02/12/2025
Radości ostatnich tygodni 💛
PS. W mailu jest pomyłka w końcówce 😊 nie PL tylko COM, czyli kochajteraz.com
Kochaj teraz. Teraz jest na to najlepszy czas
kochajteraz.com
02/12/2025
Radości ostatnich tygodni 💛
PS. W mailu jest pomyłka w końcówce 😊 nie PL tylko COM, czyli kochajteraz.com
13/10/2025
Przypływ wiedzy i kontaktów... OGROMNY 🥰
25/09/2025
"Trauma i lęk w ciele, psychice i duchu": notatki z konferencji Centrum Psychologiczno-Pastoralnego "Więź" na UKSW w z listopada 2024 👇 Dłuuugo leżały w zeszycie zanim je wyrzuciłam do komputera. Lubię notować ręcznie 🤷 Tu tylko skrót skrótu 💛
---
Główne źródła traumy to lęk, bezradność, brak kontroli i poczucie bezsilności nasilane przez trudne wydarzenia, wypadki, przemoc, katastrofy czy wojny. Ponadto współczesny człowiek cierpi na przebodźcowanie i przeciążenie. Każdy reaguje na nie indywidualnie wg swojej wytrzymałości i interpretacji straty.
W Polsce syndrom stresu pourazowego dotyczy aż 19% osób. Skutki traumy są przekazywane międzypokoleniowo, czego przykładem mogą być kobiety żyjące w Polsce międzywojennej. Doświadczały one biedy, przemocy i tabuizacji seksualności.
Trauma prowadzi do emocjonalnego odcięcia. W niektórych terapiach ważne jest obserwowanie ciała pacjenta i ruch.
Szczególnym wyzwaniem są nerwice eklezjogenne wynikające m.in. z nadużyć religijnych. Mogą objawiać się bólem, zahamowaniami i zaburzeniami życia małżeńskiego. Leczenie ich jest trudne, bo dotyka tożsamości człowieka oraz obrazu Boga.
Terapeuta powinien być towarzyszem pacjenta, a nie źródłem sensu. Ważną rolę pełni także ksiądz – jego zadaniem nie jest narzucanie moralności ani osądzanie, lecz przypominanie o Bożym miłosierdziu i wskazywanie na źródło nadziei i sensu, którym jest Bóg. Dzięki temu duchowy wymiar terapii może współistnieć z psychologicznym.
Świadectwa osobiste, relacje czy wspólnota pomagają przepracować traumę i odzyskać więź z innymi. Lęk i tak zawsze stanowi część ludzkiego życia, lecz dzięki wierze i wsparciu terapeuty wcale nie musi odbierać człowiekowi siły, zdrowych relacji, zdrowia fizycznego, pełni życia.
kochajteraz.com
04/09/2025
🧑🎓 Robiono, kiedyś ze mną wywiad do pracy naukowej na temat mojego wielomacierzyństwa 🧒🧒🧒🧒🧒🧒
Pytają: "Czy ma Pani jakiś czas wolny i jeśli tak, co Pani wtedy robi?"
Odpowiadam: "Najbardziej lubię, kiedy mogę się pouczyć do pracy, ale dbam też o ruch (najchętniej rower lub taniec) i relacje (wyjście na kawę z koleżanką rzadko ale się zdarza)".
Rano byłam na rowerze (w południe trochę potańczyłam przy gotowaniu).
Wieczorem pouczyłam się.
Późniejszym wieczorem: czas z mężem.
Foto z grupy prywatnej dla tych, z którymi już się widziałam. Można dołączyć "Kochaj Teraz - grupa dla klientów", jeśli już się widzieliśmy, a jeszcze Was tam nie ma. Studenci mogą wpisać w polu "nazwisko" nazwę duszpasterstwa akademickiego/nazwisko duszpasterza/cytat z wykładu/itp.
