02/01/2024
Małe podsumowanie 2023 roku i mojej ukochanej lekcji. To był pierwszy pełny rok mojej działalności artystyczno - edukacyjnej. Nie wiem ile razy spotkałem się z dziećmi, ale wiem, że dotarłem w miejsca, o których nie myślałem tworząc ten projekt. Byłem m.in. w amerykańskiej restauracji Hard Rock Cafe we Wrocławiu, w Dolnośląskim Centrum Filmowym, występowałem w w ramach Festiwalu filmów afrykańskich "Afrykamera" ale przede wszystkim w wielu przedszkolach i szkołach na terenie Wrocławia i Warszawy.
Czuję, że moja misja się jeszcze nie skończyła. Jeśli masz pomysł, gdzie powinienem przywieźć trochę słońca i opowieści...daj znać ;)
Szczęśliwego 2024
📷Katarzyna Pietruska
20/11/2023
Afrykańska lekcja gościła ostatnio we wrocławskim kinie DCF w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. Dziękuję za cudowne spotkania i świetną organizacje!
📸 Magda Terlecka
25/05/2023
Dzisiaj Dzień Afryki czyli Święto Jedności Afrykańskiej. Corocznie 25 V na pamiątkę powołania w 1963 roku Organizacji Jedności Afrykańskiej (dziś Unia Afrykańska) świętuje się fakt wyzwolenia kontynentu spod rządów kolonialnych i odzyskanie suwerenności.
🪘
Wyobraźcie sobie, że Unia ta zrzesza obecnie WSZYSTKIE kraje afrykańskie i dąży do zrównoważonego rozwoju całego kontynentu.
Podobno w niektórych krajach dzisiejsze święto rozpoczyna kilkutygodnią imprezę...😎
🕺🏿🕺🏿
Ja dziś ze swoim projektem edukacyjno- artystycznym odwiedziłem szkołę w Mokronosie Górnym...a mapa tejże miejscowości rysuje się tak (patrz pierwszy komentarz)...Jakieś skojarzenia? 🪘
Dziś świętuje Afryka, a jutro dzień Matki...hmmm biorąc pod uwagę, że wszyscy pochodzimy z Afryki...Przypadek?;)
🤪
Na zdjęciu ja w koszuli z Togo, zdjęcie zrobił Edgar de Poray na swoim słynnym balkonie;)
24/05/2023
Chciałem Wam dziś opowiedzieć pare słów o afrykańskich storytellerach. Na zdjęciu (znalezionym w internecie) siedzi sobie etiopski Azmari czyli właśnie taki regionalny opowiadacz. W ręku trzyma tradycyjny jednostrunowy instrument czyli masinko. Ten gość niesie historie, niesie opowieść i jest swoistą biblioteką danego rodu, kasty czy plemienia. Przy pomocy słów, śpiewu i muzyki opowiada historię danej społeczności. W Afryce zachodniej taka postać to Griot.
A ja w swojej afrykańskiej lekcji przy pomocy aktorskiego doświadczenia i ukrytych genów 🙂 próbuję w takiego storytellera się wcielić przekazując dzieciom pewną tradycyjną afrykańską opowieść 🪘
Dziękuję za uwagę i pamietajcie, żeby jutro (25 V) wysłać trochę dobrej energii w stronę kontynentu, który ma swoje święto 🤪
23/05/2023
Już za chwilę, bo 25 maja, przypada światowy Dzień Afryki! Jest to święto upamiętniające powstanie 25 maja 1963 roku Organizacji Jedności Afrykańskiej. Także w tym roku mija równo 60 lat od tego wydarzenia. 🪘 Ja świętowanie zaczynam dziś w warszawskich placówkach, a skończę w piątek we Wroclawiu 🪘 W między czasie postaram się wrzucić tu trochę więcej informacji o dniu Afryki...a tymczasem dobrego dnia! 🇧🇴✊🏽☀️
📸 Katarzyna Pietruska
15/05/2023
W zeszłym tygodniu gościłem ze swoją lekcją w pewnym warszawskim przedszkolu...to były cudowne i bardzo wartościowe spotkania!
W sumie nie mogło być inaczej skoro przedszkole mieści się na takiej ulicy...😁🪘🔥
02/05/2023
Selam!
