Tu stii, tu poti

Tu stii, tu poti

Share

Coaching si Dezvoltare Personala
Nimeni nu te poate salva, nimeni in afara de tine. Doar tu stii, doar tu poti!

Cineva iti poate arata fiecare usa in parte, dar esti singurul care poate simti care este usa ta, cheia este la tine.

29/03/2024

"Nu circumstantele il fac pe om, ele doar ii arata cine este cu adevarat." Epictet
Uitandu-ne, la momentul in care ne-a "purtat" viata,, avem sansa de a intelege cine suntem sau mai bine spus, cine am devenit. Si devenim d**a fapte si d**a modul in care am "raspuns" la ceea ce ne-a fost scos in cale.
Sa avem o zi pe masura dorintelor!

11/02/2024

"De fiecare dată când îți vei obliga sufletul să facă ceva, vei suferi.
Este o consecinţă firească a faptului că îl deturnezi pe sufletul tău de la drumul lui, şi îl obligi să aleagă altă rută. Doar că el are întreaga hartă a existenței tale în sinea lui, atunci când vrea sau nu ceva sau pe cineva.
Ceea ce mintea ta acum află, sufletul deja simte şi are pregătit pentru tine.
Mintea vrea siguranță, control, certitudine. Pe minte o răneşte starea de necunoscut în care sufletul creşte, pentru că el are rădăcinile înfipte adânc în lumea subtilă a trăirii şi emoţiei.
Mintea te îndeamnă să alegi uneori ceea ce sufletul tău detestă, ceea ce îl doare. Sufletul spune clar :" nu simt asta, nu e pentru tine, e ceva rău." Mintea vine cu o mie de argumente pertinente, o asculți apoi mintea este mulţumită dar cineva din tine plânge. Este sufletul, care nu poate fi forțat, controlat sau limitat.
Nu îl putem minți dorindu-ne să fim fericiți, şi nici nu -l putem ignora crezând că nu ne vede.
Riscul de a îți asculta sufletul este că poți pierde relații, oportunități, bunuri materiale, rănindu-ți mintea, dar dacă nu îţi asculți sufletul, riscul este să te pierzu pe tine. Şi dacă din orice faci nu te mai ai pe tine, viaţa ta nu mai poate fi trăită cu bucurie, iubind ceea ce trăieşti. Totul devine durere şi haos, pe care tocmai mintea care te-a pus să faci acea alegere, nu ştie să le gestioneze.
Alegerile sufletului sunt atât de diferite de cele ale minții, uneori ne poate lua ani de zile să le pricepem, dar ele sunt mereu alegerile potrivite. Sunt acele alegeri care te eliberează de tot ceea ce tu credeai că înseamnă siguranță şi certitudine, dar de fapt te ținea prins în limitare şi condiţionare.
Şi, poate prima alegere cu sufletul este aceea de a alege, de a onora şi recunoaşte în vieţile noastre ceea ce este mai presus de noi, dar ne ghidează şi şlefuieşte existența: propriul suflet." Ana Maria Ducuta
Sa avem o zi pe masura dorintelor!

18/01/2024

"Cuvintele spuse la furie sunt adevaruri care ne scapa fara sa ne dam seama. Luati in serios cuvintele pe care vi le spun oamenii la furie! Cand esti furios este ca si cm suvoiul din interior vine atat de puternic, incat sparge barajul si da pe dinafara; cuvintele pe care le spui la furie reprezinta ceea ce ai tinut ascuns in interiorul tau.
Poate ca nu-ti place, poate ca zguduie imaginea pe care o aveai despre un om sau despre relatia voastra, dar sa-ti intre bine in cap: cand un om iti spune ceva la furie, iti spune ceea ce gandeste el cu adevarat." R.C. Blakes
Sa avem o zi pe masura dorintelor!

Fenomenul falșilor terapeuți din România. Un coach oferă consiliere psihologică prin telefon și le cere clienților să facă „salturi cuantice” de 400 de lei 23/11/2023

Bine ar fi, zic, ca toti sa fim sinceri, fiecare in domeniul in care activam, cu ceea ce avem capacitatea de a face sau nu, de calitate si autentic, sa recunoastem fata de noi, in primul rand si fata de altii de asemenea, care este segmentul nostru de expertiza si ce ne recomanda.
Pe de alta parte, fiecare functionam diferit, ne raportam diferit la ceea ce "vine" din exterior: pentru unii poate functiona consilierea psihologica, pe cand altii simt sa caute "altceva", ceva care sa rezoneze cu structura lor interna, cu momentul in care se afla in viata, cu modul in care s-au auto-educat sau cu experienta acumulata. In final, totul tine de credinta si daca credem ca ceva ne va ajuta, atunci acel ceva chiar va functiona si vom reusi de fapt sa ne ajutam singuri, prin intermediul acelui "instrument" la care am apelat.
In alta ordine de idei, este vorba despre anumite preturi exorbitante care sunt cerute pentru diverse produse si servicii, care iti garanteaza reusita, doar datorita faptului ca pentru acel om a functionat si acum, ce face? Acum, aplica acele tehnici de marketing de succes, care vand, "patentate" de alti specialisti.
Aici, este vorba despre cat de greu ne este sa trecem peste tot ceea ce tine de superficialitatea aparentelor si de dorinta de validare externa pe care ne-ar putea-o da posedarea a ceva, ceva care survine din ceea ce este aparent necesar pentru a reusi in societate (eu ii spun "paiete si sclipici").
Haideti, sa incercam sa judecam singuri ce ne este folositor si ce nu, fara a ne lasa influentati de ce ne este prezentat, din toate directiile, ca si indispensabil pentru asa zisa noastra fericire. Si sa nu aruncam cu pietre, pentru ca vorba batranilor nostri: "nu este prost cine mananca cinci paini, este prost cine i le da" si cred ca noi nu suntem niste neajutorati care nu putem gandi si discerne singuri ce este bine sau nu pentru noi.
Doar, sa fim atenti sa nu cadem in capcana snobismului sau in cea a victimizarii de sine, deoarece ambele sunt la fel de periculoase.
Sa avem o zi pe masura dorintelor!