Medyczny kurs ProCreatio na koordynatora ds. zdrowia prokreacyjnego 💪💪💪
A propos bakterii: niektóre z tych, które potrafią zaburzyć kobiecy cykl i/lub płodność zarówno kobiecą, jak i męską bytują już na udach i podbrzuszu. Czyli dokąd powinny sięgać koszulki, pas spodni czy spódnicy i jak długie powinny być szorty lub sukienki? 🤔 bo im mniej partnerów mamy, tym zdrowiej i dla nas, i dla innych 💛 niech siedzisko w autobusie nie będzie miejscem zbyt wielu spotkań 💛
02/09/2025
O arbuzie słucham drugi dzień... Wczoraj był. Strategie zaspokajania potrzeb 💪
Arbuz bardzo Ci smakuje? 🍉🍉🍉🍉🍉🍉 Lubisz soczek z arbuza? 🍉🍉🍉🍉🍉🍉 Arbuz był taki fajny, mięciutki? 🍉🍉 itp... 🍉
Potrzebujesz czy naszedł cię pomysł, żeby...? Potrzebujesz czy masz nawyk...?
"Potrzeby" (utarte sposoby działania) można wykształcić w każdej sferze:
- jedzenie
- sposób świętowania
- sposób okazywania miłości
- takie a nie inne ubrania
- taka a nie inna religijność
- słuchana muzyka
- itd.
Czasem warto zrobić coś inaczej. Czyli co mam robić? Dowiesz się, gdy odkryjesz prawdziwą potrzebę, która stoi za tym, co właśnie przyszło Ci do głowy jako coś, co musisz zrobić, bo przecież tego "potrzebujesz". I to coś to może być ogólnie bardzo dobra rzecz. Kłopot w tym, że gdy ta nawet dobra rzecz/czynność staje się "potrzebą", MUSISZ ją (z)robić. Wtedy kończy się Twoja wolność, a Bóg przecież stworzył Cię jako wolną kobietę, wolnego mężczyznę.
Bywa, że życie, dzień, sytuacja wymusza na nas zrobienie czegoś inaczej. I super! Możemy też sami dbać o to, żeby nie uzależnić się od nawet dobrych rzeczy 😊💪🤩
Czynność lub rzecz, od której jesteśmy wolni, może być jak najbardziej powtarzalna 💛 Jedno drugiego nie wyklucza. Przestając MUSIEĆ, zaczynasz CHCIEĆ/WYBIERAĆ.
Potrzeby są uniwersalne, czyli każdy człowiek na Ziemi ma takie same potrzeby.
Każdą potrzebę można zaspokoić różnymi strategiami/sposobami.
Dana strategia może służyć do zaspokajania różnych potrzeb.
Ty wybierasz strategię szanując wolność swoją i drugiego człowieka, jeśli jest on zaangażowany w zaspokajanie Twojej potrzeby.
Miłość 💛
31/08/2025
Nasz rok szkolny rozpoczyna biwak z tatą 🚣🔥⛺ Nie wagarujemy. W ten sposób - na przykład biwakiem we wrześniu - korzystamy z edukacji domowej.
Czy dzieci zdążą się wszystkiego nauczyć? Tak. W wakacje w dni wolne od wyjazdów, basenu i innych form powszechnie uznawanych za odpoczynek realizowana była u nas fizyka pod pieczołowitym okiem męża i trochę edukacji wczesnoszkolnej. Młodsze "klasy" bardzo się u nas garną do nauki między dniami poświęconymi na własnoręczne szycie ubranek dla lalek i inne samowolne projekty. Nie sposób ich zatrzymać.
