20/04/2026
Kolor w sztuce to jedno z podstawowych narzędzi wyrazu artystycznego, ale też jeden z najbardziej złożonych i wieloznacznych elementów dzieła.
W najprostszym ujęciu kolor jest wrażeniem wzrokowym powstającym w mózgu pod wpływem fal świetlnych odbijanych przez powierzchnie. Ale w sztuce to tylko punkt wyjścia.
W Pracowni Grafiki stworzyliśmy nowe kolory farb sitodrukowych, bazując na gotowych kolorach z próbnika.
Korzystaliśmy z bazy transparentnej do sitodruku oraz barwników.
Uzupełniając bazę różnymi barwnikami, dążyliśmy do uzyskania odcienia i nasycenia jak najbardziej zbliżonego do wybranego koloru z próbnika. Proces odtwarzania kolorów nie jest łatwy. Wymaga koncentracji, uważności i ostrożności. Kolory powstają powoli, a jedna kropla może zdecydować o odcieniu i nasyceniu farby.
16/03/2026
Niebawem (21.03) startują „Wiosenne odsłony” – spektakle, koncerty, opowieści.
Tym bardziej nas cieszy, że dwa motywy graficzne, które stworzyliśmy podczas warsztatów, posłużyły jako podstawa plakatu promującego to wydarzenie!
Co istotne, była to praca twórcza wszystkich uczestników zajęć. Każda z dwóch grup wykonała swój, wspólny plakat. Punktem wyjścia były indywidualne działania – każdy uczestnik stworzył własny motyw: plamę lub kreskę. Z tych pojedynczych elementów złożyliśmy jedną, spójną kompozycję na płaszczyźnie plakatu. Całość odbiliśmy ręcznie, wykorzystując technikę serigrafii (sitodruku).
Autorami plakatów są:
grupa poniedziałkowa: Bartosz, Danka, Hania, Iryna, Iwona, Iza, Joanna, Kasia, Krysia, Małgosia, Monika, Zofia
grupa piątkowa: Jadzia, Julia, Marta, Marysia, Michalina, Patrycja, Zuzanna, Zuzanna
05/03/2026
Za nami zimowe ferie w Pracowni Grafiki, które upłynęły pod znakiem POP-ARTU.
Uczestnicy poznali technikę serigrafii (sitodruku ręcznego), którą posługiwał się Andy Warhol.
Warsztaty podzielone były na kilka etapów: pracę na gotowych matrycach, samodzielne projektowanie popularnych motywów, naświetlanie ich na ramki oraz druk.
Młodzi graficy eksperymentowali z mocnymi kolorami farb, ucząc się przy tym, jak powstają serie odbitek oraz jak wykorzystać rastry, by nadać pracom charakterystyczny, pop-artowski wyraz. Na koniec łączyli techniki, uzupełniając odbitki autorskimi rysunkami.
Podczas tych kilku dni mogliśmy poczuć się jak w prawdziwym The Factory Andy'ego Warhola.
16/02/2026
Wystartowały ferie zimowe w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
W Pracowni Grafiki będzie w tym tygodniu baaardzo POP!
02/02/2026
Ruszyły zapisy na ferie zimowe w Zamku!
Pop-art i Andy Warhol – to motyw przewodni tegorocznych ferii w Pracowni Grafiki. Czeka nas energia kolorów, charakterystyczna technika rastrowa i mnóstwo twórczej zabawy!
Termin: 16–20 lutego (poniedziałek–piątek)
Godziny: 12:30–14:00
Koszt pojedynczych zajęć: 25 zł
Zapisy:
https://ckzamek.bilety24.pl/kup-bilety/?id=874918
Zapraszamy też do zapoznania się z pełną ofertą ferii w CK Zamek!
07/01/2026
Grudzień z linorytem i sitodrukiem za nami!
Uczestnicy pracowali nad projektami, które można było zamienić w wyjątkowe, świąteczne prezenty.
Nie ograniczaliśmy się do kartek i papierów prezentowych.
Nasze wzory pojawiły się też na tekstyliach. Uczestnicy tworzyli unikalne torby i koszulki.
Zobaczcie na zdjęciach efekty tej kreatywnej pracy 👇
14/12/2025
W ostatnim czasie na zajęciach nie było miejsca na pośpiech.
Była za to przestrzeń na skupienie i uważność na detal.
Pracowaliśmy z techniką linorytu, tworząc zakładki do książek.
Najpierw projekt ołówkiem, potem mozolne rzeźbienie w twardym linoleum.
Każde pociągnięcie dłutem musiało być przemyślane – tu się nie cofa błędów.
Największa satysfakcja następowała przy odbijaniu. Pokrytą farbą matrycę dociskało się prasą, a pod spodem czekał gotowy wzór. Ten moment wynagradzał cały wcześniejszy wysiłek.
07/11/2025
Coraz bardziej się rozkręcamy :)
Ciąg dalszy zabawy techniką serigrafii: plamy, kolory, warstwy i przezroczyste laserunki. Bardzo to lubimy!
Mamy jeszcze ostatnie wolne miejsca w grupie piątkowej (dla początkujących).
Zajęcia odbywają się od godz. 16–18. Zapraszamy osoby w wieku od 19–30 lat.
02/11/2025
W ostatnich tygodniach zajmowaliśmy się drukowaniem w technice serigrafii wzorów-śladów, które stworzyliśmy przy użyciu różnych narzędzi: ołówka, markera, szpachli oraz wycinanki. Po naświetleniu matryc (materiał w poprzednim poście) eksperymentowaliśmy z drukiem, nakładając na siebie warstwy kolorów i tworząc różne kompozycje. Powstały piękne, abstrakcyjne serigrafie.