by A

Fenomenul falșilor terapeuți din România. Un coach oferă consiliere psihologică prin telefon și le cere clienților să facă „salturi cuantice” de 400 de lei După 12 ani de psihoterapie, Ioan Nicuț a decis că el însuși poate să practice meseria pentru oamenii care se confruntă cu probleme de natură psiho-emoțională. Nu are studii de specialitate și susține că o face pentru că vrea să ajute. Pentru 400 de lei per sesiune, la telefon, Nicuț...

21/11/2023

"Facebook/Instagram permit din plin tehnici care înlocuiesc cu succes lipsa de relație cu viața cu imaginea vieții. Din afară, tu crezi că ai acces la ce are celălaltul. Ce corp frumos are, ce știință are, ce credință, ce șarm, ce încredere, ce simț al dreptății șamd. Și dorești toate aceste posesii. Dar dinăuntru, el invocă ce nu are. Vrea, printr-un act de voință ingenios, dar falsificat, să dea o formă materială unei lipse folosindu-se de distanța de la care interacționează cu tine. Tu vrei să iei în posesie de la distanță ceva ce celălalt nu deține cu adevărat, iar celălalt nu poate gestiona dorințele și reacțiile pe care le-a stîrnit el însuși. În această distanță, dorința ta întîlnește golul lui. Și invers. Imaterialitatea împătimită a unuia întîlnește imaterialitatea împătimită a celuilalt." Andrada Ilisan
Sa avem o zi pe masura dorintelor!

18/11/2023

"Ajuta-ma sa spun adevarul inaintea celor puternici si sa nu spun minciuni pentru a castiga aplauzele celor slabi.
Daca imi dai avere, nu-mi lua ratiunea.
Daca imi dai succes, nu-mi lua smerenia.
Daca imi dai smerenie, nu-mi lua demnitatea.
Ajuta-ma mereu sa vad cealalta parte a monedei, nu ma lasa sa-i acuz pe altii de tradare, daca ei nu gandesc ca mine.
Invata-ma sa iubesc oamenii ca pe mine insumi.
Nu ma lasa sa cad in mandrie daca castig, nici in disperare daca esuez.
Aminteste-mi, in schimb, ca esecul este experienta care precede triumful.
Invata-ma ca iertarea este un semn de maretie si ca razbunarea este un semn de josnicie.
Daca am jignit oameni, lasa-mi valoarea sa-mi cer iertare si daca oamenii ma jignesc, da-mi curajul sa iert.
Iar daca uit sa cred, mai presus de toate, nu ma uita niciodata." Mahatma Gandhi
Sa avem o zi pe masura dorintelor!

15/11/2023

"Cand doi oameni stau de vorba, de fapt sase stau de vorba: doua entitati obiective, doua imagini ale lor despre ei insisi, doua imagini ale fiecaruia despre celalalt." Miguel de Unamuno
Sa avem o zi pe masura dorintelor!

09/11/2023

"Poate ca Dumnezeu ti-a spus ca are planuri mari cu tine, dar daca d**a aceea te-a trimis inapoi in valea in care te aflai, asta inseamna ca mai ai de lucru acolo, ca mai ai de invatat niste lectii, pentru ca atunci cand El te va aseza in varf de munte sa nu te faci de ras si sa cazi inapoi in vale.
Nu stiu cm a fost in cazul vostru, dar in ceea ce ma priveste, Dumnezeu nu mi-a modelat caracterul atunci cand eram in varf, mi l-a modelat cand eram jos, in vale sau chiar pe fundul prapastiei.
Cand esti pe fundul prapastiei esti provocat sa-ti dezvolti inteligenta, rezistenta, puterea, curajul, rabdarea, ingeniozitatea.
Eu unul nu am nicio baza in oamenii care nu au avut parte de incercari mari in viata lor. Stiu ca acestia o sa dispara de langa mine atunci cand voi fi la greu, fiindca ei nu stiu cm sa gestioneze astfel de situatii.
Daca tu nu ai trecut prin incercari dificile, prin crize profunde, caracterul tau inca nu a fost cladit......." TD Jakes
Sa avem o zi pe masura dorintelor!

