16/12/2025
W dniach 12-14 grudnia 2025 w Hotel HP Park Olsztyn odbyła się zorganizowana przez nasze koło I edycja Studenckiej Konferencji Pasjonatów GIS 🌍 Hasłem przewodnim była wymiana doświadczeń, prezentacje projektów, dobre praktyki i networking 👤
Gościliśmy 35 uczestników – w tym 7 członków komitetu naukowego ze współorganizujących jednostek: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Świętokrzyska oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, którzy podzielili się z naszymi prelegentami własnymi, cennymi doświadczeniami i merytorycznymi komentarzami.
Cieszymy się, że wśród 20 wystąpień, wygłoszonych przez 23 prelegentów, była taka różnorodność tematyczna – studenci i uczestnicy z całej Polski, i nie tylko, przedstawili nam swoje badania w zakresie teledetekcji, analiz przestrzennych, aż po wykorzystanie sztucznej inteligencji w tematach GIS-owych. Znalazła się również chwila na na temat projektów społecznych, które mogłoby popularyzować GIS wśród młodszych i starszych 👥
Szczególnie dziękujemy za udział studentom z Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Pani Edycie Świerk z Fundacji im. Anny Pasek. Zaprezentowany poziom wszystkich wystąpień był niezwykle wysoki i pozostawił nam wiele tematów do dyskusji 🗣️
Dziękujemy również za niesamowite wsparcie Hotel HP Park Olsztyn, który był gospodarzem wydarzenia, jak również naszym partnerom: Esri Polska geoforum.pl Geo-System, Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział Olsztyński
A co najważniejsze – Studencka Konferencja Pasjonatów GIS to wydarzenie cykliczne. Z przyjemnością ogłaszamy, że na następną edycję widzimy się w Gdańsku! 🌊
Instytut Gospodarki Przestrzennej i Geografii, UWM w Olsztynie Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie
03/12/2025
Seminarium pt. „Międzynarodowe zastosowania systemów GIS: studia przypadków z Hiszpanii, Botswany i Eswatini” – już opowiadamy! Nasi goście opowiedzieli, jak GIS funkcjonuje w ich krajach, gdzie znajduje zastosowanie i jak wygląda codzienna praca z danymi geoprzestrzennymi.
👉 Tlotlo z Botswany podzieliła się doświadczeniami dotyczącymi wykorzystania GIS w administracji i edukacji, wyzwaniami związanymi z dostępnością danych, najczęściej używanymi narzędziami oraz możliwościami pracy w jej kraju.
👉 Wenzile z Eswatini przedstawił przykłady zastosowań GIS w planowaniu przestrzennym i analizach środowiskowych, a także opowiedział, jak wygląda rozwój geoinformacji w jego regionie i jakie są perspektywy zawodowe w branży- zwłaszcza, że jest jedną z… czterech osób w całym kraju, które zajmują się GIS-em!
Niestety naszej prelegentce z Hiszpanii nie udało się dotrzeć, ale mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli okazję poznać również jej spojrzenie na geoinformację!
Nie zabrakło też czegoś miłego dla uczestników- czekał na nich słodki poczęstunek, idealny dla głodnych wiedzy studentów.🍪📚
Serdecznie dziękujemy wszystkim studentom za obecność, zaangażowanie i aktywne pytania! 💚 To dzięki Wam takie wydarzenia mają energię!
Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach! 👀✨
Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Naukowe Koło Badań Podwodnych „Hydronautic" UWM 🤿
oraz przy wsparciu:
🌐 Instytut Gospodarki Przestrzennej i Geografii, UWM w Olsztynie
🌐 Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie
27/11/2025
Poszerzamy horyzonty 🌍
Serdecznie zapraszamy na seminarium pt. "Międzynarodowe zastosowania systemów GIS: studia przypadków z Hiszpanii, Botswany i Eswatini", które poprowadzą nasi międzynarodowi prelegenci 🇪🇸🇧🇼🇸🇿
To z kim się widzimy? 😎
📆 2.12.2025
⏰ 9:15-11:00
📍Prawocheńskiego 15, sala 217
We współpracy z Naukowe Koło Badań Podwodnych „Hydronautic" UWM 🤿
Instytut Gospodarki Przestrzennej i Geografii, UWM w Olsztynie
Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie
26/11/2025
Co za dzień!
