24/03/2023
Sebastian Ładyżyński - to jak dotąd chyba najbardziej tajemniczy gość Akademii. Zaprosił nas na niecodzienną rozmowę o tym czym różni się rzemieślnik od artysty; o tym, co widać, jeśli się wie jak patrzeć i o tym co słychać, jeśli słuchasz uważnie... i o wielu innych warstwach kina. Oglądanie filmów już nigdy nie będzie takie samo. Dzięki.
08/04/2022
Nasze pierwsze spotkanie w tym semestrze, na które zaprosiliśmy niesamowitą Profesor Emilię Żybert-Pruchnicką- specjalistkę w zakresie magii starożytnej.
Było niezwykle ciekawie i magicznie! 🥰
Fot: Gosia Sobieraj
15/03/2022
Kolejna migawka z naszego Wieczoru Intelektu!
Tym razem muzyczna!
W opisie link do nagrania z koncertu
13/03/2022
Pierwsze warsztaty naukowe już za nami! To był wspaniały czas!
Niesamowici goście 😎
Niepowtarzalne pasje 💪
Wyjątkowa atmosfera 🥳
Wzruszający koncert 🥺
Przygoda, o której nie da się zapomnieć!
Napiszcie do nas wiadomość jak wam się podobało!
A może macie kogoś, kogo chcielibyście zaprosić na spotkanie w ramach Akademii 🧐
Dajcie znać!
Zdjęcia: Dominika Gruszka
Z: Gosciwit Malinowski Małgorzata Podzielny Miguel Szuba Mateusz Serzysko Aldona Głowa Grzesiek Kazina Sus Tomasz Ślęczka Maria Chantry Ula Komarnicka Maurycy Wójciński Julianna Jurkiewicz Evelina Kachynska Andrzej Gibasiewicz Julia Kubiak
12/03/2022
Już za niedługo rozpoczynamy nasze warsztaty! To będzie wspaniałe spotkanie! Dlaczego? Bo będzie z nami:
Miguel Szuba — artysta wykonujący muzykę intuitywną / improwizowaną na gitarze flamenco i fletach etnicznych. Czerpiący z takich gatunków muzycznych jak flamenco, jazz czy szeroko pojęte world music. Komponuje, koncertuje, nagrywa, tworzy — również w drewnie. Pasjonat, człowiek renesansu. Syn perkusisty i wieloletniego dyrektora Brzozowskiego Domu Kultury — Wojciecha Szuby, u którego boku wraz z zespołem IWO DIXIE JAZZ BAND zdobywa główną nagrodę na 42. Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego "Old Jazz Meeting "ZŁOTA TARKA" w Iławie.
Miguel dał się poznać szerszej publiczności występując m.in.w programie MAM TALENT, gdzie zachwycił swoją grą miliony Polaków,
A czym nas zaskoczy dzisiaj podczas Wieczoru Intelektu?
Koniecznie bądźcie z nami!
11/03/2022
Gotowi przed sobotnim wieczorem? 🤔
Przedstawiam wam cudownych gości, których znajdziecie podczas spotkań w pokoju literaturoznawczym:
Stanisław Michał Rybarczyk- człowiek wszechstronny- dyrygent, animator kultury, menedżer i pedagog. Związany przez lata kariery artystycznej, miedzy innymi jako dyrygent z Operą Wrocławską, Filharmonią Wrocławską, Ośrodkiem PR i TV we Wrocławiu. „Poezja głosem” to temat przewodni, który przybliży nam na spotkaniu.
Dr Tomasz Ślęczka- Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Historii Dawnej Literatury Polskiej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokoł obecności refleksji historycznej w literaturze staropolskiej oraz epistolografii. Pan Tomasz przybliży nam temat Literatury Staropolskiej.
Dr hab. Maria Łukaszewicz-Chantry- absolwentka i Filologii Klasycznej i Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Lettres Classiques Uniwersytetu Lille III we Francji. Zajmuje się przede wszystkim renesansową poezją łacińską oraz rzymską poezją epoki cycerońskiej i augustowskiej. „Dwa listy Petrarki do Dionizego o zdobyciu górskiego szczytu i do Anny o niezwykłych kobietach” to temat, który przedstawi nam pani Maria.
10/03/2022
Już w najbliższą sobotę spotykamy się na warsztatach naukowych Akademii Intelektu! Pokój ARCHEOLOGII I HISTORII SZTUKI a może PRZYRODNICZY? Do którego pokoju się zapisaliście? Czy poznaliście już sylwetki naszych Gości?
dr Iwona Gottfried – chiropterolog, adiunkt dydaktyczny w Instytucie Biologii Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego. Pani Iwona Gottfried jest miłośniczką... nietoperzy! Jako chiropterolog zajmuje się ich badaniem oraz ochroną, a w trudnych sytuacjach chroni je pod własnym dachem. Interesuje się bioakustyką, jest aktywną działaczką w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Nietoperzy.
dr Urszula Komarnicka - adiunkt dydaktyczny w Zakładzie Chemii Biologicznej i Medycznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Do licznych pasji Pani Urszuli Komarnickiej należy poszukiwanie metod selektywnego dostarczania leków do komórek nowotworowych i bakteryjnych. Dr Urszula Komarnicka jest Wiceprzewodniczącą Akademii Młodych Uczonych i Artystów. Ponadto, współpracuje z naukowcami Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, ICMATE, Department of Pharmaceutical and Pharmacological Sciences (Padwa, Włochy).
dr Filip Duszyński - adiunkt dydaktyczny w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego, Przewodniczący Akademii Młodych Uczonych i Artystów. Pan Filip Duszyński jest pasjonatem historii geografii i geologii. Laureat licznych nagród oraz stypendysta programu ETIUDA Narodowego Centrum Nauki, a także programu START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
29/04/2021
https://www.youtube.com/watch?v=6LIjyiTDVP0
Jak pojmować i nie zwariować - czyli jak uczy się mózg?
Mimo iż uczenie się i pamięć są procesami wrodzonymi, których nie trzeba się uczyć, to nic nie stoi na przeszkodzie, by je usprawniać, czyli uczyć się jak si...