16/05/2026
Zapraszamy już dziś do Muzeum Powiatowe w Nysie na wystawę Szkła Płynny Dialog oraz pokaz dmuchania szkła 💖
👉Noc Muzeów w Nysie - 16 maja (sobota), 18.00–23.00
Muzeum Powiatowe w Nysie zaprasza
Podczas tego szczególnego wieczoru odbędzie się wernisaż wystawy „Płynny dialog – artyści Katedry Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych” we Wrocławiu
🎻Szkło zagra pierwsze skrzypce, a w subtelny nastrój wystawy wprowadzi nas koncert uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie, który otworzy wieczór.
🔥Na dziedzińcu pałacu biskupiego będzie można obserwować plenerową hutę szkła, podczas której powstaną zróżnicowane w tematyce i technice prace tworzone z precyzją i kunsztem przez uzdolnionych artystów: Hansa Dębczaka, Małgorzatę Luczys, Amelię Mercedes i Jana Skorulskiego.
🎨Uczestnicy warsztatów dla najmłodszych - „Szkliście przezroczyście” jak zawsze powrócą do domów z własnymi, małymi dziełami sztuki.
Od 22.00 - nocne zwiedzanie Bazylika NYSA — idealne dopełnienie Nocy Muzeów.
12/05/2026
Zapraszamy już w najbliższą sobotę na otwarcie wystawy szkła Płynny Dialog w Muzeum Powiatowe w Nysie ! Otwarciu wystawy będzie również towarzyszył pokaz kształtowania szkła przy piecu hutniczym w wykonaniu naszych studentów i studentek !
Szczegóły poniżej:
https://www.szklo-ceramika.pl/plynny-dialog
21/04/2026
To już ostatnie dni wystawy Grzegorz Bibro ! Ośrodek Dokumentacji Sztuki we Wrocławiu - zapraszamy na finisaz w najbliższy czwartek o 16:00!
11/04/2026
Nasza katedra miała również przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu. Kalina Bańka - Kulka wygłosiła wykład „Między sztuką a wzornictwem szkła: model kształcenia w Katedrze Szkła ASP we Wrocławiu” . Dziękujemy za zaproszenie i owocną współpracę ;)
20/03/2026
Czekamy na Was jeszcze jutro od godziny 10:00 - 15:00 🔥🔥🔥 do zobaczenia!
12/02/2026
🪨Serdecznie zapraszamy na wystawę Antoniny Joszczuk-Brzozowskiej „ASHES TO ASHES"
⌛️wernisaż 19.02 , g. 18.00 Galeria Arttrakt
Ashes to Ashes w Galerii Arttrakt to pierwsza wspólna prezentacja wyboru prac Antoniny Joszczuk powstałych na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Większość z nich prezentowana była podczas licznych przeglądów sztuki w kraju i zagranicą; m.in.: w Japonii, Irlandii, Włoszech, Niemczech. Po raz pierwszy zostają zestawione i skonfrontowane ze sobą w jednej przestrzeni wystawienniczej.
Rzeźby ze szkła i piasku tworzą opowieść o życiu, rozwoju, śmierci- o cyklu, który jest nieodłącznie wpisany w naszą egzystencję. Materia, z której powstają, jest jednocześnie krucha i trwale obecna w naturze.
Autorka ukazuje, jak wspomnienia i emocje, choć często zamknięte głęboko w naszym ciele, wywołują napięcia i reakcje, które bywają dla nas niezrozumiałe i trudne do opanowania.
Prace z serii Ashes to Ashes są efektem rozważań na temat współczesnej postawy człowieka wobec śmierci. „Odcięliśmy się od tego, co nieuniknione i naturalne dla wszystkich organizmów, uciekając przed bezradnością. Zapomnieliśmy, że wszyscy jesteśmy częścią tej samej materii.”
Projekt jest próbą zrozumienia i zaakceptowania przemijania- elementu życia, który mimo, że budzi lęk, stanowi jego istotę. To poszukiwanie spokoju i równowagi, a zarazem namysł nad tym, jak lęk przed śmiercią determinuje nasze decyzje i zmusza do ciągłego działania aby tylko uchronić nas przed zapomnieniem...pomimo, że to niemożliwe.
To również w pewnym sensie opowieść o ego artysty i o sztuce, która od wieków pełni funkcję pomnika, sposobu na zatrzymanie ulotności, zapisania własnej obecności w pamięci innych. Dążenie do stworzenia dzieła, które przetrwa twórcę, staje się próbą negocjowania z czasem i przemijaniem, poszukiwaniem symbolicznej nieśmiertelności.
Ashes to Ashes to zapis dialogu z naturą, z materią, z własnym lękiem.
___
Współpraca
Hutnicy: Peter Glosik, Robert Lenner;
asysta: Diana Szydlowska, Emilia Marcjasz, Jakub Kwarciński
Studio fotograficzne: Dzikie Studio
KURATORKA: IDA SMAKOSZ-HANKIEWICZ
Otwarcie : 19.02 , g. 18.00
Wystawa: 19.02- 11.03.2026
GALERIA ARTTRAKT, UL. OFIAR OŚWIĘCIMSKICH 1/1 WROCŁAW
19/01/2026
W minionym tygodniu studenci Katedry Szkła ( Pracowni Projektowania Konceptualnego i Eksperymentu, prowadzonej przez dr Agnieszkę Leśniak Banasiak) odbyli wizytę studyjną w Hucie Szkła w Krośnie. Spotkanie miało na celu zapoznanie studentów z procesem produkcji oraz pracy w biurze projektowym. O procesach w hucie opowiedział nam dyrektor Pan Robert Staroń a w tajniki pracy projektanta wprowadziła nas Pani Joanna Lorens (Koordynator Zespołu Projektantów Krosno Glass). Młodzi adepci kierunku Stuka i Wzornictwo Szkła otrzymali profesjonalne szkolenie z zakresu bezpośredniej pracy z klientem, z zakresu przygotowania dokumentacji technicznej i warunków dotyczących potencjalnej współpracy. Z radością przyjęliśmy zaproszenie do aplikowania do zespołu projektantów. Mamy nadzieję, że nasi przyszli absolwenci zostali zachęceni do podjęcia tego wyzwania.
Wizyta była też wstępem do rozmów o wieloaspektowej współpracy wrocławskiej Akademii z Hutą Szkła Krosno S.A, która działa od 1923 roku. Huta ma ponad 100lletnią tradycję i niezwykłą renomę oraz rozpoznawalność na międzynarodowych rynkach.
Przy okazji wizyty w Krośnie odwiedziliśmy również Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie przyjęła nas kustoszka i kuratorka CDS Pani Hanna Lawera. Ostatnim punktem wizyty było tez spotkanie z właścicielem Huty Szkła Sabina w Rymanowie, wybitnym artystą i hutnikiem szkła Panem Henrykiem Ryszem. W przerwach od zwiedzania, nasze szklarki Olga i Amelia podjęły wyzwanie i piszczel aby popracować z mistrzami przy piecu hutniczym.
Wizyta w Krośnie była bardzo pouczająca i okazała się niemałym wyzwaniem, ponieważ przywitała nas zima jakiej we Wrocławiu nie było od lat. Ale czego nie robi się dla Szkła.
Dodamy że absolwent naszej Katedry Ignacy Lewicki od kilku miesięcy jest pracownikiem Huty Krosno Glass, gdzie wytrwale pobiera nauki na stanowisku młodszego hutnika. Trzymamy kciuki!:)
05/12/2025
Zapraszamy na wystawę Kamili Mróz Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno ! Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie CDS