08/04/2017
Nie tak dawno ktoś zapytał się mnie czy Nasze Koło prowadzi jeszcze swoją działalność.
Jak się okazuje, nie tylko nadal prowadzimy swoją działalność, ale jesteśmy aktualnie Najlepszym Kołem Naukowym Studenckiego Towarzystwa Naukowego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Dziękuję Pani Doktor Iwonie Pirogowicz, opiekun koła. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali na ten sukces. Jestem dumny, że mogę być przewodniczącym SKN Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób. Mam nadzieję, że za rok ponownie sięgniemy po statuetkę! :)
02/08/2016
Oto tekst oficjalnego sprawozdania z VI obozu naukowego w Szklarskiej Porębie. Dziękujemy raz jeszcze za wsparcie Samorządowi Studentów, Studenckiemu Towarzystwu Naukowemu oraz Władzom Naszej Uczelni!
"
SPRAWOZDANIE Z VI OBOZU NAUKOWEGO SKN PROMOCJI ZDROWIA I PROFILAKTYKI CHORÓB PRZY KATEDRZE I ZAKŁADZIE HIGIENY UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO IM. PIASTÓW ŚLĄSKICH WE WROCŁAWIU
OPIEKUN SKN: DR N. MED. IWONA PIROGOWICZ
CZAS TRWANIA OBOZU: 11.07-31.07.2016
Obóz nie mógłby się odbyć, gdyby nie szczególne wsparcie Samorządu Studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Studenckiego Towarzystwa Naukowego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Władz Uczelni. Dziękujemy bardzo za wsparcie!
W trakcie obozu wśród dzieci i młodzieży biorącej udział w turnusie rehabilitacyjnym w CRR KRUS w Szklarskiej Porębie przeprowadzono:
a) pomiary ciśnienia tętniczego krwi wraz z dodatkowymi pomiarami kontrolnymi
b) przeglądy stomatologiczne jamy ustnej oraz ocena skuteczności szczotkowania zębów wraz z dodatkowymi badaniami kontrolnymi w wybranej grupie dzieci
c) analizy składu masy ciała przy pomocy specjalistycznej wagi firmy Tanita celem szczegółowej oceny zawartości tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej oraz zawartości wody u dzieci na początku oraz pod koniec trwania obozu
d) ocena masy ciała oraz wzrostu dzieci metodami tradycyjnymi
e) badania lekarskie oraz kwalifikacja do zabiegów fizjoterapeutycznych wykonana przez lekarza sprawującego opiekę nad turnusem
f) testy zdolności koncentracji w wybranej grupie dzieci
g) oceny wiedzy teoretycznej nt. udzielania pierwszej pomocy
h) prezentację oraz pogadankę na temat udzielania pierwszej pomocy
i) grę terenową: Praktyczna nauka pierwszej pomocy "Turysta w opałach"
j) konkurs plastyczny pt.: „Pierwsza pomoc – ważna sprawa!”
k) badanie spirometryczne, w tym pomiary objętości płuc, ocena obturacji i restrykcji
l) badanie ankietowe dotyczące narażenia układu oddechowego dzieci na zanieczyszczenia powietrza w miejscu ich zamieszkania i nauki
Wszystkie czynności medyczne były wykonywane po wcześniejszej konsultacji i pod nadzorem opiekuna SKN Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób dr Iwony Pirogowicz oraz lekarza sprawującego nadzór nad turnusem rehabilitacyjno-zdrowotnym w CRR KRUS "Granit" w Szklarskiej Porębie.
"
21/07/2016
Znajdujemy się na półmetku kolejnego obozu naukowego w Szklarskiej Porębie. Odbywa się on w CRR KRUS "Granit" w Szklarskiej Porębie, gdzie na turnusie rehabilitacyjno-zdrowotnym przebywają dzieci i młodzież zamieszkujące rejony rolnicze. Pierwsza połowa była bardzo pracowita, czy druga również taka będzie? Zapewne tak! :)
Nasz obóz nie mógłby się odbyć, gdyby nie szczególne wsparcie Samorządu Studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Studenckiego Towarzystwa Naukowego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Władz Uczelni. Dziękujemy bardzo za wsparcie!
