Măndița Baias

Măndița Baias

Share

Sunt Măndița Baias, profesor de fizică.

Specializări postuniversitare: Informatică aplicată și programare, robotică, master didactic. În prezent sunt directoarea Școlii Gimnaziale "Dimitrie Cantemir" din Baia Mare

17/06/2026

Bravo, Oana Țoiu!

S-a terminat cu „istoria la secret”!

„N-o să aflăm niciodată adevărul”. E afirmația pe care am auzit-o cel mai des în discuțiile despre evenimentele importante din istoria recentă a României. De ce? Pentru că românii erau convinși că mizeriile și abuzurile comise în primii ani de după Revoluție vor fi „ascunse în arhive” și clasificate până când, tot mai puțini vor căuta adevărul.

Dar „niciodată” a devenit „acum” prin curajul și efortul ministrei Oana Țoiu.

Procesul de desecretizare a celor peste 5.000 de dosare diplomatice a început în forță.

Iar zilele acestea, MAE a marcat 36 de ani de la Mineriada din iunie 1990, nu cu discursuri pompoase,, ci cu adevăruri istorice — o expoziție cu documente diplomatice, care s-a bucurat de un imens succes: un vizitator la fiecare trei minute, majoritatea tineri.

Expoziția a fost deschisă mai întâi victimelor mineriadelor, înaintea publicului larg, ca semn de respect pentru curajul acestora și pentru experiența dură a rememorării violențelor din acele zile.

România nu își permite uitarea, lașitatea și neasumarea. Dacă tinerii de atunci au luptat pentru libertate cu un crez și o chitară, noi, cei de azi, avem legea și parcursul european de partea noastră pentru a proteja România de abuzurile puterii, de minciuni și manipulare. Și da, avem dreptul să știm!

12/06/2026

Felicitări, doamna ministru! Avem nevoie de adevăr.

12/06/2026

Via Transilvanica!🚶‍➡️🚶‍♀️‍➡️

Am semnat ordinul prin care Via Transilvanica devine oficial traseu pedestru de interes național!

Cu peste 1.630 de kilometri care leagă Bucovina, Transilvania, Banatul și Oltenia, Via Transilvanica este un proiect care aduce turiștii și iubitorii de natură în comunități, susține afacerile locale, promovează patrimoniul cultural și natural al României și creează oportunități economice în zone care au nevoie de dezvoltare.

Ce înseamnă această recunoaștere?
☑️ mai multă protecție pentru unul dintre cele mai importante proiecte turistice din România
☑️ reguli clare pentru întreținerea traseului
☑️ siguranță mai mare pentru turiști
☑️ responsabilități concrete pentru autoritățile locale din cele 10 județe pe care le traversează.

Această decizie este și o recunoaștere a muncii extraordinare depuse de Asociația Tășuleasa Social și de toți cei care au contribuit la construirea acestui proiect devenit simbol național.

Mai mult, fiecare autoritate locală traversată de traseu are obligații clare privind întreținerea și protejarea acestuia.

Totodată, legea prevede sancțiuni pentru distrugerea marcajelor, blocarea accesului sau degradarea infrastructurii care face posibilă experiența Via Transilvanica.

România are nevoie de proiecte care unesc comunități, valorifică patrimoniul și generează dezvoltare locală. Via Transilvanica este unul dintre ele.

Care este locul vostru preferat de pe Via Transilvanica sau pe care vă doriți cel mai mult să-l descoperiți?

Photos from Brian Cristian's post 08/06/2026

Îmi amintesc de elevul din banca a 3-a de la geam care răspundea doar dacă era întrebat, întotdeauna bine pregătit, serios și foarte politicos. Și ce e mai important, constat că nu a uitat de unde a plecat, nu a uitat ce este esențial: a fi Om bun.

Brian Cristian, îți mulțumesc pentru că ai venit și ai vorbit cu sinceritate profesorilor școlii și elevilor noștri. Exemplul tău valorează mai mult decât orice lecție.

Multă sănătate și succese în continuare!

Photos from Brian Cristian's post 04/06/2026
03/06/2026

Bravo, Diana Buzoianu!

