06/05/2015
Uwaga! Mamy pojedyncze wolne miejsca na szkolenie z edukacji globalnej z wykorzystaniem metod uczestniczących, prowadzone przez osoby z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności. Szkolenie odbędzie się w trzech grupach, w czwartek, piątek lub sobotę (w tym tygodniu; druga część w czerwcu), w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Osoby zainteresowane proszę o jak najszybszy kontakt. Więcej informacji tu: http://www.dlastudenta.dsw.edu.pl/aktualnosci-studenckie/aktualnosc/news/szkolenie-z-zakresu-edukacji-globalnej-z-wykorzystaniem-wlaczajacych-metod-dydaktycznych/
Szkolenie z zakresu edukacji globalnej z wykorzystaniem włączających metod dydaktycznych
Instytut Globalnej Odpowiedzialności oraz Wydział Nauk Pedagogicznych DSW serdecznie zapraszają na szkolenie z zakresu edukacji globalnej z wykorzystaniem włączających metod dydaktycznych.
03/03/2015
Reprezentujemy interdyscyplinarną "Pracownię badań nad demokracją w edukacji" na Wydziale Nauk Pedagogicznych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. W jej ramach chcemy prowadzić wielowymiarowe badania nad znaczeniem demokracji w systemie edukacji i instytucjach edukacyjnych.
Przedmiotem analiz chcemy uczynić między innymi zagadnienia dotyczące miejsca i roli edukacji w demokratycznym społeczeństwie, znaczenia określenia „demokratyzacja edukacji” oraz sposobów, w jaki może się ona dokonać, jak też granic demokracji w edukacji.
Interesują nas również źródła projektów demokratyzacyjnych: kiedy i w jakich kontekstach się pojawiły, jak były realizowane, z jakimi konsekwencjami się wiązały, a także związki między demokracją w edukacji a ideami decentralizacji, indywidualizacji nauczania, wolności i autonomii podmiotów edukacyjnych. W ramach prac podejmowanych w pracowni chcemy również przyjrzeć się postulatom demokratyzacji edukacji w kontekście dyskryminacji, wykluczeń i nierówności.
Działania w ramach pracowni są otwarte na interdyscyplinarne powiązanie badań pedagogicznych z analizą szerszych kontekstów (socjologicznych, politologicznych, historycznych, filozoficznych, ekonomicznych itd.). Podejmują zatem podstawowe pytania o sensy i dylematy współczesnej demokracji i współczesnej edukacji.
Odpowiedzi na te pytania chcemy poszukiwać poprzez prowadzenie projektów badawczych, organizowanie wykładów, spotkań dyskusyjnych, seminariów i konferencji, wydawanie książek, publikowanie tekstów na witrynach internetowych. Są wśród nas przedstawiciele różnych dyscyplin (pedagogiki, socjologii, filozofii, historii), co da nam możliwość oglądu tego zagadnienia z wielu perspektyw teoretycznych.
Planujemy także nawiązać współpracę z instytucjami (uczelniami, szkołami, przedszkolami, a także organizacjami pozarządowymi) realizującymi koncepcję edukacji demokratycznej lub zainteresowanymi podjęciem refleksji i działań prowadzących do demokratyzacji placówek.
Zespół będzie współpracował z innymi środowiskami naukowymi podejmującymi podobną tematykę badawczą.
03/03/2015
Interesujący wywiad z praktyczką edukacji demokratycznej, współzałożycielką szkoły demokratycznej w Krakowie
http://dziecisawazne.pl/trudno-o-bardziej-efektywna-nauke-rozmowa-z-katarzyna-mitschke-o-szkole-demokratycznej/
"Trudno o bardziej efektywną naukę". Rozmowa z Katarzyną Mitschke o szkole demokratycznej
Przeczytaj: "Trudno o bardziej efektywną naukę". Rozmowa z Katarzyną Mitschke o szkole demokratycznej w eko-parentingowym serwisie dziecisawazne.pl
08/02/2015
"Demokracja i edukacja" już jest! W wersji drukowanej można ją kupić w Wydawnictwie Naukowym DSW, a w wersji elektronicznej pobrać za darmo: http://hdl.handle.net/11479/140
Zapraszamy do lektury!
oPUB - Repozytorium Dolnośląskiej Szkoły Wyższej: Demokracja i edukacja: dylematy, diagnozy,...
Informacja Naukowa Dolnośląska Szkoła Wyższa ul. Strzegomska 55 53-611 Wrocław tel. 71 356 15 04 e-mail: [email protected]
26/01/2015
Już niebawem ukaże się książka "Demokracja i edukacja" zredagowana przez członków Pracowni Badań nad Demokracją w Edukacji przy Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Znajdzie się w niej wiele interesujących tekstów - jak widać na załączonym obrazku :)
15/10/2013
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.698694410160689.1073741863.147964705233665&type=1
Co oznacza demokracja w edukacji? Czy demokracja w edukacji jest czymś jednoznacznie pożądanym, wartościowym, potrzebnym? Na te i wiele innych pytań starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy konferencji "Demokracja i edukacja", która odbyła się na Wydziale Nauk Pedagogicznych DSW. Udział w niej wziął między innymi prof. Peter Moss z University of London. Zapraszamy do fotorelacji z drugiego dnia konferencji!
31/05/2013
Zapraszamy do udziału w konferencji "Demokracja i edukacja".
Termin: 10-11 października 2013 r.
Miejsce: Wrocław, Wydział Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, ul. Strzegomska 55.
Termin zgłoszeń: 20 czerwca 2013 r.
Więcej informacji na ten temat:
http://www.iisce.dsw.edu.pl/iisce/demokracja-i-edukacja/