08/04/2026
Czy autystyczne nastolatki mogą być partnerami w naszej pracy? Pozornie wydaje się to z gruntu chybionym pomysłem. Przecież przychodzą do nas na Oddział by „zażyć terapii” a nie tam partnerować. Terapii rzecz jasna nie „na autyzm” bo tym się nie paramy. Nasze autystyczne nastolatki potrzebują pomocy z zupełnie innych powodów i tą staramy się im zaoferować.
Na dzisiejszych zajęciach grupowych tematem przewodnim był wpływ doświadczeń sensorycznych na relacje. Nasze zajęcia mają określoną strukturę:
📌 „rundka” czyli luźne opowieści o sobie;
📌 „coś fajnego” czyli zabawy bo wierzymy w moc rówieśniczego bycia razem w zabawie;
📌 „coś poważnego” czyli jakieś zadania, które im wnosimy na zajęcia;
📌 „pożegnanie” czyli słów kilka feedbacku;
To popołudnie, które spędziłam z dziećmi było bardzo pouczające. Młodzi ludzie doradzili mi, jak rozbudować zadania dotyczące wpływu sensoryki na relacje tak, żeby nie były „pogadanka pedagogów”. Krytyczna informacja zwrotna udzielona została w formie bardzo sympatycznej i naprawdę dała mi radość oraz satysfakcję, bo to znaczy, że dzieciaki widzą sens w tych działaniach, ale chcą je uczynić bardziej strawnymi dla swojego pokolenia.
Dziękuję Wam! Jesteście fantastycznymi, młodymi ludźmi ❤️
02/04/2026
Nie stajemy się chodzącym autyzmem w momencie diagnozy.
Symbolika niebieskich puzzelków i żarówek, niekoniecznie jest mile widziana przez same osoby autystyczne. Znajdziecie na ten temat bardzo dużo informacji. Dla nas autyzm był, jest i będzie zawsze kolorowy, nie niebieski.
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Chyba każdy obserwujący nasze media społecznościowe, świadomość istnienia autyzmu już posiada.
Najpewniej wiecie też, że postrzegamy go jako zbiór indywidualnych, odmiennych ścieżek rozwojowych (o których możecie dowiedzieć się więcej m.in. na naszych szkoleniach SAP).
Jeśli interesuje Was ten temat – pewnie natknęliście się dziś na wiele tekstów. W końcu to „chodliwy” dzień. Wiele z nich powiela te same schematy:
🎧 osoby autystyczne mają problemy sensoryczne,
👀 nie patrzą w oczy,
⚡️ mogą się dziwnie zachowywać.
Cała masa z nich, to generyczne teksty stworzone, prawdopodobnie z niewielką refleksją nad ich treścią, przy użyciu AI. Większość pewnie w dobrej wierze, z przyświecającym im szczytnym celem szerzenia świadomości.
Nie chodzi o to, żeby to negować, bo wszystkie te aspekty mogą być prawdą. W całej afirmacji autyzmu jednak zapominamy czasem czym jest spektrum.
To nie tylko dzieci. To nie tylko odmienne czasem potrzeby sensoryczne. To nie tylko osoby lubiące liczby czy pociągi. To nie tylko osoby o wysokim ilorazie inteligencji, a także nie tylko te z niepełnosprawnością intelektualną. To nie tylko osoby agresywne, a sama agresja nie wynika z autyzmu.
Świadomość autyzmu ma się dobrze. Na tyle, że w ostatnim czasie możemy spotkać się w przestrzeni internetowej, z traktowaniem słowa “autystyczny” jako swoistego przezwiska, wytknięcia komuś niezrozumienia żartu, gry słownej, przedstawianej sytuacji społecznej.
Może gdyby posłuchać doświadczeń osób autystycznych – ta świadomość mogłaby być czymś więcej? Może moglibyśmy zobaczyć człowieka w człowieku.
My z tej okazji reaktywujemy akcję z 2018 roku. Po 8 latach, znów w kwietniu oddajemy głos osobom autystycznym. Dołącz do nas, wrzuć post i oznacz go hasztagiem
Niech kwiecień rozbłyśnie kolorami 🌈
Wesprzyj nasze działania:
https://patronite.pl/z/ostatniaprosta
01/04/2026
To już koniec… walczyliśmy z czasem, próbowaliśmy negocjować z losem. Ale nadeszło nieuchronne.
Bo wszystko, co dobre, kiedyś się kończy.
Czas płynie nieubłaganie, a zegar tyka obojętnie na nasze prośby i sentymenty.
Nie wszystko da się zatrzymać — nawet wtedy, gdy bardzo byśmy chcieli.
Takie jest życie. Nieuniknione przemijanie wpisane jest w jego naturę.
