Grupa Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej

Grupa Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej

Udostępnij

GRHLC to grupa stałych rekonstruktorów i wciąż nowych ludzi, którzy protestują przeciw wojnie odtwarzając losy swoich przodków. Komentarz w 2011 r. "Mława 1939".

GRH LC to kontynuacja projektu z zakresu edukacji teatralno-historycznej GRH LC "MŁAWA" którego pomysłodawcą i twórcą była Małgorzata Retkowska, realizując ten projekt całkowicie społecznie przy MDK w Mławie. W maju 2008 roku powstała GRH LC "MŁAWA", na potrzeby przedstawienia ludności cywilnej podczas I Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą z 1939 roku. Ojcami chrzestnymi tej grupy byli: Wojciech Zalewsk

13/12/2025

Serdeczne gratulacje dla Obywateli za 20 lat w służbie krzewienia polskiej i historii i w podziękowaniu za ostatnie wspólnych 13 lat :).

Dzisiejsza data to nie tylko jedna z najtragiczniejszych rocznic w najnowszej historii Polski, to również rocznica powstania naszej Grupy. Dokładnie 20 lat temu, 13 grudnia 2005 roku, po raz pierwszy po przemianach ustrojowych, na ulicach warszawskiej Starówki pojawili się ludzie w mundurach osławionego ZOMO. Była to akcja "Młodzi Pamiętają", zorganizowana przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska, która skrzyknęła wolontariuszy, głównie studentów, ubrała ich w wypożyczone mundury i wysłała na ulice z ulotkami aby przypomnieć mieszkańcom Warszawy tę tragiczną rocznicę. Wśród wolontariuszy znalazło się parę osób, które wystąpiły we własnych mundurach, kolekcjonerów i rekonstruktorów, którzy jak się niebawem okazało, stworzyli podwaliny nowej, pierwszej w Polsce grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej jednostki ZOMO i Milicji. Tak wyglądaliśmy wtedy - młodzi, pełni zapału, trochę wystraszeni (bo nie było wiadomo jak ludzie zareagują na te znienawidzone mundury i czy nie zbierzemy łomotu). Sylwetki były pełne błędów i niedociągnięć, ale w następnych latach było już lepiej. Uczyliśmy się, szkoliliśmy, wertowaliśmy archiwalne dokumenty, literaturę propagandową, instrukcje i regulaminy. Z czasem pojawiły się też oryginalne radiowozy milicyjne, z których część nadal nam służy. Doszliśmy do bardzo wysokiego poziomu, graliśmy w wielu filmach, organizowaliśmy duże inscenizacje plenerowe, a niektórzy z nas z czasem przekuli hobby w pracę zawodową i dziś świadczą usługi dla branży filmowej, teatralnej i muzealnej. Nasze drogi z czasem się rozeszły, ale gdzieś tam na FB wciąż się nawzajem podpatrujemy.
Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować wszystkim. którzy budowali tę grupę, tworzyli jej struktury i z którymi przeżyłem wiele niezapomnianych chwil. Życzę Wam, żeby Wasze ścieżki życiowe prowadziły do Waszych wymarzonych celów. Może kiedyś się jeszcze skrzyżują z moją...

Michał "Porucznik" Kępiński

13/12/2025

Serdeczne gratulacje dla Obywateli z okazji okrągłych 20 lat działalności i w podziękowaniu za wspólne ostatnich 13 lat z GRH LC :).

