Începutul și sfârșitul de an școlar reprezintă, cu siguranță, momente de reflecție și analiză, de construcție a visurilor , de împlinire a speranțelor.
Iată-ne, așadar, la sfârșitul anului școlar 2015-2016, impliniți!
Prima generație de absolvenți ai ȘCOLII POSTLICEALE SANITARE „CENTRUL DE STUDII EUROPENE BUCUREȘTI” tocmai părasește băncile școlii încrezătoare în profesia pentru care s-au pregătit și în temeinicia competențelor dobândite!
FELICITĂRI absolvenților, profesorilor care i-au format, colaboratorilor instituționali care au desavârșit fundamentul teoretic prin tutoratul de practică pe care l-au practicat cu succes!
Avem încredere în reușita lor pe piața muncii, le urăm succes și ne dorim cât mai multe generații de absolvenți talentați, dedicați și dăruiți profesiei, profesioniștii de succes de mâine, poimâine....
ACESTEA SUNT CÂTEVA DINTRE PREMISELE PENTRU CARE VĂ INVITĂM, DRAGI ELEVI , DISTINȘI PROFESORI ȘI COLABORATORI SĂ FIM ÎMPREUNĂ, VINERI, 22 IULIE 2016, ORELE 16,00, ÎN SALA DE FESTIVITĂȚI A LICEULUI DE ARTE PLASTICE „NICOLAE TONITZA”, LA FESTIVITATEA DE ABSOLVIRE ȘI DE PREMIERE A CELOR MAI MERITUOȘI ELEVI.
Vă așteptăm cu drag!
Centrul de Studii Europene București
Școala Sanitară Postiliceală
06/07/2016
Echipa de voluntari, elevi și reprezentanți, ai Școlii Postliceale Sanitare “Centrul de Studii Europene București” , a participat alături de alți voluntari ai Crucii Roșii – Filiala Sectorului 2, la sărbatoarea prilejuită de împlinirea a 140 de ani de activitate a organizației umanitare Societatea Națională de Cruce Roșie din România, membră a Mișcării Internaționale de Cruce Roșie și Semilună Roșie.
"Umanitate, Imparțialitate, Neutralitate, Independență, Voluntariat, Unitate și Universalitate", cele şapte Principiile Fundamentale ale organizaţiei umanitare, au fost rostite de către voluntarii Crucii Roşii Române în debutul evenimentului.
Principesa Moştenitoare Margareta, a fost gazda regală pentru reprezentanţi ai Instituţiei Preşedintelui României, ai Guvernului României, ai Corpului Diplomatic acreditat la Bucureşti, oameni de cultură, personalităţi ale societății civile, parteneri și prieteni ai Crucii Roșii Române.
Sprijinul uman, material, programele derulate în scopul prevenirii și alinării tuturor formelor de suferințe, promovarea respectului față de demnitatea umană în afara oricăror forme de discriminare, fac ca această organizație să devină “regina” asistenței umanitare naționale și mondiale.
LA MULȚI ȘI ÎMPLINIȚI ANI ÎN PROIECTE ȘI REALIZARI, DIN SUFLET PENTRU SUFLET!!!!!
Familia Școlii Postliceale Sanitare "Centrul de Studii Europene București"
https://www.youtube.com/watch?v=Dz2JFRe_45Y
https://www.youtube.com/watch?v=IP8Ns3bEWgk
07/06/2016
Nu putine sunt situatiile in care viata unui om drag sau nu...depinde de "o picatura de sange". In acelasi timp, studiile clinice au demonstrat ca sangele donat se regenereaza in cateva ore.
Primul pas in formarea viitorului asistent medical sta in cultivarea respectului fata de semeni, drept care va lansam, stimati elevi, viitori asistenti medicali, invitatia de a fi alaturi de semenii nostri aflati in suferinta prin participarea la campania de donare de sange pe care ne-am propus sa o organizam in data de 14 iunie 2016.
Ziua nu este intamplator aleasa; ea se inscrie in Calendarul Sanatatii, care marcheaza astfel si Ziua Donatorului de Sange.
Va asteptam asadar sa fiti in linia intai in aceasta campanie organizata la Centrul de transfuzie sanguină București, marti, 14 iunie 2016, ora 8.00, din adresa: Strada Doctor Constantin Caracaș 2, sector 1,București.
Pentru o buna organizare, va rugam sa contactati profesorii diriginti.
03/06/2016
21/05/2016
Asistentul medical – “Coloana vertebrală” a sistemului de sănătate
Școala Postliceală Sanitară „Centrul de Studii Europene București” a organizat Conferința Națională inaugurală din seria evenimentelor propuse pentru finalul acestui an școlar și anul școlar următor.
