22/06/2026
📖W dniach 18-19 czerwca w Mediateka MeMo odbyła się konferencja naukowa Biblioteka w procesie w świecie nadmiaru.
📖W panelu: Socjologiczne spojrzenie na Bibliotekę jako ekspertki wzięły udział socjolożki: Pamela Jeziorska, oraz Martyna Krogulec-Łęska, a prowadzenie panelu należało do Dominiki Lichańskiej.
Gratulujemy wystąpienia!💪
📷Memo&Monika Baar
22/06/2026
🏙️ 👩🏫Jane Jacobs na łódzkim Manhattanie! Czyli studenci GP w akcji terenowej.
Jak przywrócić życie dużym osiedlom mieszkaniowym i dostrzec potencjał w miejscach, które mijamy na co dzień? 🕵️♂️
Studenci III roku Gospodarki Przestrzennej (specjalność: Rewitalizacja miast i obszarów wiejskich) szukali odpowiedzi na te pytania w samym sercu Łodzi! W ramach przedmiotu Formy i narzędzia procesów rewitalizacji ruszyliśmy w teren.
📍 Laboratorium? Kultowe osiedle Manhattan – ikona łódzkiego socmodernizmu.Spojrzeli na tę przestrzeń oczami słynnej Jane Jacobs. Dla niej o jakości miasta decyduje jego codzienne, tętniące życie.
Co dokładnie robili?
Obserwowali rytm osiedla.
Rozmawiali z mieszkańcami i przedsiębiorcami.
Analizowali mocne oraz słabe strony tej przestrzeni.
✨ Efekt?
Doświadczenia z terenu studenci przekuli w konkretne projekty rewitalizacyjne z wykorzystaniem metody placemakingu. Wszystko po to, by poprawić jakość wspólnych przestrzeni.
🚀 Zderzenie teorii z praktyką!
Finałem zajęć była prezentacja projektów oraz wyjątkowe spotkanie z Aleksandrą Trzcińską (p.o. Kierownika Oddziału Programów Mieszkaniowych z Biura Rewitalizacji UMŁ). Studenci mogli skonfrontować swoje wizje z realiami zarządzania miastem.
Dumni z efektów? Bardzo! Przesuń w bok, żeby zobaczyć zdjęcia z ich analiz i prezentacji! ➡️
12/06/2026
🏞️🌅 Nauka poza salą wykładową - podsumowanie ćwiczeń terenowych na II roku Gospodarki Przestrzennej!
W ramach zajęć pt. „Polityka zrównoważonego rozwoju” studenci drugiego roku Gospodarki Przestrzennej Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego oraz wykładowcy mgr Anna Rutkowska i mgr Ignacy Waleski odwiedzili Płock (14.05) i Uniejów (21.05).
Wizyty studyjne były okazją do zobaczenia na własne oczy, jak teoria omawiana podczas zajęć przekłada się na rzeczywiste działania podejmowane przez miasta. Studenci, mieli okazję spotkać się z przedstawicielami urzędów miejskich w Płocku i Uniejowie.
Dodatkowo podczas wizyty studyjnej w Płocku uczestnicy ćwiczeń wzięli udział w grze terenowej organizowanej przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną, dzięki której mogli sprawdzić, jak miasto buduje wizerunek i promuje swoje najważniejsze atuty.
Wizyta w Uniejowie pokazała natomiast, jak ogromny wpływ na rozwój miasta mogą mieć walory środowiskowe, a studenci mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi rozwoju miasta. Studenci odwiedzili również Geotermię Uniejów, gdzie poznali historię odkrycia i wykorzystania wód geotermalnych oraz mogli zobaczyć, jak przebiega proces ich wydobycia i zagospodarowania.
To były dni pełne inspirujących spotkań, ciekawych obserwacji i praktycznej wiedzy, która pozwala spojrzeć na funkcjonowanie miast z zupełnie nowej perspektywy.
10/06/2026
💥 Dziś na Gospodarce Przestrzennej prawdziwa petarda! 💥
Z ogromną dumą przedstawiamy jednego z naszych Absolwentów – prof. Mariusza Sokołowicza 👨🏫🏙️, urbanistę-ekonomistę, badacza rozwoju miast i regionów oraz eksperta zajmującego się skutecznym funkcjonowaniem gospodarek lokalnych i regionalnych.
📚 Profesor Mariusz Sokołowicz jest członkiem wielu prestiżowych organizacji naukowych, m.in.:
🔹 Regional Studies Association,
🔹 European Regional Science Association (od czerwca 2026 Prezes Zarządu),
🔹 Towarzystwa Urbanistów Polskich,
🔹 międzynarodowej francuskojęzycznej grupy badawczej ERECO PGV.
🏢 Łączy działalność naukową z praktyką – Profesor pracował jako zarządca i doradca na rynku nieruchomości, był społecznym współautorem Strategii Rozwoju Ulicy Piotrkowskiej, a jako urzędnik samorządowy odpowiadał za jej rewitalizację. Obecnie pełni funkcję dziekana Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. 🎓
👏 Panie Profesorze, gratulujemy imponującego dorobku i życzymy kolejnych sukcesów naukowych, zawodowych oraz nieustającej energii do zmieniania miast i regionów na lepsze!
🌍 Jeśli interesują Cię rozwój miast, planowanie przestrzenne, nieruchomości, rewitalizacja i przyszłość regionów – Gospodarka Przestrzenna to kierunek dla Ciebie!🚀
09/06/2026
📢 Profesor Mariusz Sokołowicz oraz dr Ewa Boryczka-Kubiak wybrani do władz Sekcja Polska na kadencję 2026–2029!
👥 Profesor Sokołowicz będzie pełnił funkcję Prezesa Sekcji, natomiast dr Boryczka-Kubiak została wybrana na stanowisko Skarbnika. Oboje są pracownikami Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska Instytutu Gospodarki Przestrzennej, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytet Łódzki.
🏛️ W skład władz Sekcji weszli również: dr hab. Marcin Feltynowski i dr Agata Żółtaszek (Komisja Rewizyjna) oraz dr Jacek Chądzyński (Sąd Koleżeński).
👏 Gratulujemy wszystkim wybranym i życzymy owocnej pracy na rzecz środowiska regionalistów oraz dalszego rozwoju współpracy naukowej.
Pełen skład władz Sekcji 👇
https://www.ersa.org.pl/pl/o-nas/wladze-stowarzyszenia/
04/06/2026
Polecamy uwadze relację z wydarzenia👇
28/05/2026
🌍 Gospodarka Przestrzenna (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytet Łódzki) to kierunek łączący planowanie, urbanistykę, ochronę środowiska i nowoczesne zarządzanie przestrzenią🚧🏙️
👏Świetnym przykładem kariery jest Jakub Bednarski – absolwent, który od początku swojej drogi zawodowej związany jest z planowaniem przestrzennym. Obecnie pracuje w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w (Łódzkie - modernizujemy drogi wojewódzkie), gdzie zajmuje się planowaniem przestrzennym dotyczącym dróg o znaczeniu regionalnym oraz analizą możliwości realizacji inwestycji drogowych na terenie województwa łódzkiego.
Jest także współautorem opracowania „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”, stworzonego w Biurze Planowania Regionalnego Województwa Łódzkiego. Projekt podkreśla, jak ogromne znaczenie ma zieleń w krajobrazie oraz jej wpływ na jakość życia mieszkańców. 🌿🤝
Zapraszamy do Nas na 👍