🚨 250.000 de puieți care trebuiau să ajungă în pădurile României existau doar pe hârtie. În teren, n-au fost găsiți. 🌱

🔎 Garda Forestieră Timișoara a verificat 55 de pepiniere ale Direcției Silvice Caraș-Severin și a descoperit o fraudă care arată exact cât de adânc a fost lăsat să putrezească sistemul silvic: documente care raportau culturi existente, lucrări de întreținere decontate, dar puieți dispăruți din teren.

Prejudiciul estimat: 77.000 de lei.

Cazul a fost sesizat organelor penale. Dar reacția internă a Direcției Silvice Caraș-Severin spune totul despre vechiul mod de funcționare: câteva reduceri salariale de 10% și câteva avertismente scrise pentru șefi.

Adică sistemul și-a dat singur câteva palme pe umăr și a mers mai departe.

Exact de aceea Diana Buzoianu a început reforma Romsilva. Șefii de ocoale au acum contracte de mandat, cu criterii clare de performanță. De anul viitor, cine nu își face treaba nu va mai primi doar avertismente. Va pleca.

✊ „Ce am muncit în ultimele luni lasă mecanisme care sigur sunt imperfecte, dar permit, pentru prima dată în ultimii zeci de ani de zile, o curățenie a sistemului în domeniul silvic. Felicit Garda forestieră de la Timișoara și Garda Forestieră Națională pentru aducerea la lumină a acestui caz important de fraudă”, a spus Diana Buzoianu, ministra USR a Mediului.

Photos from USR Baia Mare's post 29/05/2026

Succes, Adrian Pop!

28/05/2026

Pentru apicultori:

26/05/2026

Direct de la sursă: adevărul este doar unul.

𝐂𝐮𝐦 𝐬𝐞 𝐟𝐚𝐛𝐫𝐢𝐜𝐚̆ 𝐮𝐧 𝐟𝐚𝐥𝐬 ”𝐬𝐜𝐚𝐧𝐝𝐚𝐥” 𝐝𝐢𝐧 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐩𝐚𝐫𝐞𝐧𝐭̦𝐚̆ 𝐭𝐨𝐭𝐚𝐥𝐚̆ 𝐬̦𝐢 𝐞𝐜𝐨𝐧𝐨𝐦𝐢𝐬𝐢𝐫𝐞𝐚 𝐛𝐚𝐧𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐜? - fiecare SHARE înseamnă un gest simplu pentru răspândirea adevărului 🙏

Cred în bine și în cinste! Și mă bazez pe voi, oamenii onești care vor restabilirea faptelor, să mă ajutați să răspândesc adevărul. Doar așa pot fi învinse încercările de denigrare, pe bani mulți: veritabile fake news răspândite instantaneu de câteva lanțuri de site-uri obscure și trust-uri care fac de rușine ideea de jurnalism.

Câteva articole coordonate, apărute recent în spațiul public, încearcă să transforme responsabilitatea și refuzul de a risipi banii publici într-o “știre-bombă”. Pentru că nu am absolut nimic de ascuns, prezint mai jos cifrele și faptele reale. Aceste realități 100% verificabile demontează punct cu punct acele falsuri mizerabile.

==========
𝐌𝐢𝐧𝐜𝐢𝐮𝐧𝐚̆/𝐟𝐚𝐥𝐬: ”𝐒𝐞𝐝𝐢𝐢 𝐝𝐞𝐳𝐚𝐟𝐞𝐜𝐭𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐞 𝐦𝐢𝐢 𝐝𝐞 𝐞𝐮𝐫𝐨”
𝑹𝒆𝒂𝒍𝒊𝒕𝒂𝒕𝒆: Pentru a asigura o prezență flexibilă și solidă în circumscripție, un cabinet parlamentar are nevoie de mai multe puncte pentru prezență, lucru, afișaj și întâlniri. Iar legal și bugetar, cabinetul senatorial DIFERĂ de filială. De aceea, fiecare parlamentar USR de Brașov subînchiriază legal o cotă-parte (1/8) din cele 8 sedii pentru audiențe, muncă și întâlniri cu cetățenii din județ. Asta înseamnă aprox. 1500 RON lunar pentru TOATE spațiile la un loc, per cabinet parlamentar! În 2025, cuantumul lunar total era de aproximativ 2300 RON pentru TOATE spațiile din județ.

