08/08/2025
“Si cei mici fac fapte mari” - Program Educational
Bat
Ne bucuram sa fim printre castigatori!!!
Multumim intregului colectiv pentru implicare, multumim parintilor si copiilor pentru mobilizare si nu in ultimul rand multumim doamnei profesor pt inv. Presc. Oana Lungu pentru coordonarea intregii activitati!🥰
18/06/2025
❤️Astăzi, 18 iunie, profesor Vultur Povestitoare din cadrul “Companiei Naționale de Povestitori EduStory” și formatoare acreditată AtelieR de Cuvinte, însoțită de elevii clasei a IX-a B, la care le este dirigintă, de la Liceul Teoretic Sanitar Bistriţa, au vizitat micuții din grupele Ursuleților și Fluturașilor.
❤️Adolescenții ne-au oferit jocuri confecționate de ei înșiși, în Săptămâna Verde, din materiale reciclabile: cartoane, cutii de pantofi, ambalaje, peturi, sfoară, cutii de chipsuri, nasturi. Creatorii de jocuri și-au prezentat creațiile: *Elefantul Țicu,
Papă Tot,
Iepurașii Fericiți, Îndemânare,
Dextiribus,
Cutiile Mici Amintiri Dragi,
Adună Punctele, Minigolf,
Tabloul cu nasturi,
Ix Zero,
De la 1 la 5 .*
❤️Fiecare joc a venit la pachet cu regulile lui. Jocurile au fost în așa fel concepute încât să capteze atenția, să dezvolte capacitatea de concentrare, să stârnească asocieri cognitive pe diferite paliere specifice activităților cu cei mici.
Doamna Vultur Laura-Mariana a început și a terminat întâlnirea cu două jocuri de motricitate și de integrare socială și spațială, jocuri care au stârnit zâmbetul, voia bună, râsetele celor mici.
La finalul acestei activitati minunate, copiii din grupele Ursuleților și Fluturașilor, împreună cu întreg colectivul grădiniței, le mulțumesc din suflet adolescenților din clasa a IX-a B și doamnei profesor Laura-Mariana Vultur pentru bucuria oferită! Am fost impresionați de creativitatea, implicarea și energia voastră pozitivă.
Cei mici s-au simțit iubiți, valorizați și inspirați.
Vă mai așteptăm cu drag!
12/06/2025
Activităţile derulate de preşcolarii grupelor mici B şi C şi ai grupei mari B, coordonati de doamnele educatoare: Oana Lungu, Mihaela Vultur și Alina Modovan în cadrul proiectului eTwinning „Magic of Spring”, au dovedit faptul că primăvara înseamnă sărbătoare, culoare şi emoţie.
Cei mici au trăit cu bucurie şi entuziasm schimbarea anotimpurilor observând toate transformările din natură petrecute odată cu sosirea primăverii atât prin ieşiri în natură cât şi prin transpunerea acestor schimbări în lucrări şi momente artistice şi plastice. Portretul primăverii a luat forma unor expoziţii de desene, picturi, colaje sau a fost surprins în serbări prilejuite de sărbătorile de primăvară.
Tot în cadrul acestui proiect, copiii au învăţat nu doar să observe şi să reproducă imagini din natură dar au realizat cât este de important sa îngrijim şi să protejăm pământul şi toate frumuseţile lui participând la numeroase activităţi de ecologizare şi protejaare a mediului.
Observarea detaliilor despre florile de primăvară a fost faciltată de interacţiunea cu mijloacele digitale repectând regulile şi limitele impuse de asigurarea siguranţei accesului la internet, acestui fapt fiindu-i dedicată chiar o zi specială- Safe Day.
30/05/2025
Festivalul de dans Kalokagathia
Mwaki
Echipa coordonata de doamnele educatoare: Lazar Pop Maria, Cosma Mihaela si Moldovan Alina.
Felicitari fetelor din grupa mare A si mare B care ne au reprezentat gradinita la acest festival!
29/05/2025
Copiii de la Grădinița cu Program Prelungit “Rază de Soare” - structura Mesteacănului au învățat despre salvarea de vieți, direct de la echipajul ambulanței!
În cadrul programului educațional „Săptămâna Altfel”, preșcolarii împreună cu educatoarele lor, Lungu Oana - Moldovan Larisa (grupa mică C), Ciorba Camelia - Vlasin Anamaria (grupa mijlocie B), Șot Rolanda - Andreica Victoria (grupa mare C), au avut parte de o experiență inedită și...
09/05/2025
La mulți ani, eTwinning! La mulți ani, Europa! ☺️
16/04/2025
Sub egida ,,Sa fim mai darnici ,sa fim mai buni " inimioarele de la grupa mica A ,GPP ,,Raza de soare " au făcut o vizita la ,,Caminul pentru persoane vârstnice Bistrița ,de pe strada Mihail Kogălniceanu ,unde au fost primiți cu mult drag de personalul de îngrijire ,de doamna director Carmen Muscan ! Copiii au prezentat un scurt program artistic apoi au împărțit cadouri pentru persoanele care locuiesc acolo !Cadourile au fost pregătite de parinti și le mulțumim frumos pentru ajutorul si gestul umanitar !A fost o bucurie și pentru noi și pentru bunicii din cămin de a ne întâlnim ,de a ne cunoaște și a socializa !La plecare am vizitat biserica ,,Așezământul Sfântului Vasile Cel Mare ,de lângă centru ,unde am fost primiți de părintele Moldovan Sorin și ii mulțumim frumos !Putem spune ca micii nostri creștini ,sunt buni și milostivi ! Mulțumim mult tuturor și mai ales bunului Dumnezeu pentru aceasta zi minunata ! Educatoarele grupei : Runcan Elena și Marincean Ana Maria .