03/12/2024
Festivalul Național de Proză „Saloanele Liviu Rebreanu”
Marți, 26 noiembrie, Liceul Teoretic Sanitar Bistrița a găzduit o întâlnire memorabilă în cadrul Festivalului Național de Proză „Saloanele Liviu Rebreanu”. Evenimentul, organizat în cinstea marelui scriitor bistrițean, a adus împreună scriitori, poeți, critici literari și iubitori de literatură din întreaga țară și din țări vecine care s-au întâlnit cu elevii școlii.
Într-o atmosferă culturală deosebită, cei mai tineri participanți au avut ocazia să asculte fragmente din opere literare contemporane și să participe la dezbateri despre proza românească actuală și impactul acesteia asupra generațiilor tinere. De asemenea, au impresionat cu lecturi de poezie ce au completat armonios tematica festivalului stârnind valuri de aplauzeș zâmbete și dorința reîntâlnirii.
Festivalul „Saloanele Liviu Rebreanu” rămâne un simbol al tradiției literare bistrițene, aducând în prim-plan importanța culturii în comunitatea locală, dar și pentru scoala noastră care, în timp, a devenit un partener de nădejde al acestuia.
Mulțumim organizatorilor că nu ne-au uitat nici în acest an, continuând tradiția lecturilor publice în scoala noastră și la a 47-a ediție a festivalului!
Director,
prof. Rebrean Cristina
03/12/2024
3 decembrie-ZIUA INTERNAȚIONALĂ A PERSOANELOR CU DIZABILITĂȚI
În cursul zilei de luni, 2 decembrie, în școala noastră au fost prezenți reprezentanți ai Fundației Motivation România. Activitatea s-a adresat elevilor de postliceal, îndrumați de doamna profesor Deac Maria și de domnul profesor Kondor Walter. În cadrul evenimentului s-au prezentat cazuri ale persoanelor cu dizabilități ce duc o viață normală, inclusiv pot practica sport, exemplu : tenis de masă, cros, schi (în scaun special).
27/02/2024
În perioada 19 - 22 februarie, liceenii claselor IX-XII, s-au bucurat de prezența, de explicațiile profesioniste ale domnului comisar șef Ovidiu Miclăuș de ANA/CPECA Bistrița-Năsăud. Activitățile derulate, CONSUMUL DE DROGURI NE PRIVEȘTE PE TOȚI, PREVENIREA CONSUMULUI DE DROGURI, le-a descoperit adolescenților modalități de evitare, de reducere și de descurajare a consumului de droguri, le-a propus activități specifice vârstei de petrecere a timpului liber, i-a avertizat asupra pericolului, consecințelor și efectelor consumului de droguri ilicite . Prin dispozitive specializate care au simulat comportamentul uman în urma consumului de alcool și de droguri, elevii au înțeles practic efectul acestora asupra stării de sănătate, asupra capacității de acțiune. A consemnat consilier educativ, profesor Vultur Laura-Mariana.
22/12/2023
"Primește-ne, gazdă, în casă!" s-a numit programul dedicat Nașterii Domnului Iisus Hristos pregătit, cu mare drag, de elevii Liceului Teoretic Sanitar și ai Școlii Postliceale Bistrița , elevi pregătiți de doamnele profesoare Cristina Rebrean , Laura-Mariana Vultur și de coordonatorul acestui eveniment : doamna profesoară Cornelia Blaga. Elevii au recitat poezii din creația poeților români și au cântat colinde, cântece specifice acestei perioade încărcate din punct de vedere spiritual. Felicitări, dragi elevi ! Felicitări, dragi părinți! Vă mulțumim pentru că ați răspuns afirmativ la păstrarea și cultivarea portului popular, a tradițiilor culturale și spirituale românești! Astăzi, când se implinesc 34 de ani de la evenimentele din 1989, închinăm serbarea noastră, eroilor care au murit atunci pentru apărarea libertăților și drepturilor de care ne bucurăm fiecare dintre noi. Dragi elevi, promovând rădăcinile identității voastre culturale și spirituale, veți avea întotdeauna merinde sufletești în vremuri de încercare ! Tuturor, Crăciun binecuvântat, An nou cu pace în inimi și în lume, bucurie, sănătate și bunătate! Consilier educativ: profesor Vultur Laura-Mariana
