07/04/2025
Chcę mówić po angielsku!
Jakby to ująć.. będzie kilka brutalnych prawd…
🌿 Jeśli jesteś osobą nieśmiałą i małomówną (lubię takie osoby, żeby nie było), to tym bardziej nie staniesz się nagle rozgadaną duszą towarzystwa w języku obcym. Zaakceptuj to.
🌱 Jeśli odpowiadasz monosylabami na pytania, nie masz zdania na wiele tematów lub nie chce Ci się gadać z ludźmi, no to też niewiele poprawisz w mówieniu po angielsku.
🎧 Jeśli nie słuchasz, bo albo nie interesuje Cię, co mówią inni, albo słowotokiem przykrywasz zagubienie, niepewność, obawy, to też spowalniasz naukę. Bo będziesz ciągle popełniać te same błędy.
🔒 Jeśli nie starasz się zrozumieć, co czytasz i co piszesz, to też słabo widzę mówienie. Oczywiście, możesz coś powiedzieć, ale swobodna komunikacja werbalna, zwłaszcza przy braku rozumienia tego, co ktoś do nas mówi praktycznie wyklucza to, co rozumiemy potocznie pod pojęciem mówienia, czyli rozmowę. Owszem, możesz wygłosić przemowę, prezentację, wykład, monolog. Tego można się nauczyć.
🍋🍋🍋🍋🍋🍋🍋🍋🍋🍋
Ta dam!
I tu nadszedł czas na dobre wieści! Jeśli przychodzisz do nas i chcesz poprawić mówienie, to mamy dla Ciebie kilka life hacków:
💬 🗨 Mów! Do siebie, do psa, kota, do rodziny. Krótkie, proste zdania. Powoli.
🎤 Nagraj się, oswój z brzmieniem swojego głosu.
📚 Czytaj na głos.
🖥 Powtarzaj całe frazy, kiedy coś oglądasz (po to m.in. mamy pauzę).
❓️ Odpowiadaj na pytanie wykorzystując część tegoż pytania.
📣 Wyrażaj na głos opinię.
🌏 Opisuj otoczenie i rzeczywistość.
🔈Sprawdzaj wymowę wyrazów klikając w słownikach online w głośniczek i powtarzaj.
Każda z tych form to ćwiczenie mówienia. Oswajanie się z innymi dźwiękami niż w polskim. To ćwiczenie aparatu mowy, ułożenia ust, języka, podniebienia.
My wiemy, że się da! Chcesz więcej? To czekamy na Ciebie, skontaktuj się z nami.
04/03/2025
Serio, ale jeśli zaczniesz naukę angielskiego od tematu, który Cię absolutnie nie interesuje, to nie licz na spektakularny sukces.
Co ja tu będę pisać, wiesz o co chodzi.
Ale na wszelki wypadek napiszę.
Pomyśl o tym, czemu poświęcasz dużo czasu, o czym chętnie czytasz, jakich informacji najczęściej wyszukujesz w internecie. Zrób to samo, tylko w wersji anglojęzycznej. I nawet jeśli obawiasz się, że nie zrozumiesz wszystkiego, nie ma obaw! Bo bo jeśli temat jest Ci znany, to przecież i tak już dużo wiesz, części domyślisz się z kontekstu, a ta odrobina nowych słówek czy wyrażeń nie przeszkodzi Ci w zrozumieniu całości. Poza tym bardzo dobrze, że będą nowe słowa, bo właśnie tu wkraczasz Ty - robisz listę nowych wyrażeń do nauki:)
Resztę tipów znajdziesz w karuzeli, jest bardzo przydatna, jak wszystkie poprzednie zresztą;)
P.S. Jakby co, to jestem.
🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅
Kontynuacja cyklu „Jak się uczyć, żeby się nauczyć”.
Dzisiaj - Rób to, co Cię interesuje.
Dla przypomnienia za nami już tematy:
📍Cel
📍Regularność
📍Systematyczność
📍Otaczaj się angielskim
📍Ćwicz wszystkie umiejętności.
🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅
Co ja robię w życiu? Gadam, słucham (najczęściej więcej słucham niż gadam), czytam, piszę. Chcesz też to umieć po angielsku? Przyjdź do mnie, zrobimy to!
