28/05/2024
Sobotę spędziliśmy w doborowym towarzystwie podopiecznych Biblioteka Publiczna w Bralinie, z którymi zróbiliśmy tzn. permablitz - pogawędkę o naszych doświadczeniach z ogrodnictwem, o permakulturze, obserwacji i sztuce zadawania pytań, by znajdować najoptymalniejsze rozwiązania. Tak skondensowaną wiedzę uczestnicy skonsumowali podejmując decyzje co i gdzie ma się znajdować w warzywnym ogródku, żeby dobrze rosło jak najmniejszym nakładem sił 🌱🌿🍅🥭🥒👩🌾🧑🌾Współpraca z tymi zaangażowanymi bystrzakami to była czysta przyjemność, a hasło "dyńka pracuje" bralińskiej młodzieży i do twarzy i do ogrodu pasuje.
21/01/2023
Cały ten społeczno-ogrodniczy trud został doceniony znów. Dziękujemy!
12/10/2022
Halo Ołbin! Halo Wrocław! Zapraszamy do kwartału ulic (Daszyńskiego/Lompy/Orzeszkowej/Jaracza) 15 października g.12:00-17:00 na Finał II etapu projektu Grow Green na Ołbinie 🌳🌳🌳 podczas którego przeprowadzimy:
👉Warsztaty ogrodnicze z Plastformers 👨🔧(prowadzący Bruno Zachariasiewicz), a w nich m.in.: sadzenie krzewów owocowych i roślin jadalnych ozimych do ogródka dla mieszkańców 🫐🧅, sadzenie roślin użytkowo-ozdobnych, montaż poidła dla ptaków🐦, kompostownika♻️ czy rekultywacja gleby, a wszystko okraszone dawką wiedzy o permakulturze. Chętnych prosimy o ubranie się w odzież odpowiednią do pracy w ogrodzie.
👉Warsztaty florystyczne z FormaLiści🌾🌸(prowadząca Yauheniya Chubarava), a w nich rękodzielnicze ozdabianie wiklinowych wianków.
Dodatkowo będą:
👉Animacje dla dzieci 🤹♀️🎨(prowadzące Sylwia Golonka i Pamela Kędzierska), a w nich mnóstwo artystycznego szaleństwa i zastrzyk wiedzy o przyrodzie.👩🏫
Zabierzcie ze sobą dobre humory😄, a może ktoś się pokusi o przyniesienie ciasta 🥧 i podzielenie się z sąsiadami, żeby się lepiej poznać🤝
Organizują przyjaciele z Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy ✌️
06/10/2022
👩🎓🧑🎓Edukacja przez cały życie to jedna z naszych najważniejszych idei naszej działalności pożytku publicznego. Nigdy nie jest za późno, żeby się czegoś nowego nauczyć o otaczającej nas rzeczywistości. A tymczasem zbliża się Dzień Edukacji Narodowej czyli Dzień Nauczyciela, Nauczycielki w piątek 14 października. A jeśli chcecie coś wyjątkowego sprezentować, to polecają się nasze bukiety FormaLiści 🥰
Witajcie! Od pewnego czasu, ze względu na inne obowiązki zawodowe florystki FormaLiści są dla Was dostępne jedynie na specjalne okazje lub zamówienia zbiorcze. A już wkrótce, 14 października w piątek, obchodzimy Dzień Nauczyciela 🦸♀️🦸♂️, przypominamy się zatem i przyjmujemy zamówienia na bukiety 💐, w tym warzywno-owocowe 🌸🍎. Zapraszamy do kontaktu najpóźniej do 13 października rano. Cennik znajdziecie tutaj: https://plastformers.com/formalisci
30/09/2022
Trwający kryzys energetyczny 🔥 i klimatyczny 🌍 powodują, że większość z nas będzie oszczędna w ogrzewaniu swoich mieszkań, co ostatecznie może wyjść na dobre naszemu hartowi ducha, solidarności z Ukrainą oraz klimatowi. Przez lata przyzwyczajeni do relatywnie taniej energii, konsumowaliśmy ją lekką ręką, energii w znacznej mierze z kraju, który wypisuje się z cywilizacji, żeby ją szantażować.
Dziś proponujemy ubrać się odrobinę cieplej w swoich domach zamiast grzać jak do tej pory, a pomóc mogą Wam w tym wyroby naszej działalności wspierającej czyli ręcznie robione ciepłe i miłe w dotyku skarpetki Foxy Mama, w części z odzyskanych materiałów ✌️♻️. Zapraszamy serdecznie do kuku_concept_store, a gdzie je znajdziecie, ale warto tam nie tylko dla nich zajrzeć!
