29/04/2025
DRUGA CECHA DOBREJ SZKOŁY
Dobra szkoła: rozpoznaje i uwzględnia uniwersalne potrzeby każdej osoby w szkolnej społeczności. To druga wybrana przez nas cecha „dobrej” szkoły.
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że każdy człowiek ma te same uniwersalne, piękne i jednakowo ważne potrzeby. Takie jak:
Potrzeby fizyczne: bezpieczeństwa fizycznego, dotyku, powietrza, pożywienia, ruchu, ćwiczenia, schronienia, odpoczynku, snu, wody, wyrażania własnej seksualności.
Potrzeby autonomii: niezależności, przestrzeni, spontaniczności, wolności, swoboda wyboru, własnych marzeń, celów i wartości, swoboda wybierania sposobów ich realizacji.
Potrzeby radości życia: dobrostanu fizycznego i emocjonalnego, humoru, śmiechu, inspiracji,
komfortu/wygody, łatwości, nadziei, prostoty, przygody, radości, różnorodności/ urozmaicenia, zabawy.
Potrzeby związku ze światem: harmonii, kontaktu z przyrodą, natchnienia, ładu, piękna, pokoju, porządku, spójności.
Źródło: 4 KROKI
Różnimy się strategiami realizacji potrzeb. Konflikt powstaje wtedy, gdy jedna osoba uznaje swoją strategię za jedynie słuszną i możliwą. Np. potrzebę odpoczynku ktoś zaspokaja spacerem po lesie, ktoś inny słuchaniem muzyki; telefon komórkowy na ławce w szkole dla ucznia jest zaspokojeniem potrzeby bezpieczeństwa (szybki kontakt z rodzicami), dla nauczyciela również (nadzór nad zachowaniem uczniów na lekcji – uczniowie skupiają uwagę na temacie zajęć, nie na grze).
Jednocześnie obecność telefonu komórkowego na ławce dla nauczyciela może być sygnałem niezaspokojonej potrzeby bezpieczeństwa (lęk przed nagrywaniem); uczeń podobnie - gdy otrzymał polecenie położenia telefonu na ławce - może czuć, że jego potrzeba bezpieczeństwa nie jest zaspokojona (brak zaufania, kontrola).
O tym, czy nasze potrzeby zostały zaspokojone czy nie, informują nas uczucia. Gdy na twarzy dziecka widać smutek, lęk, frustrację, to znaczy, że jego potrzeby nie zostały zauważone i uwzględnione. To samo dzieje się z uczuciami nauczyciela.
Weźmy na przykład potrzebę szacunku.
„W tej chwili ja mówię!” – pada z ust nauczyciela. „Ale ja chciałem dokończyć swoją myśl” – odpowiada uczeń. „Dokończysz w domu!”
„Pani ciągle ma jakieś pretensje. Naprawdę nie widzi Pani w nas nic dobrego?”
„Naprawdę tak to odbieracie? Przykro mi, bo kierowały mną zupełnie odwrotne intencje. Chciałam Was uchronić przed konsekwencjami”.
Zauważanie drugiego człowieka, uwzględnianie jego potrzeb, jest w dnu codziennym szkoły ogromnie ważne. Warto dopytywać, upewniać się, czy nasze słowa zostały usłyszane i zrozumiane w sposób zgodny z naszym zamiarem i celem. Warto dopytywać, czy my sami dobrze odczytaliśmy przekaz naszego rozmówcy, czy czasem nie dodajemy do tego rozumienia własnych domysłów i interpretacji.
O znaczeniu potrzeb w relacjach międzyludzkich rozmawiamy z Uczestni(cz)kami szkoleń na zajęciach pn.:
• Dobrostan nauczyciela – o trudnościach, potrzebach i dbaniu o siebie – czynniki zaburzające oraz wspierające stan równowagi i dobrej kondycji psychicznej nauczyciela, możliwości i źródła radzenia sobie w sytuacjach zagrażających dobrostanowi.
• „Widzę ciebie. Słyszę ciebie.” Dobre relacje w szkole gwarantem sukcesów wszystkich.
• Szacunek, bezpieczeństwo, jasność, bycie docenionym, widzianym, słyszanym …
O potrzebach i uczuciach jako o niezbywalnych wskazówkach dobrych relacji i skutecznej komunikacji w szkole.