22/02/2025
Pozwolę sobie na stwierdzenie, że wiem. Wiem, co działa, a co nie. Jeśli więc mówisz mi, że po angielsku to chcesz tylko mówić (o tym będzie więcej następnym razem), to ja na to mówię, że to nie zadziała.
Wyobraźmy sobie sytuację, że to Ty tylko mówisz i mówisz i mówisz. Czy tak to wygląda w prawdziwym życiu? No… nie…
Podobnie jak z czytaniem, słuchaniem, pisaniem. Żadna z tych umiejętności sama oderwana od pozostałych nie zadziała w komunikacji wystarczająco. A język służy komunikacji.
Tym, którzy z natury wszystko podważają, powiem, że nie piszę o marginalnych przypadkach, jak wysyłanie listów, na które nikt nie odpowiada, jak nagranie podcastu, na który nikt nie zareaguje, jak czytanie książek, po których przeczytaniu nawet jedna myśl nam nie przemknie przez głowę, etc.
Piszę o typowej komunikacji w prawdziwym życiu (jakoś tak krzywa Gaussa), gdzie trochę gadamy, słuchamy, oglądamy, piszemy, czytamy.
W skrócie: nie słuchasz, to nie poznasz właściwej wymowy, tym samym nie powiesz poprawnie i nie będziesz też rozumieć tego, co słyszysz. Nie czytasz, to nie napiszesz poprawnie, i tak w kółko. (wiem, ChatGpt, ale to ok, to narzędzie).
Proszę więc, ćwicz wszystko :) A zobaczysz, jak wiele satysfakcji to przyniesie. Oczywiście, nie na raz i nie w takim samym stopniu, rozłóż sobie procentowo według własnych preferencji czy potrzeb.
Powodzenia!
P.S. Jakby co, to jestem.
🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅
Kontynuacja cyklu „Jak się uczyć, żeby się nauczyć”.
Dzisiaj - Ćwicz wszystkie umiejętności.
Dla przypomnienia za nami już tematy:
📍Cel
📍Regularność
📍Systematyczność
📍Otaczaj się angielskim
🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅🔅
Co ja robię w życiu? Gadam, słucham (najczęściej więcej słucham niż gadam), czytam, piszę. Chcesz też to umieć po angielsku? Przyjdź do mnie, zrobimy to!
30/12/2024
Jak ustalić cel nauki?
Przez prawie 15 lat Golden Fox’a przeprowadziliśmy ponad dwa tysiące rozmów wstępnych (diagnoz) z osobami dorosłymi najczęściej w przedziale wiekowym 20-50+ lat. Czasami takich rozmów odbywamy kilka dziennie.
Do czego zmierzam?
Do początku! Czyli od czego to wszystko się zaczyna.
“Super, mam cel, zabieram się za naukę!” czy “Cholerny angielski! Znowu stoi mi na przeszkodzie...”
Jak zareagujesz, jeśli od opanowania na danym poziomie angielskiego zależy Twój awans lub zmiana w życiu, o której marzysz od lat, to czy jest to przymus czy motywacja?
Coś przecież powoduje, że w ogóle zaczynamy się uczyć. Dlaczego jedna osoba podejmuje tę decyzję szybko, a inna odwleka start latami. Dlaczego ktoś się uczy i w końcu nauczy, a komuś innego to kompletnie nie wychodzi. Co ma na to wpływ? Nie chcesz chyba, żeby znowu to była frustrująca droga przez mękę, poczucie winy (najgorzej), strata czasu, pieniędzy i nerwów i często rezygnacja bez efektów.
Co jest najważniejsze na początku? Co nas popycha w stronę rozpoczęcia lub powrotu do nauki? Co chcę dzięki nowej umiejętności osiągnąć, dostać?
💡Przyczyna, powód, cel!
(Od razu na pocieszenie powiem, że możesz nie mieć konkretnie sprecyzowanego celu. Tu nie ma presji na CEL. Ale na pewno wśród Was są osoby, którym łatwiej z celem do zrealizowania, warto więc ustalić go na początku, najlepiej ze mną lub kimś od nas:)
🎯Rozwój osobisty (m.in. “dla samej siebie/samego siebie”)? 🎯Podróże? 🎯Rozwój kariery? 🎯Relacje? 🎯Zainteresowania?
