20/09/2024
Julia Albrechcińska poznajcie! :*
Gwiazdy i łzy - YouTube Music
Provided to YouTube by DistroKid Gwiazdy i łzy · Kaleidoscope · Julia Albrechcińska Gwiazdy i łzy ℗ EPD Records Released on: 2024-09-20 Auto-generated b...
31/05/2022
🙈🙉🙊 Puk puk!
Kto tam?
- KŁAMSTWO
Nikt z nas nie lubi być okłamywany. Ba, wiemy nawet, że kłamstwo niezbyt popłaca, bo konsekwencje są niekiedy zbyt duże,a pomimo to...ryzykujemy. My dorośli. My mądrzy, co tak wiele wiemy. Dlaczego? Oczywiście to pytanie retoryczne, bo odpowiedzi może być co najmniej kilkanaście... i powodów dla których kłamią czy zmyślają dzieciaczki, jest także co najmniej kilka.
Nie patrzmy jednak na samo kłamstwo, z perspektywy dorosłej osoby jako coś niegodziwego, czyste zło a niekiedy nawet niczym zdrada, potrafiajacego złamać serce. Popatrzmy z perspektywy dziecka- Malucha, który może nie mieć tak złych intentencji. Zależy nam, aby przekazać mu jak najlepsze wartości. Staramy się, ale jednak do naszych wychowawczych starań puka kłamstwo. Nasz maluch kłamie, zmyśla i co tu począć?
Oto kilka wskazówek!
1. 🤝Zaczaruj zmyśloną historię- oczywiście, wiesz, że Twój maluch mija się z prawdą, ale postaraj się "wsłuchać" w to, co mówi dziecko:
"Oj, chyba to jakaś zaczarowana historia, co? - opowiedz mi o tym, coś więcej"
2. 🤝Powiedz, że wiesz- "oj to nie jest chyba prawda. Czasem tak bywa, że wolimy powiedzieć, coś co innego niż prawdę bo czegoś się obawiamy czy nie wiemy jak to zrobić. Zostawmy tą rozmowę an chwilę. Pamiętaj, że możesz przyjść i powiedzieć co się stało.
Lub
"Nie podoba mi się, że nie mówisz mi jak było. Mi zawsze możesz powiedzieć, co się dzieje." ; "Chciałabym usłyszeć, jak to było".
3.🤝Zadaj pytania. Nie oceniaj, czy pojawia się kłamstwo czy nie. Powiedz jak to było kochanie? Jakie masz pomysły, aby rozwiązać tą sytuację?
Pamiętaj, że zmyślone historie to często element rozwoju dziecka. We wczesnym dzieciństwie fantazja malca miesza się z łatwoscią z rzeczywistością i dlatego jego opowieści to element poznawania świata, oswajania tego co jeszcze nie do końca poznane.
Na kłamstwo trzeba reagować, ale stosowanie etykiet " ty kłamczuchu!" nie będzie zbyt korzystne, a nawet może stać się samospełniająca przepowiednią. Kłamstwo to jedna ze strategii zachowania, jeśli nauczymy dziecko, że prawdą i wspólną rozmową można osiągnąć znacznie więcej, kłamstwo przestanie być już potrzebne. Nasz maluch nie chce nas okłamywać, ale skoro to robi, nie zna bardziej skutecznej metody.
Pokażmy mu, że można inaczej :-),
Ale bez oceny,
Ale bez złości,
Ale bez rozczarowania.
😊
27/10/2020
Dzisiaj jeszcze będzie łatwo. Powiedzmy. Na razie nie wchodzę w szczegóły. 😏
Wiemy już, co to jest afazja i skąd się bierze.🤩
Druga sprawa - jakie są jej objawy? 🧐
📌WAŻNE 📌 - mogą występować wszystkie objawy lub ich część (tu rozdrabniamy się wtedy na poszczególne typy afazji - będzie osobny post o tym)
✍🏽Podstawowe objawy to:
1. Zaburzone nadawanie mowy🗣 - możemy spotkać się z mową w postaci krótkich lub niepełnych zdań oraz wypowiedzi, które nie mają sensu. W mowie może pojawić się zastępowanie jednego słowa na drugie lub jednej głoski na inną.