U starszych z chemią daję radę sama, nawet ją lubię, ale do fizyki (nie chce mi się 🙈) i informatyki (nie ogarniam i to od najmłodszych klas 🤷) potrzebuję nauczyciela wspomagającego - męża we własnej osobie 🥰 🏆
Informatyki szkolnej nie ogarniam, ale Wordpress jest na tyle jasny, że z przyjemnością dłubię w nim sama i to w tzw. czasie wolnym 🤩 Żeby tylko "grupa przedszkolna", która została że mną w domu jutro też tak pięknie odpłynęła przy lekturze "Muminków"..., bo chcę wprowadzić trochę zmian 😊 To będzie bieg na długi dystans. Trzymajcie kciuki 🙏
26/08/2025
Tak, wczoraj była cola. Z dolewką dla chętnych. To jest u nas rzadkie wydarzenie 😁🥤
Kiedy indziej któryś z naszych domowników ośmielił się rzec przy mnie, że św. Hildegarda zniszczyła dzieciom dzieciństwo 😱 Rzecz jasna żartem!! Nikt u nas nie cierpi ani na Rötzerze, ani na diecie św. Hildegardy, ani na "Pokonaj alergię" Bożeny Kropki. Życie jest piękne!
Oj, chcieliby u nas niektórzy jeść pieczareczki codziennie, ale... nu, nu, nu... 💛 Czasem dobrze zjeść coś innego 🍅🥕🫛🥦 Brzuszek pełny, ale nie znudzony... i wciąż uwielbia pieczarki!
Rewolucja w życiu może skończyć się terrorem (m.in. to zostało mi z filologii francuskiej), ale wprowadzanie zmian krok po kroku może być piękną przygodą 🤩
PS. Są i wcześniejsze "historie": dziecko koleżanki koleżanki narysowało w przedszkolu dinozaura z macicą 🥰 Za kilka lat dowie się owszem, że tenże jest gadem, ale co tam 🤗
13/08/2025
Co słychać? Randki 🥰, nauka 🤩 i woda 🌊
Jak się ma ta woda, zdrowie, śluz szyjkowy i internet? 👉 https://wp.me/pekWw6-rm
06/08/2025
To był 2009 rok, 6 sierpnia. Tak, z 💍
ale do tego wcale nie trzeba mieć ani pierścionka, ani pracy, ani mieszkania. My mieliśmy tylko pierścionek. I chęć bycia razem! Po czterech i pół roku bycia parą - wprawdzie umówioną na małżeństwo, ale jednak tylko parą - to już była CHĘĆ. Nie jest łatwo poznać się młodo... Mieliśmy też odwagę bycia swoimi burzami: https://youtu.be/tAKOPuSgWZ8?si=Cz_3mjoFnujiJbYz Z jaką łagodnością tam brzmi każde "burzą". Mnie nie zawsze tak wychodzi 🙈 (Bardzo?) rzadko mi nie wychodzi 😊
Co nam służyło wtedy i po ślubie 👇
06/08/2025
Zapraszam na kurs 💛 Zapisy: Kursy – iner.pl https://share.google/KgwFRcQl2BtYt55px
31/07/2025
Usiadłam wczoraj do nauki z kursu na koordynatora zdrowia prokreacyjnego. Mam 283 strony wiedzy z pierwszego z sześciu zjazdów. Pozornie tych stron jest mniej, bo uczę rozpoznawania płodności. Ale generalnie, kadra medyczna dzieli się z uczestnikami kursu (około 65 uczestników mamy) ogromem wiedzy i doświadczenia.
Tej wiedzy jest ogrom, bo poczęcie dziecka czy utrzymanie ciąży nie zawsze jest łatwe ani oczywiste. Cierpienie z nimi związane jest porównywane do cierpienia z powodu choroby nowotworowej. Tak mówią specjaliści i znajome mi pary niepłodne. My z mężem tylko musnęliśmy tych problemów. Wszystkie nasze dzieci żyją. Poczęte każde w pierwszym cyklu starań - to nawet trudno nazwać staraniami. O nasze dzieci martwiliśmy się jedynie (dla nas aż) przez łącznie trzy i pół miesiąca. Te zmartwienia były rozłożone na trzy raty, ciąże, dzieci. Zaczęliśmy młodo jak na dzisiejsze czasy, bo mając 24 lata.
