20/01/2026
W piątek nasze członkinie Jolanta Białek i Weronika Cymorek przeprowadziły warsztaty pt. „Sygnały dzikiej puszczy- kto mówi a kto słucha w lesie?” w ramach Nocy Biologów.
Serdecznie dziękujemy za gorące zainteresowanie zajęciami. 💚
12/11/2025
Po raz 4 członkowie naszego koła uczestniczyli w jesiennych badaniach stopnia owocowania drzew w Puszczy.
W badaniach uczestniczyły nasze członkinie Jolanta Białek i Katarzyna Ciapka wraz z: dr hab. Grzegorz Neubauer (Stacja Ornitologiczna w Gdańsku), mgr Wojciech Godlewski i mgr Jakub Zając (Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego). Do zespołu dołączyli również mgr Mikołaj Jastrzębski i Olaf Gwiazdowski z Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Natalia Zwolak i Patrycja Zwolak.
Tegoroczny wyjazd mozna podsumować “zerem”, gdyż nie zaobserwowaliśmy owoców wśród badanych dębów i lip, oprócz tych drzew oceniliśmy również stan owocowania świerków, grabów i klonów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć od “kuchni” 💚💚
10/10/2025
Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkich na pierwsze w tym roku akademickim spotkanie SKN Biologii Lasu, kóre odbędzie się 17.10.2025 r. o godzinie 18:00 w sali imienia Kuntzego na ulicy Sienkiewicza 21
Osoby chętne do dołaczenia, nie mogące być na spotkaniu prosimy o kontakt!
Do zobaczenia!
08/04/2025
W dniach 3–6 kwietnia w Spale odbyła się II Konferencja Naukowa Młodych Biologów Środowiskowych, zorganizowana przez Uniwersytet Łódzki. Nasz wydział reprezentowała ośmioosobowa grupa studentów i doktorantów, prezentując wyniki prowadzonych przez siebie badań. Łącznie wygłoszono sześć referatów oraz zaprezentowano dwa postery, dotyczące szeroko pojętej biologii środowiskowej.
Wygłoszone referaty:
🔹 "Biologia zapylania Aconitum plicatum subsp. sudeticum w masywie Śnieżnika (Sudety Wschodnie)" – Jolanta Białek, Zakład Botaniki oraz SKN Biologii Lasu UWr
🔹 "Wpływ presji antropogenicznej na drapieżnictwo lęgów trzcinniczka (Acrocephalus scirpaceus)" – Justyna Płóciennik, Zakład Ekologii Ptaków
🔹 "Nie wykopuj wilka z lasu – problem kolekcjonowania szczątków dzikich zwierząt" – Maciej Struski, SKN Teriologów UWr
🔹 "Handel egzotycznymi płazami w Polsce – skala zjawiska i potencjalny wpływ na rodzime populacje" – Ada Krasińska, Zakład Biologii Ewolucyjnej i Ochrony Kręgowców oraz Koło Naukowe Studentów Zarządzania Środowiskiem Przyrodniczym
🔹 "Wpływ temperatury i dostępności pokarmu na przyloty ptaków – analiza 50 lat obserwacji w Puszczy Białowieskiej" – Jakub Zając, Zakład Ekologii Ptaków oraz Pracownia Biologii Lasu UWr
🔹 "Problemy oznaczania w ręce ptaków z rodzaju Acrocephalus" – Mariusz Masłosz, SKN Ornitologów UWr
Prezentowane postery:
📌 "Morfologia i allometria dwóch gatunków węży z rodzaju Naja" – Jagoda Sypuła, Zakład Biologii Ewolucyjnej i Ochrony Kręgowców
📌 "Przetrwanie w upale: adaptacje zwierząt w obliczu zmian klimatu" – Monika Gronowska, Zakład Ekologii Behawioralnej
Wszystkim prelegentom serdecznie gratulujemy udanych wystąpień!
Dziękujemy także Organizatorom za stworzenie przestrzeni, w której młodzi naukowcy z różnych dziedzin biologii środowiskowej mogą dzielić się wiedzą, prezentować wyniki badań i nawiązywać cenne kontakty.
22/03/2025
Zapraszamy serdecznie do wysłuchania opowieści o przygodach naszych członków w Puszczy Białowieskiej! 🦬
Gorące podziękowania dla Na Synapsach za zaproszenie! 💚
https://open.spotify.com/episode/7wOlSbcFbw45Ow7ZtD8FW1?si=03a66b31889a4d41
#biology: krąg życia w Puszczy Białowieskiej | Jolanta Białek, Jakub Zając
Na Synapsach · Episode
22/02/2025
Dzisiaj można było nas usłyszeć w Radio LUZ. 📻
Wywiadu udzieliła nasza przewodnicząca Jolanta Białek oraz doktorant Stacji Ornitologicznej UWr, członek zespołu działającego przy Pracowni Biologii Lasu Kuba Zając. Niedługo zespół ten będzie można także usłyszeć w odcinku podcastu Na Synapsach!
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy ekipie z Radia Luz za zaproszenie. 💚
11/01/2025
Wczoraj w ramach Nocy Biologów dwie nasze członkinie: Jolanta Białek i Joanna Grzegorzek przeprowadziły warsztaty dla dzieci pt. "Zielony świat – co lasy mają do powiedzenia o klimacie?". Uczestnicy mogli między innymi nauczyć się rozpoznawać tropy zwierząt i drzewa, stworzyć makietę lasu, zobaczyć co ciekawego możemy spotkać w lesie, a na koniec sprawdzić swoją wiedzę o lesie i jego mieszkańcach.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i ciekawość dzieci biorących udział.
