03/06/2026
Co roku to samo. Uczeń przez cały rok szkolny niewiele musi, ale nauczyciel na koniec roku powinnien wszystko. 🙃
Oczywiście są uczniowie systematyczni, którzy ewentualne zaległości/braki nadrabiają w terminach. Na bieżąco zgłaszają, że potrzebują wyjaśnienia, doceniają wkład pracy i czas nauczyciela. 💚
Niestety mnóstwo jest takich uczniów, którzy nagle w czerwcu przypominają sobie, że na ocenę trzeba zapracować i nagle się aktywizują, a jak zwiększam godziny porannego wolontariatu i przybywam na 7.20 i siedzę w oczekiwaniu na ucznia.🙈
Wspaniale ten czas podsumowała jednym zdaniem - "Starać się w czerwcu to jak dietę trzymać godzinę przed ważeniem" 👌😁
Ogromnie doceniam s y s t e m a t y c z n o ś ć.
Wiadomo w życiu bywa różnie i czasem coś nie wychodzi, ale warto wtedy postarać się wrócić na właściwe tory.😊
Poza tym czy zgadzając się na te wszystkie udogodnienia uczymy dzieci i młodzież odpowiedzialności?🔎
❓Czy jeśli zaczniemy nagle świetnie pracować 2 tygodnie bez przyznaniem nagród dyrektora czy premii to zostaniemy nagrodzeni? Nie.
❓Czy jeśli nie będziemy wywiązywać się z obowiązków w terminie i ciągle się spóźniać to będziemy dobrymi pracownikami? Nie.
Możnaby było podawać mnóstwo przykładów.
📚Uważam, że szkoła ma przygotować uczniów do dalszego życia i rozwijać u nich umiejętności i kompetencje potrzebne w przyszłości.
Oczywiście taką rolę mają też rodzice.
Uczmy dzieci i młodzież odpowiedzialności, rozwijajmy w nich świadomość, że nasze działania i czyny albo przybliżają nas do celu albo od niego oddalają. 📚
23/05/2026
Garść refleksji o wycieczkach szkolnych z przymrużeniem oka 😉
Czekam na Wasze spostrzeżenia ✅
12/05/2026
Post zrodził się impulsywnie. 😊
Na końcówce roku szkolnego zmęczenie daje się we znaki i czasem kreatywność trochę kuleje.
✅ Przypomnij sobie, które metody pracy lubią uczniowie.
✅ Zaangażuj ich tak jak lubią - pary, zespoły, różne formy aktywności, które, jak wynika z Twoich obserwacji, najlepiej się sprawdziły.
✅ Poeksperymentuj - może dla odmiany coś czego jeszcze nie było?
✅ A może uda Ci się nawiązać do tematu z innego przedmiotu, tak, że wszystko połączy się w logiczną całość?
✅ Może skorzystanie z aplikacji? Rozpoznawanie roślin, zwierząt, śpiewu ptaków, miernik dźwięku, sprawdzenie jakości powietrza, skanowanie jakości produktów spożywczych itp.
✅ Może lekcja w terenie albo choćby na szkolnym podwórku?
•zainspiruj się •podziel się inspiracją •lekcje biologii
10/05/2026
Drodzy Ósmoklasiści! 💚
Żaden inny cytat mi w tej sytuacji nie pasował.
Znane cytaty o sukcesie, nastawieniu, optymizmie.
Po prostu wykorzystajcie swoje zasoby i zróbcie to co w Waszej mocy🍀🍀🍀
Pamiętajcie, że jedyne co jest pewne w życiu to zmiana. Przed Wami wiele wyzwań, ścieżek rozwoju, spotkań z ludźmi, którzy wpłyną na Wasze życie.
Bez względu na wszystko zawsze idźcie do przodu.
Wierzę w Was bardzo mocno i wspieram całym sercem. ❤
Powodzenia!
07/05/2026
Hejt, przemoc rówieśnicza, przemoc słowna.
Czasem po cichu, w białych rękawiczkach.
Nie kończy się wraz z wyjściem ze szkoły.
Trwa nieustannie w sieci. 📱💻🖥
Dlatego warto wziąć udział w konferencji NeuroBEZPIECZNI, żeby wspólnie budować świadome i bezpieczne środowisko edukacyjne- zaczynając od wiedzy i dobrej praktyki.
Tematyka konferencji:
● Skutki przemocy: samouszkodzenia i myśli suicydalne
● Strategie wzmacniania dzieci w radzeniu sobie z przemocą rówieśniczą
● Regulacja emocji i porozumienie bez przemocy
● Praktyczne strategie interwencyjne w szkole
✅ Zarejestruj się na stronie https://neurobezpieczni.luckymind.pl/ .