Przyznam Wam się, że czasem zapominam po co stworzyłem moją lekcję. Dlaczego niestrudzenie od pół roku przemierzam wrocławskie, a za chwilę również warszawskie placówki. Zakładam moją ukochaną niebieską dżalabiję (autorstwa Magdy Flisowskiej), pakuję swój (właściwie Amina Bensalema – dzięki bracie!) bęben, przebieram się w małych przedszkolnych toaletach, rozstawiam swój pięknie zaprojektowany (przez Martynę Rak) roll up i staję przed grupką energicznych młodych rozrabiaków.
🪘
Zapominam, że to nie tylko zabawa, miłe spotkanie, wspólne śpiewy i opowiadane historie. Zapominam jak ważne i istotne jest to spotkanie, mówienie o innej kulturze, innych zwyczajach…
Zapominam, że nasze społeczeństwo w zakresie otwartości na inność ma ciągle prace do odrobienia. Zapominam o tym, bo żyję na co dzień w swojej kolorowej artystycznej bańce.
🪘
Przypomniało mi się o tym wszystkim, bo zostałem ostatnio zaproszony do przedszkola, gdzie jedno z dzieci było obrażane na tle rasistowskim, gdy to usłyszałem poczułem duży smutek, a potem złość, a no koniec…radość. Tak radość, że mogę tam pojechać i spotkać się z tymi dziećmi, pośpiewać razem, pobawić się i założyć moją niebieską dżalabiję (choć dzieci mówią na to sukienka 😉) Edukacja jako reakcja...podoba mi się takie hasło
🪘
Rasizm wynika często ze strachu, strach wynika z niewiedzy, a sztuka wynika z serca…Jeżdżę więc z otwartym sercem i niosę trochę wiedzy w zabawnej formie, by choć odrobinę zmieniać świat.
🪘
25 maja przypada Dzień Afryki, to świetny pretekst, żeby pogadać z dziećmi, a ja mogę Wam w tym pomóc…mam już w tych okolicach kilka zaplanowanych lekcji, ale zaparzę sobie pyszną etiopską kawę i dam radę być jeszcze w paru miejscach
☕
Swoją drogą 26 V przypada dzień Matki…Matka Afryka? Czemu nie…w końcu wszyscy stamtąd pochodzimy…
Dziękuję i życzę pięknej majówki
Mikołaj
📷 Katarzyna Pietruska
03/04/2023
Warszawska okazja na zasmakowanie mojej lekcji 😉 Zapraszam!
Lekcja afrykańska - Teatr Syrena
Teatr Syrena, rozrywka w Warszawie, bilety do teatru, teatr muzyczny, spektakle teatralne, komedie, wydarzenia artystyczne, musicale, Syrena Music, bajki, spektakle dla dzieci, warsztaty dla dzieci, edukacja, dramaty, kryminały, Broadway, West End, Nowy Jork, New York, Festiwal Monodramu, United So...
15/03/2023
Jak widać swoją lekcję mogę rozstawić w różnych miejscach 😉 W marcu grafik wypełniony, ale w kwietniu...coś tam jeszcze się znajdzie:) Zapraszam! 🌅
Fot Katarzyna Pietruska
07/03/2023
Dzień dobry! jestem świeżo po premierze spektaklu "Czarny Szekspir" w warszawskim Teatrze Syrena, gdzie wcielam się w postać wybitnego XIX wiecznego aktora Iry Aldridge'a. A tak prezentuję się w jednej ze scen spektaklu. Zupełnie jak w mojej lekcji, co nie?:)
Od przyszłego tygodnia powracam z moimi lekcjami...no i oczywiście polecam się Waszej uwadze :)
Fot. Krzysztof Bieliński
20/02/2023
Wczoraj czyli 19 II moja lekcja zawitała do Hard Rock Cafe Wrocław. Dziękuję za gościnę, to była niezwykle udana wizyta:) Piękna przestrzeń, super atmosfera i co za widownia!
Coś czuje, ze jeszcze tam z bębnem powrócimy, a tymczasem do zobaczenia w kolejnych nieoczywistych i przyjaznych spotkaniu przestrzeniach!
Ps. Można mnie zapraszać 🐒