26/01/2022
Recunoscător pentru clienți asumați și dispuși să dea 100% pentru a obține rezultatele dorite 🙏
"Mi-a fost destul de greu la început să intru într-un proces de coaching. Mi-a fost complicat pentru ca inițial mă gândeam că nu pot să povestesc unei persoane străine lucrurile cu care mă confrunt.
În plus, aveam emoții la început pentru că nu știam cu ce se mănâncă NLP-ul.
În schimb, s-au produs schimbări majore, pentru că văd cm sunt acum.
Eram … știi senzația aia când ești cu un picior în groapă?
Și știu că tu mi-ai spus tot timpul că eu am făcut toate schimbările și nu le-ai făcut tu pentru mine, dar fără ajutorul tău nu reușeam. Nu fac complimente gratuite, ci chiar așa simt.
Am mai uitat starea de la început, unele chestii pot să mi le amintesc și am început să observ schimbări în bine de pe la a 5-a întâlnire a noastră.
Am început să văd schimbări și apoi am început să văd schimbări la mine și prin ochii celorlați. Asta ți-am mai spus, dar a reînceput să vină lumea spre mine, să vorbească cu mine, deși înainte evitau. Evitau pentru că eram tot timpul irascibilă, supărată, depresivă.
Ce s-a intamplat de-a lungul procesului cu tine a fost că am început să mă reconstruiesc.
Era ca și cm eram spartă în bucăți de puzzle înainte să vin spre tine și am reînceput să pun piesele la loc cât timp am lucrat împreună.
Asta a fost senzația!"
20/01/2022
Dacă mă cunoști, probabil că știi deja că-mi place să vorbesc despre emoții. Și nu doar să vorbesc, pentru că munca cu emoțiile e o componentă importantă în proceselor mele de coaching.
Una dintre atitudinile greșite pe care le văd des atunci când vine vorba despre emoții este de a pune semnul egal între noi și ele, identificarea cu emoțiile.
Adevărul e că suntem mult mai mult decât emoțiilor pe care le simțim sau comportamentele pe care le avem ca urmare a acelor emoții.
Din acest motiv e important să evităm etichetele asociate persoanelor atunci când facem referire la emoții pentru că există riscul ca cei despre care vorbim să accepte acea etichetă și să o facă parte integrantă din identitatea lor.
❌ Persoana X nu este anxioasă.
❌ Persoana Y nu este rușinoasă.
❌ Oamenii nu sunt nici depresivi.
✅ Oamenii simt anxietate sau rușine. Sau pot să experimenteze o stare de depresie.
Pasajul de mai jos e din cartea Letting Go: The Pathway of Surrender, de David Hawkins, care explorează în profunzime aceste idei:
“Feelings come and go, and eventually you realize that you are not your feelings, but that the real “you” is merely witnessing them.
You stop identifying with them.
The “you” that is observing and is aware of what is happening always stays the same. As you become more and more aware of the changeless witness within, you begin to identify with that level of consciousness.
You become progressively primarily the witness rather than the experiencer of phenomena.
You get closer and closer to the real Self and begin to see that you had been duped by feelings all along.
You thought that you were the victim of your feelings”
18/01/2022
Să avem un #2022 cu DE CE-uri puternice! 🙂
17/11/2021
Aseară am încheiat programul gratuit Peak performance when you need it most, după 7 zile de muncă cu instrumente .
Țin să-i felicit pentru implicare pe fiecare dintre cei prezenți, deși ne-am văzut inclusiv sâmbătă și duminică, și pe cei care
ar mai fi venit încă 7 zile! 👏👏👏
A fost un program super practic, în care subiectul central a fost cel al stărilor pozitive și cm ne folosim de ele pentru a produce rezultate mai bune zi de zi.
A fost despre cm ne putem pune într-o stare cu multă atunci când avem nevoie, despre cm să simțim mai multă în forțele proprii și cm să ne accesăm interioară. Și despre bună dispoziție 😀
Acum e momentul pentru a duce toate acele resurse în activitățile noastre de zi cu zi și de a performa mai bine cu ajutorul lor ❤
08/11/2021
Cum ar fi să posți să te simți mai puternică/puternic oricând ai nevoie de asta?
Începând de miercuri organizez un program gratuit de 7 zile în care te învăț o strategie simplă prin care să obții asta.
Încă te mai poți înscrie aici, dacă nu ai făcut-o deja https://razvanivascu.com/peak-performance
07/11/2021
Cum ar fi să simți mai multă bucurie oricând ai nevoie?
Începând de miercuri, 10 noiembrie, organizez un program gratuit de 7 zile în care te învăț o strategie simplă prin care să obții asta.
Vii și tu?
https://razvanivascu.com/peak-performance
03/11/2021
Rezultatele noastre depind într-o bună măsură de stările pe care le avem în acele momente.
Cu siguranță ai avut și tu zile când totul a mers pe dos, iar în ziua imediat următoare ai reușit să duci lucrurile la bun sfârșit, poate chiar într-un mod mai eficient decât te așteptai inițial. Cel mai probabil că stările tale interne au fost semnificativ diferite de la o zi la cealaltă.
Nu putem livra cele mai bune rezultate de care suntem capabili atunci când suntem copleșiți, frustrați, îngrijorați sau agitați. Cu siguranță nu putem fi eficienți atunci când ne îndoim de abilitățile noastre și nu putem avea cele mai bune și creative idei atunci când ne simțim neputincioși.
Rezultatele bune vin în momentele acelea când ești creativ, te simți puternică, ai 110% încredere în forțele proprii, nivelul de energiae la un nivel optim sau când ești calm/centrat. Iar rezultatele excepționale vin când starea ta e un mix puternic de stări pozitive.
Programul Peak performance when you need it most, e exact despre abilitatea de a ne pune în această stare puternică cu resurse, atunci când avem nevoie de ea.
28/10/2021
M-am întâlnit de curând cu ideea de a avea o “Not-to-do list”, cu scopul creșterii productivității și trebuie să recunosc că îmi place.
În general, atunci când ne gândim la productivitate, o asociem cu a realiza cât mai multe lucruri, într-un timp cât mai scurt, dar din experiența proprie, cred că un mod mai eficient de a ajunge acolo e să ne oprim din a face lucruri care nu ne ajută.
Asta ne lasă timp, spațiu mental și energie pentru a ne focusa pe ceea ce contează. Pe lucrurile și activitățile care au impact și ne duc mai aproape de obiective.
Primele lucruri la care mă gândesc eu pentru lista mea sunt acele lucruri care îmi iau din energie:
❌ multitasking-ul
❌ activități care nu-mi aduc bucurie
❌ prea multe întâlniri
Tu ce ai pune în lista asta? 😀
24/10/2021
📚 Voi ce citiți în weekend?
Dacă rămâneți fără cărți în listă, Țara mea inventată, a Isabelei Allende, e o opțiune delicioasă 🍏
Nu-mi amintesc să mai fi râs atât de bine citind despre lucruri serioase.
În plus, am concluzionat că noi românii avem multe în comun cu chilienii și probabil că ne-am adapta perfect acolo.
Mie sigur mi-a făcut poftă de o o vizită amplă 😃