Wczorajszy GIS day 2025 na Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie był pełen wrażeń i emocji! Samych pozytywnych – oczywiście 😉
Głodni wiedzy uczniowie szkół ponadpodstawowych z Olsztyna i okolic zostali ciepło przywitani przez Dyrektora Instytut Gospodarki Przestrzennej i Geografii, UWM w Olsztynie dr hab. inż. Adama Senetrę oraz Dziekana Wydziału Geoinżynierii UWM dr inż. Jacka Zabielskiego, którzy opowiedzieli co nieco o naszym Wydziale i możliwościach, jakie współcześnie daje GIS.
Później mieliśmy okazję wysłuchać niezwykle ciekawych prelekcji poprowadzonych przez:
▶️Mgr inż. Tomasza Rychlickiego, przedstawiciela KOWR i QGIS Polska, który opowiedział nam o zastosowaniach systemów GIS i wyjaśnił, dlaczego warto się o tym uczyć,
▶️Prezesa Vimap Roberta Ziehma, który przedstawił nam oryginalną platformę GIS do zarządzania i dokumentacji infrastruktury sieciowej,
▶️Justynę Zygadło, która zaprezentowała projekt koła naukowego GIScode „Niech GIS będzie z wami”
Sesja posterowa również przyniosła nam wiele interesujących tematów do dyskusji. Po długiej debacie, nasze akademickie jury w konkursie na najciekawszy poster wyłoniło:
🥇1 miejsce – „GIS a historia i geografia” autorstwa Aleksandy Konklewskiej, Leny Targońskiej, Zuzanny Sieruty i Marii Dolat z V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie
🥈2 miejsce – „System Informacji Geograficznej” autorstwa Malwiny Kalisz i Julii Piechowskiej z IV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie
🥉3 miejsce – „GIS – architekt niewidzialnych granic” autorstwa Magdaleny Kowalskiej, Zuzanny Bartnickiej i Patrycji Majkowskiej z CKZU z Brodnicy
Wyróżnienie otrzymali:
🎖️Michał Kurowski, Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Olsztynie – „Wykorzystanie narzędzi GIS do modyfikacji sieci komunikacyjnej miasta Olsztyna”
🎖️Lucyna Falkowska, Aleksandra Kabzińska i Karolina Maśka, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Iławie – „Magia w kwadracie”
Wygranym serdecznie gratulujemy!
Pozostałym dziękujemy za wzięcie udziału w tegorocznym GISday na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Cieszymy się, że mogliśmy was gościć i zapraszamy ponownie!
🌟Dziękujemy również partnerom wydarzenia, bez których zorganizowanie tej wspólnej podróży po systemach GIS nie byłoby możliwe: Vimap, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie, Esri Polska, Ekoplan Pracownia Urbanistyczna Wojciech Kwiatkowski, Olsztyńska Baloniarnia Ale Balony, Hotel HP Park Olsztyn
🎧Jak również patronowi medialnemu: Radio UWM FM
Do zobaczenia następnym razem! 🌍🌟
21/10/2025
🌍 Dołącz do GIScode! 💻✨
Interesujesz się mapowaniem, analizą przestrzenną lub nowymi technologiami? A może po prostu chcesz rozwijać się w kierunku, który łączy geografię z narzędziami na miarę nowoczesnego świata? 🔍
W takim razie mamy coś dla ciebie! Międzynarodowe Koło Naukowo-Badawcze GIScode to:
🧭 wymiana pomysłów podczas inspirujących spotkań
🗺️ poszerzanie horyzontów i wzajemne wsparcie w nauce
🤝 zdobywanie doświadczenia przy realnych projektach
Brzmi dobrze? 😄
Napisz do nas lub przyjdź na spotkanie!
Więcej informacji:
👤u przewodniczącej koła: Justyna Zygadło
📲poprzez e-mail: [email protected]
👋i na spotkaniach: wtorki o 9:15, sala 217, ul. Prawocheńskiego 15
Zapraszamy! 🙌
15/10/2025
Cześć! Wakacje za nami, baterie naładowane, więc czas ruszać pełną parą! 😁
We wtorek spotkaliśmy się, aby omówić plany na nadchodzące miesiące. Czeka nas wiele ciekawych wyzwań i wydarzeń – zachęcamy do śledzenia strony, bo będzie się działo 👀
Do zobaczenia z GIScode 🙌
27/05/2025
"GIS is everywhere" - wiecie, o czym jeszcze można tak powiedzieć? O glebie! 🌿
22 i 23 maja odbyło się seminarium "Od gleby do mapy: zastosowania GIS w badaniach gleb". Krótko o tym, co się wydarzyło:
1️⃣Pierwszego dnia mieliśmy okazję wysłuchać niezwykle ciekawych prelekcji:
🗣prodziekan ds. studenckich dr inż. Krzysztof Rząsa wprowadził nas w temat i nakreślił, jak ważne są badania gleb w planowaniu przestrzennym,
🗣dr hab. Paweł Sowiński, prof. UWM z Katedry Gleboznawstwa i Mikrobiologii (WRiL) opowiedział o kartograficznych źródłach danych o glebie,
🗣mgr Mateusz Suwiński, gość ze Studenckie Koło Naukowe Geografów UMK, przedstawił prezentację pt. "Wpływ geologii powierzchniowej i ukształtowania terenu na rozmieszczenie gleb Wdeckiego Parku Narodowego".