04/11/2023

"Tu observa ce te indeamna inima ta sa faci si fa acel lucru. Dumnezeu nu iti va spune niciodata intreg planul, ci iti va comunica dor urmatorul pas. Si d**a ce vei face acel pas iti va comunica urmatorul pas.
Atunci cand circuli cu masina, GPS-ul iti indica prima intersectie unde faci la dreapta sau la stanga. D**a ce ai trecut de acea intersectie iti va comunica ce ai de facut in continuare, pentru ca indicatiile sunt diferite daca ai facut la dreapta sau la stanga, fata de cazul in care ai mers inainte pe sosea, ignorand ceea ce ti-a sugerat initial GPS-ul." Kyle Cease
Sa avem o zi pe masura dorintelor!

05/10/2023

Mereu, am catalogat expresia “Cu respect”ca si facand parte din categoria celor care denota cel mai putin respect, acel respect pe care l-ai purta interlocutorului.
Asa este si cu a “nu o lua personal”, in viata de zi cu zi, in actualul stadiu de evolutie al societatii omenesti. Pentru a ajunge la a nu mai lua personal ceea ce iti spune un Altul, cam trebuie sa treci printr-o runda de box, runda care se poarta intre o parte din tine si o alta, ce sa vezi, tot din tine.
Suntem obisnuiti sa fim “smardoi”, asa precum zice prietena mea, sa ne punem dimineata mastile de om de succes, sa ne inarmam cu mult curaj pentru ziua ce vine. Sa afisam sigurata de sine, profesionalismul si increderea in capacitatile noastre, ca deh, nu putem fi un om de succes in conditiile in care ne indoim de propria noastra valoare.
Mi-am reamintit o afirmatie spusa de Osho: daca pana la varsta de 40 de ani nu am capatat o mica gastrita, un ulcer sau un mic atac vascular cerebral, cu siguranta ne incadram in categoria oamenilor care au esuat in viata. Adica, nu e ca si cum, am putea fi impliniti daca, cel putin la nivel declarativ, nu muncim jumatate din zi, nu suntem ocupati mai mereu, nu suntem multi tasking (daca am trai in vremurile lui Caragiale, am fi “multitache”, ca sa fim super cool si in tendinte), nu cadem in nas de cat suntem de obositi, nu devenim irascibili si cu caile neuronale facute terci.
Si asa, ca un om de succes care suntem, uite ca se gaseste cineva care sa vina sa ne-o tranteasca: “nu o lua personal”.
Nu prea exista nici cea mai mica sansa de a nu percepe aceasta sintagma verbala ca pe un veritabil atac personal. Si poate duce, aparent usor, la ruperea unei relatii, indiferent de tipul de relatie care exista intre cei doi. Dar, in spatele acestei rupturi, este un intreg labirint de trairi si emotii, cladite pe un fundament subred al stimei de sine. D**a ce ca rezistam in ringul de box o zi intreaga, mai dam si mai primim, d**a cm ne tin puterile, d**a ce ca suntem total transpirati, de cat ne-a “strans” si incomodat intreaga zi masca de o purtaram si ne aflam in pragul unui atac de cord, abia ce respiram si noi usurati si suntem mandri de reusita de a mai depasi inca o zi, auzim ca, cutare si cutare lucru, dar ca de fapt nu ca ar fi ceva personl, e doar un sfat de buna credinta.
Si atunci, cm sa avem capacitatea de a sta la o sueta care, in definitiv, ar putea sa ne ajute si sa ne relaxeze, daca noi cam intreaga zi am fugit si ne-am ascuns de noi, traind cu speranta ca nu ne va demasca nimeni, ca nu vom fi nevoiti sa fim noi insine, pentru ca cineva ne-a prins pe picior gresit si ne-am iesit din rol?
Si atunci realizam cat este de facil sa ne apese cineva butonul declansator, daca nu suntem impacati cu ceea ce suntem si cu ceea ce am devenit in timp. Nu prea avem cm fi, daca ne-am trait viata jucand un rol strain noua, dand si primind pumni pe ringul de box, creat de propria noastra lasitate si neputinta.
Sa avem o seara pe masura dorintelor!

by A

29/09/2023

"Nu stii cine ti-e prieten si cine dusman, pana cand gheata de sub picioarele tale nu cedeaza." proverb inuit
Sa avem o zi pe masura dorintelor!

18/09/2023

"Singuratatea nu inseamna sa nu ai oameni in jur. Ci sa nu poti comunica lucruri care conteaza pentru tine. Sau sa te abtii sa exprimi anumite puncte de vedere......pentru ca altii le gasesc imposibil de acceptat." Carl G. Jung
Sa avem o zi pe masura dorintelor!

Want your school to be the top-listed School/college in Cluj-Napoca?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Location

Category

Website

Address


Strada Trifoiului Nr. 23
Cluj-Napoca
400425

Opening Hours

Monday 09:00 - 17:00
Tuesday 09:00 - 17:00
Wednesday 09:00 - 17:00
Thursday 09:00 - 17:00
Friday 09:00 - 17:00