13/04/2026
Adrianna Podsiadło, nasza Rzeczniczka, w eterycznym wiosennym wpisie na swoim profilu ekoedukacja 💚🌸
Zachęcamy do lektury, dlaczego kwiaty wiśni tak szybko przekwitają, i śledzenia jej profilu! Oraz życzymy, żeby każdy miał czas zachwycić się w kwietniu.
04/02/2026
Uwaga, ważna zmiana organizacyjna!
Zmienia się godzina rozpoczęcia spaceru z warsztatami w Lesie Zakrzowskim!
Spotykamy się o godz. 13:00 zamiast o godz. 12!
Sobota, 7 lutego godz. 13.00, Las Zakrzowski Wrocław. Prognozowane 4 stopnie na plusie i leśne zwierzątka.
Po przerwie świąteczno-noworocznej wracamy z naszymi przyrodniczymi spotkaniami z Centrum Aktywności Lokalnej Zakrzów.
Bierzemy herbatki w termosy i idziemy tropić i śledzić dziki, sarny, wiewiórki, zające i inne leśne stworzenia. Każdy zrobi własny odlew tropu, zobaczymy też z bliska, jak wygląda specjalne przejście uliczne dla zwierząt.
Zapisy w linku poniżej. Warsztaty bezpłatne. Do zobaczenia!🐾
Czy podczas spaceru po lesie zastanawiacie się, co za zwierz pozostawił po sobie tajemnicze ślady na ścieżce, którą właśnie przechodzicie? Magda Gorczyca z Rzeczniczki Przyrody nauczy nas je rozpoznawać, poza tym podzieli się wieloma ciekawostkami ze świata natury.
Na to spotkanie zapraszamy ponownie do Lasu Zakrzowskiego, domu wielu dzikich zwierząt. Choć las w ciągu dnia może wydawać się opustoszały, zapewniamy, że żyje tam więcej dużych zwierząt, niż nam się wydaje. Dlatego najbliższy warsztat będzie dotyczył tropienia i szukania wszelkich oznak obecności ssaków. Dowiemy się, czym się różni ślad od tropu, jakie znaki na ziemi i w powietrzu mogą świadczyć o tym, że coś puchatego nas obserwuje. Przyjrzymy się od góry specjalnemu przejściu dla zwierząt nad ruchliwą ulicą i wykonamy swoje własne odlewy tropów.
Na zajęcia jak zwykle zapraszamy wszystkich ciekawych świata - niezależnie od wieku. Weź ze sobą termos/kubek z gorącą herbatą i przybywaj.
Spacer z warsztatami potrwa maks. 2 godziny.
👉Termin: sobota 7.02, godz. 12:00
📍Miejsce zbiórki: wejście do lasu naprzeciwko leśniczówki przy ul. Widawskiej 1.
👍Chętne osoby prosimy o wysłanie zgłoszenia przez formularz:
https://tiny.pl/74g7czgwk
W przypadku problemów technicznych można wysłać maila na [email protected], zapisać się przez telefon lub na miejscu w CAL-u.
[Grafika: ślad pozostawiony przez pewne zwierzę na ziemi, pod spodem napis: "Leśni tropiciele - warsztaty przyrodnicze dla małych i dużych odkrywców, sobota 7.02
—
Centrum Aktywności Lokalnej Zakrzów jest prowadzone przez Stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów i współfinansowane ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).
02/11/2025
O PRZYRODNICZYCH FUNKCJACH CMENTARZY
🌳Badania z Węgier wykazały, że ich najsłynniejszy XIX wieczny cmentarz w Budapeszcie o powierzchni 56 ha (dla porównania warszawskie Powązki mają 43 ha) zapewnia miejsce do życia ok. 100 gatunkom ptaków, gdzie liczba gatunków ptaków dla całych Węgier to niecałe 400. Czyli ¼ z tego żyje tylko na tym cmentarzu (np. sowy, dzięcioły, drozdy). Oprócz tego liczne owady, nietoperze, jeże, wiewiórki, lisy i pewnie wiele innych. Dzięki krzewom i roślinom zwierzęta mogą tam w spokoju gniazdować i poszukiwać żywności oraz mają tam to samo, czego potrzeba nam, ludziom - spokój, wolność od hałasu, a także bezpieczeństwo, bo co jak co, ale na cmentarzu samochód nikogo nie potrąci.
🌳Można pokusić się o refleksję, że cmentarze to jedno z nielicznych miejsc w przestrzeni miast, które funkcjonują w zgodzie z naturalnym otoczeniem. Nie wycina się tam drzew czy krzewów, bo kojarzą nam się z wiecznością. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ - jak zgodnie twierdzą naukowcy, jedną z głównych przyczyn postępującego wymierania gatunków na Ziemi jest utrata siedlisk. Widoczne jest to zwłaszcza w miastach.
🌳Ale żeby nie było zbyt różowo, czy raczej zielono… Badania nad bioróżnorodnością cmentarzy z całego świata, wskazują także na zagrożenia dla przyrody takie jak: zmiana podejścia do tych terenów, np. ograniczanie powierzchni zielonych i nasadzenia gatunków inwazyjnych roślin jako ozdobnych.