Czy to brzmi znajomo? A jakie inne powody pchnęły Cię do rozpoczęcia nauki? Nie każdy musi znać języki obce, bez nich też da się żyć, jeśli jednak masz poczucie, że coś Cię omija, to znaczy, że masz jakiś powód. I czasami nie potrafisz go sprecyzować.
Tak czy owak, z celem na horyzoncie może być łatwiej. Warto spróbować.
Podziel się swoimi doświadczeniami, niekoniecznie z angielskim.
Czy było łatwo?
Czy miałaś/miałeś cel?
Jeśli tak, co to było?
P.S. SMART “stary jak świat” zawsze przydatny. Podałam pomocniczo jeden przykładowy konkretny cel, jak go opisać, po więcej zapraszam do mnie:)
30/12/2024
Ciąg dalszy… jak się uczyć, żeby się nauczyć.
Za nami:
📍cel
📍regularność
📍systematyczność.
Dzisiaj kolejna wskazówka - otaczaj się angielskim.
Wiem, łatwo powiedzieć.
A już najlepiej, jak ktoś mówi “Wyjedź na dłużej do UK! To najskuteczniejsze.”
A ja odpowiem - No tak, fajnie, jakby każdy miał taką możliwość. Ale mają ją tylko nieliczni. To co ma zrobić ta większość tu na miejscu?
Zrób to, co możesz, nie dumaj o tym, czego nie możesz.
Jak maksymalnie wykorzystać to, co mamy pod ręką?
Dosłownie otaczaj się angielskim. Przełącz wszystkie urządzenia na angielski, zacznij od jednego, np.telefonu, żeby nie czuć się przytłoczonym tak od razu.
W codziennych sytuacjach po angielsku rób notatki, listy zakupów, listy rzeczy do zrobienia, zapisuj spotkania w kalendarzu.
Mów do siebie, jeśli nie na ulicy, to w domu. Nie bój się popełniać błędów podczas mówienia do siebie. Zobaczysz, że Cię to zmobilizuje do sprawdzania poprawności. A przecież i tak nikt nie słyszy.
No i wiele innych pomysłów, pozostałe znajdziesz na slajdach.
Good luck!
22/12/2024
Rozwijania tematu Jak się uczyć żeby się nauczyć” ciąg dalszy.
Ostatnio była regularność. A dzisiaj…
Systematyczność.
Jak ja definiuję systematyczność? To uporządkowanie, zaplanowanie czyli zorganizowanie przestrzeni, fizycznej, jak i czasowej.
Jeśli:
✏️ nie wiesz, gdzie masz notatki z lekcji lub nauki w ogóle
✏️ nie masz jednego głównego notatnika lub folderu na dysku
✏️ raz ksero, raz książka, innym razem filmik, podcast, bez notatek, bez ładu i składu
✏️ nie wiesz, czego się uczysz - czy to słownictwo, struktury językowe, czy np. rozumienie ze słuchu
✏️ nie wiesz, jak wyjść z tego chaosu wszystkiego na raz, czyli w rezultacie niczego
✏️ nie pamiętasz, co już robiłaś/eś
To systematyczność, obok regularności, to Twoja kolejna supermoc!
Wystarczy, że wprowadzisz małe zmiany, a zobaczysz wielką różnicę.
Będziesz:
🌼 mieć jasność, czego się uczysz
🌼 wiedzieć, gdzie szukać swoich własnych notatek
🌼 wiedzieć, co robić następnie
🌼 widzieć sens w tym, co robisz
🌼 mieć satysfakcję, spokój i motywację
🌼 mieć widoczne postępy
13/12/2024
Będziemy rozwijać ostatni post krok po kroku, oto więc pierwsza tajna broń w procesie nauki.
Regularność.
Przychodzi do mnie nowa osoba i na wstępie mówi, że jest wiecznie na poziomie początkującym, że oporna, że brak predyspozycji, etc. I pyta, co ma zrobić, żeby się w końcu nauczyć. „Chyba coś ze mną nie tak...”.