Oto, co udało nam się przeprowadzić w pierwszej połowie obozu:
a) pomiar ciśnienia tętniczego krwi
b) przegląd stomatologiczny jamy ustnej oraz ocena skuteczności szczotkowania zębów
c) analiza składu masy ciała przy pomocy specjalistycznej wagi firmy Tanita celem szczegółowej oceny zawartości tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej oraz zawartości wody u dzieci
d) ocena masy ciała oraz wzrostu dzieci
e) badanie lekarskie oraz kwalifikacja do zabiegów fizjoterapeutycznych wykonana przez lekarza sprawującego opiekę nad turnusem
f) ocena zdolności koncentracji w wybranej grupie dzieci
g) ocena wiedzy teoretycznej nt. udzielania pierwszej pomocy
h) prezentacja oraz pogadanka na temat udzielania pierwszej pomocy
i) przeprowadzenie gry terenowej: Praktyczna nauka pierwszej pomocy "Turysta w opałach" (zdjęcia z gry załączone poniżej)
Gra została przeprowadzona po raz pierwszy. Brały w niej udział drużyny 5-osobowe, przeznaczona była dla dzieci powyżej 11 roku życia będących na turnusie rehabilitacyjno-zdrowotnym w CRR KRUS "Granit" w Szklarskiej Porębie. Na trasie zlokalizowaliśmy 5 stanowisk, na których czekały na dzieci przeróżne wyzwania:
- Stacja 1: rozpoznanie oraz zaopatrzenie złamanej kończyny
- Stacja 2: pomoc osobie oparzonej w trakcie rozpalania ogniska (dobór odpowiedniego płynu oraz materiałów do zaopatrzenia urazu, wykonanie opatrunku)
- Stacja 3: pomoc osobie poszkodowanej w trakcie jazdy na rowerze (zaopatrzenie stłuczenia, krwawienia z nosa, wybitego zęba. Okrycie kocem termicznym wychłodzonej osoby)
- Stacja 4: interwencja podczas wypadku drogowego (zaopatrzenie miejsca wypadku drogowego, wezwanie pomocy, pomoc poszkodowanym)
- Stacja 5: pomoc w przypadku NZK (masaż serca, udrożnienie dróg oddechowych, sztuczne oddychanie, wiedza teoretyczna nt. stosowania AED. Sprawdzenie umiejętności ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, pozycji przeciwwstrząsowej)
Wszystkie czynności medyczne był wykonywane po wcześniejszej konsultacji i pod nadzorem opiekuna SKN Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób dr Iwony Pirogowicz oraz lekarza sprawującego nadzór nad turnusem rehabilitacyjno-zdrowotnym w CRR KRUS "Granit" w Szklarskiej Porębie.
Pora rozpocząć drugą połowę obozu, czeka na nas wiele pracy. :)
24/04/2016
20.05.2016r odbędzie się już kolejna edycja Konferencji "Dziecko - jego zdrowie i jego środowisko" organizowanej przez Katedrę i Zakład Higieny Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu razem z Dolnośląską Izbą Lekarską!
Kierownik naukowy konferencji: Dr n.med. Iwona Pirogowicz
Jak zawsze Nasze Koło aktywnie uczestniczy w konferencji i również w tym roku będzie można napotkać kilka znajomych nazwisk na liście prelegentów i autorów prac. :)
Zapraszamy gorąco wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji!
Strona wydarzenia razem z programem konferencji do znalezienia tutaj: http://www.dilnet.wroc.pl/ksztalcenie-lekarzy-i-lekarzy-dentystow/item/171-konferencja-dziecko-jego-zdrowie-i-jego-srodowisko-20-maja-2016-r
P.S. Przygotowania do kolejnej edycji Obozu Naukowego w Szklarskiej Porębie idą pełną parą. W tym roku debiut 2 nowych członków koła na obozie! :))
Konferencja "Dziecko - jego zdrowie i jego środowisko" - 20 maja 2016 r.
Komisja Kształcenia Dolnośląskiej Rady Lekarskiej we Wrocławiu wraz z Katedrą i Zakładem Higieny Uniwersytetu Medycznego im.Piastów Śląskich Wr...
14/02/2016
W ostatnim czasie SKN Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób współorganizowało XI Międzynarodową Konferencję Naukowo-Szkoleniową pt.: ,,Człowiek w opiece hospicyjnej i medycynie paliatywnej u schyłku życia w aspekcie medycznym, filozoficznym, etycznym, prawnym i kulturowym” organizowaną przez dr n.med. Eleonorę Mess. Była to już kolejna edycja, w zorganizowanie której zaangażowane było Nasze Koło. Z dumą przyznajemy, iż z roku na rok konferencja cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród gości z całej Polski.
http://www.zpop.umed.wroc.pl/komitet_organizacyjny.html
Ponadto w minionym semestrze, Nasze Koło aktywnie uczestniczyło w Międzynarodowej Konferencji "Advances in pneumology" odbywającej się w Kolonii w Niemczech. Wygłoszone zostały 3 prace, wśród których 2 powstały w oparciu o materiał uzyskany podczas Obozu Naukowego w Szklarskiej Porębie (lipiec 2014, 2015).