Masz czas do 13 maja.
✅ Kod rabatowy obniżający cenę -20zł: bezpieczni26-biologia
Miło mi być partnerem merytorycznym tego wydarzenia.📚
04/05/2026
Praca nauczyciela gwarantuje brak nudy.🙃
Chętnie podzielę się z Wami swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami oraz dowiem się co u Was 😊
W związku z tym, że nauczyciel jest inspiratorem, artystą, aktorem, mentorem, doradcą, księgowym, przewodnikiem, koordynatorem, coachem itd. to nieustannie rozmyślam "co by tu jeszcze... zrobić/pokazać/zorganizować/zaplanować/nauczyć (siebie lub uczniów).😆
Miewam napady weny twórczej o różnych, dziwnych porach. 3 maja o 7 rano pisałam zarys pomysłu do wniosku o mikrogrant. W środku nocy nawiedza mnie pomysł jak zrealizować jakąś tam lekcję. 🙄
Wolne nigdy do końca nie jest wolnym.
A dziś? Dziś ogarniałam wyjście do ZOO 🐅🦍 (tak znowu - bez komentarza🙈) i wycieczkę do Warszawy.
Ta Warszawa zajęła mi sporo czasu, bo jak się okazało - ci co jadą nie wiedzą, że jadą a ci co nie jadą myśleli, że jadą.🤣
Mam więc na liście różne kolory mocy - zapisani i zapłaceni, zapisani niezapłaceni, niezapisani zapłaceni, chętni na miejsce tych co zrezygnują.
I tak właśnie spełniam się jako organizatorka wycieczek, wykorzystuję kolorowe zakreślacze, mam 5 list z nazwiskami, wysyłam mnóstwo maili, odbieram mnóstwo maili. Fajnie jest. 😁
24/04/2026
💡Każdy rodzic chce wychować swoje dziecko na dobrego i rozsądnego człowieka.
💡Ale dzieci popełniają błędy.
Często wynika to z tego, że dziecko najpierw robi, a potem myśli.
🧠Związane jest to poniekąd z neurobiologią młodego człowieka i niedojrzałością kory przedczołowej - aczkolwiek fakt nie jest usprawiedliwieniem dla niewłaściwego zachowania.
✅Jeśli dziecko popełni błąd trzeba z nim rozmawiać. Przygotować je na konsekwencje. Nie można uciec od problemu, czekać aż upływ czasu sam go rozwiąże.
💡Zdarza się, że dziecko zachowa się nieodpowiednio wobec innego dziecka.
Sprawi mu przykrość, nadwyręży jego zaufania, zawiedzie.
✅Pozwólmy dziecku naprawić te błędy, pomóżmy mu, wskażmy drogę. Bądźmy obok. Każda akcja wywołuje reakcję i młodzi ludzie powinni być tego świadomi. Ale... uczymy się na błędach. Błędy to lekcje. Przeprosiny i szczera rozmowa, może zakończona nawet ciszą i płaczem jest kojąca i pozwala zrozumieć drugą osobę.
📚Janusz Korczak pisał:
"Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż."
Rozmawiajmy z dziećmi, młodzieżą.
My - rodzice i my - nauczyciele.
12/03/2026
Konferencja NeuroRÓŻNORODNI odbędzie się już 9 raz! 🔥
🌍 Gość specjalny:
Jess Hendrickx (Wielka Brytania)- współautorka książki "Could I Really Be Autistic?"
Wystąpią także m.in.:
🔬 prof. zw. dr hab. Jagoda Cieszyńska-Rożek- Centrum Metody Krakowskiej
🧠 dr hab. Izabela Chojnicka - Współautorka polskich adaptacji narzędzi ADOS-2, ADI-R. AutismLabUW, Uniwersytet Warszawski
📚 prof. zw. dr hab. Przemysław Bąbel - Uniwersytet Jagielloński
🎓 Każdy uczestnik otrzyma:
✅ Imienny certyfikat z liczbą godzin szkoleniowych
✅ Dostęp do nagrań przez 90 dni
✅ Materiały pokonferencyjne
🎟 Zapisy trwają do 15.04.2026 r., do godz. 23:59 – nie zwlekaj!
💸 Kod zniżkowy: neuro26-biologia – rabat 20 zł na rejestrację
🔗 Zapisz się na konferencję:
https://neuroroznorodni.eu/
Konferencje to zawsze gwarancja świetnej organizacji i ogromu wiedzy! 📚🧠
Miło mi kolejny raz być partnerem tego wydarzenia :)