A ja pytam (choć podobno, jak twierdzą niektórzy, nie wypada tak pytaniem na pytanie odpowiadać), jak do tej pory to wszystko wyglądało? I wiecie, co się okazuje? Że najczęściej (bo nie zawsze oczywiście) było tak:
🟡 po paru tygodniach zacznam opuszczać, przekładać, odwoływać lekcje
🟡 nie robię nic lub prawie nic pomiędzy spotkaniami
🟡 szybko stwierdzam, że w sumie to ja nie mam czasu na naukę
🟡 nawet jak uda mi się ustalić plan minimum, to i tak po miesiącu nie realizuję go
🟡 po kilku miesiącach nauka jest już kompletnie nieregularna, potem są wakacje, więc miesiąc przerwy, a w sumie to 2 miesiące, święta, itd.
🟡 wracam do nauki po pół roku, już prawie nic pamiętam, wracam do początku
🟡 czuję się z tym kiepsko, teraz potrzebuję podwójnej motywacji, więcej niż za pierwszym razem
..
Ale wszystko może się zmienić na lepsze.
Wcale nie jesteś oporny/a i wszystko z Tobą jest ok, po prostu bądź regularny/a. To można zrobić!
Fingers crossed!
11/12/2024
No właśnie, jak?
Niestety nie ma magicznych sztuczek, cudownych metod, drogi na skróty.
Jest też dobra wiadomość. Jest kilka powszechnie znanych zasad, do których jeśli się zastosujesz, nie możesz się nie nauczyć.
📚 Regularność.
Wyznacz sobie częstotliwość zajęć i ćwiczeń. I trzymaj się tego. Lepiej codziennie lub co dwa dni poświęcić tylko 15 minut, niż przypadkowo co jakiś czas 2-3 godziny. Lub co gorsza robić sobie jakieś długie przerwy w nauce. Wtedy wracasz prawie do początku.
📚 Systematyczność.
Ustal, co i kiedy i w jakim rytmie. Słownictwo jednego dnia, rozumienie ze słuchu innego dnia, struktury językowe trzeciego dnia, itd. Lub każda z umiejętności w jednym czasie. Jak wolisz.
📚 Otaczaj się angielskim.
Zmień język na angielski w telefonie, oglądaj filmy z napisami angielskimi (lub bez w wersji anglojęzycznej). Etc.
📚 Ćwicz wszystkie umiejętności. Mówienie, czytanie, słuchanie, pisanie. Zacznij od tej, która jest Ci najbardziej potrzebna.
📚 Zacznij od tematów, które Cię interesują. Jeśli nie lubisz sportu, to tym bardziej nie polubisz uczenia się o nim w języku obcym.
📚 Mów.
Nie można poprawić umiejętności mówienia, bez mówienia. Jeśli nie masz z kim rozmawiać po angielsku, mów do siebie. To normalne, nie martw się:) Lub jeśli mówienie do siebie wydaje Ci się dziwne, słuchaj nagrań i powtarzaj to, co słyszysz.
📚 Have fun😁 Nie zaczynaj od zbyt trudnych i żmudnych ćwiczeń. Szukaj memów, wpadek językowych znanych osób (nie chodzi mi o nabijanie się, a raczej o zrozumienie, na czym polegała gafa językowa), rolek po angielsku.
📚 Znajdź super nauczyciela. Przyjaznego, empatycznego, wymagającego. Jeśli z kimś już Ci nie wyszło wcześniej, to nie znaczy, że z Tobą jest coś nie tak. Może po prostu nie było między Wami chemii, zdarza się.
📚 Konsekwencja.
Nie rezygnuj po 2 lub 3 tygodniach. Proces nauki czegokolwiek ma wzloty i upadki. Idź dalej! Patrz punkt pierwszy REGULARNOŚĆ, razem z KONSEKWENCJĄ to gwarantowany sukces.
📚 Aplikacje.
Pomagają, ale nie zamartwiaj się, jeśli Ci nie pasuje taka forma. Nie każdy musi je lubić.
Jeśli chcesz więcej tipów, daj znać.