Ja cztery lata przed ślubem zostałam nauczycielem rozpoznania płodności wg metody prof. Rötzera w Stowarzyszeniu INER i wiedziałam już bardzo dobrze, że istnieje coś takiego jak obniżona płodność. Po sześciu latach bycia parą naszym pierwszym celem po ślubie było zostanie rodzicami - marzyliśmy o tym 5 lat. Po roku bycia parą, czyli pół roku po maturze, wyraziliśmy sobie chęć dążenia do ślubu i bycia rodzicami czwórki dzieci. Dziś jest ich szóstka.
Czytam ten mój materiał z kursu na koordynatora zdrowia prokreacyjnego i w wielu miejscach piszą m.in. o wieku przyszłych rodziców. Na konsultacjach on-line mam osoby w wieku 20-46 lat. Są to młode kobiety, narzeczeni i małżeństwa, często kobiety po porodzie, zdarzają się mężczyźni (2 x żeby nauczyć się metody Rötzera i przekonać do niej narzeczoną; w obu przypadkach panowie odnieśli sukces zarówno w opanowaniu metody, jak i przekonaniu do niej wybranki serca). W Poradni Rodzinnej Wrocław-Leśnica mam narzeczonych. Ci są już po decyzji o ślubie i chętni zostać rodzicami.
Bywam też u młodzieży - tej licealnej i tej studenckiej, duszpasterskiej, harcerskiej i wiecie co.... Ci niemal/młodzi dorośli chodzą i chodzą czasem ze sobą za rękę do kina i przestać nie mogą. Ba, za rękę do kina to i młodzi pracujący chodzą latami i... przedłużają sobie młodość w duszpasterstwach akademickich? A gdyby tak zaręczyć się? Oczywiście tylko w wypadkach, w których relacja rokuje na małżeństwo i rodzicielstwo. A jeśli nie rokuje? Może wtedy warto przestać chodzić za rękę do kina i zrobić w kalendarzu miejsce na kogoś kto będzie rokował?
Wiecie... czas leci, zagar biologiczny tyka... W jakim celu się spotykacie? No, ja się z nią tak spotykam, bo chcę zostać jej mężem. Powiedziałeś jej o tym? No, ja tak mu nieba przychylam, bo chcę go zachęcić do małżeństwa ze mną. Powiedziałaś mu o tym? Słowo stwarza, a domysły są drogą do nikąd. Obniżona płodność dotyka dziś 20% par. Niestety ta liczba z roku na rok rośnie.
Pani mi tu o zaręczynach i tykającym zegarze, a ja nawet chłopaka/dziewczyny nie mam! Mam pomysł z życia wzięty: jesteście sobie na imprezie czy innym spotkaniu, pieczecie te ciasteczka na choinkę w duszpasterstwie, a tu ktoś rzuca tekst: "Hej, ale tu nam dobrze, co? Ciekawe, co będziemy robić za dziesięć lat?" I słyszysz: "Ja to mam nadzieję, że będę piekł takie ciastka z moimi dziećmi". Autentyk sprzed roku z mojego wyjazdu z córką. Spotkałyśmy młode małżeństwo z dzieckiem: on 24 lata, ona 21. Zakochali się w sobie w takich ciasteczkowo-dzieciowych okolicznościach. Co jeśli po Twoim pytaniu zapadnie głucha cisza? Jeśli Twoja potencjalna druga połówka jest introwertykiem, możliwe, że pozytywną odpowiedź usłyszysz po kilku dniach, kiedy znajdziecie się sam na sam. A jeśli i takiej odpowiedzi będzie brak? Otrzep sandały i idź dalej. Poszukaj w innym miejscu. Jeśli małżeństwo jest drogą dla Ciebie mąż/żona znajdzie się. Płynący czas możesz poświęcić na rozeznawanie swojej drogi życiowej.