Zamiana głosek może dojść do takiego stopnia, gdzie pacjent z afazją będzie mówił "wymyślone"/ nieistniejące słowa tzw. neologizmy.🧐
2. Kłopoty z rozumieniem mowy i/ gestów🧠.
3. Trudności w nazywaniu, czyli anomia. (Anomii poświęcę osobny post!)
4. Problemy z czytaniem - niezwiązane z wadą wzroku. To BARDZO ważne, żeby sprawdzić, co jest przyczyną problemów z czytaniem! Oprócz wady wzroku👀, może to być również pomijanie stronne (pacjent widzi obiekty/słowa tylko po jednej stronie).
5. Zaburzone powtarzanie.
6. Trudności w pisaniu✍🏽.
Podstawy już mamy opanowane. Ktoś ciekawy CO będzie dalej? Miłego tygodnia! 👋🏽
źródła: "The need for awareness of aphasia symptoms in different languages", Journal of Neurolinguistics; Volume 14, Issues 2–4, April–October 2001, Pages 85-91.
ASHA
07/10/2020
Polecam z doświadczenia..
Aneta Be: "Dzieciaki zachwycone."
Monika: "książka jest mega rewelacyjna :)" ....
22/08/2020
Tak bardzo wazne !
Maluch, lat 3,8. Nie mówi, nie słucha, krzyczy, płacze... Badanie słuchu prawidłowe, wstępne badanie psychologa sugeruje diagnozę w kierunku autyzmu. Pytam podczas wywiadu : jak długo podczas dnia dziecko ogląda bajki? Rodzic odpowiada, że jak był mniejszy to ze dwie godziny, teraz cztery, bywa, że pięć... Bo się wycisza, nie krzyczy. Bez bajki nie ma mowy o jedzeniu. Pytam dalej... W jakim wieku zaczął oglądać bajki? Odpowiedź... Od zawsze... Tak było kilkanaście miesięcy temu. Rodzice mocno współpracujący ❤️ Dziękuję im za to 🥰Zrobiliśmy odwyk, detox od wysokich technologii i grających zabawek (bo te wyjące też były)... Pierwsze tygodnie były ciężkie, bo było jeszcze gorzej.... Po wielu miesiącach jest lepiej.
Maluch już nie ogląda, nie krzyczy, mówi, je z rodziną, nie ma autyzmu...
Kochani, będę do znudzenia powtarzała ❌STOP WYSOKIM TECHNOLOGIOM DLA MAŁYCH DZIECI ❌ (mam tu na myśli urządzenia ekranowe) one nie wnoszą niczego dobrego w rozwoju dziecka. Nie uczą mowy, komunikacji... Maluch potrzebuje drugiego człowieka, musi widzieć twarz, mimikę, gesty... Potrzebuje wspólnej zabawy. Dziecko uczy się przez naśladownictwo.
Proszę powstrzymać się od komentarzy typu... My oglądaliśmy bajki i było ok. Kiedyś bajka była 10minutowa i w niedzielę 30. Nie było na każdym kroku migających reklam.
Kochani, dla maluszków to zbyt dużo... W domu bajki, w sklepach można dostać oczopląsu i jeszcze do tego tablet lub smartfon w rękach malucha...
Bądźcie rozważni, proszę...
❤️
..z miłości do dzieci 🥰
Fot. Neurologopeda
20/07/2020
Nowa płyta Małej Orkiestry Dni Naszych dla dzieci | zrzutka.pl
Po raz pierwszy w naszej ponad 20 letniej historii zwracamy się o wsparcie w nagraniu i wydaniu naszej nowej płyty dla dzieci "Mądrowskazy". Do tej pory, wszystkie nagrania były finansowane z naszych prywatnych zasobów, odkładanych na ten cel z koncertów. Niestety, tym razem plan całkowicie ...
19/04/2019
Kochani!
Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość... Wesołych Świąt