A w kolejnych postach będę rozwijać każdy z powyższych.
06/12/2024
Zaskoczyła Cię kiedyś wymowa angielskiego wyrazu tak bardzo, że trudno było uwierzyć i próbowałe/aś to wyprzeć? 🙂 Bez względu na opór warto jednak poprawnie wymawiać, przynajmniej próbować. W ten sposób brzmimy bardziej profesjonalnie i dajemy sygnał, że wiemy o co chodzi w tym angielskim:)
Na zdjęciu jedna z lekcji na temat wymowy, typowe szalone spontaniczne notatki na tablicy:) 🎯 I mamy też coś dla Ciebie - mini zabawę. Spróbuj wypowiedzieć poniższe angielskie słowa, które są zapisane przy pomocy alfabetu fonetycznego, który pewnie kojarzysz ze słowników:
sʌtl
det
kjuː
sæm.ən
wʊs.tə.ʃə
niː
tʌŋ
💡 Mini pomoc do mini zabawy - jak odczytać niektóre „śmieszne znaczki”, wytłumaczone bardzo oględnie, żeby ułatwić zadanie:
ʃ - podobne do polskiego sz, ale bardziej miękkie, coś między sz a ś
w - jak polskie ł
æ - zaczynasz jakbyś chciał/a powiedzieć a, ale ostatecznie wymawiasz e :) spróbuj powiedzieć black cat, to właśnie tak, nie mamy tej samogłoski w polskim
ŋ - nosowe n, takie jak w końcówce -ing, bo przecież nie mówisz g na końcu, prawda?:)
ʌ - podobne do a
Dajcie znać, jak Wam idzie! Służymy pomocą :)
21/10/2024
Attention! Attention! Już jutro warsztat!
Słuchajcie, czy coś kiedyś poszło nie tak podczas rozmowy o pracę, a może nadal coś Was uwiera? W obcym języku sprawa jeszcze bardziej się komplikuje.
Kwadratowe pytania?
Nieuprzejme odpowiedzi?
Mówię, ale nikt mnie nie słucha albo nie rozumie przekazu.
Chcę złagodzić ton, ale nie wiem jak.
Chcę być asertywna, ale nie wiem jak.
Czy wiecie, że stres wynikający z niepewności w używaniu języka obcego może doprowadzić do sytuacji, w której będziecie odebrani jako nieuprzejmi?
O tym też będzie na warsztacie.
Podzielę się też nie tylko angielskim, ale też doświadczeniem rekruterskim. Za mną setki rozmów o pracę, więc wiem, co mówię:)
A wszystko to w duchu "brain friendly", bo tak nasz mózg przyswaja najlepiej.
Chodźcie! Będzie fajnie:)
https://app.evenea.pl/event/angielskiwbloom22/
17/10/2024
Zasada Petera.
Jakiś czas temu prowadziłam rozmowę związaną ze swego rodzaju “peer appraisal”, piszę, że rodzaju, ponieważ był to większy program mentoringowy, a jednym z elementów była opinia współpracowników. Dotyczyło to menadżerów wyższego szczebla w korporacji międzynarodowej. I usłyszałam, że jest problem komunikacyjny ze względu na niedostateczną znajomość angielskiego u jednego z menadżerów.
Okazało się, że ta 𝗻𝗶𝗲𝘄𝘆𝘀𝘁𝗮𝗿𝗰𝘇𝗮𝗷ą𝗰𝗮 𝘇𝗻𝗮𝗷𝗼𝗺𝗼ść 𝗮𝗻𝗴𝗶𝗲𝗹𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼 𝘂 𝗷𝗲𝗱𝗻𝗲𝗴𝗼 𝘇 𝗺𝗲𝗻𝗮𝗱ż𝗲𝗿ó𝘄 stała się niespodziewanie jedną z kluczowych niekompetencji, utrudniającą komunikację wśród kadry zarządzającej, negocjującej duże kontrakty, spotykającej się z zagranicznymi kontrahentami.
