14/06/2026
W Instytucie Historii Sztuki UŁ, w Katedrze Historii Architektury, rozpoczynamy realizację projektu „Patronat artystyczny w regionie Cusco w okresie wicekrólestwa (1542-1824)” w ramach programu OPUS 30 (2026), finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). Projekt będzie trwał cztery lata, a postępach będziemy informować na bieżąco. Kierownikiem projektu jest dr Ewa Kubiak, a zespół składa się z wybitnych badaczy: dr Agnieszka Świętosławska (UŁ), Guadalupe Romero-Sánchez (Universidad de Granada), Piotr Gryglewski (UŁ) i Brian Cano (badacz niezależny Cusco, Peru). Z czasem dołączy do nas dwójka badaczy na stanowisku post-doc. W pracach terenowych wesprze nas także wspaniały fotograf Raúl Montero Quispe (Peru, Cusco).
Projekt ma na celu rekonstrukcję struktury mecenatu artystycznego w Cuzco w okresie nowożytnym. Obejmuje on identyfikację dotychczas nieznanych źródeł ikonograficznych, nowe interpretacje dzieł dobrze rozpoznanych, a także włączanie, interpretację oraz transkrypcję materiałów archiwalnych. Celem przedsięwzięcia jest opracowanie wielowymiarowej analizy struktury mecenatu artystycznego funkcjonującego w Cuzco w okresie Wicekrólestwa, z uwzględnieniem ich przynależności społecznej zarówno w ramach instytucji kościelnych i świeckich, jak i wśród osób prywatnych.
01/06/2026
🎨 Zapraszamy na wystawę „kobieTY/woMEn” w Akademickim Centrum Designu w Łodzi
Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zaprasza na wystawę „kobieTY/woMEn”, przygotowaną przez kuratorki: dr hab. Anetę Pawłowską, prof. UŁ oraz dr Magdalenę Górską.
Projekt, prezentowany wcześniej w POSK Gallery w Londynie (16–22.11.2024), powraca do Łodzi w nowej odsłonie. Wystawa prezentuje intermedialne prace artystek różnych pokoleń — uznanych mistrzyń oraz młodego pokolenia twórczyń związanych z kierunkiem wzornictwo Politechniki Łódzkiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Obejmuje malarstwo, grafikę, fotografię, plakat, wideo i działania performatywne.
Punktem wyjścia ekspozycji jest refleksja nad kobiecą tożsamością, solidarnością, doświadczeniem oraz międzypokoleniowym dialogiem artystycznym, budowanym pomiędzy mistrzyniami i ich uczennicami.
📍 Akademickie Centrum Designu
ul. Księży Młyn 13/15, Łódź
🗓 3–14 czerwca 2026
🎟 Wstęp wolny
✨ Serdecznie zapraszamy również na finisaż wystawy — 12 czerwca 2026 r.
Tego dnia odbędzie się wykład kuratorek:
„Artystki wobec historii. Od nowożytnych mistrzyń do wystawy KobieTY”
🕓 godz. 16:00 – wykład
🕔 godz. 17:00 – finisaż wystawy
27/05/2026
Studenci 2. roku właśnie rozpoczęli swój objazd naukowy, który odbywa się pod opieką prof. Tadeusza Bernatowicza oraz dr Aliny Barczyk.
Pierwszy dzień był pełen wrażeń i intensywnego zwiedzania – na trasie znalazły się dziś:
📍 Ląd
📍 Ciążeń
📍 Gniezno
Trzymamy kciuki za kolejne dni pełne inspiracji i ciekawych doświadczeń!
26/05/2026
❗Dołącz do nas ❗
Ogłaszamy nabór na stanowisko: specjalista/specjalistka ds. koordynacji projektów. Poszukujemy osoby odpowiedzialnej za opracowania koncepcji oraz realizację projektów artystycznych (m.in. festiwali, spektakli gościnnych, koncertów, wydarzeń) oraz teatralno-edukacyjnych.
📁Dokumenty: list motywacyjny oraz CV należy przesłać na adres: [email protected] do dnia 2.06.2026 roku
Od kandydatów oczekujemy:
🎭 3 lata doświadczenia w pracy w teatrze, instytucji kultury lub agencji artystycznej na podobnym stanowisku
💵 doświadczenie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację projektów i rozliczania przyznanych dotacji
🎓 znajomość przepisów prawa z zakresu funkcjonowania instytucji kultury
🗨 komunikatywna znajomość języka angielskiego
Oferujemy:
✍ zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin
🎭 stabilne warunki pracy w renomowanej instytucji kultury
📍 możliwość korzystania ze świadczeń socjalnych
🎊 udział w wydarzeniach artystycznych i projektach teatralnych
💵 wynagrodzenie zasadnicze brutto w przedziale 5.500 zł - 6.000 zł i dodatek stażowy
Szczegółowa informacja dla kandydatów znajduje się w pełnej treści ogłoszenia --> https://tiny.pl/m9kzq-jcj
26/05/2026
🎉🎉🎉🎉🎉
Z ogromną radością informujemy, że zespół naukowców z Instytutu Historii Sztuki pracujący nad metodami udostępniania sztuki osobom z niepełnosprawnościami we współpracy z badaczami z SWPS w Warszawie, zdobył II miejsce w konkursie REHA Idol! 👏
Niezmiernie cieszymy się, że aplikacja "Przyjazne Miasto" spotkała się z tak ciepłym przyjęciem środowiska i została doceniona.
Serdecznie gratulujemy również wszystkim pozostałym laureatom i wyróżnionym!