Dzisiejsza data to nie tylko jedna z najtragiczniejszych rocznic w najnowszej historii Polski, to również rocznica powstania naszej Grupy. Dokładnie 20 lat temu, 13 grudnia 2005 roku, po raz pierwszy po przemianach ustrojowych, na ulicach warszawskiej Starówki pojawili się ludzie w mundurach osławionego ZOMO. Była to akcja "Młodzi Pamiętają", zorganizowana przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska, która skrzyknęła wolontariuszy, głównie studentów, ubrała ich w wypożyczone mundury i wysłała na ulice z ulotkami aby przypomnieć mieszkańcom Warszawy tę tragiczną rocznicę. Wśród wolontariuszy znalazło się parę osób, które wystąpiły we własnych mundurach, kolekcjonerów i rekonstruktorów, którzy jak się niebawem okazało, stworzyli podwaliny nowej, pierwszej w Polsce grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej jednostki ZOMO i Milicji. Tak wyglądaliśmy wtedy - młodzi, pełni zapału, trochę wystraszeni (bo nie było wiadomo jak ludzie zareagują na te znienawidzone mundury i czy nie zbierzemy łomotu). Sylwetki były pełne błędów i niedociągnięć, ale w następnych latach było już lepiej. Uczyliśmy się, szkoliliśmy, wertowaliśmy archiwalne dokumenty, literaturę propagandową, instrukcje i regulaminy. Z czasem pojawiły się też oryginalne radiowozy milicyjne, z których część nadal nam służy. Doszliśmy do bardzo wysokiego poziomu, graliśmy w wielu filmach, organizowaliśmy duże inscenizacje plenerowe, a niektórzy z nas z czasem przekuli hobby w pracę zawodową i dziś świadczą usługi dla branży filmowej, teatralnej i muzealnej. Nasze drogi z czasem się rozeszły, ale gdzieś tam na FB wciąż się nawzajem podpatrujemy.
Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować wszystkim. którzy budowali tę grupę, tworzyli jej struktury i z którymi przeżyłem wiele niezapomnianych chwil. Życzę Wam, żeby Wasze ścieżki życiowe prowadziły do Waszych wymarzonych celów. Może kiedyś się jeszcze skrzyżują z moją...

Michał "Porucznik" Kępiński

04/10/2025
09/07/2025

W filmie "Triumf serca" obok aktorów i statystów zobaczycie Państwo naszych Rekonstruktorów.
Serdecznie zapraszamy do oglądania filmu.

„Triumf serca” to poruszająca, dotąd nieopowiedziana historia męczeństwa św. Maksymiliana Kolbego. 🙏🕊️

Film skupia się na ostatnich dwóch tygodniach jego życia, spędzonych w celi śmierci niemieckiego obozu koncentracyjnego. Nie jest to jednak historia, w której nienawiść, zło i śmierć mają ostatnie słowo. To raczej opowieść o miłości, która nawet w sytuacji po ludzku beznadziejnej nadaje sens, przywraca godność i niesie potężne przesłanie nadziei.

„Triumf serca” to film, który powinien zobaczyć każdy, kto pragnie, by świat, w którym żyjemy, wciąż szukał światła i dobra.

W roli ojca Kolbego znakomity Marcin Kwaśny.

Premiera kinowa 12 września.

09/07/2025

..., a w filmie nasi Rekonstruktorzy :).
Serdecznie zapraszamy do oglądania!

„Triumf serca” to poruszająca, dotąd nieopowiedziana historia męczeństwa św. Maksymiliana Kolbego. 🙏🕊️

Film skupia się na ostatnich dwóch tygodniach jego życia, spędzonych w celi śmierci niemieckiego obozu koncentracyjnego. Nie jest to jednak historia, w której nienawiść, zło i śmierć mają ostatnie słowo. To raczej opowieść o miłości, która nawet w sytuacji po ludzku beznadziejnej nadaje sens, przywraca godność i niesie potężne przesłanie nadziei.

„Triumf serca” to film, który powinien zobaczyć każdy, kto pragnie, by świat, w którym żyjemy, wciąż szukał światła i dobra.

W roli ojca Kolbego znakomity Marcin Kwaśny.

Premiera kinowa 12 września.