Asistentul medical Coloana vertebrală a sistemului de sănătate social Tema propusă a adus în atenție și dezbatere abordarea sistemică a formării asistentului medical, în contextul în care învățământul postliceal sanitar se află la convergența a două domenii vitale pentru orice societate: EDUCAȚIE și SĂNĂTATE.”O activitate educativă de calitate trebuie să plaseze instituțiile funizoare de educație de-a lungul ADN-ului profesional, începând cu școala postliceală sanitară – nivelul formării inițiale, Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România – furnizor de formare continuă. Dincolo de toate acestea, succesul profesional nu poate fi conceput în afara dezvoltării personale a fiecăruia dintre ei”, a fost mesajul principal al directorului scolii, d-na prof. Elena-Liliana Murguleț.
La succesul conferinței au contribuit din plin parteneri instituționali valoroși: Școala Postliceală Sanitară „FUNDENI”, Casa Corpului Didactic a Municipiului București, Inspectoratul Școlar al Municipiului București, centrele educaționale ce constituie Consorțiul CENTRELE DE STUDII EUROPENE&”ȘTEFAN CEL MARE ȘI SFÂNT”, al carui Presedinte Fondator, Dl. Prof. Dr. VIOREL ENEA a fost gazda si facilitatorul conferintei, un pionier al dezvoltarii invatamantului particular din Romania. Acestora li s-au alăturat reprezentanți ai:organizațiilor profesionale – Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România, reprezentat de d-na Doina Carmen MAZILU – Președintele filialei Bucuresti; angajatorilor din domeniul privat – Prof. Dr. Alexandru Vlad CIUREA – Directorul Științific al Spitalului SANADOR;precum și din domeniul public de sănătate , reprezentat de Directorii de îngrijiri ai instituțiilor de renume la nivelul municipiului București: Spitalul Universitar de Urgență „ELIAS”, Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central “Dr. Carol Davila”, Institutul National de Boli Infecțioase “PROF. DR. MATEI BALȘ”, Spitalul Clinic „COLȚEA”, Spitalul Clinic De Psihiatrie “PROF. DR. ALEXANDRU OBREGIA”, Institutul Național de Gerontologie și Geriatrie “ANA ASLAN”.În egală măsură, a fost remarcată prezența producătorului român de produse naturale S.C. Hofigal Export-Import S.A, prin prezentarea d-nei Dr. Chim. Daniela RAICIU – Director Marketing.Un model de dezvoltare personală a fost adus în atenția auditoriului de către d-na Lect. Univ. Dr. Oana MOȘOIU- Facultatea de Psihologie și Științele Educației, Universitatea din București. Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice a fost reprezentat de către Dl. Gheorge FELEA, Director General.
Politicile educaționale europene referitoare la profesia de asistent medical au fost aduse în discuție de către conducătorul instituției Școala Postliceală Sanitară „FUNDENI” Dl. Prof. Dr. Crin MARCEAN. Acesta remarca faptul că:„Formarea asistentului medical trece acum printr-o transformare radicală. Multe țări ale lumii merg, în pregătirea cadrelor medicale, numai pe sistemul universitar. Și la noi a existat această tendință, însă este efectiv o inconștiență a unora care au dorit sau doresc să desființeze formarea din învățământul postliceal. La ora actuală, România nu își permite așa ceva. În universități se formează 600 de doctori și 100 de asistenți medicali. Bun, dar în teren îi găsim exact invers. Și atunci cm facem? Ce s-ar întâmpla dacă învățământul acesta postliceal s-ar desființa? Pur și simplu, România ar rămâne fără asistenți medicali, în foarte scurt timp. Da, vreau să dezvoltăm și învățământul universitar, categoric. Dar gândiți-vă că acolo avem nevoie de asistenți medicali care să predea, să formeze. Și aceia nu sunt încă, nu avem de unde să-i luăm. Deci, pentru a preda în universitate, trebuie să fii doctor în medicină, iar aceștia sunt câțiva.
Asistentul medical Coloana vertebrală a sistemului de sănătate social Mai avem nevoie de timp, asta trebuie înțeles.