În plus, deși în articolul calomniator inițial au fost folosite imagini vechi de pe Google Street View pentru a lăsa impresia unor spații abandonate, toate aceste sedii sunt complet amenajate, funcționale și deschise activității.

Toate aceste cheltuieli au fost verificate în mod repetat - și la filială, și la Senat - de către AEP și Curtea de Conturi. Niciodată nu am avut vreo problemă. Dar adevărul contează mai puțin când obiectivul este să creezi un titlu.

𝐴𝑝𝑟𝑜𝑝𝑜, 𝑐𝑎̂𝑡̦𝑖 𝑝𝑎𝑟𝑙𝑎𝑚𝑒𝑛𝑡𝑎𝑟𝑖 𝑠̦𝑡𝑖𝑡̦𝑖 𝑐𝑢 𝑝𝑟𝑒𝑧𝑒𝑛𝑡̦𝑎̆ 𝑠𝑜𝑙𝑖𝑑𝑎̆ 𝑖̂𝑛 𝑡𝑒𝑟𝑖𝑡𝑜𝑟𝑖𝑢 𝑠̦𝑖 𝑐𝑢 𝑠𝑒𝑑𝑖𝑖 𝑖̂𝑛 𝑙𝑜𝑐𝑢𝑟𝑖𝑙𝑒 𝑟𝑒𝑝𝑟𝑒𝑧𝑒𝑛𝑡𝑎𝑡𝑖𝑣𝑒 𝑑𝑖𝑛 𝑐𝑖𝑟𝑐𝑢𝑚𝑠𝑐𝑟𝑖𝑝𝑡̦𝑖𝑒?

==========
𝐌𝐢𝐧𝐜𝐢𝐮𝐧𝐚̆/𝐟𝐚𝐥𝐬: „𝐙𝐞𝐫𝐨 𝐚𝐧𝐠𝐚𝐣𝐚𝐭̦𝐢, 𝐝𝐞𝐜𝐢 𝐳𝐞𝐫𝐨 𝐚𝐜𝐭𝐢𝐯𝐢𝐭𝐚𝐭𝐞”
𝑹𝒆𝒂𝒍𝒊𝒕𝒂𝒕𝒆: Nu am angajați per se, dar am în acest moment 10 colaboratori activi - aceștia având PFA-uri și SRL-uri - cu care cabinetul colaborează pe probleme și domenii concrete. Motivul principal este flexibilitatea - și a lor, și a mea. Cabinetul este un “client” care plătește strict cât are nevoie, pentru ce are nevoie. Așa se cheltuiește banul public eficient. La fiecare moment, în activitatea de parlamentar, am avut între 5 și 10 colaboratori - part-time sau project-based - în echipa cabinetului. Asta fiindcă nu plătesc nici prieteni, nici rude, nici pe ochi frumoși - ci strict pe muncă! Totul este transparent și 100% trasabil, prin deconturi lunare depuse la Senat.

𝐴𝑝𝑟𝑜𝑝𝑜, 𝑐𝑎̂𝑡̦𝑖 𝑝𝑎𝑟𝑙𝑎𝑚𝑒𝑛𝑡𝑎𝑟𝑖 𝑠̦𝑡𝑖𝑡̦𝑖 𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑐ℎ𝑒𝑙𝑡𝑢𝑖𝑒𝑠𝑐 𝑎𝑝𝑟𝑜𝑎𝑝𝑒 𝑡𝑜𝑎𝑡𝑎̆ 𝑠𝑢𝑚𝑎 𝑓𝑜𝑟𝑓𝑒𝑡𝑎𝑟𝑎̆ 𝑝𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑒𝑐ℎ𝑖𝑝𝑎 𝑑𝑒 𝑐𝑜𝑙𝑎𝑏𝑜𝑟𝑎𝑡𝑜𝑟𝑖, 𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑠̦𝑖 𝑎𝑝𝑎𝑟 𝑐𝑢 𝑛𝑢𝑚𝑒 𝑠̦𝑖 𝑝𝑟𝑒𝑛𝑢𝑚𝑒 𝑝𝑒 𝑤𝑒𝑏𝑠𝑖𝑡𝑒?