Zaskoczyło mnie to, ponieważ do tej pory nie myślałam o języku w kontekście niekompetencji opisanych w Zasadzie Petera. 𝘛𝘢𝘬 𝘴𝘻𝘺𝘣𝘬𝘰 𝘥𝘭𝘢 𝘱𝘳𝘻𝘺𝘱𝘰𝘮𝘯𝘪𝘦𝘯𝘪𝘢 - 𝘸 𝘴𝘬𝘳ó𝘤𝘪𝘦 𝘮ó𝘸𝘪 𝘰𝘯𝘢, ż𝘦 𝘸 𝘩𝘪𝘦𝘳𝘢𝘳𝘤𝘩𝘪𝘪 𝘬𝘢ż𝘥𝘺 𝘱𝘳𝘢𝘤𝘰𝘸𝘯𝘪𝘬 𝘢𝘸𝘢𝘯𝘴𝘶𝘫𝘦 𝘥𝘰 𝘮𝘰𝘮𝘦𝘯𝘵𝘶 𝘰𝘴𝘪ą𝘨𝘯𝘪ę𝘤𝘪𝘢 𝘴𝘸𝘰𝘫𝘦𝘨𝘰 𝘱𝘰𝘻𝘪𝘰𝘮𝘶 𝘯𝘪𝘦𝘬𝘰𝘮𝘱𝘦𝘵𝘦𝘯𝘤𝘫𝘪.
I coraz bardziej dostrzegam, jak znajomo to brzmi w kontekście braku wystarczających umiejętności językowych, zwłaszcza angielskiego, który, co tu dużo mówić, jest współczesnym lingua franca.
Znajomość angielskiego w dzisiejszym środowisku biznesowym nie jest już tylko atutem – to kluczowa kompetencja. Wielu utalentowanych specjalistów, osiągając 𝗸𝗼𝗹𝗲𝗷𝗻𝗲 𝗲𝘁𝗮𝗽𝘆 𝗸𝗮𝗿𝗶𝗲𝗿𝘆, nagle napotyka barierę: brak umiejętności skutecznej komunikacji po angielsku. To ten moment, w którym rozwój zawodowy może zostać zatrzymany, a 𝗽𝗼𝘁𝗲𝗻𝗰𝗷𝗮ł 𝗻𝗶𝗲𝘄𝘆𝗸𝗼𝗿𝘇𝘆𝘀𝘁𝗮𝗻𝘆.
Zasada Petera uczy nas, że 𝘀𝘁𝗮ł𝘆 𝗿𝗼𝘇𝘄ó𝗷 to nie tylko zdobywanie nowych ról, ale też 𝗱𝗯𝗮𝗻𝗶𝗲 o te umiejętności, które pozwalają nam w pełni sprostać nowym wyzwaniom.
Jak dbają o to moi Klienci? Podaję przykład z mojego 20+ doświadczenia - po prostu zaczęli się szkolić :)
Czy też uważacie, że znajomość angielskiego w pewnym momencie kariery może być kluczową kompetencją lub niekompetencją? Czy spotkaliście się z podobną sytuacją? Jakie są Wasze doświadczenia?
14/09/2024
Przegląd prasy, a może raczej tym razem najnowszych wiadomości niekoniecznie z prasy.
Jak podaje NASASpaceflight – amerykańska firma specjalizująca się w publikowaniu artykułów z zakresu lotnictwa i astronautyki - "Two days into their mission, the Polaris Dawn crew conducted the highlight of their mission on Thursday, with Jared Isaacman and Sarah Gillis stepping outside Dragon Resilience for the first EVA by commercial astronauts. The spacewalk marks another milestone in the development of the commercial space industry..."
(link do artykułu w komentarzu).
Co możesz z tego wyciągnąć dla siebie?
Słownictwo:
to conduct – przeprowadzić
highlight – najważniejszy moment, punkt kulminacyjny
step outside – wyjść na zewnątrz
milestone – kamień milowy, przełomowy moment
development – rozwój
spacewalk – spacer kosmiczny
industry – przemysł
to mark - w tym kontekście oznaczać lub stanowić ważny moment w rozwoju czegoś
Poćwicz, spróbuj uzupełnić zdania podanymi wyrazami, są w komentarzu.
P.S. na zdjęciu goldenfoxowy pies Tobi:)