Oto tematy prezentacji:
1. The effect of physiotherapy on blood pressure in children with respiratory tract diseases.
2. Respiratory function tests in children and adolescents during rehabilitation period in Szklarska Poręba, Poland.
3. Popularity of influenza vaccination among medical personnel of medical facilities in Wrocław.
Praca nt. wpływu zabiegów fizjoterapeutycznych na ciśnienie tętnicze krwi dzieci z chorobami układu oddechowego przygotowywana jest do publikacji w czasopiśmie o tematyce medycznej.
http://www.pneumology.pl/kolonia/index.html
Już jutro rozpoczynamy kolejny semestr. Wszyscy jesteśmy pełni energii i zapału do dalszej pracy! Semestr letni to czas przygotowań do następnej edycji obozu naukowego w Szklarskiej Porębie, kolejnych konferencji organizowanych przez Nasze Koło i wielu nowych wyzwań, którym będziemy musieli stawić czoła. :)
Człowiek w opiece hospicyjnej i medycynie paliatywnej u schyłku życia w aspekcie medycznym,...
Strona konferencji - Człowiek w opiece hospicyjnej i medycynie paliatywnej u schyłku życia w aspekcie medycznym, filozoficznym, etycznym, prawnym i kulturowym
29/04/2015
Z dumą informujemy, że Nasze Koło zajęło 3 miejsce w Rankingu Kół Naukowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, w którym sklasyfikowanych zostało niemal 160 innych kół naukowych!
07/12/2014
Portal edukacyjny Krajowego Centrum ds. AIDS
Platforma edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS przeznaczona jest dla lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz studentów medycyny, zainteresowanych problematyką HIV/AIDS, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę.
02/12/2014
HIV and AIDS
Animation of chronic diseases at http://www.healthjourneysupport.com/ View more NUCLEUS medical animations at http://www.nucleuslibrary.com If you like this ...
01/12/2014
Krótka historia wirusa HIV.
blog.thomsonreuters.com
20/08/2014
http://www.umed.wroc.pl/content/iv-ob%C3%B3z-naukowy-skn-promocji-zdrowia-0
IV obóz naukowy SKN Promocji Zdrowia | Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Już po raz czwarty jako członkowie Studenckiego Koła Naukowego Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób wraz ze swoim opiekunem dr n. med. Iwoną Pirogowicz pojechaliśmy na obóz naukowy do Szklarskiej Poręby. Przeprowadzaliśmy badania w Ośrodku CRR KRUS „Granit” w Szklarskiej Porębie w czasie turnusu…
04/08/2014
"Śmiech to zdrowie", "Przez żołądek do serca" - czyli jak trafiliśmy do Teatru Naszego w Michałowicach. 25 lipca 2014 roku podczas IV Obozu Naukowego Członkowie SKN Promocji Zdrowia i Profilaktyki wspólnie z Panią Dziekan Wydziału Lekarskiego prof. dr hab. Małgorzatą Sobieszczańską oraz Opiekunem SKN - Panią dr n. med. Iwoną Pirogowicz zostali rozbawieni do łez, a później wspaniale ugoszczeni przez Państwa Jadwigę i Tadeusza Kutów w Teatrze Naszym w Michałowicach. Podczas przedstawienia pt. "Tak lubię Was rozśmieszać" zabrali nas w wyjątkową podróż do Krainy Dobrego Humoru. Po spektaklu ugościli nas w swojej restauracji, gdzie wyśmienitymi daniami oczarowała nas Pani Jadwiga, a Pan Tadeusz nadal dbał o jak najwyższy poziom endorfin. Bardzo dziękujemy za ten wyjątkowy wieczór. :-)
Wszystkich zainteresowanych rozrywką na "najwyższym poziomie" i wyśmienitymi daniami zapraszamy do Michałowic do "Teatru Naszego". Więcej informacji: http://teatrnasz.pl/
31/07/2014
http://m.youtube.com/watch?v=jzf1BAVVY_s
Mycie zębów z Bractwem Alpha
Bractwo Alpha Alpha, pierwsze studenckie bractwo z AM we Wrocławiu, przygotowało niespodziankę dla dzieci z Centrum Rehabilitacji KRUS w Szklarskiej Porębie ...