==========
𝐌𝐢𝐧𝐜𝐢𝐮𝐧𝐚̆/𝐟𝐚𝐥𝐬: “𝐈𝐚 𝐛𝐚𝐧𝐢 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐩𝐨𝐫𝐭 𝐜𝐡𝐢𝐚𝐫 𝐝𝐚𝐜𝐚̆ 𝐚𝐫𝐞 𝐚𝐜𝐜𝐞𝐬 𝐥𝐚 𝐬𝐞𝐫𝐯𝐢𝐜𝐢𝐢𝐥𝐞 𝐒𝐏𝐏”
𝑹𝒆𝒂𝒍𝒊𝒕𝒂𝒕𝒆: Un ministru are DREPTUL legal la protecție și transport SPP permanent. Dar exact pentru că respect banul public și limitele umane firești, ALEG de foarte multe ori să NU folosesc acest sistem pentru deplasările în județul Brașov sau pentru ore foarte matinale/târzii spre care îmi întind munca zilnică.
Suma de aproximativ 1.400 de lei furnizată lunar de Senat este folosită strict pentru deplasările necesare în activitate, fiind vorba de o sumă forfetară, NU de un decont cm fals se sugerează. Este o sumă paușal care poate fi folosită pentru mijloace de transport public, ride-sharing, alimentare cu combustibil sau consumabile pentru vehicule.

Alternativa ar fi ca statul român să suporte permanent costurile unor echipaje SPP, mașini și logistică mult mai scumpe pentru fiecare drum, inclusiv la ore imposibile.

Practic, sunt atacat pentru că aleg varianta mai ieftină pentru stat și pentru că sunt decent în felul în care respect timpul de muncă al oamenilor din SPP care mă însoțesc și mă protejează, fiindcă și ei au dreptul la noapte sau la weekend.

𝐴𝑝𝑟𝑜𝑝𝑜, 𝑐𝑎̂𝑡̦𝑖 𝑝𝑎𝑟𝑙𝑎𝑚𝑒𝑛𝑡𝑎𝑟𝑖 𝑠̦𝑡𝑖𝑡̦𝑖 𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑚𝑒𝑟𝑔 𝑐𝑢 𝑡𝑟𝑒𝑛, 𝑡𝑟𝑎𝑛𝑠𝑝𝑜𝑟𝑡 𝑝𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐 𝑢𝑟𝑏𝑎𝑛, 𝑟𝑖𝑑𝑒-𝑠ℎ𝑎𝑟𝑖𝑛𝑔, 𝑚𝑎𝑠̦𝑖𝑛𝑖 𝑜𝑏𝑖𝑠̦𝑛𝑢𝑖𝑡𝑒?

==========
𝑩𝒐𝒏𝒖𝒔 - 𝒂𝒅𝒆𝒗𝒂̆𝒓𝒖𝒓𝒊 "𝒖𝒊𝒕𝒂𝒕𝒆":
La capitolul integritate, datele oficiale mă plasează în topul absolut al transparenței din Parlament: în mandatul 2020-2024 am decontat ZERO LEI pe proprie semnătură din suma forfetară. În actualul mandat, media este de sub 10%. Deci cheltuielile mele sunt informații publice, transparente și pot fi verificate de oricine, la virgulă.

De altfel, alături de colegul meu Andrei Miftode, în 2024 am depus în Parlament un proiect de hotărâre - lăsat de alții prin sertare - pentru ca această posibilitate de decont prin propria semnătură să scadă drastic la maxim 10% (față de 50% astăzi!) - exact fiindcă vrem deconturi transparente!

