25/12/2016
Dat fiind faptul că a trecut atât timp de când nu s-a ajuns la o înțelegere în privința problemelor de la specializarea Antropologie, conducerea FSAS-UB ar părea că a uitat de noi cu desăvârșire. Ei bine, noi nu am uitat de aceasta. Având în vedere că nu a mai fost realizată nicio acțiune din partea lor cu privire la nemulțumirile noastre, s-ar părea că au ajuns la concluzia că ne-am plictisit de agitat și ne-am dat bătuți (cum probabil se așteptau să și facem în cele din urmă).
Așadar, cu ocazia sărbătorilor, le-am împărtășit gândurile noastre bune. Și noi suntem studenți aici, și nu doar pe hârtie, iar nouă încă ne pasă, nu am renunțat și nici nu o vom face:
"Stimați profesori,
Cu ocazia sărbătorilor de iarnă, vă urăm inspirație în a găsi soluții pentru cerințele noastre, înțelepciune pentru a înțelege situația pe care ați creat-o și pentru a o rezolva, empatie pentru a înțelege cm ne raportăm noi la situația creată de dumneavoastră. În 2017 vă dorim multă energie care să vă stimuleze în acest proces anevoios de rezolvare a problemelor și aplicare a cerințelor noastre.
Crăciun fericit!
Studenții semnatari ai memoriului"
12/11/2016
Farsa continuă
Răspunsul Facultății de Sociologie și Asistență Socială la scrisoarea trimisă în data de 28.09.2016:
„III. Cu privire la întrebările 1-7 pe care le-ați formulat vă transmitem următoarele:
1. Procedurile legale și temeiurile juridice care guvernează încheierea contractului individual de muncă în regim de plată cu ora au fost precizate la pct. I.
..
..
7. Directorul orcărui departament dintr-o instituție de învățământ superior poate fi numit și/sau demis numai cu respectarea normelor legale incidente. În ceea ce privește pe directorul Departamentului de Sociologie (prof. Univ. Dr. Liviu Chelcea), în urma analizei pe care am efectuat-o, am constatat că nu sunt întrunite condițiile în vederea demiterii din fucție, Departamentul de Sociologie beneficiind de un management corect și profesionalist.”
12/11/2016
Farsa continuă
Răspunsul Senatului Universității din București la scrisoarea trimisă în data de 28.09.2016:
„Ca președine al Senatului voi fi întotdeauna deschis către studenți și problemele percepute și sesizate de ei.
În același timp, în calitate de președinte al Senatului și de profesor la Facultatea de Sociologie și Asistență Socială am constatat cu regret că acest conflict a fost scos în spațiul public, pe rețelele de socializare și în presă, fapt ce afecctează negativ și nemeritat imaginea facultății și, implicit, a Universității din București.
Sper ca dumneavoastră să înțelegeți că libertatea de a protesta, de a ne apăra punctele de vedere diferite ale altora, este condiționată de obligația de a respecta imaginea, interesele, libertățile celorlalți, fie ei indivizi sau grupuri.”
12/11/2016
Farsa continuă
Răspunsul Rectoratului Universității din București la scrisoarea trimisă în data de 28.09.2016: „Conducerea instituției noastre își exprimă, o dată în plus, disponibilitatea pentru dialog, ori de câte ori vor exista demersuri pertinente care să contribuie la asigurarea calității și a excelenței în predare și cercetare.”
05/10/2016
Protest la Facultatea de Sociologie: Studentii sprijina un profesor dat afara. Ce rol are regizorul Cristi Puiu
Zeci de studenti de la Facultatea de Sociologie (FSAS) a Universitatii Bucuresti protesteaza d**a ce conducerea facultatii a decis, fara nicio justificare si cu doar doua saptamani inainte de inceperea anului universitar, sa nu-i mai prelungeasca contractul unui profesor asociat.
05/10/2016
In cadrul festivitatii de deschidere a anului universitar, decanul FSAS, domnul Doru Buzducea, a promis ca va organiza impreuna cu studentii o intalnire publica la care sa participe toti actorii implicati in criza recenta din FSAS - cei 5 profesori care din aceasta toamna nu mai fac parte din facultate, studentii facultatii, reprezentanti ai departamentului de sociologie si ai consiliului profesorilor si alti factori decizionali din facultate si universitate care pot rezolva aceasta situatie.
Reprezentanti ai conducerii UB (rectorul interimar, Romita Iucu-Bumbu, si presedintele senatului, Marian Preda) au promis de asemenea sa sustina aceasta intalnire. Rectorul interimar a promis ca va desemna o persoana care sa monitorizeze intreaga situatie, pana la rezolvarea ei.
Astazi, la ora 12, avem o prima discutie cu decanul FSAS in care vom planui aceasta intalnire. Speram sa se tina de promisiune!
03/10/2016
"Teoretic, studenții se implică în asigurarea calității actului educațional prin evaluarea profesorilor. Conform art. 303 din Legea Educațiie Naționale nr. 1/2011, alineatul (2): ”Evaluarea de către studenţi a prestaţiei cadrelor didactice este obligatorie. Rezultatele evaluărilor sunt informaţii publice.”"
Se întâmplă și minuni în universitățile românești: 101 studenți de la Facultatea de Sociologie a Universității din București protestează împotriva îndepărtării unui profesor asociat
Aștept de multă vreme să se implice studenții în mod real în selectarea profesorilor și în asigurarea calității învățământului universitar. Nu doar pe hârtie, în așa-zise comisii de asigurare a calității, care au un rol decorativ. Nu doar în comisiile ARACIS, unde, de obicei, vocea studenților obiec...