încununat de succese pentru voi!
Felicitari șefilor de promoție! Anul acesta avem doi! Marc Marian și Vălean Roxana șefi de promoție 2023!
Promotia 2022-2023
28/04/2023
Istoria se repetă! Felicitări băieților din XIIA și fetelor din XIA de la .1, Cluj-Napoca care pentru al doilea an consecutiv au luat locul 1 și 2 la nivel județean la concursul european Tineri în pădurile Europei !! Mergem mai departe la preselecția națională. Mulțumim Romsilva și Palatul Copiilor Cluj pentru organizare! Profesor coordonator
25/02/2023
La Colegiul Tehnic Augustin Maior din Cluj-Napoca a avut loc în data de 21.02.2023 Concursul Național “Quest”, faza județeană, adresat colegiilor și liceelor tehnologice. De la .1, Cluj-Napoca au participat un număr de 6 elevi obținând rezultate bune și foarte bune. Avem și calificați la etapa națională ce va avea loc la Baia Mare: Marc Marian ce a obținut premiul I la nivelul clasei a XII-a și Crai Rahela ce a obținut mențiunea I la nivelul clasei a IX-a. Felicitări și succes pe mai departe! Profesor coordonator
04/11/2022
Servus! 😄
Cine spune că la Cluj oamenii sunt lenți, să nu-l credeți! Elevii noștri deja avansează cu primele lor torturi. 5 Păduri de Aramă au fost scoase astăzi în fața clasei de Cofetărie-Patiserie.
Cele mai multe felicitări pleacă acum către elevii noștri din Cluj! 👏👏👏
09/10/2022
În cadrul proiectului european ,, Asociația Grupul de Acțiune Locală Napoca Porolissum- Stagii de practică și orientare profesională pentru elevii din regiunea Nord-Vest” au participat elevi din clase de profesională XIC și XID. Elevii au fost în Grecia, unde alături de colegi și profesori greci au învățat să pregătească delicioase preparate locale printre care salatele grecești ce au ocupat un loc de cinste!
27/09/2022
https://ziarulfaclia.ro/bakery-school-singura-scoala-in-sistem-dual-din-romania-pentru-brutari-si-cofetari-s-a-deschis-si-la-cluj-napoca/
Bakery School, singura școală în sistem dual din România pentru brutari și cofetari s-a deschis și la Cluj-Napoca
Elevii din județul Cluj care își doresc să aibă o meserie când termină liceul și care sunt pasionați de bunătăți, au ocazia, începând cu acest an, să învețe să devină brutari, cofetari, patiseri sau ciocolatieri. Proiectul Bakery School România, care a deschis deja, în 2020, o ....
02/08/2022
Săptămâna 5-15 iulie elevi din clasa XIA din .1 au fost în Italia în practică, ca parte din proiectul european al proiectul Asociației GAL Lider Bistrita-Nasaud, proiect de stagii de practică și orientare profesională.Timp de 10 zile, elevii noștri au participat la ateliere de gătit organizate de chef Giacomo Zangrando, un expert în domeniul culinar. (https://www.facebook.com/giacomozangrando)
Elevii au învățat cm să utilizeze corect cuțitele pentru a tăia legumele, au învățat cm să prepare pește, lasagna tradițională, chiftele delicioase, salată cu caracatiță, gnocchi cu sos de mazăre, tartar de creveți, biban cu ratatouille și fructe de mare și chiar pizza . Dar să nu uităm de partea cea mai importantă, de desert! Elevii au făcut tiramisu, mousse, mini eclere, 🍰 profiteroluri și tarte cu fructe. Delicios!
A fost o experiență de neuitat! Mulțumim mult Asociației GAL Lider Bistrita-Nasaud și lui Giacomo Zangrando pentru această oportunitate!
Revenim cu noi detalii cu privire la părerile elevilor implicați în această activitate!