Încă niște mențiuni care nu fac titluri:
➡️ NU am locuință de la RAPPS, deși am dreptul, ci plătesc chirie și nu mi-am schimbat standardele cu ocazia schimbării de funcție.
➡️ NU am decontat vreodată deplasări naționale sau internaționale din bugetul Senatului, preferând să le efectuez pe cheltuială proprie.
➡️ NU am decontat costuri de deplasare din bugetul Ministerului decât în mod excepțional și minimal, preferând să mă descurc singur la “standardele” omului obișnuit - zboruri low-cost sau hoteluri de 3 stele.

𝐴𝑝𝑟𝑜𝑝𝑜, 𝑐𝑎̂𝑡̦𝑖 𝑝𝑎𝑟𝑙𝑎𝑚𝑒𝑛𝑡𝑎𝑟𝑖 𝑠̦𝑡𝑖𝑡̦𝑖 𝑐𝑢 𝑠𝑢𝑚𝑎 𝑓𝑜𝑟𝑓𝑒𝑡𝑎𝑟𝑎̆ 𝑐ℎ𝑒𝑙𝑡𝑢𝑖𝑡𝑎̆ 𝑙𝑎 𝑣𝑒𝑑𝑒𝑟𝑒 𝑠̦𝑖 𝑐𝑢 𝑐ℎ𝑒𝑙𝑡𝑢𝑖𝑒𝑙𝑖 𝑠𝑢𝑝𝑙𝑖𝑚𝑒𝑛𝑡𝑎𝑟𝑒 𝑠𝑝𝑟𝑒 𝑧𝑒𝑟𝑜 𝑑𝑖𝑛 𝑏𝑢𝑔𝑒𝑡𝑢𝑙 𝑖𝑛𝑠𝑡𝑖𝑡𝑢𝑡̦𝑖𝑒𝑖? 𝐷𝑎𝑟 𝑐𝑎̂𝑡̦𝑖 𝑚𝑖𝑛𝑖𝑠̦𝑡𝑟𝑖 𝑠𝑎𝑢 𝑠𝑒𝑐𝑟𝑒𝑡𝑎𝑟𝑖 𝑑𝑒 𝑠𝑡𝑎𝑡 𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑛𝑢 𝑖̂𝑛𝑐𝑎𝑟𝑐𝑎̆ 𝑏𝑢𝑔𝑒𝑡𝑢𝑙 𝑖𝑛𝑠𝑡𝑖𝑡𝑢𝑡̦𝑖𝑒𝑖 𝑐𝑢 𝑡𝑜𝑡 𝑓𝑒𝑙𝑢𝑙 𝑑𝑒 𝑑𝑒𝑝𝑙𝑎𝑠𝑎̆𝑟𝑖, 𝑒𝑣𝑒𝑛𝑡𝑢𝑎𝑙 𝑖̂𝑛 𝑐𝑜𝑛𝑑𝑖𝑡̦𝑖𝑖 𝑉𝐼𝑃?

==========
De ani de zile, politica românească a obișnuit oamenii cu risipă, opacitate și privilegii. În momentul în care apare cineva care își publică transparent cheltuielile, care are costuri mici și care poate demonstra fiecare leu cheltuit… pare incredibil. Iar intenția unor sfere de interese este să creeze „scandal” din orice și să păteze pe oricine - doar-doar de-om ajunge să credem că toți sunt la fel și că nu mai are rost să avem încredere în nimeni.

Eu nu am nimic de ascuns și tocmai asta pare să îi deranjeze cel mai tare. Le-a luat luni de zile să inventeze niște fake-news absolut penibile. Declarația mea de avere, tot istoricul meu profesional și financiar, situația familiei mele arată așa cm ar trebui să fie: curat și simplu, așa cm este în cazul majorității românilor obișnuiți.

Am înțeles clar ceva în ultimele luni: când deranjezi un sistem, când vorbești despre risipa banului public, când sancționezi lipsa de performanță, inevitabil vin și atacurile.

Le-am ignorat mult timp. Am preferat să muncesc și voi continua la fel. Iar astfel de atacuri mincinoase nu mă impresionează și nu mă opresc.