Otwartą część wykładową seminarium zwieńczył wykład o wykorzystaniu webGIS w inwentaryzacji terenu poprowadzony przez Justynę Zygadło 👏
2️⃣Drugiego dnia sprawdzaliśmy zdobytą wiedzę w praktyce 😄
Przeprowadziliśmy warsztaty z zastosowań mobilnego GISu i poznaliśmy możliwości, jakie oferuje ArcGIS online w inwentaryzacji gleb 🌐 Seminarium zwieńczyło wyjście w teren – SKNG pokazało nam, jak to wygląda z drugiej strony monitora i jak bada się profil gleby 🌱
Dziękujemy naszym gościom za wszystkie wystąpienia i chęć podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami, Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział Olsztyński za objęcie seminarium patronatem oraz organizatorom ;)
Fot. zasoby własne i Studenckie Koło Naukowe Geografów UMK
20/05/2025
👋 Przypominamy!👋
22 maja (już w ten czwartek!) odbędzie się otwarta część wykładowa seminarium 🌎"Od gleby do mapy: zastosowania GIS w badaniach gleb" 🌎
👥Prelegenci: członkowie MKNB GIScode, Studenckie Koło Naukowe Geografów UMK i goście;
🗣 Organizatorzy: koła naukowe MKNB GIScode i SKNG UMK oraz Instytut Gospodarki Przestrzennej i Geografii, UWM w Olsztynie;
💚Za objęcie seminarium patronatem dziękujemy Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział Olsztyński.
Chętnych serdecznie zapraszamy na Prawocheńskiego 15, sala 203. Start o 10! ⏰
06/05/2025
Cześć! Chcielibyśmy podzielić się z Wami projektem, nad którym pracujemy już od dłuższego czasu 🤓 Z przyjemnością zapraszamy do udziału w seminarium pod tytułem:
🗺"Od gleby do mapy: zastosowania GIS w badaniach gleb"🗺
Otwarta część wykładowa:
Kiedy? 📆22 maja 2025 roku (czwartek)
Gdzie? 📌Prawocheńskiego 15, sala 203
O której?⏰10:00
Prezentacje przedstawią m.in. członkowie MKNB GIScode, Studenckie Koło Naukowe Geografów UMK i goście 👏
Organizatorami seminarium są: koła naukowe MKNB GIScode i SKNG UMK oraz Instytut Gospodarki Przestrzennej i Geografii, UWM w Olsztynie.
Za objęcie seminarium patronatem dziękujemy Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział Olsztyński 🌎
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do udziału!
28/04/2025
Kiedy inni delektowali się ostatnimi kawałkami świątecznego sernika 🍰, GIScode odwiedzał Zespół Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku w ramach projektu "Niech GIS Będzie z Wami" 😁👀
Warsztaty trwały 3 dni i wzięli w nich udział zarówno uczniowie technikum, jak i liceum, którym interaktywne zajęcia bardzo się podobały 🥳
15/04/2025
Projekt "Niech GIS będzie z Wami" się rozkręca!
10 kwietnia odwiedziliśmy dwie szkoły – II Liceum Ogólnokształcące w Piszu "nowy" oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie. Przeprowadziliśmy tam warsztaty, podczas których uczniowie mogli dowiedzieć się nieco o systemach GIS, ich zastosowaniach, a także w jaki sposób opublikować swoje mapy w sieci 🌐🤓
Dziękujemy za zaproszenie! 🤗
fot. zasoby własne oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie
22/03/2025
We wtorek odbyło się spotkanie koła, na którym omówiliśmy, co zdarzyło się ostatnio, a co jest w planach się zdarzyć 👥Pomysłów jest wiele, chęci również, a o wszystkim będziemy informować na bieżąco. Wyczekujcie! 😎
PS nigdy nie jest za późno, by dołączyć do tego zacnego grona 👀 Zapraszamy na spotkania koła do sali 217 na Prawocheńskiego 15 lub do kontaktu przez Facebooka albo maila – [email protected]. Czekamy na Ciebie! 😇