22/11/2023
Vineri, 17 noiembrie 2023, o zi memorabilă! Întâlnirea elevilor clasei a IX-a A cu artistul și arhitectul Alexandru Andrieș , la Biblioteca Județeană, a adus în atenția tinerilor un model de carieră în care s-au împletit, într-un mod armonios, cercetarea profesională și cultivarea pasiunilor și a abilităților artistice. Adolescenții au descoperit vremuri în care versul și muzica puteau fi cenzurate; au aflat modalități inventive de reziliență culturală și umoristică, prin cântec, prin ironia ascunsă a melodiei și cuvântului, prin promovarea libertății interioare. Profesor Vultur Laura-Mariana
26/10/2023
25 octombrie 2023, zi în care am urat „La mulți ani Armatei Române!" și ne-am gândit, cu profundă recunoștință, la bravii soldați care, în condiții vitrege, au câștigat, mulți cu prețul vieții lor, independența, unirea, libertatea românilor. Oaspeți de seamă, i-am avut pe reprezentanții Asociației Cultul Eroilor " Regina Maria", Bistrița - Năsăud "Colonel Liviu Rusu" : Col. (rez.) Gheorghe Tanco, Col. (rez.)George Sas, Col. (rez.) Alin Dospina și sergentul student Vlad - Adrian Pop. Aceștia au prezentat elevilor claselor a IX-a, A, B, C, și a X-a A, câteva considerații despre trecutul și prezentul Armatei Române: Armata Română în Bistrița, Scurt istoric al ținutelor militare, Războiul și luptă armată, condițiile naturale și meteorologice în care au fost purtate aceste lupte, Armele, specialitățile militare, domeniile de activitate. Elevii au fost îndemnați să caute în rădăcinile familiilor lor, în comunitățile din care provin, poveștile soldați eroi, povești care pot fi apoi publicate în revista Asociației. Sergentul student Vlad -Adrian Pop i-a îndemnat pe elevi: „Să vă continuați visul! Să vă atingeți obiectivele! Dacă ați avut orice pasiune, încercați să o valorificați la maxim! Orice faceți cu plăcere, o să aibă rezultate pe măsură. Lucrul acesta am reușit și eu să îl fac, pot să spun că fac ceea ce îmi place. ... Cu cât eforturile sunt mai mari, cu atât satisfacția este pe măsură. Am publicat și o carte pe când eram elev în clasa a XI-a....” Vă mulțumim dragi invitați! Vă mulțumim, militari români, pentru că vegheați la siguranță noastră! La mulți ani! A consemnat Consilier Educativ, profesor Vultur Laura Mariana
13/10/2023
George Coșbuc sărbătorit la Liceul Teoretic Sanitar Bistrița
„Vă mulțumesc foarte mult! A fost cea mai frumoasă primire din ultimii ani. Prin voi s-a dovedit că poezia lui Coșbuc este pe buzele și în inimile noastre. Sper că veți fi, pe viitor, ca și astăzi, cu cărțile lui Coșbuc în mână.”- Menuț Maximinian.
În data de 12.10.2023, în cadrul Festivalului Național de Poezie, „Colocviile George Coșbuc”, ediția a 39-a, elevii Liceului Teoretic Sanitar, coordonați de doamnele profesoare de Limba Română, Cristina Rebrean și Cornelia Blaga, au pregătit un moment artistic
deosebit pentru a onora prezența distinșilor oaspeți, scriitori și poeți prezenți, premiați la acest prestigios festival, care au recitat și au citit din creația proprie: Valeriu Stancu, Letiția Ilea, Valentin Talpalaru, David Dorian, Racz Attila, Menuț Maximinian, Victor Știr,
Călin Dănilă, Virgil Rațiu, Alexandru Câțcăuan. Mulțumim reprezentantelor Inspectoratului Școlar Județean, prezente la această activitate, doamnele inspector Mia Bozga („Dragii mei, mi-ați transmis o emoție unică!”) și Doina Macarie („Se cuvine ca noi să
transmitem mai departe, creațiile poeților noștri. Poeții au această înțelepciune: să păstreze eternitatea clipei.”)
Felicitări tuturor persoanelor implicate pentru reușita acestei activități educative deosebite!
A consemnat Consilier Educativ, Profesor Vultur Laura-Mariana.