🌳My także powinniśmy zastanowić się, jak chronić cmentarze, które - dzięki dzikiej przyrodzie - tak pięknie przecież sprzyjają oddawaniu się wspomnieniom o naszych bliskich. I nie trzeba szukać daleko - następnym razem, zamiast kupować sztuczne ozdoby i rośliny, wybierzmy chociażby obsadzenie grobów roślinnymi rabatkami. Zapewniamy, że będą lepsze i dla naszych oczu, i dla przyrody!
(Fot. grzyb nadrewnowy z wrocławskiego cmentarza)
26/10/2025
Niedziela wieczór i humor owadzi.
Polecamy lekturę krótkiej opowieści o tym, co robią owady jesienią, kto odlatuje niczym ptak, kto zostaje i gdzie.
Serdecznie dziękujemy pani Katarzynie Czechowicz za miłą rozmowę 🐞🍁
Ekspertka: nie przeszkadzajmy owadom, które przygotowują się do zimy
Jesienią, gdy przyroda zwalnia rytm, łatwo pomylić troskę z działaniem na wyrost. Motyl wiszący bez ruchu na strychu lub w piwnicy nie potrzebuje ratunku, lecz spokoju. Każda próba wybudzenia czy przeniesienia w cieplejsze miejsce może kosztować go życie - podkreśla entomolożka i edukat...
14/10/2025
Jesień spędzamy aktywnie edukując! Łapcie relację z sobotniego spaceru i zaobserwujcie nas, abyście nie przegapili następnych zajęć 📩
12/10/2025
Jesień w pełni - to idealny czas na leśne wędrówki z ciekawością i uważnością. Zobaczcie, jakie zajęcia przeprowadziłyśmy tydzień temu we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej Zakrzów ⬇️
Śledź nasze strony na FB i IG, aby dowiadywać się o planowanych zajęciach przyrodniczych i innych działaniach 📲
01/09/2025
🌞16 sierpnia aura na zewnątrz była wręcz idealna – słońce, przyjemne 25 stopni – czego chcieć więcej? Sielanki tamtego dnia mogło dopełnić tylko hasło „Motylem jestem”. I choć czujemy się zobowiązane, by doprecyzować, że nie chodzi tu o znaną nam wszystkim piosenkę, tylko o tytuł warsztatów, które Rzeczniczki przeprowadziły we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej Zakrzów, to z drugiej strony – idziemy o zakład, że niejedna z obecnych na spotkaniu osób – podobnie jak my – jeszcze przez wiele długich godzin nuciła sobie ten słynny przebój Ireny Jarockiej!
🦋No ale po tym muzycznym wstępie wróćmy do głównych gwiazd warsztatów czyli do motyli i ciem. Ćmy, jakby ktoś z Was nie wiedział, to także motyle i wbrew temu, że kojarzą nam się głównie z zamiłowaniem do życia nocnego, to nie zawsze pojawiają się tylko nocą. Oprócz tego opowiedziałyśmy uczestnikom warsztatów, w jaki sposób rozróżnić motyla od ćmy. Otóż ten pierwszy posiada ułożenie skrzydeł jak książka oraz buławki na czułkach. Skrzydła ćmy natomiast są ułożone dachówkowato, a ich czułki są pierzaste.
🧐Nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie przemyciły też parę ciekawostek oraz wiedzy z cyklu bezużytecznej, ale czy bezużyteczna musi oznaczać nieinteresującą? Bynajmniej! Czy wiecie na przykład, dlaczego motyle lubią spocone stopy oraz dlaczego można porównać je do mini paneli słonecznych? I choć, oczywiście, chętnie udzielimy Wam odpowiedzi na te pytania, to najpierw, w ramach zabawy, zachęcamy Was do podzielenia się swoimi pomysłami w sekcji komentarzy – bardzo chętnie się do nich odniesiemy! 💬
🌾Wedle zasady, żeby nie gadać tyle, bo zjedzą motyle (!) po części teoretycznej musiała nastąpić część praktyczna czyli spacer, bo przecież pogoda w dniu warsztatów aż się prosiła o to, by choć na chwilę iść na łąkę. Była to najlepsza okazja, by na żywo zaprezentować nieinwazyjny połów motyli siatką entomologiczną. Uczestnicy też sami mogli sprawdzić, czy ta metoda działa. Nawiasem mówiąc – wśród nich byli tacy, którzy połowy mogli uznać za udane. W nasze siatki złapały się między innymi modraszki czy bielinek kapustnik.