01/09/2022
Wraz ze Slow Food Dolny Śląsk mieliśmy przyjemność prowadzić warsztaty ogrodnicze-permakulturowe i kulinarne w ramach projektu "Patriotyzm kulinarny - ochrona dziedzictwa małej i dużej ojczyzny" skierowanego do seniorów w gminie Raszków, zwłaszcza wsi Moszczanka i Skrzebowa w Wielkopolsce. Od zdrowej gleby i roślin w ogrodzie po zdrową żywność na stole 👩🌾🧑🌾🌿🥔🧅🥘😋 Wymiana doświadczeń, wspólne inspirowanie się, wspaniała atmosfera - to przepis na udaną edukację w każdym wieku ;)
10/08/2022
Uwaga katastrofa ekologiczna rzeki Odry 🌊😱☠️ pilnujcie zwłaszcza swoje zwierzaki, żeby nie wchodziły do wody i jej nie piły.
Mój mail do Wody Polskie 👉🏻 [email protected] oraz [email protected] - PROSZĘ WYŚLIJCIE I WY RAZEM ZE ZDJĘCIAMI KATASTROFY - na kolejnym zdjęciu martwy bóbr z Odry 😢😢😢
Szanowny Panie Prezesie,
Szanowna Pani Rzecznik,
w odpowiedzi na Państwa konkurs na Facebooku załączam dwa zdjęcia do kalendarza. Oba wykonane w ciągu ostatnich 24h, a w sumie w 5 dobie trwającej katastrofy ekologicznej na Odrze. Nie wiem, czy Państwo wiecie co się dzieje, bo widać, że Wasze media (w tym strona internetowa) zupełnie milczą, narażając na utratę zdrowa i życia mieszkańców znad rzeki. Wszak śmiertelne chemikalia potwierdzone w próbkach dopływają już do Słubic. Za chwile - trochę jak w Czarnobylu - dowie się o tym cały świat ponieważ próbki zbadają służby Niemieckie. Wtedy wydacie Państwo ostrzeżenia? Czy może zapomnicie o sprawie i zamieciecie pod dywan katastrofę? Jakie działania podjęliście do tej pory? Ile mediów zaalarmowaliście? Wpłynęło zawiadomienie do prokuratury i na policję?
Mam nadzieję, że tegoroczny kalendarz się Państwu wyjątkowo uda. Jurorzy mogą mieć problem, z wyborem zdjęć bo będą ich tysiące. Głównie martwych ryb, bobrów, ptaków, płazów. Niech Wam przypominają o tym, jakich działań zaniechaliście pozwalając truciźnie płynąc setki kilometrów. Niech Wam też przypominają o tym, jak niszczycie kilometry rzek tamując je, betonując, prostując, odmulając - wzmagając wieloletnią suszę i pozbawiając Polskę naturalnej retencji co sprzyja takim katastrofom.
Bez pozdrowień,
Daniel Petryczkiewicz
Siostry Rzeki Wolne Rzeki Joanna Kowalczyk-Bednarczyk - Bieganizm Stowarzyszenie Nasz Bóbr Greenpeace Polska Koalicja Ratujmy Rzeki / Save the Rivers Coalition Extinction Rebellion Polska OKO.press Dzika Ochota OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków Ekowyborca Stowarzyszenie 515
13/07/2022
Dzięki pracy na rzecz rozwoju Ołbiński Ogród Otwarty mieliśmy w ostatnich dniach zaszczyt uczestniczyć w konferencji Foodshift2030 w Grecji oraz szkoleniach z innowacyjnych technik nauczania w ramach projektu Szkoły jako Żywe Laboratoria - to przyszłość modelu edukacji, opartej na mniejszej centralizacji, interdyscyplinarności nauk, współpracy oraz praktyce w rozwiązywaniu problemów społeczności lokalnych. Więcej informacji -> https://www.schoolsaslivinglabs.eu/
12/07/2022
Tak było! Nic dodać, nic ująć. Dzięki Permanentne Sąsiedztwo za kooperację 🤝👏🌎
16/05/2022
Wspieramy, pielęgnujemy, dosadzamy we wspaniałym miejscu Ruska 46! Roślinom życzymy udanych wzrostów, a użytkownikom przestrzeni lepszej celności w trafianiu odpadami do pobliskich śmietników (a jest ich sporo), zamiast do donic ;)
10/05/2022
🌿🌾🎋🏣
W najbliższą sobotę w Noc Muzeów 2022 w BWA Wrocław serdecznie zapraszamy do podwórka na tyłach Galeria SiC! BWA, gdzie wraz z sąsiadami dokonamy małej upiększającej i rekultywującej glebę interwencji ogrodniczej ✌️🌿 Do zobaczenia!