23/03/2025

Czy wiecie, że...
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej została założona w 2008 roku przez Panią Małgorzatę Retkowską, ówczesną dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Mławie i jest prowadzona przez nią do dziś pod nazwą GRH LC. Grupa ta była przyczynkiem do rozpowszechnienia nurtu cywilnej rekonstrukcji historycznej w Polsce. W jej szeregach wystąpiło ponad 500 Mławian, ponad 150 Warszawiaków i ludzi z całej Polski - pasjonatów historii oraz ludzi głoszących pokój poprzez odtwarzanie historycznych scen traumatycznych losów zwykłych ludzi, którzy najczęściej są niezasłużonymi ofiarami wojny. GRH LC bierze po dziś dzień udział w największych produkcjach filmowych, teatralnych i rekonstrukcyjnych, a jednak jest to niewielka kropelka edukacji w zawistnym świecie polityki, gdzie od tysięcy lat krew ludności cywilnej jest największą przelaną ofiarą "panów" tego świata uprawiających politykę mordu, gwałtów, tortur i łupienia tych najbardziej niewinnych dzieci, kobiet i "starców".
W 2013 roku za wkład w integrację międzypokoleniową i kultywowanie pamięci o ofiarach wojny została laureatką "Złotej Dziesiątki Kobiet Sukcesu Mazowsza".
Misją GRH LC, jest budzenie ludzkiej wrażliwości i głoszenie pokoju w domu, w relacjach, w grupie, w Polsce i na świecie.
Prosimy o uszanowanie naszego przesłania i nie uprawiania polityki na naszym FB. Naszym przesłaniem jest "Nigdy więcej wojny!", a tu pokazujemy świat, który już przeminął, a którego nie chcielibyśmy powtarzać, bo ludzie zapominają o własnej tożsamości.

23/03/2025

Rekonstruktorzy GRH LC: Ala Żórańska, Małgorzata Retkowska, Michał Kępiński, Henryk Kulesza oraz Edward, Marek i Józef Szambelan u boku znakomitych aktorów sceny polskiej, po 5 latach oczekiwania.

🎬 Warszawski pokaz filmu dokumentalnego „Wersal 1919” w reżyserii i według scenariusza Krzysztofa Nowaka – po filmie dyskusja z udziałem autora.

🗓 TERMIN
11 marca 2025 – wtorek – godz. 19:00
Scena Stygmat – sala widowiskowa w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie (wejścia do podziemi pod arkadami)
🎟 Wstęp wolny

🎥 „Wersal 1919” prezentuje działalność Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu w latach 1917-1919. Narracja filmu przedstawia proces, który doprowadził do podpisania traktatu wersalskiego przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego i odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą.

Do realizacji filmu wykorzystane zostały zdjęcia filmowe z udziałem aktorów, zrealizowane przez zespół producencki pod kierownictwem Krzysztofa Nowaka i w reżyserii Jacka Januszyka. Przewodnikiem po historii jest w filmie prof. Grzegorz Kucharczyk, autor m.in. monografii poświęconej Kongresowi Wersalskiemu, syntezy Dziejów Polski czy podręcznika do nauki historii. Jest on narratorem spraw dziejących się na Kongresie i działań Romana Dmowskiego, głównego indywidualnego bohatera tego filmu, które doprowadziły do odzyskania niepodległości i odbudowania państwa.

Jerzy Zalewski - Wytwórnia Filmów Niepotrzebnych 23/03/2025

Jerzy Zalewski - Wytwórnia Filmów Niepotrzebnych Oficjalny kanał Jerzego Zalewskiego - reżysera, producenta, autora scenariuszy filmów dokumentalnych i fabularnych, spektakli teatru telewizji, producenta programów publicystycznych, w tym słynnych wywiadów z działaczami opozycji antykomunistycznej oraz niezależnymi artystami pt. „Pod Prą...

23/03/2025

144 rekonstruktorów GRH LC, dawniej GRH LC "Mława" wystąpiło w filmie "Historia Roja". To rekordowy liczebny sukces udziału rekonstruktorów w polskiej kinematografii.

Chcesz aby twoja szkoła była na górze listy Szkoła w Warsaw?

Kliknij tutaj, aby odebrać Sponsorowane Ogłoszenie.

Lokalizacja

Kategoria

Telefon

Strona Internetowa

Adres


Warsaw