Uczymy się puszczać to, czego zatrzymać się nie da, i iść dalej — z podniesioną głową, bogatsi o doświadczenie.
Spokojnie.
Po prostu skończył się marzec
A co wy myśleliście? Że to nasz koniec? My się tak łatwo nie poddamy! Walczymy dalej. Witamy w kwietniu i zapraszamy do udziału w zrzutce i wspierania nas w dalszym działaniu 🖤
https://patronite.pl/z/ostatniaprosta
24/03/2026
Takie dni i wydarzenia dają nam nadzieję ❤️🩹
Dzięki Wam tegoroczny pierwszy dzień wiosny – naprawdę miał sens. Nasz piknik to było nie tylko wyjątkowe, ciepłe spotkanie z Wami. To także Wasze realne wsparcie, które zostaje z nami na długo po zgaszeniu grilla i schowaniu maszyny do waty cukrowej.
Zebraliśmy razem aż 1288,60 zł
Co to oznacza? Czy teraz będziemy “spać na złocie”?
Zdecydowanie nie, ale ta kwota to równoważność:
– 5-ciu darmowych konsultacji, które realizujemy każdego miesiąca;
– 1-ego spotkania Klubu Neuroróżnorodnych – czyli zupełnie darmowych spotkań dla osób w spektrum autyzmu;
– 2-ie grupy RPG, niskopłatne spotkania dla młodzieży, podczas których ćwiczą umiejętności społeczne, pracę w grupie jednocześnie dobrze się bawiąc;
Wasze wsparcie realnie pozwala nam dalej funkcjonować. Każdego miesiąca dopłacamy ok 20 000 zł na darmowe i niskopłatne działania, z których bardzo nie chcemy rezygnować.
Ta kwota brzmi przerażająco?
Co jeśli powiemy Wam, że tylko na tym profilu 29 000 obserwujących. – wystarczy, że 6% wpłaci nam 10 zł miesięcznie abyśmy bezpiecznie mogli realizować te działania.
Jeżeli będzie to 10% – w ciągu 4 miesięcy będziemy mogli wyjść ze wszystkich długów z jakimi zmagamy się od zeszłego roku.
Widzicie w tym sens? Możecie dołożyć także swoją cegiełkę 🧱
– Ustawiając regularną darowiznę wysokości 10 zł;
– Udostępniając nasze posty oraz zbiórkę;
– Przekazując nam 1,5% podatku (KRS: 0000316914);
– Będąc z nami na naszych Piknikach, webinarach i innych wydarzeniach;
Liczymy na Ciebie, liczą na Ciebie dzieciaki z naszych grup RPG i teraputycznych, liczą na Ciebie rodzice i dorosłe osoby neuroatypowe, które regularnie korzystają z naszego wsparcia.
Dziękujemy, za każdą wpłatę, każde dobre słowo, za Waszą obecność i wsparcie!
Jesteśmy dumni i szczęśliwi mogąc tworzyć z Wami taką wspaniałą społeczność ❤️
Piknik charytatywny dla Fundacji Prodeste – Ostatnia prosta!
26/02/2026
Szczególnie zindywidualizowany profil sensoryczny jest charakterystyczny dla wielu osób autystycznych.
No właśnie, w Prodeste mówimy o profilu sensorycznym, nie o "zaburzeniach sensorycznych". Nie istnieje jedna, konkretna norma dla wrażliwości sensorycznej.
Mało tego – nasza wrażliwość na bodźce może się zmieniać nawet w ciągu jednego dnia! Inaczej bowiem odbieramy bodźce gdy jesteśmy zmęczeni, gdy jesteśmy zdenerwowani, znudzeni. Nasza wrażliwość może znacznie się zmienić na przykład w ciąży czy na kacu. 😵💫
Jeżeli jakaś wrażliwość lub podwrażliwość są dla nas względnie stałe – świadczą one właśnie o indywidualnym zróżnicowaniu w obrębie profilu sensorycznego.
Pomagamy zrozumieć – rodzicom, specjalistom, nauczycielom – jak wspierać osoby autystyczne z uwzględnieniem potrzeb sensorycznych. Pomagamy także osobom autystycznym w akceptacji siebie, odkrywania strategii samopomocy i czasem w ogóle odkrywania wrażliwości, które długi czas ktoś maskował.
Teraz Ty też możesz pomóc ❤️
Przy rozliczaniu PITu przekaż 1,5% na Fundację Prodeste i wspieraj osoby autystyczne i ich bliskich.
Razem tworzymy lepszy świat dla neuroróżnorodności.
A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Teorii Ścieżek Rozwojowych – sprawdź naszą ofertę szkoleń Stosowanej Analizy Potrzeb® – link w komentarzu.
#1,5%