Dacă ar fi să răspund la fiecare minciună și calomnie, nu aș mai munci. Dacă aș reacționa la fiecare încercare de intimidare și kompromat, aș da unor manipulatori de profesie putere asupra timpului meu și asupra atenției mele. Însă vine un moment pentru toate și știu că oamenii merită adevărul, care va și triumfa în fața campaniilor mizerabile bazate exclusiv pe falsuri.

==========
𝐏.𝐒. 𝐓𝐎𝐀𝐓𝐄 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐭̦𝐢𝐢𝐥𝐞 𝐝𝐞 𝐦𝐚𝐢 𝐬𝐮𝐬 𝐬𝐮𝐧𝐭 𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐜𝐞 𝐬̦𝐢 𝐯𝐞𝐫𝐢𝐟𝐢𝐜𝐚𝐛𝐢𝐥𝐞 𝐬𝐢𝐦𝐩𝐥𝐮. 𝐀𝐩𝐫𝐞𝐜𝐢𝐞𝐳 𝐞𝐧𝐨𝐫𝐦 𝐩𝐫𝐞𝐬𝐚 𝐫𝐞𝐬𝐩𝐨𝐧𝐬𝐚𝐛𝐢𝐥𝐚̆ 𝐬̦𝐢 𝐞𝐜𝐡𝐢𝐝𝐢𝐬𝐭𝐚𝐧𝐭𝐚̆. 𝐈̂𝐧𝐬𝐚̆ 𝐜𝐞𝐢 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐦𝐢𝐧𝐭 𝐜𝐮 𝐧𝐞𝐫𝐮𝐬̦𝐢𝐧𝐚𝐫𝐞 𝐬̦𝐢 𝐫𝐚̆𝐬𝐩𝐚̂𝐧𝐝𝐞𝐬𝐜 𝐝𝐞𝐧𝐢𝐠𝐫𝐚̆𝐫𝐢 𝐩𝐫𝐢𝐧 𝐭𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐦𝐞𝐝𝐢𝐢𝐥𝐞 𝐩𝐨𝐬𝐢𝐛𝐢𝐥𝐞 𝐚𝐮 𝐫𝐞𝐬𝐩𝐨𝐧𝐬𝐚𝐛𝐢𝐥𝐢𝐭𝐚𝐭𝐞𝐚 𝐥𝐞𝐠𝐚𝐥𝐚̆ 𝐬𝐚̆ 𝐬𝐞 𝐚𝐬𝐢𝐠𝐮𝐫𝐞 𝐜𝐚̆ 𝐚𝐝𝐞𝐯𝐚̆𝐫𝐮𝐥 𝐯𝐞𝐫𝐢𝐟𝐢𝐜𝐚𝐛𝐢𝐥 𝐚𝐣𝐮𝐧𝐠𝐞 𝐥𝐚 𝐜𝐞𝐢 𝐩𝐞 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐚𝐧𝐭𝐞𝐫𝐢𝐨𝐫 𝐢-𝐚𝐮 𝐦𝐢𝐧𝐭̦𝐢𝐭.

22/05/2026

Peste 3,3 milioane de lei pentru turismul din Maramureș 🇷🇴🏞️

Veste bună de la Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului: 3 din cele 41 de proiecte aprobate spre finanțare prin programul PNRR dedicat Organizațiilor de Management al Destinației sunt din Maramureș!

În total au fost depuse 113 proiecte din toată țara, dintre care au fost admise la finanțare 41.

Astfel, aproximativ 40,9 milioane de lei merg către investiții în promovare, digitalizare și infrastructură turistică locală.

Proiectele câștigătoare din Maramureș însumează peste 3,3 milioane de lei și au fost depuse de Consiliul Județean Maramureș, comuna Rona de Sus și comuna Suciu de Sus.

Mulțumesc ministrului Irineu Darău și secretarului de stat Adrian Dan Pop pentru tot sprijinul acordat turismului românesc și OMD-urilor din țară.

Fiecare finanțare și fiecare proiect de acest fel este un pas spre dezvoltare și creșterea numărului de turiști.

Want your school to be the top-listed School/college in Baia Mare?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Location

Category

Website

Address


Baia Mare