17/06/2026
❤️ Dr. Ancuța Hordoan, dr. Diana Neamțu și psih. Ramona Pașca au participat recent la program intensiv de formare dedicat prevenției primare a consumului de droguri prin îmbunătățirea competențelor de relaționare și parenting ale părinților. 🔴 Programul a fost susținut de Dr. Eugen Hriscu, psi. Diana Stănculeanu, psi. Monica Dan, psi. Mirela Oprea, în colaborare cu Asociația Zi de BINE.
📌 Programul este construit ca o intervenție de psihoeducație și intervenție timpurie, bazată pe relație, reglare emoțională și înțelegerea dezvoltării adolescentului.
16/06/2026
💜 Rebound, la final, la Liceul Tudor Jarda Bistrita
🤩 Marius C – ,,Noi, elevii clasei a X-a, de la Liceul de Muzică „Tudor Jarda”, am descoperit că una dintre cele mai importante resurse pe care le poate avea un tânăr este sentimentul că este ascultat, înțeles și sprijinit.”
🤩 Diana M – ,,Există experiențe care informează și experiențe care transformă. Programul REBOUND a reprezentat pentru noi mai mult decât o serie de activități educaționale; a fost o lecție despre puterea empatiei, despre curajul de a cere ajutor și despre responsabilitatea de a fi alături de cei din jur.”
🤩 Briana P – „REBOUND m-a învățat că nu trebuie să trecem singuri prin momentele dificile.”
🤩 Luca S – „Am descoperit cât de important este să fim atenți la cei din jur și să oferim sprijin atunci când este nevoie.”
🤩 Tania T – „Profesorii și specialiștii implicați în proiect au fost mereu deschiși, răbdători și gata să ne asculte.”
🤩 Davide B – „Mi-aș dori ca acest program să ajungă la cât mai mulți elevi, pentru că fiecare tânăr merită să se simtă înțeles și susținut.”
🤩 Denisa R – „Am învățat că adevărata putere se construiește prin încredere, empatie și solidaritate.”
🤩 Andreea – „Astăzi alegem să fim un sprijin unii pentru alții și să nu uităm că nimeni nu ar trebui să se simtă singur.”
15/06/2026
❤️ 🙂 Este o bucurie să vă anunțăm că astăzi - 15 iunie - se incheie ultima sesiune Rebound din acest an școlar. 🤗 Suntem bucuroși și mândri că până în prezent - 395 de elevi au „absolvit” modulul Rebound și sunt, credem noi, mai pregătiți pentru provocările pe care le vor înfrunta... 🤗
11/06/2026
📍 Foto @ Liceul Teoretic "Constantin Romanu Vivu" Teaca
❤️ „Cel mai important lucru după REBOUND ? Viața ESTE cea mai mare oportunitate...”
❤️ „Mi-au plăcut coordonatoarele, mi-au discuțiile deschise. Chiar am simțit că vorbesc cu niște prietene, nu neapărat cu adulți...! Cel mai important lucru cu care am rămas este că eu pot alege și că mă pot controla !
10/06/2026
🥰 „Recomand programul REBOUND pentru că ne informează și ne învață multe lucruri care o să ne ajute în viitorul apropiat, ba chiar și în prezent!”
😉 „Totuși, mi-ar fi plăcut ca unii colegi să fie mai atenți ! Mi-ar fi plăcut să nu fi fost eu atât de agitat ! Dar măcar am muncit sincer !”
😀 „Aș mai participa oricând din nou la asemenea activități cu mentorii Rebound. Aș participa inclusiv în filmulețe. Atmosfera a fost așa lejeră încât totul a trecut prea repede. Zău.”
(Foto @ Colegiul „Petru Rareș” Beclean)
08/06/2026
💜 „Cel mai important lucru cu care am rămas după Rebound ? 🤔 Ideea că aș putea să-mi caut un mentor bun care să mă ajute și să nu mă judece pentru deciziile mele. Mi-au plăcut mult activitățile în grup pentru că am comunicat deschis cu prietenii mei și cu ceilalți colegi…”
💜 „Am rămas cu faptul că acum știu ce trebuie să fac, cm trebuie să fac și când trebuie să fac pentru a evita o situație neplăcută. Rico și Magic 7 !”
(Foto @ Colegiul Național „Petru Rareș” Beclean)