🚶♀️🚶♂️Po obu częściach obfitujących w teorię i praktykę nadszedł czas na odrobinę zabawy czyli grę terenową, którą skonstruowałyśmy w taki sposób, aby połączyć z pożytecznym. Poszczególne etapy gry pozwalały poszerzyć wiedzę na temat motyli i ciem oraz wgłębić się w ich fascynujący świat. Nie zabrakło też okazji do pokazania swoich zdolności plastycznych. W tym artyści, zamiast płótna, dostali… kamyczki, a inspiracją dla ich prac miały być, jak się domyślacie, motyle. Tymczasem podczas gdy jedna część uczestników oddawała się szałowi twórczemu, reszta z obecnych mogła z bliska, pod mikroskopem, obejrzeć przygotowane przez nas okazy motyli. I kto wie – może te widoki także miały walory artystycznej inspiracji. Głęboko w to wierzymy!
🥰Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów – nie tylko za obecność, ale też za mnóstwo pozytywnych słów pod naszym adresem i mamy nadzieję, że do zobaczenia niebawem w równie pięknych okolicznościach przyrody!
Autorka zdjęć: Monika Glińska Centrum Aktywności Lokalnej Zakrzów
23/07/2025
Gratulujemy i trzymamy kciuki!
Pod wnioskiem o ustanowienie użytku ekologicznego na odstojniku na wrocławskich Sołtysowicach podpisało się 3 razy więcej osób, niż było wymaganych! Cieszymy się, że tak wielu wrocławian rozumie potrzebę formalnej ochrony cennych miejsc, a tych wodnych już zwłaszcza. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym. Teraz miejmy nadzieję, że uda się sprawę pozytywnie rozpatrzyć i zakończyć.
17/06/2025
Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu i Th Natrix prowadzą zbiórkę podpisów osób popierających inicjatywę utworzenia użytku ekologicznego za CH Korona we Wrocławiu. Chodzi o odstojnik po starej cukrowni, w którym stwierdzono mnóstwo chronionych gatunków zwierząt. Nasze początki to był m. in. spacer nad tą wodą, pisałyśmy też parę lat temu o tym pomyśle, gdy zaczął on kiełkować :) dzić może się to zyścić. Każda osoba pełnoletnia zameldowana we Wrocławiu może podpisać się na liście popierającej inicjatywę, w poniższym poście wyróżnione są miejsca, gdzie można to zrobić. Do nich dojdzie jeszcze kilka miejscówek, warto śledzić na bieżąco posty WOKu. Jeśli komuś jest bliżej, to można też zawsze skontaktować się z nami i ustalimy, gdzie najłatwiej spotkać się po podpis. Zbiórka podpisów trwa do końca czerwca.
26/03/2025
🙌Doskonale wiemy, jak duże duże znaczenie ma edukowanie oraz podnoszenie świadomości ekologicznej i klimatycznej wśród młodzieży, dlatego bez chwili zastanowienia przyjęłyśmy zaproszenie do udziału w Szkolnej Konferencji Klimatycznej.
🤹♀️Przyjemne z pożytecznym - takie hasło nam przyświecało, gdy przygotowywałyśmy się do poprowadzenia prelekcji. A nic tak nie bawi i uczy jak stary porządny quiz, na który postawiłyśmy nie tylko ze względu na rozrywkową formę, ale przede wszystkim dlatego, by zachęcić i zaangażować młodzież do czynnego udziału w naszych zajęciach.
👩🏫Podczas spotkania, po każdej prawidłowej odpowiedzi na quizowe pytanie, dokładnie wyjaśniałyśmy dane zagadnienie. W formie edukacyjnej zabawy opowiedziałyśmy między innymi o tym, czym jest bioróżnorodność, jaką rolę pełni martwe drewno i że to idealny “hotel” dla owadów i innych organizmów. Jedno pytanie dotyczyło tego, jak powinien wyglądać prawidłowy domek dla owadów (prawie nikt nie odgadł!). Nie zabrakło też tematu gatunków inwazyjnych oraz historii z dreszczykiem o ślimaku, który żeruje na pisklętach, często doprowadzając do ich śmierci. Oprócz tego porozmawiałyśmy także o zapylaczach - o tym, gdzie mieszkają, że zapylacze to nie tylko pszczoły miodne i że większość zapylaczy to pszczoły samotnice. Nie zabrakło też wątku grabienia liści, koszenia trawników oraz przykładów dobrych praktyk. Największą sensację jednak wywołały przyniesione przez nas gniazda ptaków, bo - umówmy się - jak często można zobaczyć takie rarytasy na żywo, a nawet ich dotknąć? No właśnie!
🫶Podsumowując: spotkanie z tak zaangażowanymi i otwartymi młodymi ludźmi, którzy nie tylko odpowiadali na quizowe pytania, ale zadawali również własne (i to dociekliwe!), pokazuje nam, że nasza praca ma sens i edukowanie jest absolutnie kluczowe. Dużo radości też nam sprawiło pytanie od 3 dziewczyn, gdzie jeszcze można nas spotkać, bo tak im się podobało - serdecznie Was pozdrawiamy i śledźcie nasze SoMe, bo nie znacie dnia ani godziny!
24/10/2024
Spotkanie odbyło się na szczeblu regionalnym, podobnie jak w innych częściach kraju. Następny etap to konsultacje ogólnopolskie na wyższym szczeblu, a potem praca nad planem. Czekamy na efekty 🤞