15/11/2024
Już po raz trzeci członkowie naszego koła brali udział w corocznych badaniach intensywności owocowań wybranych gatunków drzew w Białowieskim Parku Narodowym.
Kierownikiem badań jest dr hab Grzegorz Neubauer, profesor Muzeum i Instytutu Zoologi Polskiej Akademi Nauk, a w tym roku w badaniach uczestniczyły dwie członkinie naszego koła: Jolanta Białek i Joanna Grzegorzek. W skład zespołu wszedł także Jakub Zając, doktorant z Stacji Ornitologicznej w Rudzie Milickiej, Mikołaj Jastrzębski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Agnieszka Białek.
Ekipa ta była odpowiedzialna za kontrolę owocowań dębu szypułkowego Quercus robur. W ciągu 3 dni skontrolowaliśmy w sumie 60 dębów, licząc żołędzie na losowo wyznaczonych powierzchniach pod ich koronami (2 poletka 1x1m dla każdego drzewa). Tegoroczny rekord: 652 żołędzie na jednym poletku badawczym.
Obserwacje dotyczyły również owocowania klonu, grabu, lipy oraz świerka. W sumie stan owocowania został sprawdzony na 442 drzewach!
Badania umilała nam jesienna atmosfera oraz żubr, który był zdecydowanie zainteresowany naszymi badaniami. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.
28/10/2024
Serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku akademickim spotkanie naszego koła! Poruszymy na nim sprawy organizacyjne i przywitamy nowych członków. Do zobaczenia 5 listopada o godzinie 18:00 w sali im. Kuntzego w budynku na ulicy Sienkiewicza 21. 🌳🍂
07/02/2024
Zachęcamy do obserwowania strony Pracowni Biologii Lasu UWr, przy której działa nasze Koło! 🌳👀
Z radością informujemy, że powstał oficjalny fanpage Pracowni Biologii Lasu! 🌳🔭
Jesteśmy jednostką naukową, która kontynuuje trwające od niemal 50 lat badania różnorodnych aspektów biologii lasu. Prowadzimy badania w unikalnej w skali europejskiej Puszczy Białowieskiej, znajdującej się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nasze stałe działania obejmują szeroki zakres tematyczny, w tym monitoring i dynamikę zespołu ptaków lęgowych, fenologię ulistnienia drzew oraz liściożernych gąsienic czy czasowo-przestrzenną zmienność owocowania drzew w kontekście zmian klimatu. 🌍🌿
Od lat dostarczamy też unikalne informacje o biologii i ekologii wybranych gatunków ptaków w lasach naturalnych, które są wolne od bezpośredniej ingerencji człowieka. Ponadto, prowadzimy długoletnie badania nad innymi organizmami leśnymi, stopniowo zgłębiając ich biologię i ekologię oraz odkrywając zależności między nimi. 🦉🌳
Pracownia Biologii Lasu wyróżnia się także interdyscyplinarnym podejściem do badań, współpracując zarówno z naukowcami z innych jednostek krajowych, jak i zagranicznych. Dzięki temu nasze projekty są jeszcze bardziej wszechstronne. 🤝🔍
Zachęcamy do polubienia naszej strony, aby być na bieżąco z prowadzonymi przez nas badaniami i odkryciami dotyczącymi fascynującego świata leśnej biologii! 🌳🔍
(fot. Beata Hyży-Czołpińska)
23/01/2024
Co prawda od listopada minęło już trochę czasu, jednak musimy pochwalić się wyprawą członków naszego Koła, która miała miejsce, gdy za oknami panowała piękna złota polska jesień. 🍂🌞
Ponownie wspieraliśmy naukowców z Pracowni Biologii Lasu UWr w corocznych badaniach intensywności owocowań wybranych gatunków drzew w Białowieskim Parku Narodowym. Ekipa w składzie: Jolanta Białek, Klaudia Homa, Joanna Grzegorzek, Jakub Zając i Dominik Zięcina, podjęła się po raz kolejny odpowiedzialnego zadania, jakim jest przeprowadzenie kontroli owocowań dębu szypułkowego Quercus robur. 🌳🌳
Jednak w przeciwieństwie do poprzedniego roku nie padły żadne rekordy, a nawet wręcz przeciwnie — na większości powierzchni nie było co liczyć! Nie świadczy wcale to o naszym braku dokładności, a jest związane z cyklicznością występowania po sobie lat nasiennych i takich, o niewielkiej produkcji nasion. Temat zaczął zgłębiać jakiś czas temu Dominik, który analizując 35-letnie dane o intensywności owocowań, przewidywał już w drodze do Białowieży, że liczenia nie będzie tym razem dużo.
Mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli pochwalić się pracą naukową o owocowaniach dębu, w której powstanie członkowie naszego Koła dołożą jeszcze niejedną cegiełkę. A tymczasem zostawiamy kilka zdjęć, na których uwieczniliśmy tegoroczny zespół pod kierownictwem doktora Grzegorza Neubauera i doktor Marty Cholewy, w jesiennej aurze Puszczy Białowieskiej. 🤓🍁