D-na Carmen Mazilu, Președintele Ordinului Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România s-a declarat extrem de încântată de inițiativa organizării acestui eveniment și a afirmat că: „Am fost încântată să aud aici că toată lumea apreciază această profesie. S-a spus că e frumoasă, s-a spus că este grea, s-a spus că asistenții medicali sunt foarte importanți în sistemul de sănătate. Așa este dar, trebuie spus un lucru. Cu toții trebuie să înțelegem că resonsabilitatea pe care o avem față de pacient, față de echipa medicală este foarte mare. Vă felicit că ați ales această profesie și vă doresc să o faceți cu cea mai mare credință.” La rândul său, D-na Mirela Nicoleta Craiu, reprezentanta Inspectoratului Școlar al Municipiului București, a dorit să salute inițiativa organizatorilor, Școala Postliceală Sanitară Centrul de Studii Europene Bucureștiși și să remarce o realitate a zilelor noastre:„Vreau să le urez succes celor prezenți la conferință în meseria pe care o îmbrățisează. Din păcate știm că nu toți absolvenții rămân la noi în țară. Nu putem să ne facem că nu vedem realitatea. Vreau însă să le urez viitorilor absolvenți care vor alege să plece să lucreze afară, să ne reprezinte cu cinste acolo unde se vor duce. Ceea ce trebuie să știm este că suntem buni și să privim doar cu seriozitate ceea ce vrem să facem.” Reprezentanta Casei Corpului Didactic București, D-na Florica Paragină, a salutat noua generație de profesioniști în care își pune toate speranțele pentru un viitor mai bun: „Mă bucur să mă aflu aici pentru a vedea o nouă generație care și-a ales acest drum și sper să fie drumul cel mai bun pentru fiecare dintre voi. Sper, de asemenea, ca cei de aici, care vă îndrumă, să vă poată ajuta să înțelegeți ce înseamnă o profesie în domeniul medical, ce înseamnă un prim ajutor și, împreună, să putem merge, mai bine, mai departe.”
„Decalogul asistentului medical”, concretizat în 10 atribute esențiale ale relatiei PACIENT-ASISTENT MEDICAL, respectiv: COMPETENȚĂ, DEMNITATE, ETICĂ SI DEONTOLOGIE, RESPONSABILITATE, EMPATIE, MOTIVAȚIE, VOLUNTARIAT, RISC, IMPLICARE, a marcat finalul conferinței.
20/05/2016
ASISTENTUL MEDICAL – „COLOANA VERTEBRALĂ” A SISTEMULUI DE SĂNĂTATE Școala Postliceală Sanitară „Centrul de Studii Europene București” a organizat Conferința Națională inaugurală din seria evenimentelor propuse pentru finalul acestui an școlar și anul școlar următ...
10/05/2016
Stimati elevi, viitori asistenti medicali,
12 Mai a devenit Ziua Internaţională a asistenţilor medicali din întreaga lume, la iniţiativa Consiliului Internaţional al Asistenţilor Medicali, creat în anul 1899, în cinstea zilei de naştere a dnei Florence Nightingale, fondatoarea primei şcoli laice de asistent medical din lume.
Cu acest prilej, Scoala Postliceala Sanitara "Centrul de Studii Europene Bucuresti" organizeaza conferinta nationala .
Formarea asistentului medical trebuie sa stea sub semnul respectului fata de OM;
VALOAREA, COMPETENTA si EMPATIA fata de semeni,nu numai fata de cel aflat in suferinta , sunt atribute definitorii pentru asistentul medical, parte a decalogului asistentului!
Credem in reusita conferintei,realizata in parteneriat cu Scoala Postliceala Sanitara Fundeni, Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti si Casa Corpului Didactic, la care vor participa profesionisti din sistemul de sanatate:
- Reprezentanti de varf ai Ordinului Asistentilor Medicali;
-Directori de ingrijiri din cele mai reprezentative spitale bucurestene -Spitalul Elias, Spitalul Militar, Spitalul Coltea, Spitalul Colentina, Institutul "Bals", Institutul "Ana Aslan" ;
- Reprezentanti ai Companiei farmaceutice HOFIGAL;
- Reprezentanti ai angajatorilor: SANADOR, firme de recrutare.
Lista participantilor este deschisa...
Conducerea Scolii Postliceale Sanitare
"Centrul de Studii Europene Bucuresti"
30/04/2016
Lumina Sfântă să vă lumineze sufletul, iar miracolul Învierii Domnului să vă aducă pace în casă și în gând și multe bucurii! Paște fericit!
14/04/2016
Click here to claim your Sponsored Listing.
Location
Category
Contact the school
Telephone
Address
Boulevard Regina Maria 18
Bucharest
011742
Opening Hours
| Monday | 09:00 - 17:00 |
| Tuesday | 09:00 - 17:00 |
| Wednesday | 09:00 - 17:00 |
| Thursday | 09:00 - 17:00 |
| Friday | 09:00 - 17:00 |