I pamiętaj, że rodzicielstwo NIE jest jedynym celem małżeństwa! Nie namawiam do szukania żony/męża za wszelką cenę. Zachęcam do rozwoju relacji, dobrych decyzji, świadomego szukania drugiej połówki. Tylko tyle i aż tyle. Nie musisz też zostawać rodzicem w czasie studiów. Możesz (po prostu?) zadbać o swoje zdrowie, żeby móc nim zostać za kilka lat.
Czy wśród Twoich studenckich planów zmieści się narzeczeństwo/małżeństwo?
Poradnik Dwoje Naturalnie to dzieło, które możesz nabyć w sklepie na iner.pl. Stowarzyszenie INER, w którym uczę metody Rötzera jest współpracuje przy organizacji kursu na koordynatora zdrowia prokreacyjnego. Fundacja ProCreatio dzieli się swoją wiedzą. Mnie znajdziesz na kochajteraz.com
19/07/2025
Drogie Mamy!
💛 Warsztaty dla mam Mama córce, kobieta kobietce tworzą przestrzeń do rozmów mamy i córki na tematy związane z płciowością i dojrzewaniem. Mamy pewność, że to mama jest najbardziej odpowiednią osobą, aby odpowiedzieć na pytania dziewczynki, która już za chwilę będzie dojrzewać. Bezpieczna atmosfera, klimat zaufania i bliska relacja z mamą to najlepszy punkt wyjścia.
🧡 Takie rozmowy mogą być fascynującą przygodą zarówno dla mamy, jak i jej nastoletniej córki. Metodyka pracy i materiały edukacyjne wypracowane w projekcie pomogą mamie zachwycić córkę pięknem jej własnej kobiecości, płodności i początkiem ludzkiego życia.
❤️ Nauczyciele INER - Instytut Naturalnego Planowania Rodziny wspierają mamę (bądź ciocię, mamę chrzestną) 10-12 letniej dziewczynki, by porozmawiała ze swoją córeczką wchodzącą w okres dorastania o tym, jak będzie zmieniało się jej ciało, o pojawieniu się pierwszej miesiączki, higienie, pięknie funkcjonowania kobiecego cyklu, dojrzewaniu i płodności.
💛 Dzięki doświadczeniu szczerych rozmów mamy z córką, nastolatka z większą radością i pewnością będzie mogła wejść w dorosłe życie młodej kobiety.
🧡 Przy tworzeniu materiałów edukacyjnych postawiliśmy na merytoryczność przekazu i atrakcyjność formy w sposobie mówienia o płodności i nowo poczętym życiu. Otrzymasz Scenariusze dla mamy, które zbierają wiedzę zdobytą podczas warsztatów, Ilustrownik, który w przyjemny dla oka sposób pokaże piękne zakamarki kobiecego ciała i zachęci nastolatkę do prowadzenia zdrowego stylu życia oraz Sekretnik, w którym Twoje córka będzie mogła prowadzić notatki podczas rozmów z Tobą oraz rozwiąże ciekawe zadania dotyczące zmian zachodzących w jej ciele i emocjach.
❤️ Więcej na: https://mamacorce.iner.pl
📌 Data: 9 sierpnia 2025 r., sobota, od godz. 10:00 do 15:00
📌 Miejsce: Dom Parafialny, ul. Tatarakowa 1, Wrocław
📌 Podczas warsztatów otrzymasz wiedzę, wymianę doświadczeń, materiały dla Ciebie i córki, dostęp do wykładów ginekologa-naprotechnologa oraz psychologów, poczęstunek.
📌 Prowadząca: ja 🙂 Agata Rola, nauczyciel INER, doradca życia rodzinnego w Poradni Rodzinnej Wrocław-Leśnica, mama 4 córek i 2 synów
🌷 Zapisy 👇 https://share.google/gpwaqwk2FddZOdqUy